Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Roszczenie dyrektora odwołanego przed końcem kadencji
strony: [ 1 ]
HenrykB20-11-2003 06:39:50   [#01]

Czy zdarzyło się Wam słyszeń o roszczeniach odszkodowawczych (jakby je nie zwać) dyrektora placówki oświatowej odwołanego przed końcem kadencji z racji przekształcenia szkoły w zespół?

Przyjmijmy przypadek, że dyrektor nie traci pracy, jest tylko odwołany ze stanowiska.

Pytam czysto hipotetycznie. Kilkakrotnie byłem tak odwoływany i przyszło mi do głowy, że może warto dowiedzieć się czy ktoś w tym kierunku działał.

Sam nie zamierzam.

Marek Pleśniar20-11-2003 06:53:33   [#02]
w poradniku (grubym zielonym:-) Orłowskiego jest takie orzeczenie SN. Nie wiem czy pasuje dokładnie ale w kazdym razie jest:-)
GregWeb20-11-2003 08:34:02   [#03]
A może to:
Wyrok z dnia 9 maja 1997 r.
I PKN 138/97

Nauczycielowi mianowanemu, odwołanemu z funkcji dyrektora szkoły z naruszeniem art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, przysługuje wyłącznie odszkodowanie, obejmujące dodatek funkcyjny za czas do upływu którego pełnienie funkcji miało trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

HenrykB21-11-2003 01:13:21   [#04]

Dzięki. Czyli jednak coś jest.

Jeśli ktoś ma jeszcze coś innego - piszcie.

Ta wiedza daje argumenty.

Basik22-11-2003 12:57:00   [#05]
Ciekawy wątek, ciekawy... czeka mnie takie odwołanie za rok.
Gaba22-11-2003 19:07:27   [#06]
czy HenrykuB dotyczy to także odwołania dyrektora zespołu, bo zespół przestaje nim być a jest jedną szkołą?

bo mnie to czeka...
Ewa z Rz22-11-2003 21:36:32   [#07]

W prezypadku likwidacji jednej ze szkół zespołu, która powoduje, że zespół przestaje istnieć bo została już tylko jedna szkoła nie ma potrzeby (ani mozliwości) odwołania z tego powodu dyrka. Po prostu zostaje on dyrkiem tej jednej szkoły, która pozostała i tyle - oczywiście do końca kadencji.

Co innego, gdy likwidujemy zespół przez rozdzielenie szkół - wtedy trzeba w drodze konkursu wyłonić dyrków tych szkół - gdyż ma być ich kilku, a dyr zespołu  był tylko jeden.

Gaba23-11-2003 05:32:08   [#08]
Czyli co... nie będę miała konkursu? A tak si przyzwyczaiłam już do tych konkursów...

Ewuś podaj podstawe prawną!
HenrykB24-11-2003 09:11:57   [#09]

GregWeb - gdzie można znaleźć wyrok cytowany przez ciebie:

Wyrok z dnia 9 maja 1997 r.
I PKN 138/97
ewa24-11-2003 09:53:33   [#10]
np. w ipwo vulcan :)
GregWeb24-11-2003 10:44:06   [#11]
Dokładnie tam, w "Orzecznictwie Sądu Najwyższego"
ewa24-11-2003 10:58:12   [#12]

ale trochę zamieszam ;-)

znając ten wyrok, skorzystałam z netowej porady prawnika, poniżej pytanie i odpowiedź;

Pytanie:

czy w związku z odwołaniem ze stanowiska dyrektora spowodowanego utworzeniem zespołu szkół, mam prawo ubiegać się o odszkodowanie (powierzenie do 31 sierpnia 2006r.). jeżeli tak, to na jakiej podstawie i w jakiej wysokości

Odpowiedź prawnika: Moim zdaniem nie ma w opisanej sytuacji podstawy do odszkodowania, o ile oczywiście nie wygasł z Panią stosunek pracy. Organ prowadzący szkołę może odwołać nauczyciela z powierzonej funkcji w sytuacjach przewidzianych w przepisach.

Reorganizacja placówki daje organowi takie podstawy.

Nie oznacza to, moim prywatnym zdaniem, że ten prawnik ma rację, no ale chyba rozstrzygnąć ten dylemat może znowu tylko sąd :(

HenrykB24-11-2003 21:31:42   [#13]

Nie zamieszasz. Zamieszać się w naszym oświatowym prawie nie da. Już tak jest zmieszane, że tylko może być lepiej.

Z pewnością tylko sprawy sądowe mogą rozstrzygnąć ten dylemat, ale dotychczasowe wyroki są dobrym argumentem w naszych rękach przed pochopnymi decyzjami organu.

;-)

O jejku! Przecież organ to i ja...

ewa24-11-2003 21:59:12   [#14]

heniu

:-))))))))
Ewa z Rz25-11-2003 08:23:18   [#15]

gaba

UoSO

Konkurs organizuje się w przypadku: 1. gdy nie ma dyrka w istniejącej już szkole (z jakiegobądź powodu) i 2. gdy powstaje nowa szkoła (a tworzenie i tylko tworzenie zespołów traktuje się jak powstawanie nowej placowki). W przypadku likwidacji zespołu spowodowanej wygaśnięciem jednej z dwóch szkół zespołu nie zachodzi żaden z powyższych przypadków.

Organ mógł zabezpieczyć sie na okolicznośc konkursu i dac powierzenie do końca istnienia likwidowanej szkoły - wtedy robi (ale nie musi!) konkurs bo jest koniec kadencji. Jeśli natomiast dał powierzenie na dłuzszy okres, to nie może z tego powodu jego skrócić.

MaDem25-11-2003 21:37:41   [#16]

U mnie był podobny przypadek....... dyrektora odwołano przed końcem kadencji (rok wcześniej), nawet "poszkodowany" oddał sprawę do sądu pracy i ......... przegrał. Wszelkie stanowiska są na zasadzie powierzenia (powołania) i w każdej chwili można taką osobę odwołać. Nie zostało tu naruszone prawo, tym bardziej, że były dyrektor miał możliwość pracy jako nauczyciel w pełnym wymierze godzin.

Od pierwszego wyroku sądu były dyrektor złożył odwołanie, sprawę rozpatrzono ponownie, z takim samym skutkiem..........

Dodam jeszcze, że "wypowiedzenie" stanowiska otrzymał trzy miesiące przed...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]