Forum OSKKO - wątek

TEMAT: VAT i Urząd Skarbowy
strony: [ 1 ]
ellys23-11-2003 05:42:37   [#01]

Bardzo proszę o pomoc, jeśli tylko ktoś może coś podpowiedzieć. Sytuacja następująca: w XI szkoła weszła w VAT od obrotów. Mamy niewielkie dochody, które wpływają na konto środka specjalnego. Są to pieniądze za wynajem sal harcerzom na biwaki, prowizje od ubezpieczenia, podręczników itp, oraz stały przypływ niewielkiej nadwyżki od obiadów. Wyjaśniam, że obiady do stołówki szkolnej zakupujemy za stałą kwotę ale, decyzją dyrektora po uzgodnieniu z RR ,cena obiadu podwyższona jest o 0,1zł z przeznaczeniem na wydatki związane z prowadzeniem stłówki: badania personelu, badanie wody, zakup środków czystości, uzupełnianie wybitych naczyń itp. Zwróciliśmy się do US z zapytaniem czy musimy od tych mizernych dochodów płacić VAT. US odpowiedział, że wypowie się gdy my zajmiemy stanowisko, czyli jeżeli zrozumiałam, szkoła musi podać podstawy prawne aby nie płacić podatku. US zachował się asekuracyjnie - jeżeli nie znacie prawa płaćcie.

Czy ktoś był w podobnej sytuacji? Czy macie pomysł jak zgodnie z prawem uniknąć opodatkowania? Z zaprzyjaźninych szkół nikt nie płaci VAT-u i tylko śmieją się, że mam taką skrupulatną księgową.

Gaba23-11-2003 05:46:33   [#02]
odpowiem ci w poniedziałek... w vat się wchodzi, jak sie ma dochody dość duże, było to niedawno ok. 20tys., jak to ci US odpowie, jak wy sie wypowiecie - ona ma odpowiedzieć, czy płacicie czy nie...

:(
AnJa23-11-2003 11:59:37   [#03]

 USTAWA z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.(Dz. U. z dnia 15 lutego 1993 r., nr 11 poz.50)

Z tego co zrozumiałem graniczna jest kwota 10 tys. euro, ale też mi się w praktyce niższa kojarzy.

We wrześniu zauważyliśmy, że od kwietnia mamy te kwotę przekroczoną, więc księgowa jest mocna na bieżąco - czyli też poniedziałek, jeśli Gaba już wszystkiego nie opisze.

Jeśli stołówka nie jest ogólniedostepna(znaczy nie prowadzi sprzedaży posiłków dla osób z tzw. ulicy) to jej przychody do kwotu obrotu wchodzą ale nie są opodatkowane. Podatku nie ma też np. od darowizn - faktycznie płacimy więć niewiele, tyle że dodatkowa papierologia. Przy większych obrotach opłaca się kasa fiskalna - włąsnie rozgryzamy co to za cudo.

Nam udało sie zlokalizować zaprzyjaźnionego pracownika US, to on za rączkę prowadzi - poszukaj, moze coś w pobliżu masz?

ellys23-11-2003 17:09:27   [#04]
Dziękuję i czekam na więcej informacji.
piotr23-11-2003 18:43:51   [#05]
US nie zachował się asekuracyjnie. Tak to jest kretyńsko w prawie skonstruowane, że US odpowie Ci szczegółowo jeśli zajmiesz stanowisko. Nie chodzi tu o podstawę prawną . Wystarczy w zapytaniu do US stwierdzić "uważamy, że od uzyskiwanych dochodów..... nie powinniśmy płacić podatku VAT. US odpowie wtedy podając podstawę prawną. Jeśli chodzi o wynajmy wszystko zależy od tego, komu się wynajmuje. Za stolowkę jeśli nie sprzedajecie na zewnątrz nie płaci się WAT-u. Jeśli jesteś zainteresowana konkretnymi danymi dotyczącymi art.14 § 4 ustawy "Ordynacja Podatkowa". I sytuacji waszej szkoły związanej z VAT-em mogę skontaktować Cię z Ekspertem od VAT-u z mojego skarbowego. Napisz na priva to dam Ci namiary.
Konto zapomniane24-11-2003 18:58:24   [#06]

Mam to samo!!

Cześć! Ja wszedłem w Vat od 20 listopada. Wiem teraz trochę na ten temat. Muszę Cię zmartwić ale nie ma wyjścia. Gorsze jest to, że jeszcze jesteśmy zagrożeni obowiązkiem kasy fiskalnej. Z tym jeszcze walczę... , Odezwę się jak będę miał wiecej czasu.
AnJa24-11-2003 19:06:38   [#07]
Z tego co u nas marudzą ( księgową mam z przeszłościa w usługach) kasa ułatwia, coś tam pozwala odliczać i ułatwia ewidencję.
HenrykB30-12-2003 12:10:49   [#08]

Podnoszę ten wątek, bo mam pytanie.

Czy ma ktoś z Was w placówce kasę fiskalną związaną tylko z kosztami żywienia?

Chętnie dowiem się czegoś więcej na ten temat.

AnJa30-12-2003 16:52:05   [#09]
Wg. mojej księgowości, nie ma kasy związanej tylko z ... . Czyli , albo mam kasę, albo jej nie mam! Jak się w ten biznes wchodzi, to sie kasę ma - per saldo, i tak sie opłaca!!!
fredi30-12-2003 19:19:06   [#10]

Przy większych obrotach opłaca się kasa fiskalna - włąsnie rozgryzamy co to za cudo.

Kiedy powstaje obowiązek posiadania kasy?

Adaa30-12-2003 20:03:59   [#11]

juz na etapie USC;-)

obowiązek posiadania kasy ..:-)))

fajnie by było:-)

Leszek30-12-2003 20:06:41   [#12]

ufff, nie znoszę podatków i wszystkiego co z ich płaceniem związane, no może nie wszystkiego...

:-)

Pozdrawiam

HenrykB30-12-2003 22:57:20   [#13]

Z tym USC to prawda.

;-)

Związanie kasy z żywieniem miało oznaczać, że obrót środkami pochodzi tylko z tego źródła.

No to ma ktoś tę kasę, czy nie?

Bo mi się rok kończy!

;-)

ellys01-01-2004 08:12:14   [#14]
Jestem w podobnej sytuacji - duży obrót na żywienia, niewielkie wpływy z prowizji i wynajmu jednorazowego sal. Na zapytanie skierowane do US o kasę usłyszeliśmy, że nie mamy obowiązku jej posiadania. Co kraj to obyczaj?
AnJa01-01-2004 16:30:15   [#15]
Na razie troche jak pijane dziecko we mgle - VAT zauważyłem w poździerniku, specjalnych mam sporawo, obowiązku kasy nie mam, tyle, że jej posiadanie ułatwia prowadzenie jakiegoś szczegółowego rejestru i odzyskiwanie części podatku, samą kasę też się odpisuje.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]