Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jaka podstawa prawna
strony: [ 1 ]
etcom02-09-2009 09:27:24   [#01]
Mam pytanie dotyczące  nowych programów. Wg poprzedniej  UoSo Rada Pedagogiczna podejmowała w tej sprawie uchwałę - pkt 22 b , obecnie nie ma tego punktu. Rozumiem, że teraz Rada tylko opiniuje. Do podjęcia uchwały nie ma podstawy prawnej. Moje pytanie, jak to wygląda u was? I jeszcze jedno, czy w protokole wystarczy zapisać, iż nauczyciele przedstawili wybrane programy nauczania, bez wypisywania ich. 
beera02-09-2009 09:32:00   [#02]

Jeśli chodzi o uchwały, to:


agabu 01-12-2005 12:52:54   [#18]
RP jest kolegialnym organem szkoły. Opinie wyrażane przez organ kolegialny są kolegialne - pozytywne lub negatywne w jakiejś sprawie przedłożonej RP pod obrady.  Opiniuje RP, a nie poszczególni nauczyciele. Emanacją woli, stanowiska i opinii organu kolegialnego powinna być uchwała. Moim zdaniem najprościej jest przedłożyć pod obrady projekt uchwały, nad którym się dyskutuje. Wtedy poszczególni członkowie RP wyrażają swoje opinie i to się protokołuje. Po zamknięciu dyskusji następuje głosowanie nad projektem uchwały z zapisaną np. pozytywną opinią. Jeżeli większość jest za, uchwała przechodzi. W dyskusji nad uchwałą można również proponować zmianę jej brzmienia przyjmowaną w głosowaniu. Jeśli zmiany zostaną przyjete (w głosowaniu), głosuje się nad zmienioną uchwałą. Jeśli uchwała nie przechodzi, należy zaproponować projekt w innym brzmieniu. Można też przyjąć, ale o tym powinien być zapis w regulaminie RP, że niepodjęcie uchwały z pozytywną opinią jest równoznaczne z opinią negatywną. Jak by nie było RP to nie jest grupa ludzi, którzy muszą mieć jednakowy pogląd na każdą sprawę. W organie kolegialnym obowiązuje wola większości. Lepiej niż uchwałą przyjętą w głosowaniu trudno to chyba wyrazić.
Antoni Jeżowski 06-12-2005 18:32:29   [#19]

dodam jeszcze

agabu ma rację: organ kolegialny może wyrazić swą wolę ino w formie uchwały (no, może jeszcze przez aklamację albo wytupanie lub wybuczenie). Przyjęcie porządku obrad przez RP jest de facto podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia porządku obrad. Nie zawsze jednak decyzja ta przybiera formę aktu prawnego. Wszak nie wszystkie uchwały rady gminy są prawem lokalnym (np. wybór członków komisji oświaty), ale są i takie (np. podatkowe). Podobnie w RP. Ustawodawca wyraźnie w art. 41 ust. 3 postanowił, które uchwały może wstrzymać dyrektor: tylko wymienione w ust. 1. Bo one mają moc aktów prawnych. Pozostałe mają charakter porządkowy, opiniujący, uzgadniający itd.

I jeszcze drobna uwaga: zwykła większość to więcej głosów "za" niż "przeciw"; nie liczą się głosy wstrzymujące lub nieważne.

========

To, co napisał Antoni wielu z nas przekonało do tego, że rada podejmuje decyzje/opinie tylko w formie Uchwały.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]