Forum OSKKO - wątek

TEMAT: KonsultacjaOSKKO - rozporządzenie w sprawie świadectw
strony: [ 1 ][ 2 ]
Marek Pleśniar25-10-2003 21:05:07   [#01]

w witrynie OSKKO umieszczam otrzymane właśnie rozporządzenie do konsultacji

w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności

wraz z uzasadnieniem.

Proszę o dyskusję.

Uśka25-10-2003 21:49:38   [#02]

Jestem za ujednoliceniem zasad i warunków uzyskiwania przez uczniów świadectw z wyróżnieniem.

Anka L25-10-2003 22:03:13   [#03]
ale w tym zarządzeniu nie ma stwierdzenia, że szkoła nie może podwyższyć wymagań, to znaczy zwracać uwagi na jakość ocen a nie tylko na średnią
zarządzenie podaje średni wynik i ocenę z zachowania, czyli tak jak było do tej pory
Uśka25-10-2003 22:14:38   [#04]

Rozporządzenie jest nadrzedne w stosunku do przepisów wewnętrznych szkoły czyli statutu.Statut nie może być sprzeczny z tymi przepisami. Dla mnie słowo " otrzymuje" jest jednoznaczne.Nie można " nic ponad to".

Nie pamiętam tylko czy w rozporządzeniu o ramowym statucie nie ma jakiegoś zapisu sprzecznego:).

beera25-10-2003 22:36:09   [#05]

aniu:

paragraf 6 brzmial tak:

6. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Uczeń szkoły artystycznej, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, z wyjątkiem szkoły artystycznej realizującej wyłącznie plan nauczania zajęć artystycznych, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej albo świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły, stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Statut szkoły może określić wyższe wymagania, a także dodatkowe warunki niezbędne do uzyskania świadectw, o których mowa w ust.1 i 2.
. Absolwent szkoły średniej dla młodzieży oraz absolwent ogólnokształcącej szkoły artystycznej, dającej wykształcenie średnie ogólne, który uzyskał z egzaminu dojrzałości średnią ocen co najmniej 4,6 oraz spełnił warunki, o których mowa odpowiednio w ust.1-2, z zastrzeżeniem ust. 3, otrzymuje świadectwo dojrzałości stwierdzające ukończenie szkoły z wyróżnieniem.

a ma byc tak: 

4) § 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem.

2. Absolwent szkoły średniej dla młodzieży, który uzyskał z egzaminu dojrzałości średnią ocen co najmniej 4,6 oraz spełnił warunki, o których mowa w ust. 1, otrzymuje świadectwo dojrzałości stwierdzające ukończenie szkoły z wyróżnieniem.”;

więc nie jest jak do tej pory
Moim zdaniem to zmiana na lepsze.


Generalnie konsultacja dotyczy waskiej grupy zagadnień- trzeba im się przyjrzeć, zwlaszcza sprawom z duplikatami świadectw, bo tu bywalo zamieszanie

Sadze także , ze warto dołączyć takze uwagi dotyczące innych zagadnień- ot, choćby poruszyc raz jeszcze sprawę opracowywaną przez basik( świadectwa dla uczniow z upośledzeniem)

Leszek25-10-2003 23:01:36   [#06]

No to może w rozbiciu na trzy punkty:

1. Najwięcej miejsca zajmują zmiany czysto kosmetyczne, a wynikające rzeczywiście z nowego zapisu art. 32a ust. 4UoSO. Zatem poprostu z  rozporządzenia MENiSu znikną wszystkie zapisy mówiące o szkołach artystycznych bo dla nich wyjdzie nowe rozporządzenie (w końcu jakieś rozporządzenia minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego musi wydać, trzeba pokazać, że się istnieje - tylu mówiło, że to ministerstwo trzeba zlikwidować:-)).

2. Kolejne zmiany są związane z zasadami przyjmowania uczniów do szkół ponadgimnazjalnych - ujednolicenie we wszystkich szkołach zasad i warunków uzyskiwania przez uczniów świadectw z wyróżnieniem ma swoich zwolenników i przeciwników. Na pewno jest korzystne w przypadku stosowania jednolitych wojewódzkich zasad przeliczania osiągnięć ze świadectwa na punkty służące przyjęciu do szkół (głównie jednak dotyczy to gimnazjalistów).

Osobiście to ujednolicenie użyłbym tylko w przypadku świadectw ukończenia szkoły. Natomiast zachowałbym delegację do własnego formowania w statutach szkół warunków podwyższania średniej dla uzyskania świadectwa promocyjnego z wyróżnieniem.

A może odejść całkowicie od świadectw z wyróżnieniem i pozwolić szkole formować własny sposób honorowania uczniów wyróżniających się w nauce?

3. Zmiana dotycząca wydawania przez gimnazja trzech zamiast dwóch kopii świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego nie jest dla mnie (i innych forumowiczów z Wielkopolski) niczym nowym.

Została zastosowana przy naborze do szkół ponadgimnazjalnych u nas w tym roku.

W pierwszym etapie rekrutacji absolwenci składali kopie świadectw i zaświadczeń oke. Złożenie oryginałów tych dokumentów było równoznaczne z potwierdzeniem woli podjęcia nauki w konkretnej szkole (procedura była trochę bardziej skomplikowana, stosuję tu pewien skrót).

Brzmi sensownie. Jest korzystne dla kandydata do szkoły (wg mnie przy spełnieniu oczywiście jeszcze kilku warunków wynikających z rozporządzenia o przyjmowaniu do szkół).

Mniej korzystne jest dla szkoły w której komisja rekrutacyjna się napracuje. Ale jeśli chce mieć nabór to musi pracować :-).

Podsumowując, uważam że:

1. zmiany dotyczące wyprowadzenia zapisów dotyczących szkół artystycznych - konieczne z uwagi na zmiany w UoSO;

2. zmiany dotyczące zabrania szkole prawa do modyfikowania zasad dotyczących wydania świadectwa z wyróżnieniem są wg mnie niekorzystne (ewentualnie do zastosowania w przypadku świadectw ukończenia gimnazjum);

Ewentualna moja propozycja likwidacji świadectw z wyróżnieniem.

3. zmiana dotycząca wydawania przez gimnazja trzech zamiast dwóch kopii świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego - wg mnie korzystna.

Pozdrawiam

Uśka25-10-2003 23:14:59   [#07]
szkoła może w inny sposób dodatkowo honorować ucznia np. Tytuł Absolwenta Roku.
Anka L25-10-2003 23:56:40   [#08]

asia

dzięki za pokazanie różnicy :-)
 czyli jest lepiej
Ania26-10-2003 10:34:30   [#09]

Moim zdaniem propozycje zmian faktycznie na lepsze są.
Dążymy ku standardom i to jest krok w tym kierunku.

Jestem też za spójnością systemu nagradzania uczniów w ciągu całego etapu edukacyjnego. Takie same zasady dla klas kończących co i wszystkich poprzednich pozwalają uczniom zorientować się w sytuacji.
(To a propos tego, co pisał Leszek - nie całkiem się z nim zgadzam).

Co do potrzeby istnienia świadectwa z paskiem mam ambiwalentne uczucia: z jednej strony pasek jest świadectwem uzyskania pewnej porcji wiedzy, ale rónocześnie pomija niezwykłą nieraz solidność uczniów mniej zdolnych.

Zrezygnowanie zatem z paska na rzecz lokalnych rozwiązań mogłoby dać szansę honorowania uczniów w mniej zawężony sposób.

Ale to znowu oddaliłoby nas od ogólnopolskich standardów i nie wiem, czy o to nam chodzi.

Gaba26-10-2003 13:36:57   [#10]
Aniu, ponieważ to Ty zaczęłaś...
- jestem absolutnie przeciwna paskom, one nie oddają niczego - uczą często sprytu, wymuszania i wyrachowania, budzą gniew rodziców, zawiść i zazdrośc, znam przypadki podkładania świń.
- jestem w ogóle za liwidacją świdectw promocyjnych - świadectwo ma świdczyć o umiejętnośćiach... to, co się u nas nazywa świdectwem powinno się nazywać zaświdczeniem, parę lat temu próbowano wytłumaczyć w MENisie, ale nikt nie  chce przyjąć
- zaświdczenie szkołaby sobie drykowała na czym by chciałaby byleby były określone poświdczenia i zestawy infoamcji...
-szkoda tego papieru na tzw. świadectwa
- dziecko z piątkami będzie zawsze dzieckiem z piątkami, więc pasków nie potrzebuje (moja córka tego nie poważa)
- Bardzo by mi się podobała na natomiast nagroda - powiadasz - lokalna np. Kuratora Oświaty... dla dzieciaka... dyplom dla najlepszych
- jestem za odnotowaniem obecności dziecka w szkole - liczby godzin uspr. i nieupsr.
- jestem za wydrukowaniem nazw przedmiotów na ztw. zaświdczeniu, które nazywa się potocznie świadectwem
beera26-10-2003 13:49:52   [#11]

Zatrzymalam się przy tych duplikatach.

Z uzasadnienia MENIS:

Natomiast druga z proponowanych zmian , dotycząca wydawania przez gimnazja trzech zamiast dwóch kopii świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego, ma na celu dalsze usprawnienia procesu rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszym etapie rekrutacji absolwenci składać będą kopie ww. dokumentów. Natomiast złożenie oryginałów tych dokumentów będzie równoznaczne z potwierdzeniem woli podjęcia nauki w konkretnej szkole.

Z tego uzasadnienia wynika zmiana :

bylo:

§ 11. Dyrektor szkoły poświadcza zgodność kopii z oryginałem świadectwa, dyplomu, zaświadczenia lub innego druku szkolnego tylko wtedy, gdy:

 

1) jest to niezbędne dla złożenia kopii w aktach tej szkoły,

2) dotyczy to wydania dla celów rekrutacji:

a) dwóch kopii świadectwa ukończenia gimnazjum,

b) dwóch kopii zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum.

ma być:

"§ 11. Dyrektor szkoły poświadcza zgodność kopii z oryginałem świadectwa, dyplomu, zaświadczenia lub innego druku szkolnego tylko wtedy, gdy:

1) jest to niezbędne dla złożenia kopii w aktach tej szkoły,
2) dotyczy to wydania dla celów rekrutacji:
a) trzech kopii świadectwa ukończenia gimnazjum,
b) trzech kopii zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum.

intencje MENISU znamy- uczniowie mają w mysl uzasadnienia poslugiwac się  podczas procesu skladania podań tylko kopiamii.

Ale spójrzmy na:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 27 sierpnia 2001 r.

w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych

(Dz. U. Nr 97, poz. 1054, z 2002 r. Nr 14, poz. 131 i Nr 127, poz. 1093 oraz z 2003 r. Nr 2, poz. 21)

obowiązuje od dnia 11 września 2001 r.

 

§ 8a. 1. Kandydat, o którym mowa w § 8 ust. 1, w trakcie rekrutacji może równocześnie składać dokumenty do nie więcej niż trzech szkół ponadgimnazjalnych.

 

2. Kandydat, o którym mowa w § 8 ust. 1, składając dokumenty do wybranej szkoły, posługuje się świadectwem ukończenia gimnazjum i zaświadczeniem o szczegółowych wynikach egzaminu wymienionego w § 8 ust. 1 pkt 4 lub kopiami tego świadectwa i zaświadczenia, poświadczonymi przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył.

 

Nic z intencji MENISU, jeśli nie zmieni się rozporzadzenie  o ktorym wyżej...bowiem ono POZWALA na uzywanie swiadectw w procesie składania dokumentacji.

 

Wydaje się, że  proponowane zmiany w tym zakresie spowodują niespójność zapisow dwóch rozporzadzen .

 



 

Marek Pleśniar26-10-2003 17:51:26   [#12]
do materiału w witrynie dołączam ujednolicenie asi. Powinno być pomocne przy konsultowaniu.
Adaa26-10-2003 19:21:32   [#13]

czytając asię chyba nie zrozumiałam

dokładnie tego ,że intencje Menisu spalą na panewce , gdyz rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów..itd. dopuszcza posługiwanie się oryginałem świadectwa i zaswiadczenia 

W pierwszym etapie rekrutacji absolwenci składać będą kopie ww. dokumentów

Rozumiem ,ze na tym etapie  szkoły będa przyjmowac  jedynie kopie , drugi etap , gdy znane będą juz wyniki, to czas na decyzję ucznia , do której złozyc oryginały.

Nie widzę zatem niespójności zapisów wspomnianych nizej dokumentów ( jest i posługiwanie się kopiami i oryginałami).

Mysle ,ze watpliwości rozwiałoby zdefiniowanie czynnośći składania dokumentów jako pewnego procesu.

beera26-10-2003 19:54:27   [#14]

adoo

przepisy prawa, to przepisy prawa a intencje to intencje.

To, co zacytowałaś : W pierwszym etapie rekrutacji absolwenci składać będą kopie ww. dokumentów to jest brzmienie uzasadnienia, nie przepisu.

Przepisy prawa stanowią, że mozna składac zarówno oryginaly jak i kopie ( tak stanowi rozporzadzenie o naborze)

Z intencji MENISU wynika, że w pierwszym etapie mozna będzie skladać tylko kopie.

Obowiązuja nas przepisy prawa. Jesli więc uczeń zlozy do sekretariatu szkoły oryginał świadectwa dyrektor MUSI go przyjąc. Niewazne tu intencje ministerstwa będą.

Więc niech MENIS zgodnie ze swoimi intencjami uczyni przepisy jednoznacznymi.

Marek Pleśniar26-10-2003 20:00:20   [#15]
kuurcze dziś nie mam czasu a tu takie ciekawe:-) dołączę jutro.
Zola26-10-2003 20:03:37   [#16]
Mnie zastanawia fakt wprowadzenia jeszcze jednej kopii świadectwa - juz świadectwo i dwie kopie robia dużo zamieszania a tu jeszcze jedno więcej
poza tym mnie nie podobało się w poprzednim rozporządzeniu i w obenym jfunkcjonuje  nadal kopia
czemu nie moze być jak w przypadku świadectwa dojrzałości szkoła wydaje oryginał i duplikat ( nasz duplikat wygląda jak poważny dokument , jest ze zdjęciem, na druku świadectwa, ma określony numer świadectwa)
a kserokopia poświadczona przez dyrektora to sami wiecie różnie to wygląda - dyskutowaliśmy o tym w maju i czerwcu ubiegłego roku
wprowadzenie w rozporządzeniu dla gimnazjalistów także duplikatów jak w przypadku świadectw dojrzałości ujednoliciłoby te druki dla obu typu szkół
przeciez i gimnazjaliści i licealiści potrzebują świadectw w celach rekrutacji
Adaa26-10-2003 20:28:04   [#17]

asiu

wiem co zacytowalam,  i jak na razie rozrózniam intencje od przepisu:-)

nie musisz mi tego tak szczególowo tłumaczyć:-)

rozumiem o co chodziło menisowi, bo sama zabierałam oryginał swiadectwa córki i przenosiłam go do innej szkoły, co wiązało sie z niepotrzebnym balaganem

poza tym proces rekrutacji rozumiem nie jako jednorazowy akt złozenia dokumentu w sekretariacie

Gaba26-10-2003 21:03:56   [#18]
W Krakowie jest 5tys. trzecioklasisów (nie liczę gmin ościennych, z których dzieci będą się też chcieć uczyć w tym miasteczku) x 3 kopie podwójne świadectwa + 3 kopie podwójne zaświadczenia = to daje nam 30 tys. kopii podwójnych

60 tys. : 10 gr = 6 tys. - wyrzucone w błoto!
beera26-10-2003 21:06:57   [#19]

adoo jeśli rozumiesz, to nie rozumiem, czego nie rozumiesz.

Nie uważam, aby dzialaniem zasadnym bylo sankcjonowanie konieczności "rozumienia" o co komus chodzi.
Wolę, zeby przepis był sformulowany poprawnie.

TZN- naszą rolą jest działanie na rzecz takiego formulowania przepisow, aby ich brzmienie bylo jednoznaczne i wykluczalo konieczność rozumienia intencji.

Jak rozumiem w tym celu są konsultacje.


......

A zolu:-)

Mnie zastanawia fakt wprowadzenia jeszcze jednej kopii świadectwa - juz świadectwo i dwie kopie robia dużo zamieszania a tu jeszcze jedno więcej

Zola, ta nieszczęsna trzecia kopia więcej wynika z intencji MENISU. Trzy kopie dla składania dokumentacji ( trzy, bo do tylu szkól maksymalnie skladac dokumenty mozna) + oryginal jako potwierdzenie woli uczenia sie w danej szkole. ( dodam, że za intencją zmiana przepisow jakoś nie poszla- na razie)
Jednak pies tu pogrzebany jest, bo-  w świetle rozporzadzenia o naborze na etapie składania dokumentow poslugiwać się można zarówno kopią jak i oryginalem. I choc jest okreslone, iż uczen może skladać dokumenty do 3 szkół, to w związku z daniem mu 3 kopii i 1 oryginalu jego "mobilnośc;-)" zwiększa się o 1. Bo chcialabym znaleźć tego, kto sprawdzi do ilu- 3, czy 4 szkól uczeń zlozy papiery.

Gaba26-10-2003 21:10:20   [#20]
Asiu, czy dobrze cię rozumiem, że nikt nie zabroni składać oryginału... nie ma takiej podstawy, by zabornić złożenia oryginału...

no tu jeszcze bardziej superowo
beera26-10-2003 21:11:31   [#21]

:-)

nie zauważyłam gaby:-)

Zola26-10-2003 21:12:59   [#22]
Asiu właśnie o tym myslałam
beera26-10-2003 21:13:18   [#23]

Tak!

dokładnie tak- gabo:-))

beera26-10-2003 21:14:23   [#24]

:-)

mijamy się sekundowo:-))
Piotr Zieliński27-10-2003 11:03:50   [#25]

pomocy !

Głównie jestem czytelnikiem Forum, jednak dziś muszę zabrać głos. Widzę, że nikt nie spojrzał na projekt oczami podstawówki:

"6. W skali ocen umieszczonej w arkuszach ocen, o których mowa w ust. 1, należy przekreślić dotychczasowe oceny zachowania i wpisać odpowiednio oceny zgodnie ze skalą ocen określoną w przepisach w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych, a w części dotyczącej ocen z przedmiotów nauczania należy przekreślić wyraz "mierny" i wpisać wyraz "dopuszczający". Obok należy umieścić adnotację "Skala ocen obowiązuje od dnia 1 września 1999 r. oraz datę, pieczęć i podpis dyrektora szkoły.

Wyobrażacie sobie te stosy arkuszy ocen które trzeba od czasu wprowadzenia miernych poprawić i przy każdym stosowną adnotację podpisać, na niektórych arkuszach po kilka razy.

PO CO ? 

RATUJCIE !

beera27-10-2003 11:09:53   [#26]

po pierwsze- witaj Piotrze:-)

mam nadzieję, że to będzie stałe przeistoczenie- z czytelnika na piszącego :-)

Co do tych przekreśleń- ja już ich dokonalam w 1999 roku. Brak mi tylko pieczęci i podpisu dyrekra- robił to n-l zgodnie z rozporządzeniem o dokumentowaniu ( poprawki dokonuje dyr lub upoważniony belfer)

po co- no chyba musi byc po prostu zgodność zapisu...

źle się czuję, bo nie ratuję chyba;-)

Marek Pleśniar27-10-2003 11:19:55   [#27]

chyba tu niestety nic nie zdziała się. Toto się przechowuje bodajże 50 lat i trudno się dziwić dbałości o wyjaśnienie zasadności wpisania ocen - zgodnych z podaną w arkuszu skalą.

Niestety trza. Ja też jakiś juz czas temu poprawiałem te arkusze. Jak mniemam obecnie jest z tym spokój.

nn27-10-2003 11:43:43   [#28]
Witajcie!! Pisząc w ubiegłym tygodniu na forum "sprawdzian kl VI a wyróżnienie ucznia" nie sądziłem, nie przewidywałem wówczas, że podstępny MENiS wytrąci mi ostatnią mozliwość "zachęcenia" uczniów do rzetelnego podejścia podczas pisania sprawdzianu. Likwidacja w paragrafie 6 możliwości ujęcia w statucie szkoły innych,tzn wyższych wymagań jest po prostu świństwem. Jestem wobec powyższego ZA pozostawieniem ust. 3 w 6 paragrafie omawianego rozporzązdenia. Pozdrawiam Roman.
beera27-10-2003 12:00:54   [#29]

:-))

Uzasadnienie MENISU:
Absolwenci gimnazjów, w których podwyższono wymagania lub określono dodatkowe warunki, a którzy osiągnęli wyższą (np. 4,80) niż wymagana średnia ocen określona w rozporządzeniu (co najmniej 4,75), nie mogli mieć przyznanych w procesie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych dodatkowych punktów za świadectwo z wyróżnieniem. Natomiast absolwenci gimnazjów, którzy spełnili warunki określone w rozporządzeniu, dodatkowe punkty otrzymali.

jesli chcialibyśmy utrzymać zapis, o którym pisze Roman ( swoją drogą-buźka:-)) wystarczyłoby zaproponować MENISOWI by dodatkowe punkty absolwentom gimnazjum nie były przyznawane za świadectwo z wyróżnieniem ( bo tu specyfika szkół) lecz za średnią 4,75 i wyżej...

Pytanie tylko, czy chcemy?

Ania27-10-2003 13:16:10   [#30]

oj nie, nie chcemy! :-)

Gdy uczniowie uczą się dla świadectw, dla paska, pod egzamin itp, itd, chodzą, zabiegają, naciskają, żebrzą, starają się przypodobać, brrrrrrr, to żegnaj prawdziwa motywacjo do nauki!
Ania27-10-2003 13:48:12   [#31]

podwójna kurka!

Nie wiem czemu piszę przez "my"...
Może to za dużo  czegoś, czego mogłabym sie napić zamiast kawy na innym wątku?

;-)

Wszak ja nie w pracy :-)))))))))))))

RomanG27-10-2003 14:22:09   [#32]
Ta zmiana, o której pisze Roman, to efekt interwencji Rzecznika Praw Dziecka.
Rycho27-10-2003 14:27:30   [#33]

część dyskusji na ten temat (świadectwa z wyróżnieniem) toczyła sie już tu:

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=3298

I tu odpowiadając na Asi pytanie (czy chcemy?) Ja odpowiadam: Tak, ja bym tak chciał.

A czemu? Ania chyba przez telepatię użyła liczby mnogiej ;-), bo właśnie głównie z powodów przez Nią przytoczonych. No chyba, że juz przyzwyczaiła się do zwracania się do niej przez "wy" i do siebie tez tak ... ;-)) (na Podhalu i na Orawie chyba też, do ludzi kórych się poważa należy zwracać się przez "wy") albo to z tego drugiego wątku zostało naduzyte? ;-)

No i może w końcu można by powalczyć o to, aby nadać dokumentowi pt. "Świadectwo ukończenia szkoły" rangę naprawdę "państwowego" dokumentu. Z odpowiednimi zabezpieczeniami, żeby nie można go było kupić na byle bazarze, itd.

A to jaką uczeń miał średnią, wyniki egzaminu, czy inne osiągnięcia można przecież inaczej udokumentować. Z OKE juz jest osobny dokument, średnią można by sobie wyliczyc bez problemu, na inne osiągnięcia uczniowie też mają potwierdzenia.

Co do ilości kopii wydawanych świadectw. Jeżeli przyjąć metodę naboru za właściwą, to zmiana wydaje się być na dobre. Jednakże warunek konieczny jaki tu musi równocześnie nastąpić, to zmiana rozp. o naborze. Bo inaczej to będzie tak jak to Asia o tym pisała.

Wynika z tego więc, że może warto pokusić się o wywieranie nacisku na zmianę wszystkich trzech (bo jeszcze to o ocenianiu...) rozporządzeń w taki sposób, by wzajemnie nie kolidowały ze sobą, no i może porządkujących tą problematykę kompleksowo (i może odważnie - co do sposobu myslenia o tym)

hania27-10-2003 19:08:52   [#34]

zgadzam się z Asią

to o tych kopiach..... Potem - jak to często u nas ktoś czegoś nie doczyta, albo wykładnią będzie znów nie prawo, tylko interpretacje MENiS-u, wrzucane na stronę internetową: "w związku z licznymi zapytaniami........"

A jeśli chodzi o świadectwa z wyróżnieniem: niech sobie będą, jednolite w kraju i na wszystkich etapach edukacyjnych. Czyli dla mnie treść rozp - może być.

w rozp. nie ma o tym - ale osobiście jestem przeciwna przyznawaniu dodatkowych punktów za to w procesie rekrutacji. Generalnie - świadectwo z paskiem mówi mi o tym, że uczeń jest tak ogólnie - dobry ze... wszystkiego. A lubię mieć uczniów dobrych, a nawet bardzo dobrych z czegoś. Pewnie na poziomie szkoły podstawowej, gimnazjum nawet można je osiągnąć ( świadectwo z paskiem) pracą+ zdolnościami, tzw ogólnymi...(udowodniły mi to moje własne dzieci) Później - w szkole średniej (ponadgimnazjalnej) to już jakieś wyjątki.... Wiecie - ta piątka z fizyki w klasie humanistycznej i piątka w mat - fiz to zupelnie inny obraz wiedzy człowieka z fizyki..........

Zola27-10-2003 19:29:52   [#35]
też jestem za jednolitym pułapem średniej do paska
wyobraźcie sobie te tony swiadectw i pzreliczanie średniej ocen, a kto na uczelni wyższej chciałby to przeliczać, a tak widac od razu jest albo ni ma
Gaba27-10-2003 20:14:44   [#36]
Dla mnie piątka mówi, że uczeń jest ogolnie dobry ze wszytskiego. Haniu, choć cię zacytowałam - proszę nie myśł, że Cię przedzreźniam.

5 piątek to pięć piątek - po co ten dziwny ozdobnik, który licznym głuptasam odbiera rozum. Niechże pięć znaczy 5, a 4 cztery, itp.

Jest to czczy ornament - zbędny.

A za szczyt uważam dodatkowe punkty za niego przy naborze.

Pięc przrestaje zanczyć pięc tylko jakieś spuer pięć. Zaczyna się wyścig szóstek oszustek.

:(
Marek Pleśniar02-11-2003 19:21:52   [#37]
podnoszę wątek, pora kończyc
Roman K03-11-2003 15:49:10   [#38]
Ja mam tylko jeden postulat:
Niech już nikt w tym temacie nie wymyśla prochu.
Przecież inaczej może być zawsze, ale niekoniecznie oznacza to, że lepiej.
Postulat oczywiście skierowany do prawodawcy.
Ilość (!) zmian w tym zakresie przerasta wyobrażenie. Świadectwa wydajemy tylko raz w roku - czy przepis musi zmieniać się częściej?
Pozdrawiam
Roman_K
Piotrek04-11-2003 12:10:27   [#39]

do licha!

Może się nie spóźniłem... Mam tylko dwa zdania:

1. Jestem za ujednoliceniem wymagań na świadectwo z wyróżnieniem i samym świadectwem "z paskiem" - też.

2. Czy zapis :

§ 9. 1. Świadectwa, dyplomy i inne druki szkolne wypełnia się czytelnie, bez poprawek, pismem komputerowym, maszynowym lub ręcznym, z zastrzeżeniem  

oznacza mozliwość wydruku świadectwa na giloszu wg zatwierdzonego wzoru państwowego? Czy tylko wstrzelenie się komputerem w rubryki gotowego druku?

Oczywiście opowiadam się za możliwością druku świadectw na papierze z giloszem, może być dodatkowo zabezpieczony znakiem wodnym, hologramem, nitką platynową czym tam jeszcze, wg zatwierdzonego wzoru.

Konto zapomniane06-11-2003 18:43:18   [#40]

świadectwo z wyróżnieniem

 

W tym rozporządzeniu interesuje mnie świadectwo z wyróżnieniem. Uważam, że obecne zapisy powinny pozostać. Stawiania wyższych wymagań i dodatkowych warunków oznacza autonomię szkoły w zakresie stawiania wymagań. Projekt rozporządzenia zabiera tę autonomię. Obecnie obowiązujące  przepisy należy traktować jako możliwość stworzenia w szkole, zwłaszcza podstawowej systemu motywacyjnego dla uczniów bardzo i średnio zdolnych. Tylko od szkoły zależy jak to będzie wykorzystane. W mojej szkole uczniowie na świadectwo z wyróżnieniem muszą uczyć się systematycznie (odpowiednie średnie i oceny zachowania w dwóch klasyfikacjach śródrocznych). Istnieje jeszcze kilka dodatkowych warunków, które zdały egzamin. I ten zbudowany i udoskonalany w ciągu trzech lat system jedną zmianą będzie zniszczony. Otrzymamy z nowymi przepisami pozory obiektywności oraz świadectwa z wyróżnieniem np. ze stopniami dopuszczającymi lub niedostatecznymi z przedmiotu religia/etyka (piękne świadectwo z wyróżnieniem). Uważam, że szkoły ponadpodstawowe powinny przy rekrutacji uwzględniać wyniki egzaminów zewnętrznych oraz stopnie szkolne, a nie ozdobniki paskowe. Szkołom nie należy zabierać autonomii w tym względzie. Tworzy to niebezpieczny precedens, że znów minister będzie szczegółowo określał jak ma wyglądać zbiórka makulatury. Pani minister nie ma w tym względzie określonej koncepcji. Jednego roku nakazywała wliczać do pasków wynik egzaminu zewnętrznego. Później się z tego wycofała. Świadczy to o braku wizji w tej dziedzinie. Nie niszczmy tego, co się sprawdziło w niektórych szkołach w imię nieporównywalnych świadectw z paskiem. Poza tym ta sprawa powinna być roztrzygnięta w rozporządzeniu o ocenianiu, przy przepisach o promowaniu lub ukończeniu szkoły z wyróżnieniem.

Marek Pleśniar07-11-2003 01:45:11   [#41]

ok, podsumowuję i pisze materiał na głosowanie zarządu:

1. Za ujednoliceniem wymagań w kwestii wyróżnień wypowiedziała się większosć dyskutantów

2. Dyskusja wykazała potrzebę uporządkowania niespójności w przepisach (Rozporządzenie MENiS z dnia 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych)

3. Kwestia komputerowego wypełniania świadectw zajęła sporo czasu i wysiłku - doszlismy z MENIS do porozumienia i nic bym tu nie zmieniał.

4. Dodaję kwestię zinformatyzowanego naboru (udane eksperymenty w Warszawie i Poznaniu, obecnie Lublin)

Proponuję taki kształt stanowiska:

W odpowiedzi na pismo DKOS - 1/ZF - 500 - 44/03 w sprawie konsultacji projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności, informujemy, ze Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty pragnie zająć stanowisko w następujących kwestiach:

 

§ 6. p1,2

 

Popieramy wprowadzone jednolicenie wymagań w kwestii świadectw z wyróżnieniem.

 

 

§ 11.

 

Uważamy, ze zapisy projektu są niespójne z Rozporządzeniem MENiS z dnia 27 sierpnia 2001 r.

w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych(Dz. U. Nr 97, poz. 1054, z 2002 r. Nr 14, poz. 131 i Nr 127, poz. 1093 oraz z 2003 r. Nr 2, poz. 21) gdyż ww. rozporządzenie zezwala na użycie świadectw do rekrutacji.

 

§ 8a. 1. Kandydat, o którym mowa w § 8 ust. 1, w trakcie rekrutacji może równocześnie składać dokumenty do nie więcej niż trzech szkół ponadgimnazjalnych.

 

2. Kandydat, o którym mowa w § 8 ust. 1, składając dokumenty do wybranej szkoły, posługuje się świadectwem ukończenia gimnazjum i zaświadczeniem o szczegółowych wynikach egzaminu wymienionego w § 8 ust. 1 pkt 4 lub kopiami tego świadectwa i zaświadczenia, poświadczonymi przez dyrektora gimnazjum, które kandydat ukończył.

 

Ponadto zwracamy uwagę na pojawiające się rozwiązania informatyczne w kwestii naboru.

Proponujemy wzbogacenie treści § 11 o zapis:

3) w szkole, w której zinformatyzowany system rekrutacji tego wymaga, dyrektor może nie wydawać kopii, o których mowa w pkt. 2. lit. a i b.

 

o interwencję proszę do dziś do godz. 12:00. Potem tekst idzie pod głosowanie.

beera07-11-2003 08:48:48   [#42]

naprawdę

1. większośćz nas była za tą średnią menisową, a nie za pozostawieniem tego specyfice szkół?

zliczałeś?

Bo się nad tym zastanawiam i zastanawiam i mnie niektore argumenty przekonują

2.- Nie -zapisy projektu są niespójne. Raczej intencje, ktore towarzyszą zapisom nie przekształciły się w zapisy prawa.

Moim zdaniem powinniśmy dokładniej wyjaśnić, o co nam chodzi, bo nie zrozumieją. Nie będę pisała jak to powino brzmiec, bowiem to napisałam już w poście 11- nic nie stoi na przeszkodzie, by powtórzyć jego brzmienie w piśmie do MENISA

3.Wypełniania komputerowego też bym nie ruszala, bo już wiemy jakby- było wycofywanie sie z interpretacji, czyli przepis jest jaki jest- tylko od dyrków zależy teraz jak go będą realizować

4. Jeśli już to takie brzmienie:3) w szkole, w której zinformatyzowany system rekrutacji tegoNIE wymaga, dyrektor może nie wydawać kopii, o których mowa w pkt. 2. lit. a i b.

ale generalnie zapis jest chyba niedobry. Bo co znaczy w szkole w ktorej zinformatyzowany system rekrutacji tego nie wymaga?

Szkoła wydaje kopie, a inna prowadzi nabór.

Niścisłe to cholernie.

Albo szerzej, albo wcale- takie jest moje zdanie

5. uważam, ze konieczne jest zwrócenie uwagi na trudności innego rodzaju, opisane przez basik w piśmie:( wtedy nie otrzymaliśmy odpowiedzi)

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu 

Sprawa: utrudnienia wynikające z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 lutego 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych [..] 

Członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty zwracają uwagę, że obowiązujące wzory świadectw stwarzają utrudnienia związane z umieszczeniem na nich oceny opisowej dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, kształcących się w szkołach podstawowych i gimnazjach ogólnodostępnych. 

Uczniowie ci, zgodnie z w/w rozporządzeniem, otrzymują świadectwa szkolne o symbolach MENiS –II/1/2, MENiS – II/2/2, MENiS -II/6/2, MENiS –II/7/2 lub MENiS-II8/2. Zostały na nich umieszczone nazwy zajęć edukacyjnych, co uniemożliwia wpisania pełnej oceny opisowej. 

Przywołane rozporządzenie w §2 załącznika jedynie w roku szkolnym 2002/2003 pozwala na wykorzystanie starych wzorów druków świadectw promocyjnych. Oznacza to pojawienie się w tym roku problemu z wypisaniem świadectw ukończenia szkoły dla uczniów, o których mowa. 

Ponieważ jesteśmy zainteresowani jakością prawa oświatowego, liczymy na współpracę z Państwem w dostarczeniu szkołom gotowych i nie wymagających dodatkowych zabiegów prawnych wzorów dokumentów. Wnioskujemy o jak najszybsze rozwiązanie przez ministerstwo tego problemu.

Marek Pleśniar07-11-2003 09:21:33   [#43]
to pomóż bo koszmarniem zapapierzony
beera07-11-2003 09:32:19   [#44]

ale co?

Co mam zrobić? bo napisałam, co myślę :-)


to ok,coś poproponuję za jakiś czas, jak mi ten łeb puści

beera07-11-2003 10:35:02   [#45]

proponuję więc tak:

W odpowiedzi na pismo DKOS - 1/ZF - 500 - 44/03 w sprawie konsultacji projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności, informujemy, ze Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty pragnie zająć stanowisko w następujących kwestiach:


 

§ 6. p1,2

 

Popieramy wprowadzone jednolicenie wymagań w kwestii świadectw z wyróżnieniem. ( policzylam- więcej tu obecnych jest za takim apisem)

 

§ 11.

 

Uważamy, ze intencje MENISU dotyczące składnia w pierwszym etapie  rekrutacji  kopii świadectw , a w drugim oryginałów tych dokumentów, co miałoby być  równoznaczne z potwierdzeniem woli podjęcia nauki w konkretnej szkole.  nie zostały przełożone w sposób jednoznaczy na  na brzmienie przepisów. 
Z analizy projetku, zakładającego używanie w pierwszym etapie rekrutacji tylko kopii dokumentów, wynika jego niespójnośc z   § 8a.1 oraz 2
Rozporządzenia MENiS z dnia 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych(Dz. U. Nr 97, poz. 1054, z 2002 r. Nr 14, poz. 131 i Nr 127, poz. 1093 oraz z 2003 r. Nr 2, poz. 21), który to dopuszcza używanie świadectw świadectw do rekrutacji.
Wydaje się, ze niedoprecyzowanie w/w kwestii spowoduje zwielokrotnine problemy podczas naboru do szkół .

 

W związku z  pojawiającymi się rozwiązaniami informatyczne w kwestii naboru Proponujemy wzbogacenie treści § 11 o zapis:

3) w  sytuacji  wdrożenia zinformatyzowanego system rekrutacji  , dyrektor może nie wydawać kopii, o których mowa w pkt. 2. lit. a i b.

( nie podoba mi się słowo: w sytuacji)

 

Ponadto  OSKKO ponownie   zwraca uwagę na utrudnienia wynikające z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 lutego 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych [..] 

Obowiązujące wzory świadectw stwarzają utrudnienia związane z umieszczeniem na nich oceny opisowej dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, kształcących się w szkołach podstawowych i gimnazjach ogólnodostępnych. 

Uczniowie ci, zgodnie z w/w rozporządzeniem, otrzymują świadectwa szkolne o symbolach MENiS –II/1/2, MENiS – II/2/2, MENiS -II/6/2, MENiS –II/7/2 lub MENiS-II8/2. Zostały na nich umieszczone nazwy zajęć edukacyjnych, co uniemożliwia wpisania pełnej oceny opisowej. 

Przywołane rozporządzenie w §2 załącznika jedynie w roku szkolnym 2002/2003 pozwalało na wykorzystanie starych wzorów druków świadectw promocyjnych. Oznacza to pojawienie się w tym roku problemu z wypisaniem świadectw ukończenia szkoły dla uczniów, o których mowa.

ewa07-11-2003 10:42:35   [#46]
to może zamiast:

3) w  sytuacji  wdrożenia zinformatyzowanego system rekrutacji  , dyrektor może nie wydawać kopii, o których mowa w pkt. 2. lit. a i b.

3) w  przypadku  wdrożenia zinformatyzowanego system rekrutacji  , dyrektor może nie wydawać kopii, o których mowa w pkt. 2. lit. a i b.

Marek Pleśniar07-11-2003 11:48:08   [#47]

no, teraz wygladamy lepiej:-)

Zebrałem to:

 

 

W odpowiedzi na pismo DKOS - 1/ZF - 500 - 44/03 w sprawie konsultacji projektu Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności, informujemy, ze Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty pragnie zająć stanowisko w następujących kwestiach:

 

§ 6. p1,2

Popieramy wprowadzone jednolicenie wymagań w kwestii świadectw z wyróżnieniem.

 

§ 11.

  1. Uważamy, ze intencje MENISU dotyczące składnia w pierwszym etapie rekrutacji kopii świadectw, a w drugim oryginałów tych dokumentów, co miałoby być równoznaczne z potwierdzeniem woli podjęcia nauki w konkretnej szkole nie zostały przełożone w sposób jednoznaczny na brzmienie przepisów.
    Z analizy projektu, zakładającego używanie w pierwszym etapie rekrutacji tylko kopii dokumentów, wynika jego niespójność z § 8a.1. i 2. Rozporządzenia MENiS z dnia 27 sierpnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, poz. 1054, z 2002 r. Nr 14, poz. 131 i Nr 127, poz. 1093 oraz z 2003 r. Nr 2, poz. 21), który dopuszcza używanie świadectw do rekrutacji.
    Wydaje się, ze niedoprecyzowanie w/w kwestii spowoduje zwielokrotnione problemy podczas naboru do szkół.
  2. W związku z pojawiającymi się rozwiązaniami informatyczne w kwestii naboru Proponujemy wzbogacenie treści § 11 o punkt 3.:

    3) W przypadku uczestniczenia szkoły w zinformatyzowanym systemie rekrutacji, dyrektor może nie wydawać kopii, o których mowa w pkt. 2. lit. a i b.

 

 

Ponadto OSKKO ponownie zwraca uwagę na utrudnienia wynikające z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 14 lutego 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych [..]

Obowiązujące wzory świadectw stwarzają utrudnienia związane z umieszczeniem na nich oceny opisowej dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, kształcących się w szkołach podstawowych i gimnazjach ogólnodostępnych.

 

Uczniowie ci, zgodnie z w/w rozporządzeniem, otrzymują świadectwa szkolne o symbolach MENiS –II/1/2, MENiS – II/2/2, MENiS -II/6/2, MENiS –II/7/2 lub MENiS-II8/2. Zostały na nich umieszczone nazwy zajęć edukacyjnych, co uniemożliwia wpisania pełnej oceny opisowej.

 

Przywołane rozporządzenie w §2 załącznika jedynie w roku szkolnym 2002/2003 pozwalało na wykorzystanie starych wzorów druków świadectw promocyjnych. Oznacza to pojawienie się w tym roku problemu z wypisaniem świadectw ukończenia szkoły dla uczniów, o których mowa.

Marek Pleśniar07-11-2003 11:49:44   [#48]

poprawka

  1. W związku z pojawiającymi się informatycznymi systemami rekrutacji proponujemy wzbogacenie treści § 11 o punkt 3.:

    3) W przypadku uczestniczenia szkoły w zinformatyzowanym systemie rekrutacji, dyrektor może nie wydawać kopii, o których mowa w pkt. 2. lit. a i b.
beera07-11-2003 12:10:09   [#49]

upieram się

ten zapis jest, moim zdaniem, niedobry:

) W przypadku uczestniczenia szkoły w zinformatyzowanym systemie rekrutacji, dyrektor może nie wydawać kopii, o których mowa w pkt. 2. lit. a i b.

Nie jest ważne, czy szkoła uczestniczy w zinformatyzowanym systemie rekrutacji, bowiem uczeń może chcieć zlożyć dokumenty do szkoły, ktora w takim nie uczestniczy.

Dlatego proponowałam zapis o wdrożeniu SYSTEMU, ktory jako taki obejmuje wszystkie szkoły z jakiegos większego regionu i jest pewna całością:
 w  przypadku  wdrożenia zinformatyzowanego system rekrutacji  , dyrektor może nie wydawać kopii, o których mowa w pkt. 2. lit. a i b.

Upieram się, bo to wazne - takie otwarcie drzwi na budowanie lepszych możliwości rekrutacji. Trzeba to napisać bardzo dobrze, bo odrzucą.
Nie wiem, czy moja propozycja lepsza, ale ta markowa jest chyba nieprecyzyjna

Marek Pleśniar07-11-2003 12:54:29   [#50]

proszę Cię asiu o wyjasnienie mi czym się różni w swej precyzji stwierdzenie: uczestniczenia szkoły w zinformatyzowanym systemie rekrutacji

od:

wdrożenia zinformatyzowanego system rekrutacji?

strony: [ 1 ][ 2 ]