Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop zdrowotny a wypowiedzenie
strony: [ 1 ]
Sylwek13-01-2010 11:25:43   [#01]
Wybiegam nieco w niedaleką przyszłość. Otóż mam watpliwość czy nauczyciel, który otrzymuje do 31 maja 3-miesięczne wypowiedzenie może w trakcie tego wypowiedzenie złożyć wniosek o urlop dla poratowania zdrowia. Proszę o opinie.
beera13-01-2010 11:28:29   [#02]

może

ale Ty udzielasz urlopu dla poratowania zdrowia tylko do ostatniego dnia trwania stosunku pracy

StefanS13-01-2010 12:06:35   [#03]
Jeżeli zdąży złożyć wniosek o urlop zanim dostanie wypowiedzenie, to ma prawo do całego urlopu i wypowiedzenie nie będzie skuteczne.
Leszek13-01-2010 14:13:44   [#04]

w szkole jako feryjnej można wypowiedzieć tylko do 31 maja (tryb specyficzny, inny niż w KP), zatem można wypowiedzieć także nauczycielowi na urlopie dpz, ewentualnie, jeśli wcześniej złoży wniosek - to jak pisze Asia

pozdrawiam

DYREK13-01-2010 16:41:39   [#05]

Data: 10.04.2007 r.

Czy można zwolnić nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia?

Sąd Najwyższy zajmował się zagadnieniem prawnym czy w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela znajduje zastosowanie art. 41 Kodeksu Pracy?

Sąd uchwalił, iż w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z zm.) nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy.

Wykładnia gramatyczna art. 41 k.p., który stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie pozostawia wątpliwości, że przewidziane w tym przepisie zakazy dotyczą wypowiadania umów o pracę, a zatem nie dotyczą wypowiadania stosunków pracy opartych na innych niż umowa o pracę podstawach nawiązania i realizowania takich stosunków prawnych. Oznacza to, że zakazy wypowiadania umów o pracę zawarte w art. 41 k.p. nie mają waloru powszechnego zasady generalnej oddziałującej normatywnie na pozaumowne stosunki pracy. Już z tej przyczyny trudno byłoby zakładać lub usprawiedliwiać zastosowanie zakazów wypowiadania umów o pracę do zakazu wypowiadania pozaumownych stosunków pracy, w tym stosunków pracy z mianowania regulowanych przepisami szczególnymi pragmatyk służbowych, do których przepisy Kodeksu pracy stosuje się wyłącznie w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami szczególnymi (art. 5 k.p. lub w szczególności art. 91c Karty Nauczyciela). To, że przepisy Karty Nauczyciela nie zawierają unormowania wyłączającego wprost stosowanie art. 41 k.p. do stosunków pracy mianowanych nauczycieli, nie sprawia, że zakazy wypowiadania umów o pracę mogą być rozszerzająco rozumiane oraz interpretowane także jako zakazy wypowiadania pozaumownych stosunków pracy, w tym stosunku pracy z nominacji, zważywszy że w istotnych zakresach dotyczących bytu i trwałości stosunków pracy z mianowania - szczegółowa materia normatywna pragmatyk służbowych ma charakter zupełny i wyczerpujący, a jedynie wyjątkowo i w sposób wyraźny (pozytywny) odsyła do stosowania niektórych konkretnie wskazanych przepisów Kodeksu pracy.

(...)Oznacza to, że przepis art. 41 k.p. nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli mianowanych, w tym w szczególności do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela, które przypadku całkowitej likwidacji szkoły (pkt 1) bądź częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (pkt 2) wymuszają obowiązek zwolnienia wszystkich nauczycieli, bądź usprawiedliwiają redukcję zatrudnienia nauczycieli, którzy nie mogą być dalej zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć. Okoliczności wskazane w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela wymuszają zatem rozwiązanie stosunku pracy, które następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu (art. 20 ust. 3 Karty Nauczyciela), a zatem sprawia, że rozwiązanie stosunków pracy z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela jest dopuszczalne tylko raz w roku z końcem roku szkolnego. Z tego istotnego dla sprawy powodu, okolicznościowa usprawiedliwiona nieobecność nauczyciela w pracy w okresie podejmowania decyzji o zwolnieniu wszystkich nauczycieli w przypadku całkowitej likwidacji szkoły (pkt 1) bądź wymuszonej obiektywnej redukcji zatrudnienia - w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (pkt 2), nie może być przeszkodą do rozwiązania stosunków pracy w trybie analizowanego przepisu. Równocześnie nie budzi bowiem zastrzeżeń stanowisko, że wybór nauczyciela do zwolnienia z pracy w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela) nie może być dowolny oraz nie powinien naruszać zasady równego traktowania pracowników (nauczycieli) lub zakazu dyskryminacji (art. 112 i 183a k.p. w związku z art. 91 c Karty Nauczyciela). W razie wymuszonej obiektywnie potrzeby redukcji zatrudnienia - zwolnienie konkretnego nauczyciela z pracy powinno opierać się zatem na jednolitych dla wszystkich zatrudnionych kryteriach pozostawienia w zatrudnieniu nauczycieli o wyższych walorach zawodowo-dydaktycznych, co prowadzi do usprawiedliwionego rozwiązywania stosunków pracy z nauczycielami o niższych kwalifikacjach lub obniżonej sprawności czy przydatności zawodowej lub dydaktycznej, a nawet zdrowotnej (np. nauczycieli częściej korzystających ze zwolnień lekarskich, itp.). Przy uwarunkowaniach dopuszczających zwolnienie tylko raz w roku (z końcem roku szkolnego) nauczycieli z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela (z zastrzeżeniem ust. 4), uznanie obowiązywania zakazów wypowiadania stosunków pracy w okolicznościach określonych w art. 41 k.p. mogłoby prowadzić do łamania lub pogwałcenia wymagań obiektywnego wyboru do zwolnienia z pracy nauczycieli mniej przydatnych kosztem nauczycieli o wyższych kwalifikacjach zawodowych tylko dlatego, że ci pierwsi w okresie możliwego wypowiadania stosunków pracy okolicznościowo korzystali z usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Inaczej rzecz ujmując, obecność w pracy nauczycieli z wyższymi kwalifikacjami lub walorami zawodowymi w okresie wymuszonego obiektywnymi przyczynami organizacyjnymi szkoły rozwiązywania stosunków pracy byłaby oczywiście dyskryminującym, a przeto niedopuszczalnym kryterium ograniczającym możliwości dokonywania wyborów do zwolnienia z pracy tylko spośród obecnych nauczycieli w pracy, zamiast spośród wszystkich nauczycieli, a zatem obejmujących także nauczycieli potencjalnie mniej przydatnych zawodowo tylko dlatego, że ci ostatni w okresie dokonywania wypowiedzeń korzystali z usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Powyższe rozważania prowadziły do przyjęcia, że art. 20 Karty Nauczyciela zawiera regulacje wyczerpujące i zupełne dotyczące przyczyn oraz trybu rozwiązywania stosunków pracy z mianowanymi nauczycielami, a jego prawidłowa wykładnia nie może niweczyć lub ograniczać wynikającej z tego przepisu kompetencji dyrektora szkoły do redukcji zatrudnienia wymuszonej obiektywnymi względami organizacyjnymi. Takie ograniczenia przez zakazy z art. 41 k.p. mogłyby prowadzić do niezapewnienia nauczycielom dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć w kolejnych latach szkolnych. W konsekwencji, reguły całościowej wykładni językowej, logicznej, celowościowej i systemowej sprzeciwiają się stosowaniu art. 41 k.p. do rozwiązywania stosunków pracy z mianowanymi nauczycielami z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela (podobnie - przepis ten nie ma zastosowania do alternatywnego przeniesienia mianowanego nauczyciela w stan nieczynny.

Uchwała Sądu Najwyższego, z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt I PZP 4/06

z: http://e-prawnik.pl/prawo/data.php/
dHlwZT00MTYwJmlkPTE4MTk5JnY9MTIwMg

Leszek13-01-2010 18:05:24   [#06]

krótko mówiąc, jeśli coś w zakresie stosunku pracy (poprzez mianowanie) nauczyciela jest uregulowane w KN to nie stosujemy KP...

pozdrawiam

StefanS14-01-2010 14:01:15   [#07]
Orzeczenie SN które przywołuje Dyrek dotyczy nauczycielki przebywającej na udpz, który to kończył się u niej przed terminem rozwiązania umowy. Miała więc możliwość wykorzystania całego urlopu. Miałem taką sytuację, że nauczycielka wiedząc o planowanym zwolnieniu z art.20 poszła w kwietniu na zwolnienie lekarskie i pocztą otrzymałem orzeczenie lekarza o potrzebie udzielenia jej udpz. W maju, gdy pojawiła się w pracy wręczyłem jej wypowiedzenie, a od orzeczenia lekarza się odwołałem. Sprawa trafiła do Sądu Pracy, który uznał wypowiedzenie za bezskuteczne ponieważ nauczycielka nie miała możliwości skorzystania z przysługującego jej prawa do urlopu dpz. Urlopu udzieliłem i w maju następnego roku nauczycielce wciąż przebywającej na udpz wręczyłem wypowiedzenie  -tym razem skuteczne.
joljol27-04-2010 22:39:56   [#08]
a czy nauczycielowi przebywającemu na upz do 31 sierpnia mogę ograniczyć etat, zostaje tylko 12 godzin przedmiotu, dając mu informację do 31 maja
rzewa27-04-2010 23:46:20   [#09]
tak, możesz
elnik06-05-2013 12:58:01   [#10]

joljol -mam taką samą sytuację, tylko, że nauczycielka nie wyraża zgody na propozycję ograniczenia wymiaru zatrudnienia.

Podejrzewam, że ma uprawnienia do emerytury(głośno o tym nie mówi, chyba chce być zwolniona ze względu na wyższe świadczenia). Muszę dać wypowiedzenie, ale co w wypadku, jak nie ma prawa do emerytury? Wtedy 1 września zostanie bez środków do życia. Szcera rozmowa z tą osobą nie wchodzi w grę.

rzewa06-05-2013 16:29:08   [#11]

dorosła osoba ta n-lka więc nie ponosisz za nią odpowiedzialności - to jej problem, Ty rób to co do Ciebie należy

Toska07-05-2013 06:49:30   [#12]

Nauczyciel ma 2,5 roku do emerytury - zostało mu 11 godzin od 1 września 2013

chce iśc na urlop dla podratowania zdrowia - od kiedy powinien pójść - aby mógł mieć zachowany cały etat?

 

rzewa07-05-2013 10:16:53   [#13]

jak ma od września 11 godzin to urlop zdrowotny może otrzymać tylko do 31.08

SylJan07-05-2013 13:58:59   [#14]

Czyli jak teraz ma pełny etat do 31.08.2013 a od 1.09 proponują tylko kilka godzin to od 1.09 2013 nie udziela się mu urlopu bo nie będzie pełnozatrudniony?

Jacek07-05-2013 14:02:31   [#15]

zasadniczo tak ale zależy kiedy przyniósł orzeczenie, przed pismem o ograniczeniu czy po?

sanna08-05-2013 11:05:06   [#16]

nauczyciel nabywa uprawnienia do urlopu 31.08. (7 lat pracy)

od 1.09. proponuję ograniczenie (0,74 etatu)

- jeśli przyniesie orzeczenie teraz np. z terminem od 1.06)- czy mogę udzielić udpz?

lub

- czy mając swiadomość ilości godzin dla niego mogę mu udzielić od 1.09?

rzewa08-05-2013 14:15:37   [#17]

2 x nie

gronostaj09-05-2013 18:02:24   [#18]

Przeczytałam uważanie wszytskie wątki dot. zwolnienia  i jak rozumiem:

- mianowanemu i dyplomowamnemu mogę wreczyc wypowiedzenie nawet jak weźmie L4? gdyby przebywał na takowym wysyłam pocztą tak?

- kontraktowemu natomiast nie moge w trakcie L4 dac wypowiedzenia prawda?

rzewa09-05-2013 23:56:43   [#19]

możesz dać każdemu

ale w przypadku n-la zatrudnionego na podstawie mianowania będzie łatwiej - powołując się wprost na uchwałę SN - wykazać przed ew. sądem brak wady prawnej tego wypowiedzenia

w przypadku n-la zatrudnionego na podstawie umowy o pracę będzie to trudniejsze, ale uważam, że również całkowicie możliwe

ponadto jeśli wypowiedzenie będzie obciążone tylko taką (problematyczną) wadą to o wiele bardziej prawdopodobne jest zasądzenie przez ew. sąd odszkodowania a nie przywrócenie n-la do pracy

Mentorek11-06-2015 17:23:00   [#20]

 Jeżeli dałem nauczycielowi trzymiesięczne wypowiedzenie z dniem 31,05 a on przedłoży mi skierowanie na udp na rok np. 22.06. 15 r. to mogę mu go udzielić na rok czy nie?

rzewa11-06-2015 17:45:08   [#21]

udzielasz mu urlopu tylko do 31.08 br, bo tylko do tego czasu pracuje

właściwie można by pójść krok dalej i nie udzielić tego urlopu w ogóle wychodząc z założenia, że już de facto nie jest on zatrudniony na czas nieokreślony... ale nie wiem jak by do tego ustosunkował się ew. sąd, więc bezpieczniej jest zrobić tak jak napisałam we wstępie (nie mówiąc już o tym, że tak jest oszczędniej dla szkoły :-))

Mentorek11-06-2015 17:54:10   [#22]

ok dziękuję, a ewentualny urlop wtedy za czas wakacji, gdy był na udp?

rzewa11-06-2015 18:26:32   [#23]

jak n-l jest w czasie wakacji na udpz, to mu się urlop uzupełniający nie należy -> wypowiedział się w tej sprawie SN w 1988 r. i nic się w tej materii nie zmieniło

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]