Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wysługa w dwóch szkołach nauczyciela niepełnozatrudnionego
strony: [ 1 ]
nina20-04-2010 13:19:26   [#01]

Nauczyciel zatrudniony    w innej szkole przychodzi do mnie  z udokumentowanymi  świadectwami pracy tj.  stażem  w ilości 5 lat . Oprócz  tego zaświadczenie ze od 01.09.2009 do 28.02.2010  zatrudnienie 10/18.

U mnie zatrudniony  na zastępstwo od 1 marca 2010 do 26.06.2010  w ilości  9.50/18 .Czy ten okres IX -II powinnam mu zaliczyć ??

Przynósł dokument z tamtej szkoły, że ma liczony staz od 1 kwietnia 6%  ?

Nie wiem  podpowiedzcie mi???


Lidia120-04-2010 13:29:23   [#02]
przy obliczaniu dodatku stażowego należy kierować się świadectwami pracy; jeśli je masz, to licz 5%, nie brałabym pod uwagę zaświadczenia, o którym piszesz dalej 
nina20-04-2010 13:35:18   [#03]

Jak należy naliczać dodatek za staż pracy nauczyciela w szkole, która jest dla niego dodatkowym miejscem pracy?

2010-04-08

Urszula Kołowska

Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Oświatowe

Nauczyciel zatrudniony od 1 września 2008 r. w niepełnym wymiarze dostarczył świadectwa pracy z zakończonych okresów zatrudnienia, według których naliczono dodatek stażowy. Obecnie złożył oświadczenie, że nasza szkoła jest dla niego dodatkowym miejscem pracy i łączny wymiar czasu pracy w obydwu szkołach przekracza obowiązkowe pensum.

Jak należy w związku z tym naliczać dodatek za staż pracy w szkole, która jest dla niego dodatkowym miejscem pracy?

Nadmieniam, że nauczyciel pracował w naszej szkole od 1989 r. do 1999 r. (było to jego główne miejsce pracy).

Czy od osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin żądać oświadczenia określającego, które miejsce pracy jest dla nauczyciela główne a które dodatkowe?

OdpowiedĽ: Jak wynika z przepisów art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN i § 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 z późn. zm.) - dalej r.m.w.n.:

1) jeżeli nauczyciel w tym samym roku jednocześnie pracuje w dwóch szkołach to, nie można zaliczać tego okresu jako dwóch lat pracy, uprawniających do dodatku w jednej czy też w drugiej szkole,

2) jeżeli nauczyciel pozostaje w stosunku pracy jednocześnie w dwóch (kilku) szkołach w wymiarze łącznie nie przekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat w każdej ze szkół wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy, bez względu na sposób ustania stosunku pracy,

3) w przypadku gdy nauczyciel pozostaje w stosunku pracy w dwóch (kilku) szkołach, jednak w łącznym wymiarze przekraczającym obowiązujący nauczyciela wymiar zajęć - prawo do dodatku za wysługę lat przysługuje według zasad ogólnych tj. okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się wtedy odrębnie dla każdego stosunku pracy. W dodatkowym miejscu pracy nie wlicza się zakończonych okresów zatrudnienia, które zostały już zaliczone do okresów uprawniających do tego dodatku w podstawowym miejscu pracy. Wówczas dodatek za wysługę lat jest wypłacany w podstawowym miejscu pracy, stosownie do wypracowanego wskaźnika procentowego i wymiaru zatrudnienia w podstawowym miejscu pracy. W dodatkowym miejscu pracy nauczyciel nabywa prawo do dodatku za wysługę lat zgodnie z art. 33 ust. 1 KN, czyli dopiero w czwartym roku pracy.

4) przepisy KN nie określają, co należy rozumieć pod pojęciem "podstawowe miejsce pracy".

W tej sytuacji należy uznać, że jest nim szkoła, którą nauczyciel wskaże jako podstawowe miejsce pracy.

Okres zatrudnienia, o którym stanowi r.m.w.n. to okres wykonywania pracy w ramach stosunku pracy. Dyrektor szkoły ma prawo żądać od nauczyciela przedłożenia świadectw pracy ze wszystkich poprzednich miejsc pracy. Podstawę prawną dla takiego żądania stanowią przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286 z późn. zm.) - dalej r.d.p. W świetle § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 r.d.p. pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie złożenia świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie.

Należy zauważyć zatem, iż świadectwa pracy nie muszą być jedynymi dokumentami, które nauczyciel może przedstawić w celu potwierdzenia wcześniejszych okresów zatrudnienia. Przepis wskazuje na - inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia - nie określając jednak, jakie inne dokumenty nauczyciel może przedstawić dyrektorowi szkoły, aby udowodnić okresy zatrudnienia w ramach stosunku pracy. W tej sytuacji należy przyjąć, że to dyrektor szkoły musi podjąć samodzielnie decyzję, czy przedstawiony przez nauczyciela dokument potwierdzający okresy zatrudnienia uzna za wystarczający.

Dla przykładu, w przypadku, gdy nauczyciel pracuje jednocześnie w dwóch szkołach i z uwagi na niezakończone okresy zatrudnienia nie może przedstawić dyrektorowi jednej ze szkół świadectwa pracy w celu ustalenia uprawnień do dodatku za wysługę lat dyrektor szkoły powinien zobowiązać nauczyciela do złożenia na piśmie oświadczenia w sprawie pozostawania (niepozostawania) w zatrudnieniu w innych szkołach. Odpowiedzialność za ewentualne podanie informacji o zatrudnieniu, niezgodnych ze stanem faktycznym ponosi wówczas nauczyciel. Jeżeli nauczyciel podałby nieprawdziwe informacje z tego powodu może ponieść nawet odpowiedzialność karną za wprowadzenie w błąd w celu uzyskania korzyści majątkowej, jeśliby w wyniku podania nieprawdziwych danych nauczyciel otrzymał większy niż należny dodatek za wysługę lat. W oświadczeniu składanym przez nauczyciela w sprawie pozostawania w stosunku pracy nauczyciel również powinien wskazać, która szkoła jest dla niego podstawowym miejscem pracy. Tego rodzaju oświadczeń dyrektor szkoły może żądać od wszystkich nauczycieli na początku każdego nowego roku szkolnego. W tym celu możliwe jest przygotowanie w szkole wzoru takiego dokumentu.

Urszula Kołowska

Więcej w publikacji:

Prawo Oświatowe

Zamów Prawo Oświatowe

rzewa21-04-2010 10:58:37   [#04]

nie zgadzam się z powyższym komentarzem, a poniżej wątki, w których przedstawiłam swoje zdanie na ten temat:

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=35834&pst=2#pst2

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=32467&pst=20#pst20

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=32346

link12318-06-2010 23:49:59   [#05]
podnosżę wątek. Jestem po szkoleniu moich służb księgowych prowadzonych przez pracownika jednej z firm - oprogramowanie płace i kadry. Rozpoczęły się dyskusje dotyczące naliczania stażu u nauczycieli pracujących w dwóch szkołach. Mam taką sytuację: Nauczyciel pracował w mojej szkole - A - następnie rozpoczął pracę w szkole B i po pewnym czasie postanowił przenieść staż do szkoły B, ponieważ w tej szkole miał większe zatrudnienie - etat. W szkole A staż zaczęliśmy mu naliczac od początku. Aktualnie pracownik ma staż 19 proc w szkole B a w szkole A wypracował 9 proc. Otrzymałem informacje, że tego typu sytuacja jest niezgodna z prawem, ponieważ staż mozna płacić "tylko do jednego etatu" i maks do 20 proc. A zatem, jeżeli w szkole B pobiera stażowy 19 proc w szkole A może otrzymywać tylko 1 proc. Czy jest to prawidlowa interpretacja? Z drugiej strony, w jaki sposób sprawdzić wymiar zatrudnienia nauczyciela w innej szkole?? Mam wymagać oświadczeń?
post został zmieniony: 18-06-2010 23:51:34
rzewa19-06-2010 00:03:35   [#06]

postanowił przenieść staż do szkoły B, ??? nie rozumiem tego - jak dokonał tego "przeniesienia"?

mógł tego dokonać tylko w jeden sposób: poprzez rozwiązanie stosunku pracy w szkole A i później ponowne jego nawiązanie, ale to nie powoduje "przeniesienia stażu" a tylko zaliczenie zakończonego pierwszego okresu pracy w szkole A do stażu pracy w OBU szkołach 

dodatek stażowy nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia w KAŻDEJ ze szkół odrębnie - stosunki pracy są całkowicie niezależne!

link12319-06-2010 17:10:38   [#07]
przeniesienie nastąpiło - został dyrektorem drugiej szkoły. Muszę sprawdzić, czy przed "przeniesieniem" nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy w szkole A. Na szkoleniu Pani twierdziła, że staż płaci się tylko do jendego etatu tzn. jeżeli w szkole A gdzie nauczyciel ma podstawowe miejsce pracy i otrzymuje 19 proc. dodatku stażowego, to w szkole B może dostawać tylko 1 proc. ponieważ maksymalny dodatek stażowy może wynosić 20 proc. Takie tlumaczenie wydalo mi sie dziwne, chociaz rzeczywiscie w karcie jest zapis ze dodatek moze wynosic maks. 20 proc.
dyrlo19-06-2010 17:16:25   [#08]

Pani, która Was szkoli powinna sama sie podszkolić ;-(

W szkole B ma 19% a w szkole A 9% (jeśli po przeniesieniu do szkoły B minęło już 9 lat).

Nastapi też taki moment (jeżeli ta sytuacja trwać będzie jeszcze 11 lat), że w szkole B - 20% i w szkole A - 20%.

patrz #06

link12319-06-2010 17:27:06   [#09]

Jest tak, jak piszesz dyrlo. Pozostaje tylko kwestia wymiaru. Skoro przeszedl do szkoly B na stanowisko dyr. to z pewnoscia ma tam etat. Czy ma to jakies znaczenie?

dyrlo19-06-2010 17:33:32   [#10]

Nie ma znaczenia. 

W każdej szkole liczymy staż oddzielnie. Zakładam, że ten dyrektor, który przeszedł na etat do szkoły B, otrzymał świadectwo pracy ze szkoły A; następnie został zatrudniony ponownie w szkole A i w 4 roku pracy po ponownym zatrudnieniu (na tych godzinkach) zaczęliście mu wypłacać stażowe. Czy tak?

link12319-06-2010 17:37:21   [#11]

Dokładnie tak. Niestety polemika, która się wywiązała dotyczyła wymiaru zatrudnienia i tezy Pani:"Stażowe płacimy tylko i wyłącznie do etatu, przy założeniu, że nie może ono przekraczać 20 proc." Zrelacjonowała mi to księgowa - nie byłem obecny na szkoleniu. Zamierzam się skontaktować z Panią i poprosić o pisemne wyjaśnienia.

dyrlo19-06-2010 17:41:21   [#12]

Płacisz dobrze i się nie przejmuj. A Pani może rzeczywiście nalezy się "pstryczek".

Moja rada - bardzo szczegółowo analizować kto prowadzi szkolenie. Są szkolenia na które jeździmy z księgową jak w dym, i są takie, których oferty lądują w okrągłym segregatorze :-)

link12319-06-2010 18:00:44   [#13]
dziekuję dyrlo.
dyrlo19-06-2010 18:09:22   [#14]
:-)
rzewa20-06-2010 23:46:33   [#15]

z tego co tu poczytałam wynika mi, że ten n-l powinien mieć płacony stażowy w wysokości 19% w każdej ze szkół, o ile w szkole A w chwili "przeniesienia" miał zaliczone 10 lat stażu (i te 10 lat "przeniósł" do B), a potem ponownie został w A zatrudniony i przepracował do teraz 9 lat

okres jak przepracował przed "przeniesieniem" powinien być doliczony do stażu pracy również w szkole A 

kulka25-08-2016 19:02:21   [#16]

Nauczyciel będzie pracował u nas na zastępstwo.  Pracuje w szkole prywatnej,  gdzie nie ma dodatku stażowego.  U nas przeliczamy i wypłacamy?  Może to być podstawowe miejsce pracy, mimo że na zastępstwo? 

rzewa25-08-2016 23:27:48   [#17]

zaliczacie tylko zakończone stosunki pracy

kulka26-08-2016 17:24:06   [#18]

Tak, wiem, przyniósł świadectwa pracy. Chodzi mi o to, czy podstawowym miejscem pracy może być szkoła, gdzie jest zatrudniony tylko na zastępstwo na kilka godzin?

rzewa26-08-2016 21:09:41   [#19]

a co to ma do rzeczy?

pojęcia podstawowe i dodatkowe miejsce pracy odnoszą się TYLKO do jednocześnie trwających stosunków pracy

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]