Forum OSKKO - wątek

TEMAT: wielkość okien w sali gimnastycznej
strony: [ 1 ]
violka12-11-2003 06:56:25   [#01]

jakie są normy wielkości okien w sali gimnastycznej (chodzi o ilość światła)

nie jest to sala pełnowymiarowa, jedna ściana to praktycznie same okna (parapet na wys. 1m)

remont - wymiana okien - chcę podnieść okna, dać murek wyżej i mniej okien - do jakiej wysokości można?

czy jest konieczne wykonanie projektu i jakieś pozwolenia (ściana nośna, zewnętrzna)?

AnJa12-11-2003 10:50:40   [#02]
Zmiany każdej ściany elewacyjnej wymagają projektu, jesli to nosna tym bardziej. Co do oświetlenia - nie kojarzę aktualnych przepisów dotyczących powierzchni okien, dla sanepidu liczy się suma światła pochodzącego zarówno ze żródeł naturalnych jak i sztucznych.
violka12-11-2003 22:06:29   [#03]
jeśli liczy się suma świateł sztucznych i naturalnych to dlaczego przychodzili mierzyć światło wieczorem i dali zalecenia wymiany oświetlenia bo jets za ciemno ???
AnJa13-11-2003 08:44:44   [#04]

Bo wieczorem naturalne oscyluje około 0, więc trzeba wzmocnić sztuczne:-))

violka13-11-2003 21:44:47   [#05]

tyle to i ja się domyślam

ale o ile mnożenie przez zero coś zmienia, o tyle w dodawaniu zera nie widzę sensu - dlatego dziwi mnie że dla sanepidu liczy się suma

ale ja jestem matematyczna inaczej, więc dla mnie wiele rzeczy w matematyce nie ma sensu ;))

joszka13-11-2003 22:03:45   [#06]

Pomyśł, czy nie możesz zamurować części  powierzchni starych okien tzw lusferami(świetlikami).

Aliczenie oświettlenia w salach szkolnych -kiedyś ,gdzieś czytałem o przeliczniku 1:4 okno do świetlanej powierzchni.

A Z DRUGIEJ STRONY ...ZAZDROSZCZĘ  tez marzę o "kasie " na wymianę okien z epoki późnego Gomułki.

ReniaB13-11-2003 23:27:02   [#07]
W salach lekcyjnych liczy się wg wzoru powierzchnia okien do powierzchni sali jak 1:8; a ilość światła wymaganego do sali gimnastycznej to 200 luxów, gdy do sali lekcyjnej 300, a do pracy na komputerze 500. Luxy mierzy firma z atestem i za pieniądze. Nie znam źródła tych danych, ale tak mnie uczono na kursie bhp miesiąc wcześniej
AnJa14-11-2003 08:47:39   [#08]

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

 

Rozdział 2

Oświetlenie i nasłonecznienie

§ 57. 2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.

§ 58. 1. Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:

   1)   oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych,

   2)   jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.

2. W przypadku gdy pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, jest pomieszczeniem stałej pracy w rozumieniu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dla zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym, w tym elektrycznym, jest wymagane uzyskanie zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.

3. Uzgodnienie, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy budynków służących obronności państwa.

§ 59. 1. Oświetlenie światłem sztucznym pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi powinno odpowiadać potrzebom użytkowym i spełniać wymagania Polskiej Normy dotyczącej oświetlenia wnętrz światłem elektrycznym.

2. Ogólne oświetlenie światłem sztucznym pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi powinno zapewniać odpowiednie warunki użytkowania całej jego powierzchni.

3. Oświetlenie światłem sztucznym połączonych ze sobą pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz do ruchu ogólnego (komunikacji) nie powinno wykazywać różnic natężenia, wywołujących olśnienie przy przejściu między tymi pomieszczeniami.

§ 60. 1. Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w żłobku, przedszkolu i szkole, z wyjątkiem pracowni chemicznej, fizycznej i plastycznej, powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 8oo-16oo, natomiast pokoje mieszkalne - w godzinach 7oo-17oo.

 

violka14-11-2003 10:25:40   [#09]
dziękuję :))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]