Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ZFŚS - nauczyciele emeryci
strony: [ 1 ][ 2 ]
dyrlo30-03-2010 09:23:28   [#51]
Pomocy rodacy bo mnie zjedzą :-(
rzewa30-03-2010 11:13:20   [#52]

poradź im by na przyszłość uważały co piszą, a teraz niestety nie masz już środków...

w końcu dorosłe są, nie?

a o jaką kwotę tu chodzi?


dyrlo30-03-2010 12:28:18   [#53]

Dziękuję rzewuniu :-)

U jednej 30 zł, u drugiej 120 zł,  u trzeciej nie pamiętam :-)))

kossa17-06-2010 19:01:47   [#54]
proszę o pomoc - moja księgowa dokonuje odpisu na fundusz socjalny dla n-li emerytów, którzy pobierają emeryturę lub rentę nauczycielską - znak NE lunb N na decyzji ZUS. Inna księgowa twierdzi, że dokonuje się odpisu również w przypadku gdy nauczyciel emeryt nie pobiera swojej emerytury, tylko na przykład po zmarłym mężu. Wiem że moja księgowa ma rację, tylko gdzieś zapodziałam stosowne wyjaśnienie. Czy ktoś może wyjaśnić  jak to w końcu jest?
kossa17-06-2010 19:32:50   [#55]

Podnoszę, bo to ważne dla mnie. Może ktoś pomoże?

DYREK17-06-2010 20:08:09   [#56]

Jestem emerytowaną nauczycielką, przeszłam na . emeryturę po przepracowaniu 35 lat w szkole. Jednak po śmierci męża zaczęłam pobierać rentę rodzinną po mężu, gdyż jest wyższa. Czy szkoła, z której odeszłam na emeryturę, może odmówić mi prawa do świadczell socjalnych?

Nie, szkoła, z której odeszła nauczycielka na emeryturę ma obowiązek objęcia jej opieką socjalną. Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych w sposób jednoznaczny określiły osoby uprawnione do korzystania z funduszu. W myśl tych przepisów niezależnie od woli pracodawcy uprawnieni są zawsze pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny. Natomiast inne osoby mogą korzystać ze świadczeń i usług finansowanych ze środków funduszu tylko wówczas, gdy przyznano im takie prawo w regulaminie funduszu. Karta Nauczyciela jako przepis szczególny wprowadza inne zasady ustalania wysokości odpisu dla tej grupy zawodowej, jak też emerytów i rencistów, byłych nauczycieli. Pracodawcy mają obowiązek dokonywania dla nauczycieli będących emerytami odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur. Z przepisu tego wynika również, że po przejściu na emeryturę nauczyciele stąją się "nauczycielami będącymi emerytami". Pobieranie więc przez emerytowaną nauczycielkę renty rodzinnej (świadczenia korzystniejszego) nie pozbawia jej statusu nauczyciela. Fakt ten ma jedynie znaczenie dla zakładu ubezpieczeń społecznych, który wypłaca wyższe świadczenie i pozostaje bez znaczenia dla uprawnień w zakresie korzystania z funduszu. Tak więc nauczycielka ma prawo do świadczeń socjalnych w szkole, z której przeszła na emeryturę.

 

z: http://www.solidarnosc.kalisz.pl/index.php?str=24&id=91

 


post został zmieniony: 17-06-2010 20:16:15
DYREK11-08-2010 16:01:32   [#57]

1. umowa zlecenia

http://www.abc.com.pl/?cmd=pytanie_jedno,1947&serwis=3

 

 

2. SN: Emeryt zatrudniony równocześnie na 2 etatach korzysta ze świadczeń ZFŚS w obu zakładach

http://oswiata.wip.pl/zfss-w-szkole/zatrudniony-w-dwoch-placowkach
-korzysta-ze-swiadczen-zfss-podwojnie,0,264293,0,202044,0.html

DYREK26-01-2011 09:16:58   [#58]

ZFŚS – jednakowa opieka socjalna nad pracownikami i emerytami

"Jeśli w praktyce występują przypadki odmiennego traktowania w sferze socjalnej pracowników i emerytów, to należy uznać, że stanowią one naruszenie przepisów. W takich przypadkach zasadne jest zwrócenie się zainteresowanych z wnioskiem o interwencję do właściwych organów Państwowej Inspekcji Pracy, ustawowo uprawnionej do nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w tym przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Pismo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 23 września 2010 r., sygn. SPS-023-6975/10"

z:  http://kadry.infor.pl/kadry/wynagrodzenia/dzialalnosc_socjalna/artykuly
/477376,zfss_jednakowa_opieka_socjalna_nad_pracownikami_i_emerytami.html,2,1



DYREK22-11-2011 21:35:37   [#59]

dpis ZFŚS na nauczyciela, który jest jednocześnie emerytem

Która szkoła przejmuje emerytów.


malmar1509-12-2011 07:23:05   [#60]

nie mogę znaleźć :((

była dyskusja na temat emerytów

czy emeryt zamieszkały poza miejscowością, w której ma siedzibę szkoła

może korzystać z funduszu w innej szkole (wybranej przez siebie), która leży bliżej jego miejsca zamieszkania

nawet jeżeli do szkoły macierzystej ma 10 km ;-)

dyrlo09-12-2011 08:07:53   [#61]

Dyrektor szkoły może objąć opieką socjalną inne osoby (jakie to jest wyszczególnione w regulaminie), uważam, że w tym przypadku decyzję powinien podjąć dyrektor szkoły w której nauczyciel emeryt chciałby korzystać z ZFŚS a nie sam zainteresowany.

Mam nauczyciela, który na emeryturę odchodził z innej placówki, ale wcześniej był przez kilka lat dyrektorem naszej szkoły. Wiele dla szkoły (naszej) zrobił, jest zaprzyjaźniony z dużą grupą pracujących u nas nauczycieli. Ten eks-dyrektor zwrócił się do mnie z prośbą o objęcie go opieką socjalną (placówka z której odszedł na emeryturę jest poza granicami naszego miasta), wyraziłam zgodę (mam taki zapis w regulaminie) i od 5-ciu lat jest to nasz emeryt.

malmar1509-12-2011 08:55:52   [#62]

dyrlo, okey

ale potrzebuję  pp

dyrlo09-12-2011 11:56:33   [#63]
Twój własny regulamin. Jestem w domu na urlopie ... mogę Ci mój zapis w poniedziałek podrzucić...
dyrlo09-12-2011 12:00:05   [#64]

Ustawa o ZFŚS - Art. 2 pkt 5) Osoby uprawnione .... jakoś tak to leci ... oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie uprawnienia .... - nie zacytuję z pamięci.

- w regulaminie określamy osoby uprawnione do korzystania z ZFŚŚ


post został zmieniony: 09-12-2011 12:04:00
DYREK09-12-2011 12:27:52   [#65]

"czy emeryt zamieszkały poza miejscowością, w której ma siedzibę szkoła może korzystać z funduszu w innej szkole (wybranej przez siebie), która leży bliżej jego miejsca zamieszkania..."

 

wątek:  Fundusz socjalny - naliczenia odpisu za n-la emeryta

 

jest taka możliwość jeżeli dyrektor jednej i drugiej szkoły wyrazi zgodę i oczywiście musi być zgoda jednego i drugiego OP (porozumienie między OP dotyczące przekazywania środków)

może się przyda:

http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/054D5276

Odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej

na interpelację nr 726


w sprawie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i możliwości przekazywania odpisu na byłego pracownika do wskazanego zakładu w aktualnym miejscu jego zamieszkania


W związku z interpelacją posła Jana Walentego Tomaki w sprawie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i możliwości przekazywania odpisu na byłego pracownika do wskazanego zakładu w miejscu jego aktualnego zamieszkania, przesłaną przy piśmie z dnia 31 stycznia br., SPS-023-726, po porozumieniu z ministrem edukacji narodowej, przedstawiam Panu Marszałkowi następującą informację:

Uprawnienie emerytów i rencistów do korzystania z pomocy socjalnej u ich byłego pracodawcy wynika z regulacji zawartych w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, ze zm.).

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewiduje możliwość dokonania zwiększenia funduszu przez pracodawców sprawujących opiekę socjalną nad emerytami i rencistami - byłymi pracownikami, w tym także ze zlikwidowanych zakładów - o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia (stanowiącego podstawę naliczania odpisu na fundusz), na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do tej opieki (art. 5 ust. 5). Jednakże przepis ten ma charakter fakultatywny. Wprowadza on dla pracodawcy jedynie możliwość skorzystania z tego rozwiązania, ale nie obowiązek. W konsekwencji wielu pracodawców tworzących fundusz nie korzysta z tej możliwości, skutkującej koniecznością dodatkowego obciążania kosztów prowadzonej działalności. W takich przypadkach emeryci i renciści korzystają ze świadczeń socjalnych finansowanych z ogólnej puli środków socjalnych utworzonych z obligatoryjnego, corocznego odpisu na przeciętną liczbę pracowników.

Natomiast w przypadku pracodawców będących placówkami oświatowymi, zasady naliczania obligatoryjnego odpisu na emerytowanych nauczycieli określa art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., Nr 97, poz. 674, z późn. zm.). Przepis ten zobowiązuje pracodawcę oświatowego do dokonania odpisu na fundusz na te osoby w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur i rent. W przypadku likwidacji szkoły, w której emerytowany nauczyciel był ostatnio zatrudniony, omawiany przepis przewiduje, że obowiązek sprawowania opieki socjalnej nad nim będzie sprawować pracodawca wyznaczony przez organ prowadzący placówkę oświatową (jednostka samorządu terytorialnego).

W przypadku zmiany miejsca zamieszkania, utrudniającej korzystanie ze świadczeń socjalnych, nauczyciel będący emerytem lub rencistą mógłby ubiegać się o objęcie opieką socjalną w innej szkole, jeśli dyrektor szkoły wyrazi na to zgodę, a organ prowadzący tę szkołę dopuści taką możliwość. W takiej sytuacji istnieje możliwość przekazywania odpisu na tych nauczycieli na mocy porozumień zawartych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, w oparciu o art. 46 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 203, poz. 1966, z późn. zm.). Poza taką możliwością nauczyciele, którzy zmienili miejsce zamieszkania, mogą korzystać z funduszu w szkole, z której przeszli na emeryturę lub rentę - w oparciu o dostępne formy korespondencyjne, uwzględnione w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych funkcjonującego w tej szkole (placówce oświatowej). Jednak ostateczne decyzje w tych sprawach mogą podejmować wyłącznie uprawnieni, czyli dyrektor placówki lub organ prowadzący szkołę, którzy są zobligowani obowiązującymi przepisami w omawianym zakresie.

Pragnę podkreślić, że niezależnie od liczby stosowanych przez pracodawcę wskaźników przy naliczaniu odpisu na fundusz przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz ustawy Karta Nauczyciela wprowadzają zasadę jednego funduszu u pracodawcy. Oznacza to, że fundusz świadczeń socjalnych ma charakter funduszu spożycia zbiorowego, niepodzielnego na ˝podfundusze˝ w zależności od sposobu ich naliczania. Nadmienić przy tym należy, że świadczenia socjalne nie mają charakteru roszczenia ani należności, gdyż ich przyznanie oraz wysokość są uzależnione wyłącznie od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby ubiegającej się o pomoc u pracodawcy. Zatem ustawowe prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych nie jest tożsame z gwarancją ich przyznania.


Sprawowanie opieki socjalnej nad emerytami i rencistami - byłymi pracownikami, co do zasady, należy do obowiązków pracodawcy ostatnio zatrudniającego te osoby. Zatem realizacja prawa emerytów i rencistów do ubiegania się o świadczenia socjalne jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem ich ostatniego pracodawcy i tworzeniem przez niego funduszu. Taki pogląd prezentuje również orzecznictwo sądowe, np. w uchwale SN z dnia 15 listopada 1991 r., sygn. I PZP 56/91, OSNC 1992/4/63.

Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, w mojej ocenie, nie ma możliwości wprowadzenia powszechnej zasady przekazywania, nieobowiązkowego w swoim charakterze, zwiększenia funduszu - w ślad za zmieniającym miejsce zamieszkania emerytem. Wiązałoby się to bowiem z:

- generalną zmianą charakteru tego naliczenia - z dobrowolnego na obligatoryjne;

- nałożeniem obowiązku sprawowania opieki socjalnej nad ˝nie swoimi˝ emerytami na innych samodzielnych pracodawców, z których wielu korzysta z ustawowej możliwości całkowitej rezygnacji z tworzenia funduszu w drodze układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania.

Pragnę uprzejmie wyjaśnić, iż ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych zawiera także rozwiązanie umożliwiające każdemu pracodawcy rozszerzanie - w drodze regulaminu funduszu - uprawnień socjalnych, tj. obejmowanie opieką socjalną osób, które w jego ocenie wymagają socjalnego wsparcia (art. 2 pkt 5).

Minister

Jolanta Fedak

Warszawa, dnia 19 lutego 2008 r.



dyrlo09-12-2011 12:33:28   [#66]
Piękne :-)
DYREK09-12-2011 12:49:00   [#67]

jeżeli zastosujemy art. 2 pkt 5 ustawy o zfśs, to emeryt korzysta z Waszego funduszu  (z Waszych środków bez naliczenia odpisu),

do przekazania środków konieczne jest porozumienie między OP (w/g odpowiedzi p. Minister)

dyrlo09-12-2011 15:15:46   [#68]
W moim przypadku nie ma powodu bo placówka co prawda nie w naszym mieście ale OP ten sam :-)
anmar09-12-2012 23:55:50   [#69]

Witajcie, wracam do tematu ZFŚS dla emerytów.

Nauczyciel odszedł na emeryturę, zatrudniony był po 1//2 etatu w dwóch placówkach. Jak jest z socjalnym, korzysta w jednej czy w dwóch?

Przy okazji zaptam, czy odprawa emerytalna przysługuje tylko z jednej placówki?

Pozdrawiam

rzewa10-12-2012 07:25:37   [#70]

do ZFŚS ma prawo w każdej ze szkół

odprawa emerytalna tylko w jednej szkole (wskazanej przez n-la) - patrz art 87 KN

anmar10-12-2012 10:38:30   [#71]

rzewa, serdecznie dziękuję. 

Może ktoś zna przepis prawny na ZFŚS?

DYREK10-12-2012 11:49:28   [#72]

pp, to ustawa o zfśs

http://zfśs.pl/pracownik_zatrudniony_w_wielu_firmach.html

anmar10-12-2012 12:45:19   [#73]

Serdecznie dziękuję

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]