Forum OSKKO - wątek

TEMAT: co to jest "szkoła" ?
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane19-11-2003 13:00:32   [#01]

Opis sytuacji:

            W dniu 28 sierpnia 2003 roku Rada Miasta podjęła uchwałę intencyjną o założeniu i prowadzeniu Gimnazjum - Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Szkoła ma powstać poprzez wydzielenie oddziałów z istniejącego Gimnazjum. Oddziały te realizowały w poprzednim roku szkolnym szkolenie sportowe, w wymiarze 6 h zajęć tygodniowo. Dyrektor Gimnazjum, na podstawie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 15, poz. 142 i Nr 137, poz. 1155 oraz z 2003 r. Nr 39, poz. 337) wprowadził z dniem 1 września 2003 r. w ramach zajęć nadobowiązkowych ukierunkowane szkolenie sportowe dla uczniów, którzy zadeklarowali chęć wstąpienia do SMS w wymiarze 16 h tygodniowo.

Tym samym spełniając wymagania /ilość godzin/ określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania klas i szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego. (Dz.U. z 2002r. Nr 126, poz. 1078)

Z dniem 1 września 2003 wdrożono również program ukierunkowanego szkolenia sportowego. Spełniono również wymagania związane z rekrutacją określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, poz. 1054 oraz z 2002 r. Nr 14, poz. 131 i Nr 127, poz. 1093)   W dniu 25.09. Burmistrz, z upoważnienia Rady Miasta, podpisał porozumienie z powiatem o przejęciu jako zadania własnego przez gminę założenia i prowadzenia w/w szkoły /Art. 5 ust. 5b Ustawy o Systemie Oświaty./

Art. 62 Ustawy o Systemie Oświaty jednoznacznie rozstrzyga, że zajęcia w szkole mogą się rozpocząć jedynie z dniem 1 września. W tejże ustawie nie ma jednak bliższego określenia pojęcia „ szkoła”.

Pragnę podkreślić, że w opisanym przypadku zajęcia zgodne z wymogami rozporządzenia trwają od 1 września 2003. Nauczyciele i uczniowie realizują właściwy program.

 

Zapytanie:

Czy w przedstawionej sytuacji bez obawy łamania prawa można?

 

1.     Powołać aktem założycielskim szkołę z dniem 1.01.2004

2.     Przyjąć, że zajęcia w nowo utworzonej szkole rozpoczęły się z dniem 1 września 2003

nn19-11-2003 15:03:10   [#02]
Witam. Przeczytaj dokładnie art. 58 i 59 ustawy o systemie oświaty. Widać tam dokładnie różnicę co do roku poprzedzającego (art 58) oraz roku szkolnego (art 59) co do likwidacji. Pozdrawiam Roman.
Konto zapomniane20-11-2003 08:36:01   [#03]
Dzięki Ci Romanie ,że zechciałeś zabrać głos. Zwróć uwagę , art. 58 mówi o zakładaniu szkoły przez " osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego " i wtedy masz rację co do "roku poprzedzającego". Te terminy nie obowiązują gminy jako jednostki samorządu terytorialnego. Art. 59 mówi o likwidacji szkoły. My niczego nie likwidujemy. Tworzymy nową szkołę, więc nas to nie dotyczy. Czy wiesz co to jest szkoła????
RomanG20-11-2003 13:06:56   [#04]

To nie żart, ani nie ironia

ale obowiązuje przede wszystkim wykładnia językowa:


szkoła  

szkoła ż IV, CMs. szkole; lm D. szkół
1. «instytucja oświatowo-wychowawcza, której zadaniem jest kształcenie i wychowanie; siedziba tej instytucji»
Szkoła ogólnokształcąca, zawodowa.
Szkoła męska, żeńska, koedukacyjna.
Szkoła baletowa, górnicza, handlowa, krawiecka, muzyczna, oficerska, pielęgniarska, ogrodnicza, rolnicza, rzemieślnicza, techniczna, wojskowa.
Szkoła podchorążych.
Szkoła państwowa, społeczna, prywatna.
Szkoła przyzakładowa.
Szkoła przysposobienia rolniczego.
Szkoła tańca towarzyskiego.
Szkoła dla dorosłych.
Szkoła dla głuchoniemych, ociemniałych.
Szkoła imienia Bolesława Prusa.
Absolwenci szkoły.
Budynek, gmach, teren szkoły.
Kierownik, dyrektor szkoły.
Program szkoły.
Chodzić, uczęszczać, pójść, zapisać się do szkoły.
Przyjąć do szkoły.
Oddać, posłać dziecko do szkoły.
Opuścić szkołę.
Relegować, usuwać ze szkoły.
Zamknąć szkołę.
Δ Szkoła korespondencyjna, szkoła zaoczna «szkoła umożliwiająca naukę w domu według ustalonego programu, z obowiązkiem przysyłania prac pisemnych i zdawania egzaminów»
Δ Szkoła podstawowa, przestarz. szkoła powszechna «szkoła dająca minimum wykształcenia, obowiązkowa, warunkująca wstęp do szkoły średniej»
Δ Szkoła ponadpodstawowa «każda szkoła średnia»
Δ Szkoła specjalna «szkoła przeznaczona dla dzieci z niedomaganiami fizycznymi, opóźnionych w rozwoju lub nie przystosowanych społecznie»
Δ Szkoła średnia, szkoła stopnia licealnego «szkoła ogólnokształcąca lub zawodowa, po której ukończeniu absolwent otrzymuje świadectwo dojrzałości i ma prawo ubiegania się o przyjęcie do szkoły wyższej»
Δ Szkoła tysiąclecia «szkoła wybudowana ze składek społeczeństwa zbieranych w latach 1961–1965 pod hasłem: „Tysiąc szkół na Tysiąclecie” (Państwa Polskiego)»
Δ Szkoła wieczorowa «szkoła, w której nauka odbywa się wieczorem, umożliwiająca kształcenie się osobom pracującym»
Δ Szkoła wyższa «uczelnia kształcąca studentów na pracowników naukowych oraz na najwyżej kwalifikowanych pracowników w poszczególnych zawodach, prowadząca także prace naukowo-badawcze»
Δ Zbiorcza szkoła podstawowa a. szkoła zbiorcza «szkoła zapewniająca pełne wykształcenie podstawowe, zorganizowana w określonym punkcie danej gminy, skupiająca uczniów z okolicznych miejscowości»
Δ hist. Szkoła elementarna, ludowa, normalna «szkoła dająca minimum wykształcenia, odpowiadająca w przybliżeniu dzisiejszej szkole podstawowej»
Δ Szkoła realna «dawna średnia szkoła ogólnokształcąca, w której główny nacisk kładziono na przedmioty matematyczno-przyrodnicze i nowożytne języki obce»

przen.
Szkoła myślenia, cierpliwości, hartu ducha.
Szkoła obywatelstwa, rzetelnej pracy.
Szkoła życia.


2. «uczniowie i personel takiej instytucji»
Cała szkoła była na wycieczce.
Iść ze szkołą do teatru, na wystawę.
Maszeruje szkoła kadetów, podchorążych.
Szkoła bierze udział w pracach społecznych.


3. «wykształcenie, wyszkolenie zdobyte przez naukę w szkole; nauka, studia»
Specjalista ze świetną szkołą.
Skończyć, ukończyć szkołę.
Zaraz po szkole poszedł do pracy.
◊ pot. Dać komuś szkołę «zmusić kogoś do ciężkiej pracy, do dużego wysiłku; zmęczyć, utrudzić kogoś»
◊ Robić coś po szkole, przed szkołą; dziś nie ma szkoły «robić coś po skończonych lekcjach, przed rozpoczęciem się lekcji; dziś nie ma lekcji w szkole»


4. «kierunek, metoda w nauce, sztuce, literaturze itp., których przedstawicieli łączą wspólne poglądy, metody itp.; wyróżniająca się grupa twórców, naukowców o pokrewnych cechach pracy twórczej, związana np. z wybitną osobistością, z jakimś miastem, narodem; zespół cech charakterystycznych dla tej grupy»
Szkoła poetycka.
Szkoła Arystotelesa, Pawłowa.
Szkoła nowoczesnego wychowania.
Flamandzka, antwerpska szkoła malarstwa.
Kartezjańska, platońska szkoła filozofii.
Polska szkoła matematyczna.
Włoska szkoła śpiewu.
Rosyjska szkoła choreografii.
Reprezentować jakąś szkołę w dyscyplinie sportowej, w architekturze.
Stworzyć własną szkołę naukową.
Związać się z jakąś szkołą w sztuce, w literaturze, w pedagogice.


5. «nuty, podręcznik do nauki gry na fortepianie, na skrzypcach itp.»
Szkoła na fortepian, na skrzypce.
Opanować szkołę dla początkujących.


łc. z gr.
Konto zapomniane20-11-2003 14:38:01   [#05]
Cholera! Myslałem ,że tu się traktujemy poważnie... .
Ewa z Rz20-11-2003 14:44:31   [#06]

Odpowiadam na pyt. z postu 1

1. można, jeśli szkołę zakłada JST

2. uważam, że nie można, bo jak szkoły nie było, to nie mogły rozpocząć się w tej szkole zajęcia

Rozumiem, że obecne klasy 1, uczą się nowym programem i mają przejśc do nowej szkoły - będąc wowczas drugimi... To jest mozliwe, o ile one JUŻ realizują program "klas sportowych". Przecież nowa szkoła będzie realizowała taki sam program wobec czego może przyjąc ucznia od razu do kl. drugiej ze świadectwem z tej obecnej szkoły..

RomanG21-11-2003 08:40:21   [#07]

Chyba jednak źle mnie odebrano

W tejże ustawie nie ma jednak bliższego określenia pojęcia „ szkoła”.

Potraktowałem tę wypowiedź serio jak najbardziej. Przytoczyłem definicję słownikową:
«instytucja oświatowo-wychowawcza, której zadaniem jest kształcenie i wychowanie; siedziba tej instytucji»

Skoro ustawodawca nie precyzuje pojęcia, obowiązuje taka właśnie definicja.

Czy to naprawdę świadczy o niepoważnym potraktowaniu?
Jeśli tak, przepraszam. Gafa niezamierzona.

Konto zapomniane21-11-2003 09:23:41   [#08]

Ewo!

Jest inaczej. Już teraz klasy 1,2,3 realizują program zgodny z wymogami SMS. ( w oparciu o " kółka"). Tak więc programowo wystartowaliśmy od 01. 09.2003. Chodzi o nadanie nazwy...

Przepraszam Cię Romanie G. Taki ze mnie raptus...

W wykładni językowej nic nie ma o " akcie założycielskim". A tu jest klucz do sprawy... . Czy "szkoła" to nauczyciele i uczniowie realizujący określony program, czy też akt założycielski i nadany statut ?

ewa21-11-2003 10:04:28   [#09]

mirtos, myślę sobie tak ;)

 art.58 ust.5 Organ lub osoba, o których mowa w art.5 ust. 2, zakładajaca szkołę lub placówke podpisuje akt założycielski oraz nadaje pierwszy statut.
A w art. 5 ust. 2 Szkoła i placówka z zastrzeźeniem ust. 3a-3c, może być zakładana i prowadzona przez:
1) jednostkę samorządu terytorialnego,
2) inną osobę prawną,
3) osobę fizyczną.


I jeszcze uważam, że bardzo ważny w tym przypadku art. 71 ust. 1 
 Przedszkola, szkoły i placówki publiczne zakładane i prowadzone przez ministrów i jednostki samorządu terytorialnego są jednostkami lub zakładami budżetowymi. Zasady gospodarki finansowej tych szkół, przedszkoli i placówek określają odrębne przepisy, z zastrzeżeniem ust. 1a.

Co z gospodarką finansową szkoły w przypadku, gdy funkcjonuje ona na parę miesięcy wcześniej niż ma te wszystkie NIP-y, REGONY itp?

Szkoła, to zakład pracy zatrudniający ( min. nauczycieli) powołany do wykonywania zadań (uczniowie) działający na zasadach np. jednostki budżetowej. Moim zdaniem, aby było zgodnie z prawem załozyć szkołę z dniem 1.01.2004r. i przyjąć do niej dzieci z innej szkoły (czyli tej, w której teraz realizują program).

Konto zapomniane21-11-2003 16:32:33   [#10]

Jasne! Tutaj nie ma wątpliwości. Wszystko co wymieniłaś powstanie po akcie założycielskim np. z dniem 01.01.2004.Czy można wtedy przenieść do tej szkoły dzieci i nauczycieli z tym samym dniem i kontynuować realizację zaczętego we wrześniu 2003 programu?

Dzięki Ci Ewo za zainteresowanie. Jest to dla mnie ważny problem. Spotkałem sie z opinią władz oświatowych, że już tak bywało przy tworzeniu nowej sieci szkół. Wiesz..rodzice posyłali dzieci do szkoły , którą władze zlikwidowały, potem ją legalizowano i stawało się OK.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]