Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wypowiedzenie-odprawa
strony: [ 1 ]
violka28-12-2003 19:10:48   [#01]

przy wypowiadaniu umowy o pracę (nie nauczyciel) zgodnie z Kp jeśli pracuje krócej niż 3 lata obowiązuje 1 miesięczny okres wypowiedzenia

a jak jest z odprawą?

znalazłam tylko nt. odpraw emerytalnych, rentowych i pośmiertnych (w kodeksie pracy), ale cośmi się kołacze o odprawach w przypadku wypowiedzenia

albo nie czytam ze zrozumieniem albo pomroczność jasna albo tego nie ma - pomóżcie :-)

Leszek28-12-2003 20:29:58   [#02]

Nie wiem czy taka jest sytuacja wspomnianego przez Ciebie pracownika:

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z dnia 27 stycznia 1990 r.) pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn, o którym mowa w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy, przysługuje odprawa pieniężna. Zasady jej wypłaty zostały uregulowane w art. 8 ww. ustawy, a przysługuje ona w wysokości:

  1. jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował łącznie mniej niż 10 lat,
  2. dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował łącznie 10 lat, lecz mniej niż 20 lat,
  3. trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik przepracował łącznie 20 lat i więcej.

 

Pozdrawiam

violka28-12-2003 21:38:41   [#03]

dzięki

przejrzałam ustawę - dotyczy rozwiązania z przyczyn leżących po stronie pracodawcy - są to przyczyny ekonomiczne, organizacyjne

mnie interesuje taki przypadek kiedy przyczyną wypowiedzenia jest utrata zaufania do pracownika - w zasadzie dyscyplinarka jest dość radykalnym posunięciem (zwolnienie bez wypowiedzenia), lepiej dać wypowiedzenie - tylko czy wtedy należy się odprawa?

jedyne co znalazłam to, że trzeba podać przyczynę wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]