Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop zdrowotny - a finanse....
strony: [ 1 ]
hania15-11-2003 23:21:46   [#01]

wykorzystałam "szukaja" - ale tego jeszcze tu nie było

Nauczycielka aktualnie jest w szpitalu - powazne problemy zdrowotne na tle gastrologicznym. Po szpitalu nie bedzie w stanie wróxcić czas jakiś do pracy - przydałby się ew. urlop dla poratowania zdrowia lub.. l- 4 ( dłuzsze) Wiadomo - zastanawia sie, co korzystniejsze ( w grę wchodzi jakieś pół roku, a kazdy pieniądz się tutaj akurat liczy - łatwo nie jest, rodzina nauczycielska) Pracuje w gimn, jako bibliotekarz, ma dodatek wiejski i mieszkaniowy. Urlop dla poratowania zdrowia - płatney, jak rozumiem 100% pensji ( zasadniczej) - a co z tymi dodatkami? Sa płacone w czasie urlopu, czy nie, i ew na jakiej podstawie ? Czy to zalezy od organu prowadzącago, czy w jakichs ogólnych przepisach ( jakicj - jeśli kto wie - będę w imienoiu tej nauczycielki wdzięczna za informację)

Kto to przerabiał?

dzięki z góry - sprawa pilna dość - hania

hania16-11-2003 20:50:11   [#02]

podciagam sobie sama wątek

bo może ktoś sobie coś przypomniał, lub wie... pliiis:-)
violka16-11-2003 21:09:51   [#03]

zdrowotny jest płatny 100% zasadniczej + wysługa

(oprócz tego płaci się też dodatek mieszkaniowy i wiejski - ale tego nie jestem pewna, bo u mnie nie występuje ten przypadek)

napewno zdrowotny jest korzystniejszy dla n-lki, ale co na to organ - przy L-4 od 34 dnia płaci ZUS , a przy zdrowotnym to mamy 2 n-li na jednym etacie

niemniej jak n-l przyniesie od lekarza skierowanie na zdrowotny - musisz n-lowi go udzielić

Jan z T16-11-2003 21:18:01   [#04]

Hania - płaci się wszystkie dodatki.

Pozdrawiam

:-)))

hania16-11-2003 21:18:50   [#05]

violka

dzięki za Twój odzew - na szczęście nie ja udzielam, ani ja nie organ:-)) to tylko moja koleżanaka ma problem zdrowotno - finansowy:-)

hania16-11-2003 21:20:59   [#06]

Jan- też dzięki!

co za zgodność w czasie! A jakaś podstawa prawna - jakby się musiała moja koleżanka z kimś kłócić? :-)
Janusz z W16-11-2003 21:29:45   [#07]

Prawie tak jest

Piszę prawie dlatego, że przecież szczegółowe zasady wypłacania dodatków do wynagrodzeń oraz dodatku mieszkaniowego są określane szczegółowo w regulaminach przyjmowanych w formie uchwały organu. Jedynie dodatek wiejski nie wymaga regulaminowego zapisu. Oczywiście nie tylko organ, ale i dyrektor mogą mieć problem skąd wziąć pieniądze, zwłaszcza w tym roku kalendarzowym.
AnnaG17-11-2003 13:40:48   [#08]

Odpowiedź na : "urlop zdrowotny a finanse"

Nie wiem czy uda mi się w całości omówić problem, jeśli będą jakieś wątpliwości to proszę pytać. Najlepiej by było jakby podała Pani konkretne wynagrodzenie jakie Pani koleżanka pobiera, wtedy kwotowo mogłabym podać "jak się będzia miało jedno do drugiego". A w podanym przez pania przypadku sprawa ma się tak:

Nauczycielowi przebywającemu na urlopie na poratowanie zdrowia przysługuje:
1. Wynagrodzenie zasadnicze
2. Dodatek za wysługę lat
3. Dodatek wiejski - 100%
4. Dodatek mieszkaniowy - 100%
Od tych składników są potrącane oczywiście składki na ubezpieczenia społeczne, podatek oraz zdrowotny.
Dodatkowo przysługuje raz w roku :
5. Świadczenie urlopowe - 100%
6. Trzynastka - 8,5 % od brutta z całego roku.

Natomiast osobie przebywającej na długim zwolnieniu lekarskim przysługuje 80% wynagrodzenia brutto czyli wraz z godzinami ponadwymiarowymi i 1/12 trzynastki (do 90 dni) a od 91 dnia nieobecności 100% wynagrodzenia jw.  Dodatkowo przysługują wszystkie ww dodatki w 100% , tylko  trzynastkę liczy się po pomniejszeniu o wypłacane wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Ponadto będzie jej przysługiwał ekwiwalent za niewykorzystany urlop jeśli zwolnienie lekarskie wypadnie w czasie wakacji lub ferii zimowych (jeśli nie wykorzysta 8 tygodni w ciągu roku).

Osobiście radziłabym, aby Pani koleżanka wzięła L-4. Po 6 miesiącach może przejść na urlop na poratowanie zdrowia. Będzie to korzystniejsze zarówno dla niej jak i dla szkoły. Jeśli jest ubezpieczona w PZU (lub innej firmie ubezpieczeniowej) to niech sprawdzą jej, czy czasami ubezpieczenie nie obejmuje leczenia szpitalnego. W takim przypadku dostałaby odszkodowanie za dni pobytu w szpitalu.

Pozdrawiam
Anka-płacowa
hania17-11-2003 17:57:19   [#09]

wielkie dzięki!!!!

z tym przeliczaniem - konkretnym, według tak dokładnych wskazówek poradzimy sobie. Koleżanka chce bardzo być na tyle zdrowa ( czego jej serdecznie życzę) aby "wykaraskać się " i wrócić do pracy po co najwyżej pół roku.....

Pozdrawiam - hania

( fajnie mieć płacową na tym forum:-)) Witam bardzo serdecznie!

AnnaG18-11-2003 13:28:20   [#10]

Dopiero teraz zauważyłam,

że nieprecyzyjnie określiłam sposób naliczania "13".

Jest to rzeczywiście 8,5 % od brutta otrzymywanego w ciągu roku, ale nie uwzględnia się do naliczenia okresu pozostawania na urlopie zdrowotnym (wynagrodzenie za urlop zdrowotny nie jest wynagrodzeniem za pracę). Nie wchodzą też do podstawy wyliczenia:  nagrody jubileuszowe, świadczenie urlopowe, trzynastka z ubiegłego roku, nagroda z DEN.

Pozdrawiam
Anka- płacowa
Marek Pleśniar18-11-2003 13:58:28   [#11]

musimy Anię do nas zapisać!

:-)

Janusz z W18-11-2003 14:52:46   [#12]

Ja jednak będę obstawał przy swoim

Regulamin organu prowadzącego określa szczegółowo sposób wypłaty poszczególnych dodatków do wynagrodzeń oraz mieszkaniowego. Mogą znaleźć się w nim zapisy ograniczające ich wypłaty w czasie urlopu dla poratowania zdrowia.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]