Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jak nalicza sie zasiłek chorobowy?
strony: [ 1 ]
Agata L14-11-2003 12:39:34   [#01]

Witam serdecznie!

Nurtuje mnie kwestia zasiłku. Od 1 wrzesnia mam nowy angaz (ok.200 zl mniej), od tego dnia jestem na zwolnieniu (do końca ciazy). W mysl Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z art. 36 ust. 1 podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne wynagrodzenie płacone za okres 6 ostatnich miesięcy poprzedzających w moim przypadku wrzesień. Wg tego co widze na moich rachunkach zasilek mam liczony od placy zasadniczej tej z wrzesnia. Liczac srednia z 6 miesiecy przed wrzesniem nijak nie wychodzi mi to co dostaje. Wychodzi, ze powinnam dostac prawie 400 wiecej. Czy ja czegos nie rozumiem?:)

Ewa z Rz14-11-2003 12:45:26   [#02]

rozumiesz bardzo dobrze

Twoja księgowośc jakoś mniej...

Zwróć się z tym do dyrka - on to wyjaśni.

Agata L14-11-2003 12:48:26   [#03]

moj dyrektor?

hm... to moze do Ksiegowej najpierw zajade:) Dzieki za informacje!

Agata L14-11-2003 17:04:29   [#04]

wr...

Bylam w ZNP w dwóch sprawach

1. W sprawie http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=3769#FBK W odpowiedzi uslyszalam, ze faktycznie macierzynski jest inaczej traktowany niz np. L4, ale nie znaja podstwy prawnej mowiacej o tym, ze mozna zlozyc podanie o kontynuacje stazu podczas macierzynskiego. W poniedzialek dowiedza sie od radcy prawnego.

2. W sprawie tej o ktorej mowa w tym watku (#01). Przyznali mi racje z tym, ze zasilek powinien byc liczony jako srednia ostatnich kilku miesiecy, ale sami nie byli pewni, wiec dowiedza sie od radcy prawnego w poniedzialek:) Wyslali mnie do mojej ksiegowej. Ale w sumie patrzac logicznie, to podpisalam nowy angaz 1 wrzesnia to wg niego licza mi zasilek... hm...

Niestety o 14.50 juz nikt nie pracuje, wiec nie zastalam ksiegowej... ani dyrektora, tyle sie dowiedzialam. wr....

Na temat wątku o przerwaniu stażu ciężarnej odpowiem pod postem http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=3769#FBK. Zaraz to zrobie.

Gdzie szukac odpowiedzi jak nalicza sie zasilek chorobowy n-la, ktory podpisal nowy angaz?

jagi14-11-2003 18:53:44   [#05]

L4 i nowy angaż

Czy ma Pani zmniejszony wymiar czasu pracy?
Agata L14-11-2003 19:30:10   [#06]

tak

tak, wczesniej mialam zwiekszone pensum (21godz), a teraz gole 18 godzin. Chyba wiem co teraz uslysze...

USTAWA z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.(Dz. U. Nr 60, poz. 636, ze zm.)
Rozdział 8 Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami
Art. 40. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach, o których mowa w art. 36

no ok, ale co jesli ja nie przepracowalam nawet 1 dnia z nowym angazem?

Janusz z W14-11-2003 19:52:08   [#07]

Nie szkodzi

Agatko ważne jest to, że zgodnie z cytowanym przez Ciebie art. 40 Twój angaż uległ zmianie. I on będzie stanowił nową podstawę naliczenia wynagrodzenia za okres choroby.
Agata L14-11-2003 22:09:45   [#08]

no ok!

No dobrze, juz dam sobie spokoj z tym dochodzeniem.

Dziekuje za pomoc. Pozdrawiam!

Ewa z Rz15-11-2003 05:32:54   [#09]

jeszcze nie całkiem przyszłam do siebie...

bo zaraz po uroczystości, organ zrobił mi kontrolę, która się wczoraj skończyła...

Potwierdzam to, co wcześniej tu napisano, jeśli zmniejszenie angażu wynika z ograniczenia czasu pracy, to podstawa naliczenia zasiłu również ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do zmniejszenia czasu pracy.

Gdybyś w ubiegłym roku szk. nie miała zwiększonego pensum, a dostałabyś prawie to samo tytułem godzin ponadwymiarowych, nie można by było zmniejszyć ci obecnie podstawy naliczenia zasiłku.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]