Forum OSKKO - wątek

TEMAT: w sprawie praktyk zawodowych
strony: [ 1 ]
RGT28-11-2003 14:45:56   [#01]

Mam pytanie.

Jeżeli moi uczniowie odbyli praktykę zawodową (4 tygodnie) w mojej szkole pod opieką nauczycieli zatrudnionych w mojej szkole, to czy jako dyrektor tejże szkoły, mogę wypłacić nauczycielom wynagrodzenie za opiekę nad uczniami (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie praktycznej nauki zawodu) z puli pieniędzy przeznaczonej właśnie na wypłaty związane z praktykami zawodowymi?

Ewa z Rz29-11-2003 08:16:40   [#02]

bogna, fredi!

pomóżcie... Nie rozumiem problemu... :-(

Nie wiem, gdzie tu pułapka??  Dla mnie oczywiste, że można!! Ale jak się pytają to może cóś w tym jest, co to ja nie wiem?...

Marek Pleśniar29-11-2003 09:36:52   [#03]
rzeczywiście dziwne pytanie i gdzie hak? No wyglada na oczywiste że można. Bogna fredi!!!!! :-)
Leszek29-11-2003 11:32:37   [#04]

Czy chodzi Ci o poniższy tekst rozporządzenia - § 9.
1. Organy prowadzące szkoły, które organizują praktyczną naukę zawodu poza szkołą, zapewniają środki finansowe umożliwiające uczniom odbycie praktycznej nauki zawodu.
2. Środki finansowe, o których mowa w ust. 1, są przeznaczone na:
1) refundowanie pracodawcom wynagrodzenia instruktorów praktycznej nauki zawodu, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 1, prowadzących zajęcia praktyczne z uczniami - do wysokości minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela kontraktowego posiadającego dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego, określonej w odrębnych przepisach,
2) refundowanie pracodawcom dodatku szkoleniowego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, o których mowa w § 10 ust. 2 pkt 2, prowadzących zajęcia praktyczne z uczniami - w wysokości nie niższej niż 10% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, zwanego dalej "przeciętnym wynagrodzeniem"; dodatek szkoleniowy ustala i wypłaca pracodawca,
3) refundowanie pracodawcom kosztów odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, niezbędnych na danym stanowisku szkoleniowym, przydzielonych uczniom na okres zajęć praktycznych prowadzonych u pracodawcy w danym roku szkolnym - do wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia,
4) refundowanie pracodawcom dodatku dewizowego i świadczeń, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 8 i 9.

Bo jeśli o ten zapis chodzi to Twoi nauczyciele otrzymują wynagrodzenie z tytułu stosunku pracy, a nie z wyżej wymienionych środków.

Pozdrawiam

fredi29-11-2003 12:10:24   [#05]

z tym rozporzadzeniem mam problem , ale inny.

Sądzę , ze można zapłacić swojemu NLowi.

Ja mam problem ile zapłacić.

Nie wiem ile forsy dostanę na ten cel, ilu będzie opiekunów praktyk.

Umowy z opiekunami  w których określam sumę do wypłaty powinienem podpisywać już teraz.

Sądzę, ze może być problem z organizowaniem praktyk.

Nie wspominam o zapisie nakazującym zwrot kosztów przejazdów uczniom którzy mają praktykę poza siedzibą szkoły.

Cały powiat dostał wtym roku 8500 zł na ten cel.

fredi29-11-2003 12:12:17   [#06]

Do Leszka

Należy ze swoim nauczycielem zawrzeć oddzielną umowę.

Tak jak w przypadku praktyki studenta w szkole.

Leszek29-11-2003 12:25:48   [#07]

Fredi, zwróć uwagę, że zapis § 9.1 dotyczy szkół, które organizują praktyczną naukę zawodu poza szkołą;

a zapis § 9.2 mówi, że środki finansowe, o których mowa w ust. 1, są przeznaczone na:
1/refundowanie pracodawcom wynagrodzenia instruktorów praktycznej nauki zawodu, o których mowa w § 10 ust. 2 (...)

2/refundowanie pracodawcom dodatku szkoleniowego dla instruktorów praktycznej nauki zawodu, o których mowa w § 10 ust. 2 (...)

3/refundowanie pracodawcom kosztów odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, niezbędnych (...),
4) refundowanie pracodawcom dodatku (...)

zapis § 10.2 nie ujmuje nauczycieli lecz instruktorów praktycznej nauki zawodu.

Zatem, jeśli mówimy o środkach z § 9, to nie dotyczą one nauczycieli szkoły macierzystej ucznia.

Pozdrawiam

fredi29-11-2003 15:10:12   [#08]

Zgoda.

Mnie chodziło o przypadek 1 miesięcznej praktyki zawodowej.

Chociaż po namyśle mam wątpliwości.

Bo jezeli skieruję swojego ucznia( jako odyrektor kierujący na praktykę zawodową) do siebie (jako pracodawcy) to będę musiał sam z sobą podpisac umowę.

fredi29-11-2003 15:11:20   [#09]

A jezeli kieruję do prywatnego zakładu?

Jednoosobowego.

Czy właściciel jest wtedy pracodawcą?

Leszek29-11-2003 17:05:39   [#10]

Będzie w umowie

Pozdrawiam

joszka30-11-2003 20:34:35   [#11]

może być tak

Ze jeżeli praktyka odbywa sie np. w stołówce zaprzyjaźnionej szkoły,to jeżel przekaźesz pieniądze to zostaną one ...odprowadzone do organu prowadzącego jako dochód .
jotef01-12-2003 15:19:49   [#12]

nie mogą być odprowadzone do organu

.... są to pieniądze dla opiekuna praktykantów, za sprawowanie nadzoru więc są to sprawy płacowe.

O ile pamiętam to są też na pochodne od tych dodatkowych pieniędzy oraz od środków ochrony osobistej, ubrań roboczych itp. o ile takie są przewidywane.

Organ ich nie może przejąć.

Ale z tym mam pytanie, ile płacić? Jeden pracodawca ma 1 -2 praktykantów przez 2 tygodnie, inny kilkunastu przez miesiąc, lub inne kombinacje "ilościowo czasowe"

Pozdrawiam

bogna01-12-2003 16:21:09   [#13]

a wracając do pytania RTG

jeśli planujesz praktykę w szkole - to najprościej umieścić to już w arkuszu organizacyjnym i wtedy jest podstawa do zapłacenia nauczycielowi jak za normalne godziny(tyle, że z pensum 22).

Chociaż niewiele jest chyba takich zawodów, dla których praktyka w szkole spełnia wymagania zawarte w rozp.:

&4.3. Praktyki zawodowe organizuje się dla uczniów w celu zastosowania i pogłębienia zdobytej wiedzy i umiejętności zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy. 

i jeszcze to - na potwierdzenie,że można zapłacić nauczycielom:

&11.3. Praktyki zawodowe organizowane w innych podmiotach niż wymienione w ust.1 (u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych) są prowadzone pod kierunkiem nauczycieli.

Leszek01-12-2003 20:41:44   [#14]

Nie zgodzę się z Twoim ostatnim akapitem ponieważ o wydatkowaniu środków finansowych(i to dokładnie) mówi § 9. Nie o tym kto prowadzi praktyki ale o tym komu należą się pieniążki i za co.

Pozdrawiam

fredi01-12-2003 20:54:36   [#15]
Na stronie KO w Krakowie jest trochę informacji na temat praktycznej nauki zawodu. przedstawiono w formie odpowiedzi na pytania.
bogna02-12-2003 10:46:46   [#16]

Leszku

&9.2. cytowanego przez nas rozp. mówi na co przeznacza się środki finansowe - w przypadku praktyk organizowanych poza szkołą.

&9.1. Organy prowadzące szkoły, ktore organizuja praktyczną naukę zawodu poza szkołą, zapewniają środki finansowe umożliwiające uczniom odbycie praktycznej nauki zawodu.

&9.2. Środki finansowe, o których mowa w ust.1, są przeznaczone na:

i tu rzeczywiście jest mowa na co przeznacza się środki finansowe - w przypadku organizowania praktyk poza szkołą.

Leszek02-12-2003 19:55:32   [#17]

Zgadza się Bogno, piszę o tych organizowanych

poza szkołą.

Pozdrawiam

fredi02-12-2003 19:59:35   [#18]

Ale może konkretniej. Jak określacie kwotę którą możecie przekazać pracodawcy?

Jaka jest forma rozliczeń z pracodawcą?

Czy od niego należy żądac jakichś dokumentów , potwierdzeń , że te pieniądze naprawdę zostały przez niego przeznaczone na cel określony w rozporzadzeniu ..itd.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]