Forum OSKKO - wątek

TEMAT: urlop zdrowotny pomóżcie
strony: [ 1 ]
miemra208-05-2009 07:59:27   [#01]
BŁAGAM O RADĘ
wybieram sie na urlop roczny zdrowotny, ale zaczęły się schody
spełniam wszystkie warunki przejscia na roczny urlop zdrowotny(staż,opinia-skierowanie
lekarza,jestem nauczycielem pełnoetatowym)ale w nowym roku szkolnym okazało
się że może mi brakować 3 godz do etatu, na urlop miałabym przejsc od 1
wrzesnia,,dyrektor nie sympatyzuje ze mną ,wspomnial nawet o redukcji mojego
etatu do 15 godz,moje kolezanki -te same kwalifikacje mają całe etaty,co moge zrobić w
tej sprawie ,czy wplynać na lekarza o zmianę terminu? Mam juz załatwione
sanatorium we wrzesniu,mam poważne problemy z astmą, w tym roku mam cały etat.Lekarz juz wystawil mi
skierowanie od 1 wrzesnia do 31 sierpnia 2010 ,czy dyrektor moze to zmienic i
jaka data bedzie dla mnie najkorzystniejsza czy 1 czerwca czy np poczatek
sierpnia,musze sie pospuieszyc, bo do konca maja moze mi zmienic umowe z 18 na
14,czy ja powinnam isc do lekarza po to drugie skierowanie?prosze o radę
ellys08-05-2009 10:52:01   [#02]
Wyjściem awaryjnym może być wniosek o urlop we wczesniejszym terminie, np od 1 czerwca lub nawet w maju. Dyrektor nie musi ci go w tym terminie udzielić ale może. Komplikuje sytuację sobie na później, bo po urlopie musi zapewnic ci etat, a rozumiem że godzin zaczyna brakować. Lekarz nie decyduje o terminie udzielenia urlopu, on tylko orzeka o potrzebie udzielenia ze wzgledu na stan zdrowia.  
Marek L08-05-2009 11:14:59   [#03]
A jak to jest z zapewnieniem godzin nauczycielowi, który wraca z urlopu zdrowotnego. Czy mogę mu zmniejszyć wymiar etatu z 18 na 12 czy muszę mu zapewnić cały etat. Słyszałem, ze nauczycielowi na takim urlopie można wręczyć wypowiedzenie.
izael08-05-2009 12:31:02   [#04]
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=30019&pst=18#pst18
beera08-05-2009 12:46:08   [#05]

iza - gdzie w tym watku jest na to pytanie odpowiedź?

Bo mnie tez intersuje odpowiedź na pytanie Marka:)

Bazia08-05-2009 13:05:52   [#06]
http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=36733&pst=15#pst15
beera08-05-2009 13:19:05   [#07]

o:)

dzięki!

izael08-05-2009 13:22:24   [#08]

asia, tam może nie ma tej odpowiedzi, to była raczej pomoc do #1. A ponieważ pracuję w totalnym niedoczasie, więc tylko podrzuciłam wątek ku lepszemu rozpoznaniu tematu.

I tak myślę, że skoro nauczycielowi można w trakcie urlopu wypowiedzieć umowę o pracę (wyrok SN), to tym bardziej można zaproponowac ograniczenie zatrudnienia - rozwiązanie korzystnejsze dla n-la. Oczywiście myślę tu o sytuacji, gdy ograniczenia zaczyna "działać" po powrocie z urlopu zdrowotnego.

piszę szybko, więc nie wiem, czy czytelnie sie wypowiadam:-))))

Rycho08-05-2009 14:17:01   [#09]
jeżeli dyrektor wręczy Ci do końca maja (bo tak powinien zrobić jęśli to zaplanował w arkuszu) decyzję o tym, tzn zaproponuje ograniczenie lub art. 20, to nie może dac Ci urlopu zdrowotnego od 1 września.
 
Jeśli będziesz chiała na ten urlop wcześniej, tzn przed 1 rześnia, to możesz, ale urlop będzie mógł byc udzielony tylko do 1 września, lub w przypadku zastosowania art 20 do końca wygasnięcia umowy w przypadku przejścia w stan nieczynny, tzn do końca lutego 2010. Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 14 lipca 1999 r. I PKN 156/99.
Bazia08-05-2009 14:19:04   [#10]
Miemra2, moim zdaniem zanieś jeszcze dzisiaj do sekretariatu podanie o urlop od dnia 1 IX 2009 i podbij datę wpływu, to ważne. Nie dostałaś przecież jeszcze ograniczenia etatu! Jeśli Ci nawet dyrektor wręczy to ograniczenie , to będziesz mieć je z datą późniejszą. W chwili składania wniosku jesteś pełnozatrudniona i nie w okresie wypowiedzenia warunków pracy. Moim zdaniem powinien Ci udzielić urlopu, zwłaszcza, że wypowiedzieć Ci warunki pracy może za rok w maju.
miemra208-05-2009 17:43:58   [#11]
bardzo dziękuję,sama już nie wiem co o tym mysleć ilu ludzi tyle opinii
Bazia08-05-2009 18:18:11   [#12]
Już nie myśl, tylko szybko wystąp do dyrektora o urlop. Dopóki nie dostaniesz wypowiedzenia, on Ci się należy w orzeczonym przez lekarza czasie. Masz prawo, a z tego co piszesz, to i obowiązek wobec swojego zdrowia na niego pójść.
miemra208-05-2009 19:04:48   [#13]
zrobię to w poniedzialek ,skierowanie od lekarza złożyłam już 29.04, ale nie wzięłam kopii dla siebie i sekretarka nie podbila mi na nim daty ,muszę to naprawić
dziękuję serdecznie
DYREK08-05-2009 19:18:59   [#14]

Nie jest to takie proste.

Jeżeli nie ma dla nauczyciela etatu od 1.09, to dyrektor udzieli udpz tylko do 31.08.2009r.

Jednym z warunków udzielenia udpz jest zatrudnienie w czasie jego trwania w pełnym wymiarze zajęć. Dyrektor musi mieć etat dla nauczyciela po jego powrocie z udpz.

 

Zgodnie z orzeczeniem sądu może w czasie udpz (stosunek pracy na podstawie mianowania) wypowiedzieć (maj) umowę o pracę (art. 20).

 

 

Data: 10.04.2007 r.

Czy można zwolnić nauczyciela przebywającego na urlopie dla poratowania zdrowia?

Sąd Najwyższy zajmował się zagadnieniem prawnym czy w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela znajduje zastosowanie art. 41 Kodeksu Pracy?

Sąd uchwalił, iż w przypadku istnienia podstaw do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z zm.) nie stosuje się art. 41 Kodeksu pracy.

Wykładnia gramatyczna art. 41 k.p., który stanowi, iż pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie pozostawia wątpliwości, że przewidziane w tym przepisie zakazy dotyczą wypowiadania umów o pracę, a zatem nie dotyczą wypowiadania stosunków pracy opartych na innych niż umowa o pracę podstawach nawiązania i realizowania takich stosunków prawnych. Oznacza to, że zakazy wypowiadania umów o pracę zawarte w art. 41 k.p. nie mają waloru powszechnego zasady generalnej oddziałującej normatywnie na pozaumowne stosunki pracy. Już z tej przyczyny trudno byłoby zakładać lub usprawiedliwiać zastosowanie zakazów wypowiadania umów o pracę do zakazu wypowiadania pozaumownych stosunków pracy, w tym stosunków pracy z mianowania regulowanych przepisami szczególnymi pragmatyk służbowych, do których przepisy Kodeksu pracy stosuje się wyłącznie w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami szczególnymi (art. 5 k.p. lub w szczególności art. 91c Karty Nauczyciela). To, że przepisy Karty Nauczyciela nie zawierają unormowania wyłączającego wprost stosowanie art. 41 k.p. do stosunków pracy mianowanych nauczycieli, nie sprawia, że zakazy wypowiadania umów o pracę mogą być rozszerzająco rozumiane oraz interpretowane także jako zakazy wypowiadania pozaumownych stosunków pracy, w tym stosunku pracy z nominacji, zważywszy że w istotnych zakresach dotyczących bytu i trwałości stosunków pracy z mianowania - szczegółowa materia normatywna pragmatyk służbowych ma charakter zupełny i wyczerpujący, a jedynie wyjątkowo i w sposób wyraźny (pozytywny) odsyła do stosowania niektórych konkretnie wskazanych przepisów Kodeksu pracy.

(...)Oznacza to, że przepis art. 41 k.p. nie znajduje w ogóle zastosowania do nauczycieli mianowanych, w tym w szczególności do rozwiązania stosunku pracy z mianowanym nauczycielem z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela, które przypadku całkowitej likwidacji szkoły (pkt 1) bądź częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (pkt 2) wymuszają obowiązek zwolnienia wszystkich nauczycieli, bądź usprawiedliwiają redukcję zatrudnienia nauczycieli, którzy nie mogą być dalej zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć. Okoliczności wskazane w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela wymuszają zatem rozwiązanie stosunku pracy, które następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu (art. 20 ust. 3 Karty Nauczyciela), a zatem sprawia, że rozwiązanie stosunków pracy z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela jest dopuszczalne tylko raz w roku z końcem roku szkolnego. Z tego istotnego dla sprawy powodu, okolicznościowa usprawiedliwiona nieobecność nauczyciela w pracy w okresie podejmowania decyzji o zwolnieniu wszystkich nauczycieli w przypadku całkowitej likwidacji szkoły (pkt 1) bądź wymuszonej obiektywnej redukcji zatrudnienia - w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (pkt 2), nie może być przeszkodą do rozwiązania stosunków pracy w trybie analizowanego przepisu. Równocześnie nie budzi bowiem zastrzeżeń stanowisko, że wybór nauczyciela do zwolnienia z pracy w razie częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela) nie może być dowolny oraz nie powinien naruszać zasady równego traktowania pracowników (nauczycieli) lub zakazu dyskryminacji (art. 112 i 183a k.p. w związku z art. 91 c Karty Nauczyciela). W razie wymuszonej obiektywnie potrzeby redukcji zatrudnienia - zwolnienie konkretnego nauczyciela z pracy powinno opierać się zatem na jednolitych dla wszystkich zatrudnionych kryteriach pozostawienia w zatrudnieniu nauczycieli o wyższych walorach zawodowo-dydaktycznych, co prowadzi do usprawiedliwionego rozwiązywania stosunków pracy z nauczycielami o niższych kwalifikacjach lub obniżonej sprawności czy przydatności zawodowej lub dydaktycznej, a nawet zdrowotnej (np. nauczycieli częściej korzystających ze zwolnień lekarskich, itp.). Przy uwarunkowaniach dopuszczających zwolnienie tylko raz w roku (z końcem roku szkolnego) nauczycieli z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela (z zastrzeżeniem ust. 4), uznanie obowiązywania zakazów wypowiadania stosunków pracy w okolicznościach określonych w art. 41 k.p. mogłoby prowadzić do łamania lub pogwałcenia wymagań obiektywnego wyboru do zwolnienia z pracy nauczycieli mniej przydatnych kosztem nauczycieli o wyższych kwalifikacjach zawodowych tylko dlatego, że ci pierwsi w okresie możliwego wypowiadania stosunków pracy okolicznościowo korzystali z usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Inaczej rzecz ujmując, obecność w pracy nauczycieli z wyższymi kwalifikacjami lub walorami zawodowymi w okresie wymuszonego obiektywnymi przyczynami organizacyjnymi szkoły rozwiązywania stosunków pracy byłaby oczywiście dyskryminującym, a przeto niedopuszczalnym kryterium ograniczającym możliwości dokonywania wyborów do zwolnienia z pracy tylko spośród obecnych nauczycieli w pracy, zamiast spośród wszystkich nauczycieli, a zatem obejmujących także nauczycieli potencjalnie mniej przydatnych zawodowo tylko dlatego, że ci ostatni w okresie dokonywania wypowiedzeń korzystali z usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Powyższe rozważania prowadziły do przyjęcia, że art. 20 Karty Nauczyciela zawiera regulacje wyczerpujące i zupełne dotyczące przyczyn oraz trybu rozwiązywania stosunków pracy z mianowanymi nauczycielami, a jego prawidłowa wykładnia nie może niweczyć lub ograniczać wynikającej z tego przepisu kompetencji dyrektora szkoły do redukcji zatrudnienia wymuszonej obiektywnymi względami organizacyjnymi. Takie ograniczenia przez zakazy z art. 41 k.p. mogłyby prowadzić do niezapewnienia nauczycielom dalszego zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć w kolejnych latach szkolnych. W konsekwencji, reguły całościowej wykładni językowej, logicznej, celowościowej i systemowej sprzeciwiają się stosowaniu art. 41 k.p. do rozwiązywania stosunków pracy z mianowanymi nauczycielami z przyczyn wskazanych w art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela (podobnie - przepis ten nie ma zastosowania do alternatywnego przeniesienia mianowanego nauczyciela w stan nieczynny.

Uchwała Sądu Najwyższego, z dnia 7 grudnia 2006 r., sygn. akt I PZP 4/06

z: http://e-prawnik.pl/prawo/data.php/
dHlwZT00MTYwJmlkPTE4MTk5JnY9MTIwMg

 

i

Płatny urlop dla poratowania zdrowia może być udzielony tylko nauczycielowi, który w momencie składania wniosku o jego udzielenie zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy. W doktrynie dominuje obecnie pogląd, że nauczyciel mianowany zatrudniony uprzednio w pełnym wymiarze czasu pracy, który wyraził – w myśl art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela – zgodę na ograniczenie zatrudnienia do wymiaru co najmniej połowy etatu, nie ma prawa do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia.
Przedmiotowy urlop dla poratowania zdrowia ma charakter płatny, co oznacza, że w okresie przebywania na urlopie nauczyciel winien otrzymywać wynagrodzenie zasadnicze, w wysokości, jaka przysługiwała mu w dniu rozpoczęcia korzystania z urlopu, dodatek za wysługę lat oraz ewentualnie dodatki socjalne. "

z: http://www.poradaprawna.pl/index_pytania.php?co=pozycja&id=25185

Bazia08-05-2009 19:55:16   [#15]

Dyrku, ale dyrektor nie wręczył jeszcze wypowiedzenia miemrze2. Co to Ją obchodzi, że dyrektor coś sobie planuje od września jak Ona  nie ma tego na piśmie. A ja sądzę, że nauczyciel i sąd może i powinien uznać wręczenie wypowiedzenia po złożonym wniosku o urlop za celową przeszkodę w realizacji udpz lub inne naruszenie praw wynikających z KN.

Podam wymyślony przykład.

21 maja nauczyciel składa pełną dokumentację o udpz od 1 IX do 30 XI 2009.

22 maja dyrektor wręcza mu wypowiedzenie, bo od 1 IX nie ma dla niego godzin i nie udziela urlopu - i to jest żle, zaprzecza temu co sam wkleiłeś.

według mnie powinien udzielic urlopu do 30 XI i wręczyć wypowiedzenie od ! XII.

 

DYREK08-05-2009 20:15:01   [#16]

1.zgodnie z przepisami arkusz organizacji na rok szkolny 2009/2010 dyrektor opracowuje do 30.04.2009r.  i w maju już wie czy ma godziny na przyszły rok

2. jeżeli wniosek o udpz został złożony np. w marcu lub kwietniu i dyrektor udzielił urlopu, a teraz nie ma godzin w nowym arkuszu,

to wypowiada nauczycielowi (dotyczy: stosunek na podstawie mianowania) w czasie udpz lub innemu nauczycielowi umowę o pracę

Bazia08-05-2009 20:27:18   [#17]

 

ad 2) Zgadza się, ale po powrocie z urlopu nie ma dla niego pełnego etatu.Urlop odbywa w zaplanowanym terminie.

DYREK08-05-2009 21:25:22   [#18]

po pwrocie z urlopu musi być etat

dlatego wcześniej (maj 2009) dyrektor musi zwolnić innego nauczyciela

 

Bazia08-05-2009 22:06:12   [#19]
lub wręcza wymówienie przebywającemu na urlopie, zależy kogo wybierze do zwolnienia.
landrynka17-05-2009 22:53:56   [#20]

Dyrektor wypowiedzenia jeszcze nie wręczył, ale nauczyciela już wybrał. Miemra2 już o tym wie. Nie rób jej wody z mózgu, bo nic z tego nie wyjdzie. Zresztą w czasie urlopu "może jej to zrobić".

To Ty Miemro2 powinnaś iść do dyrektora i rzeczowo porozmawiać. Może dyrektor "znajdzie" te godziny i będziesz mogła iść na ten urlop. Nie będzie godzin, nie będzie urlopu lub będzie urlop do końca sierpnia tego roku. Sprawa jest oczywista.    

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]