Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Emeryt na zastępstwo
strony: [ 1 ]
Jacek13-11-2003 12:39:55   [#01]
Powiedzcie czy dobrze rozumuję:

Nauczycielka idzie na 3 miesiące na urlop dla poratowania zdrowia i na zastępstwo za nią chcę zatrudnić emerytkę i teraz mały kłopot.

Emerytka pracowała jako nauczyciel mianowany zgodnie z kwalifikacjami do 31 sierpnia 1999r. i przeszła na emeryturę. Zatrudniona została jednocześnie w tej samej szkole od 1 wrzesnia 1999r. na umowę o pracę na rok czyli do 31 sierpnia 2000r. w wymiarze 7 godz.

Myślę, że zatrudniając ją w tej chwili na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela powinienem ją traktować jako nauczyciela kontraktowego?

ale ona nie ma wydanego aktu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego na podstawie

Ustawy z dnia 18 lutego 2000 r.o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 22 marca 2000 r. Nr 19, poz. 239, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194, Nr 154, poz. 1794, z 2002 r. Nr 41, poz. 362, Nr 152, poz. 1267, z 2003 r. Nr 137, poz. 1304)

Art 7 ust 3. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy na podstawie umowy o pracę, którzy posiadają wymagane kwalifikacje, z tym dniem uzyskują z mocy prawa stopień nauczyciela kontraktowego i stają się nauczycielami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę odpowiednio na czas określony lub nie określony.

9. Dyrektorzy szkół oraz organy, o których mowa w art. 9b ust. 4 pkt 2-4 ustawy wymienionej w art. 1, wydadzą nauczycielom akty nadania odpowiedniego stopnia awansu zawodowego w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Więc traktować ją jak stażystę??

violka13-11-2003 21:35:13   [#02]

może zatrudnij jako kontraktowego uznając jej dorobek, który jest z pewnością znaczny

nawiązujesz umowę o pracę na czas określony, a do celów płacowych jako kontraktowy

Rozdział 3a

Awans zawodowy nauczycieli

Art. 9a.

2. Osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Nauczyciele akademiccy, posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej 3-letnim okresem pracy w szkole wyższej, z dniem nawiązania stosunku pracy w zakładzie kształcenia nauczycieli uzyskują stopień nauczyciela mianowanego.

Ewa z Rz14-11-2003 05:18:27   [#03]

ona jest mianowana!

gdyz jej przerwa w zatrudnieniu nie przekroczyła 5 lat:

Ustawa z dnia 18 lutego 2000 o zmianie ustawy KN:

Art. 10 ust. 3. Nauczyciele spełniający wymagania kwalifikacyjne, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, zatrudnieni na podstawie mianowania przed dniem wejścia w życie ustawy, uzyskują z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego:
1)
z dniem ponownego zatrudnienia w przedszkolu, szkole, placówce oraz innej jednostce organizacyjnej wymienionej w art. 1 ust. 1 i w ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy, o której mowa w art. 1, jeżeli przerwa w zatrudnieniu nie przekracza 5 lat,
2) z dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli są zatrudnieni w przedszkolu, szkole, placówce oraz innej jednostce organizacyjnej, wymienionej w art. 1 ustawy, o której mowa w art. 1, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć,
3) z dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli są zatrudnieni w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisjach egzaminacyjnych albo specjalistycznej jednostce nadzoru na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych.

ust. 6. Nauczycielom, o których mowa w ust. 3-5, akt nadania stopnia awansu zawodowego wydaje organ prowadzący szkołę, z wyłączeniem nauczycieli, o których mowa w ust. 3 pkt 3, którym akt nadania wydaje odpowiednio minister właściwy do spraw oświaty i wychowania lub minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego

Jacek14-11-2003 08:51:19   [#04]
Dzięki Ewo, dotarłem i ja do tego zapisu lecz nie wiem dlaczego doszedłem do wniosku, że ona nie jest "normalnie zatrudniana" lecz na zastępstwo i dlatego ominąłem ten przepis. A tak wszystko będzie ok i sama nauczycielka nie straci bo szkoda by było tym bardziej że to b. dobry nauczyciel.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]