Forum OSKKO - wątek

TEMAT: mam pytanie
strony: [ 1 ]
Zola14-11-2003 22:04:04   [#01]
może nie doczytałam, ale nie miał takiego problemu więc  nie szukałam
moze ktoś sie z takim problemem spotkał i będzie mi mógł pomóc bez wielkiego szukania
co z młodym człowiekiem, który obecnie ma 21 lat a swoją edukacje skończył pare lat temu na 6 klasie SP
co z nim jesli zechce skończyć edukacje maturą a może jeszcze egzaminem dojrzałoci , jaka droga kształcenia jest przed nim
Ewa z Rz15-11-2003 05:57:58   [#02]

szkoła dla dorosłych lub eksternistycznie uzyskanie świadectwa

Taka osoba ma ukończoną szkołę podstawową i na podstawie posiadanego świadectwa ukończenia klasy 6 ma prawo przyjęcia do gimnazjum (oczywiście dla dorosłych). Po jego ukończeniu może kształcić się dalej w odpowiednich szkołach dla dorosłych.

Ustawa z dnia 8 stycznia 1999 r. Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego (Dz. U. Nr 12, poz. 96, z 2000 r. z późn. zm.)
Art. 5
ust. 3. Świadectwo ukończenia klasy szóstej w roku szkolnym 1998/1999 jest równoważne ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej.
ust. 5. Świadectwa ukończenia klasy szóstej lub siódmej, posiadane przez osoby, które przed rokiem szkolnym, o którym mowa w ust. 3, nie ukończyły szkoły podstawowej, uprawniają do kontynuowania nauki w gimnazjum odpowiednio w klasie pierwszej lub drugiej.

Ponieważ jest to osoba dorosła to może ubiegać się o uzyskanie świadectwa ukończenia gimnazjum a potem szkoły ponadgimnazjalnej w trybie eksternistycznym:
Ustawa o systemie oświaty art. 10.
ust. 1. Osoba, która ukończyła 18 lat i nie jest uczniem szkoły, może uzyskać świadectwo ukończenia szkoły, z wyjątkiem szkoły kształcącej w zawodach medycznych, na podstawie egzaminów eksternistycznych przeprowadzanych przez państwową komisję egzaminacyjną powołaną przez kuratora oświaty, a w przypadku szkół artystycznych przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

ust. 1a. Egzaminy eksternistyczne przeprowadza się z zakresu wszystkich zajęć edukacyjnych przewidzianych w planie nauczania szkoły dla dorosłych odpowiedniego typu.

ust. 2. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, a w przypadku szkół artystycznych minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, skład, warunki powoływania i odwoływania państwowych komisji egzaminacyjnych, tryb ich działania, szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania egzaminów eksternistycznych, wysokość opłat pobieranych za ich przeprowadzenie oraz warunki wynagradzania członków komisji, a także może określić przypadki, w których do egzaminów eksternistycznych może przystąpić osoba, która nie ukończyła 18 lat.

Ewa z Rz15-11-2003 07:52:57   [#03]

uups!

Ma, oczywiście, nieukończona szkołę podstawiwą, ale ma prawo być przyjęta do 1 klasy gimnazjum - czyli może eksternistycznie ukończyć gimnazjum dla dorosłych.
Zola15-11-2003 08:01:15   [#04]
Ewa dzieki, na Tobie zawsze można polegać, wiedziałam ,że gdzieś to było, ale wrodzone lenistwo nie dało mi szukać ;-))))
tym bardziej jestem wdzięczna

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]