Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop zdrowotny nauczyciela
strony: [ 1 ]
dorota239529-06-2010 19:33:24   [#01]

Czy należy mi się pierwszy urlop zdrowotny jeśli  w pierwszym roku pracy byłam zatrudniona na 1/2 etatu a w kolejnych 6 latach byłam zatrudniona na pełny etat

Liczę Waszą pomoc

sońka29-06-2010 19:49:55   [#02]
Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po
przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w
celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku, z
zastrzeżeniem ust. 2.
malmar1529-06-2010 19:55:05   [#03]

moim zdaniem tak, przecież w dniu składania wniosku jesteś zatrudniona w pełnym wymiarze

ale mogę się mylić ;-)

dyrlo29-06-2010 19:55:17   [#04]
Tak  - dopisuję, należy się
post został zmieniony: 29-06-2010 19:55:48
dorota239529-06-2010 20:12:05   [#05]
Okres 7-letniej pracy powinien przypadac bezpośrednio przed data rozpoczęcia pierwszego urlopu. czy do tego punktu też musi byc pełny etat ( to odnośnie mojego pierwszego roku pracy). Jeszcze jedno  w tym czasie byłam  7 miesięcy na zwolnieniu ciążowym
empe29-06-2010 20:40:12   [#06]
A jak jest z urlopem wypoczynkowym n-la, który w okresie wrzesień-sierpień przebywa na urlopie zdrowotnym. Czy należy się mu urlop uzupełniający? A co ze świadczeniem urlopowym dla takiego n-la?
dorota239529-06-2010 21:04:57   [#07]
jeśli nauczyciel przebywa lipiec - sierpień na zdrowotnym to wypoczynkowy się już nie należy. przysługują mu w czasie urlopu zasadnicza, wysługa, świadczenie urlopowe
rzewa29-06-2010 21:08:19   [#08]

dorota okres pracy jaki musisz mieć przed pierwszym urlopem masz wydłużony o te 7 m-cy -> masz prawo do updz po 7 latach i 7 m-cach pracy

obojętny jest wymiar zatrudnienia w tym okresie (byle nie mniejszy niż pół etatu), o ile w chwili ubiegania się o urlop jesteś zatrudniona w pełnym wymiarze

zag30-06-2010 00:36:12   [#09]

Witam

Moja nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania przebywa na urlopie wychowawczym, ale w ostatnim czasie przebąkuje coś o 1 rocznym urlopie dla poratowania zdrowia.

1. Czy w tym wypadku mam rozumieć, że kończy jej się urlop wychowawczy czy tylko się go zawiesza na rok?

2. Jaki termin ma nauczycielka na poinformowanie mnie o takim zamiarze (pisemnie)?

3. Czy muszę jej ewentualnie jakieś dodatkowe dokumenty przygotować czy tym zajmie się lekarz wydający orzeczenie o takim urlopie dla poratowania zdrowia?

4. Czy wymiar takiego urlopu można określić od 1 września do 30 czerwca?

Pozdrawiam i czekam na wyjaśnienia

ulkowa30-06-2010 01:19:29   [#10]

Dokładnie określa to art. 67a KN Jeżeli nauczycielka przebywa aktualnie na urlopie wychowawczym to już na nic nie musisz się godzić

DYREK30-06-2010 14:20:30   [#11]

może się przyda:-)

z: http://edukadry.pl/urlop-dla-poratowania-zdrowia-tylko-po-spelnieniu-
ustawowych-wymogow/docs/123_76/101/View

Urlop dla poratowania zdrowia tylko po spełnieniu ustawowych wymogów

[2009-02-09]

Pytanie: Jakie warunki musi spełnić nauczyciel, abyś mógł udzielić mu urlopu dla poratowania zdrowia?

Odpowiedź: Urlopu dla poratowania zdrowia udziela dyrektor szkoły po spełnieniu przez nauczyciela wszystkich ustawowych wymogów, tj.:
1) zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony;
2) przepracowanie, co najmniej 7 lat w szkole;
3) od zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela upłynął, co najmniej 1 rok. W aktach osobowych nauczyciela powinny znajdować się informacje nie tylko o stażu pracy pedagogicznej, ale także i o terminie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia. W razie wątpliwości i niejasności możesz zwrócić się z wnioskiem o udzielenie tych informacji do wcześniejszych szkół, w których pracował nauczyciel. Również nauczyciel jest zobowiązany udzielić Ci informacji o tym, czy korzystał z uprawnienia do urlopu dla poratowania zdrowia;
4) nauczyciel nie wykorzystał jeszcze 3 lat łącznego urlopu dla poratowania zdrowia,
5) nauczyciel przedstawił orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia,
6) nauczyciel nie nabył uprawnień emerytalnych.

Stanowisko MEN w sprawie wymiaru zatrudnienia w okresie 7 lat pracy

Zgodnie ze stanowiskiem, jakie zajmuje w tej sprawie MEN, urlopu dla poratowania zdrowia można udzielić nauczycielowi, jeżeli w momencie jego udzielenia, jak i w okresie 7 lat bezpośrednio przed jego rozpoczęciem nauczyciel był zatrudniony w szkole w pełnym wymiarze zajęć.

Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu, co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo 1 roku. Okres 7-letniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do 1. urlopu dla poratowania zdrowia, powinien przypadać bezpośrednio przed datą jego rozpoczęcia.

7-letni okres pracy, to nie tylko czynne jej świadczenie

Do okresu 7-letniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres. Zgodnie ze stanowiskiem MEN-u urlop dla poratowania zdrowia może, więc być udzielony nauczycielowi, jeżeli w momencie jego udzielenia, jak i w okresie 7 lat bezpośrednio przed jego udzieleniem nauczyciel był zatrudniony w szkole w pełnym wymiarze zajęć.

Inne stanowisko w sprawie wymiaru zatrudnienia w okresie 7 lat pracy

Warto jednak wspomnieć, że z uwagi na niejasne przepisy w tej sprawie możliwa jest także inna interpretacja. Mianowicie można przyjąć, że pracownik nabywa prawo do urlopu dla poratowania zdrowia także w sytuacji, gdy w okresie 7 poprzedzających lat był zatrudniony na część etatu - o ile w momencie składania wniosku o urlop dla poratowania zdrowia jest zatrudniony na cały etat.

Z uwagi na brak orzecznictwa Sądu Najwyższego w tej sprawie trudno przesądzić, która interpretacja jest bardziej poprawna. Na chwilę obecną właściwe wydaje się oparcie na stanowisku zajmowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Podstawa prawna:

  • art. 20 ust. 6, art. 23 ust. 1 pkt 2, art. 27 ust. 2, art. 53 ust. 1a, art. 64 ust. 1, ust. 3, ust. 5, ust. 5a art. 66 ust. 1, art. 72 ust. 1, art. 73, art. 88 ust. 1, art. 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.);
  • art. 166, art. 168 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

 

i

 

rozporządzenie:

http://www.znpokreg.wlodzi.com/dodatkowe/urlop_zdrowotny.doc

i z gazety lekarskiej

Wprawdzie urlopu dla poratowania zdrowia udziela dyrektor szkoły, ale o potrzebie jego udzielenia orzeka lekarz leczący.

Nauczyciel, jak każdy zatrudniony i ubezpieczony, ma prawo do zasiłku chorobowego z powodu czasowej niezdolności do pracy, orzekanej na zasadach ogólnych. W razie przedłużania się problemów zdrowotnych w sytuacji, gdy dłuższa przerwa w pracy może wpłynąć korzystnie na poprawę stanu zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy, nauczyciel może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. Ponieważ nauczyciele stanowią znaczną grupę zawodową, a korzystanie z urlopu jest wśród nich dość popularne, przybliżenie zasad orzekania w tej sprawie przyda się wielu lekarzom w ich codziennej pracy.
Zasady udzielania urlopu dla poratowania zdrowia reguluje Karta Nauczyciela, znowelizowana ustawą z 15 lipca 2004 r. (Dz. U. nr 179, poz. 1845). Zmieniła ona obowiązujące dotychczas zasady w tym zakresie na następujące:

  • Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
  • Pierwszy urlop przysługuje po przepracowaniu w szkole co najmniej 7 lat.
  • Udziela go dyrektor szkoły na okres nie więcej niż rok. W tym czasie nauczyciel winien poddać się leczeniu.
  • Drugi urlop dla poratowania zdrowia nauczyciel może otrzymać nie wcześniej niż po roku od zakończenia poprzedniego.
  • Łączny wymiar urlopów podczas całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.
  • Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop taki może być udzielony na czas nie dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nabywa on uprawnienia emerytalne.
  • Korzystając z urlopu nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych.
  • Nie później niż 2 tygodnie przed zakończeniem urlopu dyrektor szkoły ma obowiązek wydać nauczycielowi skierowanie na kontrolne badanie lekarskie w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy.
  • W czasie korzystania z takiego urlopu nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy ani podjąć innej działalności zarobkowej.
  • W związku z potrzebą udzielenia urlopu nauczyciel nie ponosi żadnych kosztów związanych z orzekaniem o stanie jego zdrowia.
  • O potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia orzekać może tylko lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Zasady i tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 27 października 2005 r. (Dz. U. nr 233, poz. 1991):
  • Lekarzem uprawnionym do orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia jest lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
  • Orzeczenie sporządza się w trzech egzemplarzach, z których jeden wręcza się nauczycielowi, drugi przesyła dyrektorowi szkoły, a trzeci dołącza do indywidualnej dokumentacji lekarskiej osoby badanej. Wzór orzeczenia stanowi załącznik do rozporządzenia.
  • Nauczyciel i dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści. Odwołanie to wnosi się do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy odpowiedniego ze względu na miejsce wydania zaświadczenia za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie.
  • Lekarz, za pośrednictwem którego wnoszone jest odwołanie, winien przekazać je do organu odwoławczego w ciągu 14 dni, wraz z kopią dokumentacji medycznej badania będącego podstawą wydania orzeczenia. Ponowne orzeczenie winno być wydane przez organ odwoławczy w ciągu 14 dni i jest ostateczne.
  • Zarówno lekarz wydający orzeczenie, jak i organ odwoławczy obowiązane są do prowadzenia ewidencji wydanych orzeczeń.


  • Orzeczenia takiego nie może więc wydać lekarz nie będący lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, czyli praktykujący prywatnie.

    Bogdan Jakubski
    Autor, dr n. med., jest głównym lekarzem orzecznikiem Oddziału ZUS w Zielonej Górze
    http://www.gazetalekarska.pl/xml/nil/gazeta/numery/n2006/n200602/n20060212

 

 

 

zag30-06-2010 19:16:09   [#12]

Jeszcze jedno, obecnie nauczycielka ma zmniejszony wymiar czasu pracy do 1/2 etatu bo cały czas przebywa na wychowawczym - Jeśli chce przejść na urlop dla poratowania to:

1. Czy w tym wypadku mam rozumieć, że kończy jej się urlop wychowawczy czy tylko się go zawiesza na rok?

2. Jaki termin ma nauczycielka na poinformowanie mnie o takim zamiarze (pisemnie)?

3. Czy muszę jej ewentualnie jakieś dodatkowe dokumenty przygotować czy tym zajmie się lekarz wydający orzeczenie o takim urlopie dla poratowania zdrowia?

4. Czy wymiar takiego urlopu można określić od 1 września do 30 czerwca?

Pozdrawiam i czekam na wyjaśnienia
post został zmieniony: 30-06-2010 19:16:27
jarek1101-07-2010 11:37:28   [#13]

Witam

Mam podobną sprawę.

Interesuje mnie sprawa 7 lat przed udzieleniem urlopu (nauczyciel obecnie zatrudniony na cały etat -mianowany, lecz w okresie 7 lat zatrudnienia występowały ograniczenia zatrudnienia w trybie art. 22KN)

Być może ktoś ma jasne orzeczenie jakiegoś sądu (bądź inne), bo w świetle

"Stanowisko MEN w sprawie wymiaru zatrudnienia w okresie 7 lat pracy

Zgodnie ze stanowiskiem, jakie zajmuje w tej sprawie MEN, urlopu dla poratowania zdrowia można udzielić nauczycielowi, jeżeli w momencie jego udzielenia, jak i w okresie 7 lat bezpośrednio przed jego rozpoczęciem nauczyciel był zatrudniony w szkole w pełnym wymiarze zajęć."

mam cały czas wątpliwości. 

Pozdrawiam

EwaBe01-07-2010 11:45:17   [#14]

Tych wątpliwości nikt tu nie rozstrzygnie. Dyrek napisał wszystko.

Jeśli Twoim zdaniem interpretacja MEN jest słuszna oraz w każdym innym wypadku, możesz zawsze odwołać się od wystawionego orzeczenia, przytaczając argumenty - w tym stanowisko MEN.


post został zmieniony: 01-07-2010 11:46:09
agniśka02-07-2010 12:13:46   [#15]

Witam,

ja także mam dylemat z urlopem wypoczynkowym po zdrowotnym dla nauczycielek placówek nieferyjnych czyli przedszkoli. Wiadomo, że w przypadku, gdy urlop jest przyznany od początku stycznia do końca grudnia urlop się pokrywa i wtedy się nie należy. Wcześniej spotkałam się z interpretacjami, że jeśli powrót jest w trakcie roku kalendarzowego należy się urlop w wymiarze proporcjonalnym do czasu po powrocie do pracy. Następnie spotkałam się ze stwierdzeniem, że należy się w pełnej wysokości. Kochani, mądrzejsi i zorientowani bardzo proszę o pomoc w rozwikłaniu tej kwestii. Taki urlop dotyczy dwóch moich nauczycielek i nie chciałabym popełnić błędu. Wiem, że na Was zawsze można liczyć. Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

izabelamaciejka02-07-2010 13:39:23   [#16]
Ja miałam taki przypadek w zeszłym roku - nauczycielka od 1 września wróciła z urlopu dla poratowania zdrowia, dzwoniłam do PIP-u, konsultowałam i uzyskałam informację, że w takim wypadku należy się cały urlop wypoczynkowy. Udzieliłam więc nauczycielce urlopu w wymiarze 35 dni.
DYREK02-07-2010 14:50:04   [#17]

Istotna jest odpowiedź na pytania:

Czy w placówce  ustalono plan urlopów ?

Czy zaplanowany urlop wypoczynkowy pokrywa się z udpz ?

zobacz: http://www.serwissamorzadowy.pl/articles/show_article.php?articleid=118


post został zmieniony: 02-07-2010 14:51:48
izabelamaciejka02-07-2010 18:30:08   [#18]
Tylko plan urlopów ustala się przeważnie w pierwszym kwartale roku kalendarzowego, więc jasne jest, że nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia np. do końca sierpnia danego roku, nie zaplanuje sobie urlopu wypoczynkowego podczas trwania urlopu dla poratowania zdrowia. Dyrektor wówczas powinien nauczycielowi udzielić po powrocie do pracy urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze, czyli 35 dni.
DYREK02-07-2010 19:02:49   [#19]

przy "zaplanowanych" udpz i ustalaniu planu urlopów przez nauczyciela zgoda

ale

plan urlopów wypoczynkowych ustala pracodawca (nie pracownik)

udpz nie musi trwać od 1.09 do 31.08 roku następnego

może być np. od 1.06 do  30.11, a urlop wypoczynkowy zaplanowano na lipiec

i co wtedy ? ;-)

izabelamaciejka02-07-2010 19:45:01   [#20]
ok, taka sytuacja może być np. w przedszkolu, które jest zamykane w okresie wakacyjnym na cztery tygodnie i nauczyciele wszyscy mają wówczas urlop. Jednak zupełnie inaczej jest w placówce, gdzie nie ma z góry zaplanowanego czasu urlopu dla wszystkich pracowników. Wówczas pracownikowi po powrocie z urlopu dla poratowania zdrowia należy się urlop wypoczynkowy w pełnym wymiarze.
rzewa04-07-2010 22:55:30   [#21]

ja bym dała proporcjonalnie do przepracowanego okresu - a jak n-l uważa, że za mało, ma prawo dochodzić swego przed sądem - jak wygra, to dostanie to co mu się zgodnie z wyrokiem sądowym należy, a OP nie będzie Ci mógł zarzucić, że niefrasobliwie kase wydajesz...

natomiast jak udzielisz całego urlopu i nie spodoba się to w OP, to jak się tłumaczyć będziesz?

Dan6704-11-2010 17:20:43   [#22]

 

1. N-lka zatrudniona w SOSWw pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, pracuje 19 rok w szkole, od grudnia 2009 przebywała na L-4 /ciąża/, urlop macierzyński, urlop uzupełniający do 07.01.2011r.  Czy od 08.01.2011r można udzielic jej urlopu dla podratowania zdrowia /na wniosek lekarza/ ?

2. czy warunek przepracowania co najmniej 7 lat w szkole dotyczy okresu bezpośrednio przed urlopem dla podratowania zdrowia? /spotkałam sie z taką interpretacją/

proszę o radę!

Dan6705-11-2010 05:59:45   [#23]
Bardzo prosze o pomoc [#22]
Jacek05-11-2010 11:20:03   [#24]
ja bym udzielił bo przecież przepracowała co najmniej 7 lat

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]