Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wypowiedzenie zmieniające nauczyciela mianowanego?????
strony: [ 1 ][ 2 ]
Kadry11-05-2009 13:51:23   [#01]

Nauczyciel w tym roku szkolnym ma pełny etat 18/18. W przyszłym nie będzie dla niego pełnego etatu z tego przedmiotu więc chcę przydzielić mu etat 14/18 i 6/26 (świetlica). W jakiej formie to zrobić? Czy do nauczyciela mianowanego można zastosować wypowiedzenie zmieniające?

 

Ala11-05-2009 13:54:53   [#02]
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=37112&pst=10#pst10
ktoś11-05-2009 14:18:16   [#03]
Nauczycielowi mianowanemu wręczasz wypowiedzenie, z zastrzezeniem możliwości ograniczenia etatu po wyrazeniu przez niego zgody, wypowiedzenie zmieniające może zostać wręczone tylko nauczycielowi kontraktowemu. 
Kadry11-05-2009 14:27:44   [#04]

Wobec tego z nauczycielem mianowanym albo definitywnie rozwiązujemy stosunek pracy albo jesli chcemy zmienić mu etat musi wyrazić na to zgodę? Zresztą ja nie chcę wcale zmniejszać mu etatu bo etat będzie pełny tylko pensum się zmienia. Wynagrodzenie jest płatne za pełny etat  - pensum 20 godzin. W tym wypadku też tylko porozumienie? A jaka będzie podstawa prawna?

 

ktoś11-05-2009 14:49:44   [#05]

DLA NAUCZYCIELA KONTRAKTOWEGO

                                                                                    

Wypowiadam Pani umowę o pracę zawartą w dniu ............. w części dotyczącej wymiaru czasu pracy: 18/18 etatu, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 31 sierpnia 2009r.

 

Przyczyną wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę jest zmiana planu nauczania.

 

Po upływie okresu wypowiedzenia tj. od dnia 01 września 2009r. proponuję następujący wymiar czasu pracy: ...... etatu.

 

Pouczenie:

Jeżeli Pani przed upływem połowy okresu wypowiedzenia , tj. do dnia 15 lipca 2009r. nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków umowy o pracę, będzie to równoznaczne z wyrażeniem zgody na proponowaną zmianę warunków umowy. W razie odmowy przyjęcia przez Panią zaproponowanych warunków umowy o pracę, umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia tj. z dniem 31 sierpnia 2009r. Jednocześnie informuję, iż w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuję Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sąd Pracy w .................

 

 

 

 

 

 

.................................................................                             ......................................................

 (potwierdzenie odbioru przez pracownika data i podpis)                                                       (pieczątka i podpis pracodawcę)

Kadry11-05-2009 14:55:45   [#06]

Kontraktowy to jest art.42 K.P. i sprawa jest prosta. A mianowany?

Czy przy przydziale etatu łączonego można powołac się na art.18 K.N. - przeniesienie nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania na inne stanowisko w tej samej szkole?

ktoś11-05-2009 14:59:50   [#07]

DLA NAUCZYCIELA MIENOWANEGO

 

Na podstawie Art. 20 ust.1 pkt. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003r. Nr. 118, poz 1112 z późniejszymi zmianami) w związku ze zmianami organizacyjnymi powodującymi zmniejszenie sie liczby oddziałów oraz wprowadzonymi zmianami planu nauczania uniemożliwiającymi dalsze zatrudnienie Pani w pełnym wymiarze zajęć (18/18 etatu) na stanowisku nauczyciela, z dniem 31 sierpnia 2009r. zmuszony jestem rozwiązać z Panią stosunek pracy, względnie na Pani wniosek przenieść Panią w stan nieczynny.

Może Pani również wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie art. 22 ust.2.

 

 

Pouczenie:

Przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, tj. do dnia 15 lipca 2009r. proszę o ustosunkowanie się w powyższej sprawie. W razie nie wyrażenia przez Panią zgody na ograniczenie zatrudnienia w trybie art. 22 ust.2., oraz nie złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny  wiążąca nas umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia tj. z dniem 31 sierpnia 2009r.

Jednocześnie informuję, iż w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuję Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sąd Pracy .......

 

Później nauczyciel

rzewa11-05-2009 22:59:19   [#08]
nie

tu będzie podstawą art 18 KN = wystarczy, że nauczyciel wyrazi zgodę na taki przydział
Jacek12-05-2009 00:14:24   [#09]

czy muszę zaproponować nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania (polonista) etat łączony z biblioteką (ma kwalifikacje) jeśli brak dla niego polskiego czy to moja wola?

bo już zgłupłem i mnie zaćmiło :-)

airam12-05-2009 06:47:33   [#10]
A czy taka sytuacja jest poprawna: nauczyciel sam prosi o obniżenie wymiaru z dotychczasowego 18/18 np. na 12/18 i dodatkowe zatrudnienie na 10/20 jako pedagog, bo zdobył kwalifikacje i jest akurat tyle godzin do wzięcia?
rzewa12-05-2009 07:27:49   [#11]
nie powinien mieć dwóch stosunków pracy w jednym zakładzie - można mu przydzielić obowiązki pedagoga w ramach trwającego stosunku pracy

Jacek, niby nie musisz, ale sąd będzie analizował twoje kryteria wyboru n-la do zwolnienia...
Jacek12-05-2009 08:11:54   [#12]

ale ja nie muszę zwalniać tylko chcę dać ograniczenie 10/18

:-)

rzewa12-05-2009 08:25:54   [#13]
no to... jak się zgodzi będzie ok, a jak nie to patrz #11

:-))
Jacek12-05-2009 08:33:09   [#14]
dzięki... tak też przypuszczałem ale mnie zamuliło jakoś i się dopytać chciałem :-)
link12324-06-2009 16:03:53   [#15]
podnoszę wątek: nauczyciel mianowany zatrudniony na podstawie mianowania zwrócił się do mnie z następującym problemem: prosi obniżenie wymniaru zatrudnienia w przyszłym roku szkolnym powód: rozpoczyna studia mgr. Czy w takiej sytuacji również porozumienie zmieniające? Jeżeli tak, jaka podstawa prawna?
elgon24-06-2009 16:55:43   [#16]
ze względu na studia nie obniża się wymiaru zatrudnienia, można mu dać jeden dzięń wolny
Power424-06-2009 17:19:21   [#17]
przy mianowanym można dać dzień wolny studiującemu,...zgodnie z KN
lub
zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin-wtedy powód teoretycznie nie jest istotny(jeśli nauczyciel wnosi o zatrudnienie w niepełnym wymiarze a nie obniżenie wymiaru godzin zarezerwowane w KN dla innych przypadków)
1)rozwiązanie stosunku pracy (poprzez mianowanie)na mocy porozumienia stron
2)nawiązanie nowego -umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze na prośbę pracownika


inaczej dla mnie byłaby to dyskryminacja mianowanych nauczycieli pt
ETAT albo "rezygnacja z pracy"-wybór należy do Ciebie(przecież takie przypadki też są)
(mam na myśli na prośbę pracownika gdy warunki organizacyjne są do zatrudnienia w pełnym wymiarze)i nie sa to przypadki o których mowa kp np związane z wychowaniem małego dziecka
bardzo proszę o skorygowanie mnie w myśleniu
wiem co mówi KN o zatrudnianiu mianowanych
dla mnie to jest śmieszne
ktoś prosi o czas określony czy nieokreślony w podaniu (z własnych różnych powodów osbistych)a ja na siłę go mam zmuszać???
zgredek24-06-2009 18:40:05   [#18]

Power:

obniżenie wymiaru godzin zarezerwowane w KN dla innych przypadków

dla jakich przypadków?

zgredek24-06-2009 18:45:35   [#19]

do 21 stycznia 2009 było tak:

Art. 42a. 1. Dyrektor za zgodą organu prowadzącego szkołę lub placówkę może nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, na czas określony lub do odwołania, ze względu na doskonalenie się, wykonywanie pracy naukowej, albo prac zleconych przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny lub organ prowadzący szkołę lub placówkę albo ze względu na szczególne warunki pracy nauczyciela w szkole lub placówce.

2. Obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie może spowodować zmniejszenia wynagrodzenia oraz ograniczenia innych uprawnień nauczyciela.

-----------------------------------

od 22 stycznia 2009 jest tak:

Art. 42a. 1.  Organ prowadzący szkołę lub placówkę może określić przypadki, w jakich nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć można obniżyć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, oraz warunki i tryb tego obniżenia.

2. Obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nie może spowodować zmniejszenia wynagrodzenia oraz ograniczenia innych uprawnień nauczyciela.

------------------------

chyba nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nauczycielowi ze względu na doskonalenie się obniżyć

ale może to określić organ prowadzący

zatem tam trzeba szukać odpowiedzi

link12324-06-2009 19:55:41   [#20]
ok w przypadku obniżenia, ale co w przypadku, kiedy nauczyciel zwraca się do dyrektora z prośbą o obniżenie wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia?? Zgoda - oznacza podpisanie porozumienia zmieniającego? Chcę się zgodzić - nauczyciel jest ambitny i wartościowy - zależy mi na nim w przyszłości czyt. po studiach. ale jak ma się do tego prawo? Przecież on jest zatrudniony na podstawie mianowania....
AnJa24-06-2009 20:10:33   [#21]

na przeszkodzie stoją pieniądze- i to dla OP jest dosyc istotny argument

zwłaszcza, że chhyba trudno byłoby samorzadowcom wytłumaczyć jak to się dzieje, że kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli rocznie kończy rózne studia godzac je z realizacją 18.godzinnego pensum (korzystając oczywiście z pewnych drobnych udogodnień- np. 4.dniowego tygodnia) a ten akurat przypadek nie daje rady

wydaje mi się, ze to porozumienie, o ktorym pisze Hubert skutkuje zmiana stosunku pracy zawartego przez mianowanie na zawarte na podstawie umowy na czas nieokreslony

...

przesadzilem- konczy kilka tysięcy pewnie;-)


post został zmieniony: 24-06-2009 20:11:45
link12324-06-2009 20:25:05   [#22]
tutaj pojawia się ciekawa sytuacja - dlaczego w takiej sytuacji następuje zmiana stosunku pracy zawartego poprzez mianowanie na podstawie umowy o pracę? Tak rozumując wypada się zgodzić z Power4 - 1. musisz pracować etat będąc zatrudnionym na podstawie mianowania, 2. Musisz na czas nieokreślony... Dziwnie to wygląda, bo przecież nauczyciela tutaj inicjatywa, którą popieram i uważam, że zgadzając się na czasowe obniżenie wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia ten nauczyciel nie traci zatrudnienia na podstawie mianowania na rzecz umowy o pracę na czas nieokreślony. Po zakończeniu studiów znowu zatrudnię go w pełnym wymiarze.
zgredek24-06-2009 20:40:40   [#23]

gdybyś nie miał godzin - to tak by było - proponujesz mniejszy etat

natomiast tutaj taka sytuacja nie występuje

masz godziny - natomiast nauczyciel chce pracować w niepełnym wymiarze

AnJa24-06-2009 20:42:33   [#24]

uważac każdy z nas oczywiście powinien

ale przepisy tyczące zatrudnienia są jasne-przez mianowanie jesli spelnione pozostałe warunki i pełny etat

jęsli chcesz tego nauczyciela zatrzymac to taka operacja nic nie znaczy- na czas obniżenia będzie zatrudniny na umowe w niepełnym wymiarze, po skończeniu studiów dasz mu pełen etat i znów będzie przez mianowanie

Power424-06-2009 21:12:30   [#25]
1)zgredku: może -nie musi, a jeśli nie określi???/właściwie to już rozstrzygnięte(brak środków)
2)wysiliłam się na uogólnienie nie związane ze studiami:-)
miałam taki wypadek i musiałam siebie zabezpieczyć tzn dać ze względu na warunki organizacyjne(po szeregu "kombinacjach") ale mnie to wnerwiło, że głupi ten zapis jest, a nauczycielowi bardzo zależało
ktoś chce pół etatu z mianowanych a ja muszę dumać jak to w majestacie prawa zrobić;
w innych zawodach tego nie ma:-)
AnJa24-06-2009 22:05:03   [#26]

fakt- nie ma

zatrudnienia na podstawie mianowania nie ma

a jak jest to tez sporo obostrzeń

Power424-06-2009 22:14:59   [#27]
ale nikt nie powinien odbierać możliwości niepełnego zatrudnienia jeśli ktoś tak chce:-)w drugim przypadku już nie mogłam pozytywnie załatwić:-(
czasem tak jest że sytuacja rodzinna zmusza,rezygnacja całkowita z pracy nie wchodzi w grę, a pracownik solidny,
a dla szkoły nie ma to znaczenia tzn nie koliduje z niczym, poza zapisem KN z którego wynika co wynika:-(((
ewa24-06-2009 22:20:59   [#28]
ale czy ktoś odbiera taką możliwość, bo nie rozumiem  :-(
Power424-06-2009 22:28:46   [#29]
tak, KN i zapis o mianowanych
ewa24-06-2009 22:33:00   [#30]

hmmm....  nie jest zatrudniony na podstawie mianowania, ale przecież jest zatrudniony na umowie na czas nieokreślony, nikt mu prawa do niepełnego zatrudnienia nie odbiera, a że traci pewne przywileje, ale też i pewne obowiązki no cóż, jego wybór...
ale to inna bajka i na pewno nie wiąże się z odbieraniem możliwości niepełnego zatrudnienia

 

Power424-06-2009 22:44:23   [#31]
a możesz mianowanego lub dyplomowanego zatrudnić w niepełnym wymiarze jeśli był już w poprzednich latach zatrudniony poprzez mianowanie-a Ty maaaaaszsz dla niego etat??
ewa24-06-2009 22:55:42   [#32]

jeżeli on chce, to nie mogę???

 

ewa24-06-2009 22:57:17   [#33]
jeżeli ja chcę jako dyrek, to nie mogę ;-)
link12325-06-2009 06:35:13   [#34]
jezeli konieczne jest zastosowanie zmiany: zatrudnienie na podstawie mianowania na umowę o pracę na czas nieokreślony /przy założeniu, że nauczyciel wychodzi z propozycją obniżenia wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia/ jak ma wyglądać taka zmiana? Czy wtedy stosujemy wypowiedzenie zmieniające? Jeżeli tak, jaka będzie pp?
Power425-06-2009 07:53:28   [#35]
no to ja ewa pewnie źle rozumiem zapis
6. W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust.5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, z zastrzeżeniem ust.7.


5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
...
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

KN nie wyróżnia sytuacji: gdy "ja chcę" od tego gdy "pracownik chce"????
no ale może tkwię w błędzie:-)
bosia25-06-2009 08:18:07   [#36]

ale nie ma niewolnictwa i przymusu pracy

masz 18 godzin dla nauczyciela, a on chce tylko 15

to jak podpiszesz z nim umowę, jeśli on nie zechce?

natomiast jeśli masz 18 i chcesz mu dać 15, to nie mozesz jako pracodawca, bo własnie ten art. to na Ciebie nakłada

link12325-06-2009 08:29:54   [#37]
ja zwracam Waszą uwagę na to, że nauczyciel JEST zatrudniony na odstawie mianowania. Przychodzi do mnie i prosi o zmniejszenie wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia od 1 września. W jaki sposób zmienić zatrudnienie na podstawie mianowania na umowę o pracę na czas nieokreślony?
Power425-06-2009 09:06:16   [#38]
Hubert ja zrobiłam jak wyżej (zabezpiecza to też dyrektora na wypadek nieprzemyślanych decyzji pracownika oraz słabej pamięci-a KN mówi co mówi)
1)rozwiązanie stosunku pracy (poprzez mianowanie)na mocy porozumienia stron na wniosek pracownika
2)zatrudnienie nowego pracownika i wtedy już nie mam etatu dla tego pierwszego
3)nawiązanie nowego stosunku pracy(u mnie akurat było połączone ze zmianą stanowiska i pensum oraz wymiaru godzin)-umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze na prośbę/podanie pracownika, który zrezygnował z mianowania(ale 3 razy mu tłumaczyłam,że stracił przywileje z "mianowania") i że za "kilka lat" może nie być możliwości powrotu na etat, żeby wtedy nie miał żalu(zwłaszcza, że na tym drugim stanowisku inny wymiar godzin mam do dyspozycji)
i właśnie już teraz chce wrócić na etat:-))) na szczęście w kolejnym roku chyba będzie to możliwe,ktoś odchodzi na emeryturę i podwójne kwalifikacje u wielu osób dają różne możliwości(ale ja liczyłam się z tym, że może tak być):-))) Natomiast tego nie wolno obiecywać!!!!!!Wszystkiego nie przewidzisz:-)
więc należy być bardzo ostrożnym
z drugą osobą -nie zgodziłam się, bo uwarunkowania całkiem inne i możliwości powrotu na etat na 90% nie będzie a ludzie bardzo szybko zapominają że powrotu do mianowania i pełnego etatu na życzenie nikt nie obiecywał, a liczba godzin maleje,maleje
oni to rozumieją na 5 minut i wybiórczo:-)
więc daj mu "świadomość"-jeśli akceptuje rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy i liczy się z tym, że na etat może nie wrócić to OK, ale na jego godziny które na prośbę uciąłeś musisz kogoś najpierw zatrudnić moim zdaniem aby wypełnić wymóg KN(o niższym stopniu awansu niż mianowany)
Power425-06-2009 09:23:01   [#39]
aaaaaa
nie musisz tylko możesz -nowego zatrudnić na te godziny-jeśli Twój mianowany w podaniu prosi o niepełny wymiar godzin
Power425-06-2009 09:37:37   [#40]
z tym że # 39 do przemyślenia jest :-)))))tzn logika tak mówi
link12329-06-2009 22:57:04   [#41]
jeszcze raz wracam do tego wątku: zgodnie z art. 22 ust. 2 KN nauczyciel zgadza sie ma ograniczenie zatrudnienia przy wcześniejszym zatrudnieniu - pełny wymiar. Nie dochodzi do zmiany podstawy zatrudnienia z mianowania na umowę o pracę na czas nieokreślony. Analizując zapisy Karty: Nigdy nie dochodzi do zmiany podstawy zatrudnienia z mianowania na umowę o pracę na czas nieokreślony, jeżeli wczesniej nauczyciel mianowany lub dyplomowany został zatrudniony na podstawie mianowania, a nastepnie dochodzi do zmniejszenia wymiaru zatrudnienia. Przy każdej zmianie nauczyciel jest nadal zatrudniony na podstawie mianowania z tym, że w niepełnym wymiarze zajęć. Czy podzielacie taki pogląd? Wobec tego wszelkie próby zmiany zatrudnienia na podstawie mianowania na umowę na czas nieokreślony są niezgodne z zapisami Karty.
rzewa29-06-2009 23:05:08   [#42]
te wnioski są za daleko idące... nie dochodzi do zmiany stosunku pracy jeśli ograniczenie nakłada dyrektor na podstawie art 22 ust 2 KN

natomiast jeżeli sam n-l chce być zatrudniony w mniejszej liczbie godzin, to można to zrobić tylko poprzez zmianę podstawy zatrudnienia - z mianowania na umowę o pracę
AnJa29-06-2009 23:05:21   [#43]

nie

Ty o czasowym ograniczeniu (na rok zasadniczo, nie wiemm czy można na krócej)wynikajacym z przyczyn leżacych po stronie zakładu pracy

czym innym jest prośba o ograniczenie zatrudnienia przy braku 'winy"zakładu pracy - wtedy na taka prośbę odpowiedź musi byc odmowna - a w przypadku potrzeby jednak pracownika- rozwiazanie stosunku pracy i nawiązanie nowego- w niepełnym wymiarze i na czas nieokreślony

link12329-06-2009 23:09:40   [#44]
AnJa - ja też uważam, że nie ma innej mozliwości zmiany podstawy zatrudnienia z mianowania na umowę o pracę /inicjatywa pracownika/ tylko poprzez rozwiązanie stosunku na podstawie mianowania i nawiązanie nowego - w niepełnym wymiarze i n aczas nieokreślony.
rzewa29-06-2009 23:11:40   [#45]
tez tak uważam i swego czasu przekonywałam o tym kogoś dość pracowicie, ale nie pamiętam kto był tym kimś :-))
AnJa29-06-2009 23:14:22   [#46]

hmm

to o czym my własciwie gadamy?

rzewa29-06-2009 23:15:03   [#47]
:-)))
link12330-06-2009 18:29:14   [#48]
i jeszcze jedna kwestia - sposób rozwiązania stosunku pracy na podstawie mianowania. Jeżeli jest to inicjatywa nauczyciela - rozwiązanie stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzienia?
Power430-06-2009 18:42:29   [#49]
za porozumieniem stron w tym wypadku zgodnie z zapisami kp w każdym czasie też może nastąpić moim zdaniem:-)
link12330-06-2009 18:43:33   [#50]
Power4 - bez okresu wypowiedzenia. w każdym czasie i bez obciążeń - odprawa?
strony: [ 1 ][ 2 ]