Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultujemy Rozp. w sprawie pobytu nieletnich w MOW i MOS
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar03-01-2004 17:47:42   [#01]

W witrynie OSKKO nieopublikowany tekst rozporządzenia - nadszedł w przeddzień Sylwestra

Konsultacja OSKKO: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym oraz młodzieżowym ośrodku socjoterapii

proszę o udział w konsultacji.

Jest to pierwszy z trzech tekstów

dziś jeszcze dwa rozporządzenia do kompletu na ten temat - kompleks aktów prawnych dot. placówek publicznych

maeljas03-01-2004 19:25:23   [#02]

§ 5. l. Wniosek o skierowanie nieletniego do odpowiedniego ośrodka MÓW lub MOS, stosownie do orzeczenia sądu, składa starosta właściwego powiatu, do ośrodka kierowania.

2. Do MOS mogą być także przyjmowani nieletni na prośbę rodziców lub prawnych opiekunów.

3. Ośrodek kierowania w porozumieniu z organem prowadzącym MÓW lub MOS wydaje skierowanie powiadamiając o tym: sąd rodzinny, który zastosował środek wychowawczy wobec nieletniego, rodziców lub prawnych opiekunów nieletniego, starostę właściwego powiatu, dyrektora szkoły, do której uczęszczał nieletni przed umieszczeniem w MÓW lub MOS, nadzorującego spełnianie obowiązku szkolnego oraz właściwy dla miejsca zamieszkania nieletniego, który ukończył gimnazjum organ gminy zobowiązany do kontroli spełniania obowiązku nauki.-

czyli w przypadku , gdy rodzice chcą umieścić dziecko w MOS -procedura wdłuży się, bo papiery powędrują do W-wy  - w moim mieście są 2 MOS-y - i do tej pory nie było problemów ( o ile były miejsca) z szybkim umiesczeniem wychowanka - teraz to rozciągnie się w czasie - zanim te wszyskie papiery się przemiędlą ...................

 

§ 10.1. Skreślenie wychowanka z listy następuje po jego nieusprawiedliwionej nieobecności w MÓW lub MOS, trwającej dłużej niż 6 tygodni licząc od daty powiadomienia o nieobecności wychowanka sądu rodzinnego nadzorującego wykonanie orzeczenia, rodziców wychowanka, a także Policji w miejscu lokalizacji ośrodka oraz w miejscu zamieszkania wychowanka.

-nie bardzo rozumiem - jeżeli delikwent ma orzeczenie sądu o zastosowaniu takiego środka wychowawczego - to jak mozna go skreślać ? Co to znaczy nieusprawiedliwiona nieobecność  - jeżeli zwiał to , to policja go szuka i tak wróci skąd uciekł ( par. 8.1)

4. Nieletni, wobec którego sąd wydał prawomocne orzeczenie o umieszczeniu w MÓW lub MOS, a który nie może być umieszczony z powodu braku miejsc, przebywa pod nadzorem kuratora sądowego w domu rodzinnym lub placówce, której był wychowankiem przed wszczęciem postępowania sądowego-to jest najlepsze...

w uzasadnieniu powołania Centrum kierowania wW-wie  podano, że ma to ułatwic szukanie miejsca dla delikwenta - a tu patrzcie już przewidują, że takich może nie być - poza tym ile czasu mże trwac taki stan?

Mam ucznia z orzeczeniem sądu - czeka (jest  w pogotowiu opiekuńczym) na miejsce od sierpnia 2003, ma już skierowanie do konkretnej placówki ..........

Nie wierzę, że centralne kierowanie  rozwiąże ten problem

Marek Pleśniar04-01-2004 11:01:57   [#03]

no, tu nie muszę krzyczeć:-)

dzieki Maeljas, wiedziałem że pomożesz:-)

Marek Pleśniar13-01-2004 11:32:16   [#04]

wklejam za kolegów z MOW

do Projektu  Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

W sprawie szczegółowych zasad kierowania, przyjmowania, przenoszenia, zwalniania i pobytu nieletnich w młodzieżowym ośrodku wychowawczym oraz młodzieżowym ośrodku socjoterapii.

 

w paragrafie 7 ust. 2

 

Wniosek o przeniesienie do innego MOW składa dyrektor MOW, w którym nieletni przebywa do ośrodka kierowania powiadamiając sąd rodzinny, który wydał orzeczenie o zastosowaniu wobec nieletniego środka wychowawczego.

 

w paragrafie 8 ust. 2

 

Policja powiadamia dyrektora MOW lub MOS o miejscu zatrzymania nieletniego. Dyrektor zobowiązany jest odebrać wychowanka w ciągu 72 godzin od chwili zatrzymania. 

 

w paragrafie 10  (po ust. 1 proponujemy dodać kolejny ust. o następującej treści)

 

Osobę, która ukończyła 18 rok życia,  w przypadku samowolnego opuszczania placówki lub rażącego naruszenia  zasad  współżycia w placówce, dyrektor może wykreślić z ewidencji przebywających w placówce oraz odmówić ponownego przyjęcia.

 

w paragrafie 12  ust. 1

 

po  wyrazach ‘ wykonanie orzeczenia’ dodać :

poza przypadkami uzasadnionymi ważnymi przyczynami lub wypadkami losowymi.

Zespół opracowujący:

Dyrektor MOW Malbork – mgr Adam Wilczyński

Dyrektor MOW Kwidzyn  - mgr Marian  Pietrusiak

Dyrektor MOW Lidzbark Warmiński – mgr Tomasz  Wrześniewski

Dyrektor MOW Kamienica Elbląska -  mgr Ryszard Kaszczyc

z- ca dyrektora MOW Kamienica Elbląska – mgr inż. Emilian Tomczyński

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]