Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ZZ opiniują motywacyjne
strony: [ 1 ]
violka07-12-2003 23:37:42   [#01]

zz-ty podpisują przydzielone dodatki motywacyjne - OK

ale czy wszystkich nauczycieli czy tylko swoich członków

a co z premiami dla nienauczycieli?

Gaba08-12-2003 00:55:05   [#02]
to nie jest dodatek motywacyjny - tylko... czekaj, jak się to nazywa... premia (chyba?)!
Ewa z Rz08-12-2003 04:54:39   [#03]

zz ty opiniują regulamin,

A nie konkretne dodatki motywacyjne!

Zastrzeżenia do swojego dodatku może zgłosic n-l dyrkowi, ew. może pójść z tym do zz-tu i wtedy może związek zażądać uzasadnienia od dyrka. Ale wara mu od motywacyjnych pozostałych n-li, o ile oni sami nie poinformują o tym zz-tu...

Basik08-12-2003 08:11:22   [#04]
Kiedyś uczestniczyłam w naradzie ZZ, na ktorej powiedziano, że do rozdziału motywacyjnego ZZ nic nie mają. pamietaj też o reprezentatywności. Jesli któryś ze związków nie ma u ciebie 10 członków - nawet opiniować regulaminu nie może.
Jacek08-12-2003 10:13:08   [#05]

To o czym pisze Violka (jesteśmy w samym organie prowadzącym) wynika z zapisu gminnego regulaminu przyznawania dodatku motywacyjnego, w którym jest zapis:

§ 3 ust. 7.

Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela oraz okres jego przyznania, uwzględniając poziom spełniania warunków, o których mowa w § 2, ustala dyrektor, a w stosunku do dyrektora - Prezydent Miasta, po zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych.

Dlatego zz opierając się a tym zapisie domagają się opiniowania przyznanych dodatków. W praktyce chcą widzieć listę wszystkich, którym przyznano dodatek i zaczyna się marudzenie, że dlaczego ta albo tamta osoba ma taki dodatek. Na nasze protesty do organu, że jest to niezgodne z prawem odpowiadają, że jest regulamin i trza się stosować.

ewa08-12-2003 10:27:20   [#06]
regulamin nie może być niezgodny z prawem. Został on wprowadzony uchwałą organu  na podstawie aktów wyższego rzędu i nie może być z nimi sprzeczny. Czy na tej uchwale jest formułka prawnika organu,że nie zawiera uchybień?
Jacek08-12-2003 10:42:30   [#07]

Nie wiem Ewuś czy jest formułka, a nawet gdyby była to co z tego. Regulamin jest a że niezgodny z prawem to trzeba by go zaskarżyć co będzie traktowane jak wojna zarówno z organem jak i związkami. Jak zwykle dyrektor dostanie za swoje, z jednej strony od organu i zz a z drugiej od nauczycieli, którzy nie życzą sobie by ktokolwiek poza nimi wiedział ile dodatku otrzymali. Jak to mówią "w którą stronę się nie obrócisz i tak du.. z tyłu"

Marek Pleśniar08-12-2003 10:47:17   [#08]

to jakaś furtka w treści...

alle sobie ktos uregulował:-) ZZ uzgadniają regulamin, zasady a nie konkretne dodatki. Sami sobie i nawzajem koledzy z pracy mają zaglądać w dodatki? Byłoby to chore.

Nie dawajcie się tam!

USTAWA

z dnia 23 maja 1991 r.

o związkach zawodowych

Art. 26

3. Regulaminy nagród i premiowania są ustalane i zmieniane w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową; dotyczy to również zasad podziału środków na wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w państwowej jednostce sfery budżetowej.

nie ma mowy o samym przyznawaniu, zaś regulamin tu cytowany jest chyba jakby niezgodny z prawem?

jest tez o tym tu:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 29 września 2000 r.

w sprawie dodatków oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej, a także w sprawie dodatku motywacyjnego i służbowego dla nauczycieli zatrudnionych na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych w urzędach organów administracji rządowej, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisjach egzaminacyjnych oraz w jednostkach organizacyjnych sprawujących nadzór pedagogiczny

§ 2

4. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela, o którym mowa w ust. 1 i 2, ustala dyrektor szkoły, a dla dyrektora szkoły - organ prowadzący szkołę, w ramach posiadanych środków finansowych.

§ 3. 1. Nauczycielom poszczególnych stopni awansu zawodowego, którym powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły, przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości co najmniej 5% otrzymywanego przez nauczyciela wynagrodzenia zasadniczego.

2. Wysokość dodatku funkcyjnego dla dyrektora szkoły ustala organ prowadzący szkołę, a dla nauczyciela zajmującego inne stanowisko kierownicze - dyrektor szkoły, uwzględniając wielkość szkoły, jej strukturę organizacyjną, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, liczbę stanowisk kierowniczych w szkole, wyniki pracy szkoły oraz warunki demograficzne i geograficzne, w jakich szkoła funkcjonuje.

w kwestii konkretnej  wysokości dodatku zz nic nie mają do gadania.

Jacek08-12-2003 10:55:55   [#09]
Wszystko to wiem Marku dlatego gdy przyszło do "opiniowania" wysokości tego dodatku dawałem listę nie z wysokością lecz ile procent nauczycielowi przyznałem (a niech se zz liczy jak tak bardzo to ich interesuje). Dla mnie i taki sposób też jest niezgodny z prawem. I dlatego zamierzam się postawić okoniem :-))
ewa08-12-2003 10:58:54   [#10]
o koniem?  :-))
Marek Pleśniar08-12-2003 11:09:14   [#11]

tak trzymać

wiem że wiesz Jacku - toż widać. Tylko zawsze mnie trzęsie na tę chęć rozlicznych działaczy i ciekawskich do zagladania komuś do kieszeni czy koperty.. i wtedy gadam i gadam;-)
Jacek08-12-2003 12:00:49   [#12]
no to obaj wiemy że wiemy i gadamy :-))
Marecki08-12-2003 16:35:37   [#13]

ZZ a prawo

Rozumiem związkowców. Sam kiedyś byłem przewodniczącym Komisji Zakładowej, teraz jestem zwykłym członkim (ale, jak powiedział pan Markiewicz - ten co kiedyś był w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji - cyt. "Członek to brzmi dumnie"). Działalność każdego podmiotu funkcjonującego w szkole musi opierać się o przepisy prawa, a prawo nie daje ZZ delegacji do opiniowania wysokości dodatków i poznania listy osób, którym dyrektor chce dać trochę grosza.

Pozdrawiam

Jacek08-12-2003 18:57:47   [#14]

Ja też jestem związkowcem ale akurat w tym nie rozumiem związków. Piszesz, że "prawo nie daje ZZ delegacji do opiniowania wysokości dodatków i poznania listy osób, którym dyrektor chce dać trochę grosza" i to fakt bezsporny ale sądzę, że  nikt nie broniłby związkom gdyby aktywnie włączyły się w tworzenie tego prawa np. na terenie placówki czy organu prowadzącego po to by był on jak najlepszy i powodował jak najmniej kontrowersji. Tymczasem praktyka jest w wielu wypadkach taka, że tworzy prawo tylko ten kto musi je tworzyć ale bez zainteresowania ze strony związków bo łatwiej krytykować.

Ja chętnie bym przyjął pomoc ze strony związków w tworzeniu wewnątrzszkolnych regulaminów, które muszą byc z nimi konsultowane bo tak byłoby łatwiej i szybciej o kompromis, tymczasem to jest tak, że najpierw ja piszę związki opiniuja pozytywnie a potem jak prtzyjdzie do realizacji zapisów to wrzeszczą że to źle i tamto źle. To jest dopiero chore i nie mogę pojąć dlaczego tak związki robią nawet i te, których sam jestem członkiem

Dorsto08-12-2003 20:24:42   [#15]

Noooo, teraz rozumiem, dlaczego u nas odgórnie mamy motywacyjnego 2 %.

Żeby się ludzie nie sprzeczali przy podziale środków!!! A tak - nie ma środków, nie ma kłótni!  ;-)

Marecki08-12-2003 21:48:41   [#16]

Jacek

najważniejsze, że na papierze podpis złożyli, co znaczy, że z zapisami regulaminu się zgadzają. A krzyk i negowanie niektórych zachowań dyrektora (pracodawcy) to mają wpisane w "działalność statutową".

pozdrawiam
Marecki08-12-2003 21:55:15   [#17]

Dorsto

wszystkim po równo, to z pewnością nie jest sprawiedliwe. Decyzja odgórna o 2% dla wszystkich, krzywdzi tych, którzy są lepsi od pozostałych ( w każdej szkole jest grupa osób pracujących na sukces szkoły). Decyzja odgórna ogranicza kompetencje dyrektora w tym zakresie.

pozdrawiam
emeryt09-12-2003 15:21:26   [#18]

związki tak - ale tylko zasady....

Jakże nieszczęśliwy jest ten regulamin Jacka.Moim zdaniem taki zapis prawem zakazany nie jest, a co nie jest zabronine...itd.Musi były przyczyny takiego zapisu. Rozwiązaliśmy to w sposób bez wydziwiań - związki opiniują zasady przyznawania - i tylko tyle.Dołączam treść naszego regulaminu w części dotyczącej dodatku motywacyjnego.

 

§ 5 - dodatek motywacyjny

 

  1. Środki na dodatki motywacyjne dla nauczycieli danej szkoły stanowią 3% kwoty planowanej na ich wynagrodzenia zasadnicze.
  2. Środki o których mowa w pkt 1, zostają powiększone o środki na dodatek motywacyjny dla dyrektora szkoły.Wysokość tych środków ustala Zarząd Miasta i Gminy.
  3. Dodatek motywacyjny przyznaje się  za minione okresy kwartalne ( 3 miesiące) w oparciu o ocenę realizacji przez nauczyciela zadań określonych w warunkach przyznania dodatku motywacyjnego.
  4. Dodatek motywacyjny dla nauczyciela nie może być wyższy niż 20 % jego wynagrodzenia zasadniczego.
  5. Dodatek motywacyjny dla dyrektora szkoły nie może być wyższy niż 35 % stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra z przygotowaniem pedagogicznym.
  6. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela ustala kwotowo dyrektor szkoły w oparciu o regulamin uzgodniony z zakładowymi organizacjami związkowymi.
6a. W wyjątkowych, indywidualnych przypadkach dodatek motywacyjny, o którym mowa w pkt 4, może być ustalony przez dyrektora szkoły w wysokości do 50% wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Ustalenie wysokości dodatku motywacyjnego w wysokości wyższej niż określonej w § 5 pkt 4 może nastąpić po uzyskaniu przez dyrektora szkoły lub placówki zgody Zarządu Miasta i Gminy". Warunkiem przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:
    1. Uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych a w szczególności uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, dobrych osiągnięć dydaktyczno - wychowawczych potwierdzonych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów albo sukcesami w konkursach, zawodach,olimpiadach itp.
    2. umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z rodzicami
    3. pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki
    4. wzbogacanie własnego warsztatu pracy,udział w różnych formach doskonalenia oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych
    5. dbałość o mienie szkoły
    6. udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych
    7. udział w komisjach przedmiotowych, olimpiadach i innych
    8. opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły
    9. prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli
    10. aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły

 

  1. Warunkiem przyznania dyrektorowi szkoły dodatku motywacyjnego jest:
    1. Jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym
    2. Realizacja zadań szkoły zgodnie z przyjętymi przez organ prowadzący zasadami funkcjonowania systemu edukacji w gminie
    3. Podnoszenie umiejętności zawodowych
    4. dbałość o mienie szkoły i poszerzanie bazy dydaktycznej
    5. mobilność i kreatywność
    6. osiąganie przez szkołę wymiernych wyników w działalności edukacyjnej,kulturalnej i sportowej.
    7. aktywny udział szkoły w działalności pozaszkolnej na rzecz gminy
    8. rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych

 

  1. Dyrektorowi szkoły dodatek motywacyjny przyznaje Burmistrz Miasta i Gminy w wysokości i na warunkach określonych w uchwale Zarządu Miasta i Gminy uwzględniając warunki o których mowa w pkt. 8.
  2. Dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole przyznanie dodatku motywacyjnego może nastąpić po upływie okresu umożliwiającego ocenę osiąganych wyników w pracy - nie krótszego niż 6 miesięcy.
  3. Nauczycielom uzupełniającym etat w innej szkole dodatek motywacyjny przyznaje dyrektor szkoły macierzystej w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły, w której nauczyciel uzupełnia etat.
  4. Nauczycielom przeniesionym do pracy w innej szkole , zgodnie z art. 18 Karty Nauczyciela dodatek motywacyjny ustala dyrektor szkoły, do której nauczyciel został przeniesiony, po zasięgnięciu opinii dyrektora szkoły poprzedniej.
  5. O przyznaniu dodatku motywacyjnego nauczyciel lub dyrektor szkoły powiadamiany jest na piśmie.
  6. Dodatek motywacyjny wypłaca się  w okresach kwartalnych w terminie wypłaty wynagrodzenia.

 

§ 2

 

Dyrektorzy szkół opracują i wprowadzą w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty wejścia w życie niniejszej uchwały, w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związków zawodowych, zrzeszających nauczycieli, zakładowe kryteria przyznawania

dodatku motywacyjnego

 

Jacek09-12-2003 16:00:54   [#19]

Zdzisławie napisałeś: "Jakże nieszczęśliwy jest ten regulamin Jacka. (to nie moj ale organu). Moim zdaniem taki zapis prawem zakazany nie jest, a co nie jest zabronine...itd" i jest w tym trochę racji, skoro organ przystał na to żeby związki opiniowały przyznane dodatki to teoretycznie dał im prawo, którego nie zabrania ustawa o związkach zawodowych mówiąca jedynie że ze związkami trzeba uzgadniać regulaminy.

Ale jest druga strona medalu czyli nauczyciel, który nie życzy sobie by jakikolwiek związek (czyt. inny nauczyciel) widział ile jemu przyznano bo to juz wchodzi w zakres ustawy o ochronie danych osobowych, których nie powinienem ujawniać jeśli zainteresowany sobie tego nie życzy i nie jest to konieczne.

I tu jest pies pogrzebany i mam zgryz :-))

violka09-12-2003 17:51:31   [#20]

no nareszcie się dorwałam (awaria kompa)

na szczęście nie mam jeszcze problemu, ale wkurza mnie takie coś

moje szkolne związki są liczne (nastoosobowe - 45 pracowników) i na szczęście dogadujemy się i nawet pomagają mi dopieścić wszystkie szkolne regulaminy

ale niektórzy n-le niezadowoleni ze swojego motywacyjnego ciosają im kołki na głowie i choć dziewczyna w zasadzie podziela moje racje (wysokość) to opiniuje negatywnie, żeby nie narazić się koleżance

poza tym opiniowanie odbywa się na zasadzie porównywania o ile ma mniej/więcej od np. pani X (nic nie mówi, ale widać)

coś tu chyba jest nie tak - nie chcę walczyć z wiatrakami - mam poważniejsze problemy, ale jakoś nie mogę przejść nad tym do porządku

Jacek

czas chyba się umówić na jakieś spotkanie samokształceniowe w znanym miejscu ?

a co z premiami dla nienauczycieli ? - na zasadzie analogii nie opiniujemy i tu jakoś się nikt nie upomina

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]