Forum OSKKO - wątek

TEMAT: emerytura 2006
strony: [ 1 ]
violka01-11-2003 00:14:20   [#01]

pojawiła się plotka, że jeśli do końca roku n-l nie zgłosi do ZUS chęci przejścia na wcześniejszą emeryturę, to nie będzie mógł skorzystać z tego przywileju i pracuje do 65 lat

czy wiecie coś na ten temat - ludzie powariowali

Gaba01-11-2003 05:32:30   [#02]
Violu, to, co napisze poniżej - nie jest do Ciebie, sama bym się pytała. Jest komentarzem do rzeczywistości szkolnej - opratej na plotce, postrachu i tysiąca głupot.
Grażyna01-11-2003 16:26:34   [#03]

to nie jest prawdą, już pojawiły się sprostowania m.in. w Głosie Nauczycielskim (chyba z 10 X)

Taka zmiana wiąże się ze zmianą Karty Nauczyciela, co na dzień dzisiejszy nie jest możliwe:

Rozdział 11
Uprawnienia emerytalne

Art. 87.

2. Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy.

Grażyna01-11-2003 16:28:26   [#04]
nie jest to odpowiedź wprost, ale od tego zaczęła się plotka-odprawy emerytalne, potem pojawiły się plotki o niekorzystnym wskaźniku naliczania emerytur, a teraz o tym wyścigu. Totalne bzdury, nikt nie wie od kogo one wyszły, ale poleciały szybko jak klocki domina.
Gaba01-11-2003 17:25:06   [#05]
... bo ludzie się boją, strasznie boją...
Gaba01-11-2003 17:34:01   [#06]
aaaaaaa, widzisz! Ja musiałam pracę nad standardami ceowskimi przełożyć/odłożyć i nawet takie jakieś moje studia nad tym, bo muszę wypełniać arkusz.
Arkusz, z którego nie widac mojej szkółki. Arkusz jest wzięty z Dzierzgowskiej - mam do niego same zastrzeżenia. Ale - tak mnie uczono - że kto czyta krytycznie, ten może coś więcej zrobić, biorę te pytania za dobrą monetę...
- tzn. bardzo się staram.

co do książeczki ze stron mojego KO... to już nic nie powiem, nie wiem tylko po co komu mój wiek, jak to wpływa na szkołę... chciaż zaraz, zaraz - kobieta podobno tak koło 50 ma wapory i jakieś inne, jest podobno nieznośna...

- o... gdyby się ktoś zapytał, jakie studia skończyłam, jakie podyplomy, jakie mam uprawnienia... a tu podaj - wiek.  Wiek i tyle. I to ma być gdzies opublikowane - to ja jeszcze proponuję zdjęcie, co nie jest takim głupim rozwiązaniem...

wiek - proszę mi powiedzieć, czy aby taka dana, nie jest nadużyciem władzy, dlaczego ktoś, kto chce zbierac infomacje o szkole, zbiera wiek. Ja sie pytam tylko tak, boję się, że tracę wszelką już wrażliwość.
maeljas01-11-2003 19:23:24   [#07]

Gaba

kobieta ok. 50 to na te wapory terapię hormonalną sobie strzeli

a na rozum niestety tabelek nie wymyślili.....

ostatnio oświecił mnie jeden mądry człowiek zobaczywszy jak sinieję na widok pytań w pewnym arkuszu diagnostycznym:

powiedział:"Kobieto są trzy prawdy - obiektywna, subiektywna i statystyczna - tu właśnie chodzi o prawdę statystyczną - wypełnij  i rób swoje - zdrowia szkoda"

ale czy o to chodzi....................

Majka01-11-2003 19:31:12   [#08]

prawda statystyczna :)))

W ramach tejże najechali naszą szkołę reprezentanci służby zdrowia, prowadzący jakąś akcję antycholesterolową :))

 Upuścili gronu krwi i -wypełniając ankiety- pytali o wagę i wymiary. Nie ważyli, nie mierzyli, jeno pytali  - przy ludziach ;))

Statystycznie na pewno będziemy szczuplejsi :)

violka02-11-2003 21:08:01   [#09]

nie chodzi mi o roznoszenie plotek

ale nauczyciel przeżywa, a ja zapierałam się, że nic takiego w żadnych przepisach nie ma (a znają mnie już z tego, że zawsze lubię się podeprzeć jakimś paragrafem)

więc wolałam się upewnić czy czasem jakiegoś nowego paragarafa nie wymyślili - w końcu nie jestem aż tak na bieżąco jak Henryk

Mariola02-11-2003 21:17:28   [#10]

co prawda jeszcze nie interesuję emeryturą

ale u nas w szkole, kilka osób złożyło już dokumenty do ZUSu aby odejść na emeryturę w grudniu.
Oni mówią coś o zmianie odprawy i  przeliczniku emerytury.
violka02-11-2003 21:28:16   [#11]

o zmianie sposobu naliczania emerytury mówią w TV, ale mojemu nauczycielowi chodziło o coś innego:

odchodzi od 1 IX 2006 , ale ponoć musi zgłosić już w tym roku ten fakt, bo inaczej mu przepadnie - mnie to się wydaje dziwne - gdzie zgłosić ? dyrektorowi, do ZUS ..., a poza tym nawet gdyby się zdecydował w ostatniej chwili czyli na 3-ce przed 1 IX 06 to nikt nie ma prawa mu tego edebrać

teraz to się może wydawać bez sensu, ale coś chyba kombinują z tymi emeryturami - przecież takie plotki znikąd się nie biorą, w każdej plotce może być ziarno prawdy

Mariola02-11-2003 21:36:10   [#12]

o 2006

u nas jeszcze nic nie mówią.
gosienka02-11-2003 23:09:44   [#13]

Emerytura

Czytając Was stwierdzam , ze szaleństwo emerytur ogarnęło cały kraj . U nas jest to samo . Nikt nic nie wie , same domysły  / zmiana wskaźnika , likwidacja odpraw ... / no i ludzie na wszelki wypadek idą od 1 .01. na emeryturę . I jak tu pracować jak nikt nic nie wie na pewno .
Zola03-11-2003 17:59:12   [#14]
wiecie nawet się cisze ,że jestem za młoda ,żeby od stycznai przejśc na emeryturę, bo miałabym tzw. dylematy
ale u nas tez ludzie kraczaą i juz dwójka złozyła podania o i chce zniknąć na załużony odpoczynek
HenrykB03-11-2003 21:59:04   [#15]

Plotka.

Że też zawsze z plotki coś się sprawdza!

Brakuje mi niewiele do tego 2006 i wcześniejszej (brrr...) emerytury.

Ja i emeryt. Uff...

Ale wszyscy mi mówią, że to wejdzie. Żadnej nadziei na odwołanie i przedłużenie.

Poplotkujcie, że odwołają, przełożą, może coś się z tej plotki sprawdzi...

Może sami w to uwierzą, że tak powinno być...

HenrykB03-11-2003 21:59:32   [#16]

Kto?

Ci nasi!

Piotrek04-11-2003 11:19:42   [#17]

Któraś z gazet, być może związana z "Solidarnościa" opublikowała w tej sprawie ciekawy tekst Wojciecha Książka.

Powiało optymizmem albo choć nadzieją....

Książek zapowiada ponowną batalię o przywrócenie prawa do wcześniejszej emerytury. Ściskam kciuki za niego.

HenrykB04-11-2003 23:49:04   [#18]

Ja też. Oby do emerytury...

AnJa05-11-2003 08:49:21   [#19]
 Trochę optymizmu;-)
Nie wiem jaki jest obecny status  Henryka i jego staż pracy, ale urzędnicy samorządowi, nawet na stanowiskach związanych z oświatą, nie są nauczycielami i jako tacy nie mają prawa do wcześniejszej emerytury.
Skąd optymizm? Bo gdyby na emeryturę przeszedł, to mógłby stracić zainteresowanie bagienkiem pt. oświata a wtedy to co On robi i udostepnia udostępnia... musielibyśmy robić sami :-)
TereKlo05-11-2003 17:51:24   [#20]
A mnie nie przeraża statut emeryta w okolicy pięćdziesiątki (mimo tcyh waporów i hormonów) ale przeraża wizja sześćdziesięcioletniej nauczycielki wychowania przedszkolnego, wuefu czy nawet informatyki. Ja już cierpię z powodu świadomości, że wygladam na więcej niż mam a informatycy to w większości młodzi faceci co to z definicji na komputerach się znają (baba komputerowiec!?).
Myślę, że prawo do emerytur po 30 latach pracy w szkole powinno być utrzymane - przecież mundurowi nie stracili swoich przywilejów mimo reformy!
krystyna19-11-2003 23:34:17   [#21]

1 styczeń 2004

Drążąc dalej magiczną i bardzo niepewną dla niektórych moich nauczycieli datę 1 stycznia 2004r., usłyszałam dzisiaj kolejną "plotkę" na ten temat, że podobno Ci, co nie pójdą na emeryturę do końca 2004, stracą jakieś 1,5 % czegoś.....

No a w dzisiejszej Gazecie Prawnej jest taki fragmencik:

"Poza tym czytelnicy pytali, jak będzie ustalana kwota bazowa po zmianie przepisów, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2004 r. Otóż kwota bazowa będzie wynosić 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne określone w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, a nie jak dotychczas w kwartale kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji. Tak ustalona kwota bazowa będzie obowiązywać od 1 marca roku, w którym zostanie przeprowadzona waloryzacja, do końca lutego następnego roku."

To dobrze, czy źle ?????

Czy ktoś z Was potrafi to przetłumaczyć na powszechnie zrozumiały język polski ???

krystyna19-11-2003 23:41:11   [#22]

i jeszcze coś...

i odważyłam się "obliczyć" swoją przyszłą emeryturę i się załamałam, bo wyszło mi tak: z OFE 483,46 PLN, a emerytura z ZUS 589,84 !!!!

a "liczyłam" tu:

http://www.money.pl/emerytury/kalkulator/ofe/

Gaba20-11-2003 04:04:49   [#23]

Moje się upierają, kiedy na huczę, że cyganią, bo nasi mówią nie

Moje panie  od zusów i innych czary - mary (nie dziwcie się mojemu podejściu, bo moja emerytura bedzie dopiero w roku w 2030 - super data!!!), twierdzą - a są mądre, że na podstawie tego, co mają w dokumentach, prawo, rozp., nowe ustawy - 1000zł do przeliczenia wg nowych zasad da jedynie 50% emerytury.
Anka L20-11-2003 09:46:09   [#24]

Krysia

poszłam za twoim przykładem i obliczyłam swoją :-(((

jeśli będę pracować do 60. to dostanę 400 zł z groszami
jeśli do 65. to trochę mniej niż ty

chyba nie pójde na emeryturę :(
fredi20-11-2003 09:55:17   [#25]
a gdzie w kalkulatorze jest rok podjęcia pracy?
Iza Leśniewska20-11-2003 10:20:37   [#26]

Nie plotki?

Ostatnio w Radomiu było spotkanie z panem Kubowiczem, który z ramienia Solidarności uczestniczy w rozmowach z rządem na interesujące nas tematy. Zdementował wszystkie pogłoski o zmianie tych wskaźników, wg których naliczane są emerytury - to znaczy nie zadziała to wstecz. Powiedział jeszcze coś, co było dla mnie nowością - ci, którzy nabędą praw emerytalnych z KN do końca 2006 roku nie muszą odchodzić na emeryturę do 31.12.2006. Mogą przejść w innym (późniejszym) terminie nie czekając jednak na osiągnięcie wieku emerytalnego! Twierdzi, że raz nabyte prawo nie może być cofnięte!?
maeljas20-11-2003 15:23:31   [#27]

też to

słyszałam - można wystąpic do ZUS o naliczenie emerytury i dalej pracować
AnJa20-11-2003 21:27:40   [#28]

Cosik mi tu nie pasuje - z tymi naliczeniami i pozostawaniem w stosunku pracy.

Obiecuję najpóźniej w marcu 2005 sprawdzić i tu napisać, na razie jakoś mi się wydaje, że stabilność systemu prawa w RP ...

violka20-11-2003 21:50:52   [#29]

maeljas

u nas tak pracowała księgowa brała niemałą emeryturę i niemałą pensję, ale jak to się załatwia i naczym to polega nie mam pojęcia

poza tym mam pewne wątpliwości, mimo zrozumienia trudnej sytuacji emerytów - tylu młodych czeka na pracę

ale to jest trochę problem osiołka ("osiołkowi w żłobie dano...") z jednej strony emeryt bez środków na leczenie i godne życie, a z drugiej to mocno demoralizujące, jeśli młody człowiek po szkole nie pracuje, żyje na koszt innych, marnuje wykształcenie, które przecież finansujemy  my wszyscy z naszych podatków

Żaczek20-11-2003 22:20:53   [#30]

Cieszę się..

Mnie z końcem 2006 zabranie 9- miesięcy (znamienne). Czuję się jak nowonarodzony. Ja jak Henryk gdzie mi tam... Sami do tego dojdziecie. Koledze na emeryturze (65) ciśnienie skoczyło do 170/95. Zawsze miał 120(w pracy). Zły jak fix, a ma 2000 (do ręki). Ot sztuka. Chyba dlatego te 120, że pracując tego nie miał (2000). Praw nabytych sie nie traci.
Żaczek20-11-2003 22:22:20   [#31]

P.S.

Kolega kawy już nie pije. Oszczędny się zrobił.;-)
Alkot120-11-2003 22:39:36   [#32]
Mnie wg przeliczeń wyszło 670 złotych ZUS+OFE. Nie idę na emeryturę. Będe pracować w szkole do 80 -tki. A co tam zaszaleję.
maeljas20-11-2003 22:44:45   [#33]

Viola -"osiołkowi w żłoby dano.....'

znam to .....mam bezrobotną córkę ............

 

"rewelacje" o naliczaniu emerytury przyniosła moja księgowa, która robi studia podyplomowe ....

Pani naczelnik z ZUS poinformowała " studentów" także o możliwości

przejścia na wcześniejszą emeryturę także tych, którzy zapisali się do II filaru

wystarczy, że napiszą do ZUS pismo, w którym podadzą, że przeszli do OFE nie wiedząc, że tym samym zamykają sobie drogę do wcześniejszej emerytury

ponoć ZUS jeszcze nikomu nie odmówił..............

Gaba21-11-2003 05:16:22   [#34]
Premierowi się nie odmawia...
Piotrek21-11-2003 09:40:23   [#35]

tak?

A ja mu odmawiam juz od dłuższego czasu.

I bedę to robił nadal, bo mnie strasznie irytuje z tym swoim siermiężno - trywialnym podtekstem erotomana - gawędziarza w każdej bez mała wypowiedzi. :(

Uśka21-11-2003 20:14:21   [#36]
Właśnie wróciłam ze szkolenia , na którym pani , która uważana jest za jedną ze specjalistek kadrowych w KO w Krakowie stwierdziła, że nie będzie żadnych zmian od 1 stycznia w przepisach emerytalnych !
Żaczek22-11-2003 18:11:30   [#37]

Gaba...

.. nie odmawia premierowi, a Piotrek o erotycznych podtekstach. Gaba, jak to Gaba, coś znów kombinuje...;-)
bogna23-11-2003 21:02:26   [#38]

znalazłam na stronach Ministerstwa Pracy i...:

Nieprawdziwe pogłoski o zmianach w systemie emerytalno-rentowym
/2003-11-18/

Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że nie są planowane żadne zmiany w systemie emerytalno-rentowym, które miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2004r.

W szczególności pozostaje bez zmian wymiar emerytur i rent. Za każdy rok składkowy emerytura wzrasta i będzie wzrastać o 1,3% podstawy wymiaru, a za każdy rok nieskładkowy o 0,7% tej podstawy. Nie jest prawdziwą informacja, że od 1 stycznia ma być obniżona tzw. kwota bazowa. Nie jest też prawdą, że w przyszłym roku świadczenia emerytalno-rentowe mają być obniżone o 10% czy 20%.

Nie ulegają też zmianie – obowiązujące do 31 grudnia 2006r. – zasady wcześniejszego przechodzenia na emeryturę i to zarówno te ogólne, jak i branżowe, np. dotyczące nauczycieli.

Resort ma świadomość, że pogłoski o głębokich zmianach w systemie emerytalno-rentowym związane są z prowadzoną obecnie dyskusją nad projektem naprawy finansów publicznych, jednak wyciąganie z tej dyskusji tak daleko idących wniosków jest nieuprawnione.

Gaba23-11-2003 21:11:36   [#39]
Dzięki, to cenne, co napisałaś.

wracam do takiego wątku, który sobie kiedys pozwoliłam zaznaczyć... plotka, skąd sie bierze taka plotka? Z przerażenia, braku zaufania do państwa, do władz, do administracji, ludzie poprostu korkują...
Leszek23-11-2003 21:56:54   [#40]

Aby rozładować nieco sytuację, właśnie w miłym towarzystwie (o której godzinie ci ludzie przyłażą :-)) odkorkowałem całkiem smaczne winko...

:-)

Pozdrawiam

Marek Pleśniar24-11-2003 00:03:03   [#41]

 

macie jeszcze to winko?

Leszek24-11-2003 21:33:19   [#42]

No cóż... było świetne...

:-)

Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]