Forum OSKKO - wątek

TEMAT: MEN wyraża opinię - nauczyciele oddziałów przedszk. w SP
strony: [ 1 ]
zgredek07-05-2009 18:01:09   [#01]
http://www.men.gov.pl/images/docs/opinia07052009.pdf
bogna07-05-2009 18:10:32   [#02]

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=13506&ux=13&pst=223#pst223

:)

zgredek07-05-2009 18:13:15   [#03]

ups...

alem jeszcze w wielkim stresie - to tak napiszę, zeby wytłumaczyć gapiostwo;-)

bogna07-05-2009 18:24:38   [#04]

stres pomaturalny?

dobrze Wam poszło?

udanka07-05-2009 19:28:12   [#05]

Zgodnie z tym wyjaśnieniem nauczyciel oddziałów przedszkolnych w szkole nie realizuje dodatkowej godz. z art. 42.

Ale mam pytanie - czy w Waszych szkołach oddziały przedszkolne (dotychczasowe "O") nie miały ferii w lipcu i sierpniu?

rzewa07-05-2009 19:33:56   [#06]
opinia to opinia, nawet MEN

a w ustawie jest napisane nauczyciele szkół podstawowych itd - a takimi n-lami są nauczyciele oddziałów przedszkolnych zorganizowanych przy szkołach podstawowych

więc, jak dla mnie rzecz jest jasna i żadnej interpretacji nie wymaga
udanka07-05-2009 19:38:01   [#07]

rzewa

przeczytałam opinię i mnie zmroziło! - przez wiele lat mam w szkole oddziały "O" i zawsze pracowały w tym samym czasie co szkoła, a nauczyciel miał tyle samo ferii, co pozostali.

A tu nagle okazuje się coś innego.

rzewa07-05-2009 19:45:06   [#08]
absolutnie nie zgadzam się z ta opinią - mnie wychodzi, że te oddziały NIE MOGĄ nie mieć ferii szkolnych, gdyż stanowią integralną część szkoły, a ta nie może nie mieć ferii

gdyby OP chciał by te oddziały pracowały w ferie, zamiast sytuować je przy sp, powołałby po prostu przedszkole (łącząc je organizacyjnie z sp w zespół) - wyszłoby finansowo na to samo, ale przedszkole mogłoby mieć przerwy w innym czasie i wymiarze niż szkoła
Leszek07-05-2009 19:46:21   [#09]
udanka, to jest tylko opinia
pozdrawiam
mireko6607-05-2009 21:55:30   [#10]

Najczęściej są to pojedyncze oddziały sześciolatków przy SP i to jeszcze "odziedziczone" od dawna. Natomiast powoływanie zespołów to już cała procedura, w którą OP nie zawsze chcą się bawić. Zresztą najpierw trzeba mieć co połączyć ze sobą (patrz zdanie pierwsze). Teraz sytuacja ulegnie zmianie, bo dzieci będzie więcej (o 5-latki).

Dla mnie ta opinia jest logiczna.

Ale tylko rodzice mogą spowodować, że będzie egzekwowalna w przyszłości, ponieważ dla OP to dodatkowe koszty np. dowożenia (od 1 września nie tylko 6-latków, ale i 5-latków oraz dzieci w tym wieku, które są niepełnosprawne). Dla nauczycieli wiadomo, że mniej urlopu. A więc tylko "naciski, naciski" ...

rzewa08-05-2009 05:08:09   [#11]
hm... a dla mnie ta opinia jest nielogiczna

i nie uzasadniają jej (bo nie mogą) jakieś zaszłości i trudności procedury...

no i spotkałam się z wyrokami sądów pracy stwierdzającymi prawo nauczyciela oddziału przedszkolnego przy sp do urlopu na podstawie art 64 ust 1 KN
beera08-05-2009 07:24:07   [#12]

w 2006 wystosowaliśmy takie pismo do MEN:

W nawiązaniu do pisma z dnia 23 lutego 2005 r. Nr KPZ.I.TG.028.34/05 Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu - Departament Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli wyraża następującą opinię:
Zgodnie z § 10 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2 ramowego statutu publicznego przedszkola stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r, w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm) przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola.
Powyższe oznacza, iż w przedszkolu nie są przewidziane ferie szkolne, co w konsekwencji powoduje, iż do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolu ma zastosowanie art, 64 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r, - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 z późn. zm,).
Przepis ten określa, iż nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r, Nr 256, poz, 2572 z późn. zm.) dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej. W opinii Departamentu do organizacji pracy oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należy stosować te same przepisy, co do organizacji pracy przedszkola.
W związku z tym Departament wyraża stanowisko, iż nauczyciele zatrudnieni w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej również mają prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych.

Pytanie OSKKO:
Nauczyciele oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach są pracownikami tychże szkół, które są- z racji Ustawy placówkami feryjnymi.

Czy można wobec nauczycieli oddziałów przedszkolnych zatrudnionych w szkołach- placówkach feryjnych stosować w kwestii urlopu nauczyciela zapisy dotyczące placówek nieferyjnych.
Prosimy o podanie podstawy prawnej do wyrażonego stanowiska.

Jednocześnie informujemy, ze stanowisko MENiS uznajemy za wyraz interpretacji na rzecz dobra dziecka, co dla nas- organizacji projakościowej jest bardzo ważne, jednak wskazujemy na brak możliwości realnego zastosowania go w obecnym stanie prawnym. Proponujemy zmianę przepisów Ustawy w tym zakresie.

=================

Tak napisaliśmy w 2006, odpowiedzi wówczas nie  było;)


 

mireko6608-05-2009 08:07:24   [#13]

Do mnie przemawia zwłaszcza ten art. 61 ust. 1 uoso. Po drugie nie tylko OSKKO, ale wiele samorządów występowało do MEN o wyjaśnienie tej sprawy. MEN przedstawiło swoją opinię, to teraz twierdzi się, że to tylko opinia. Jakby była korzystana dla nauczycieli to byłaby "ale jest przecież opinia MEN w tej sprawie", a jak jest niekorzystna to jest to tylko "opinia MEN". Chociaż ostatnio też skrytykowałem jedno zdanie z opinii MEN i tego się nie wypieram i uważam, że jest niezgodne obowiązującym z prawem (w całkiem innej sprawie).

 

fisz208-05-2009 08:54:52   [#14]
A ja mam taką wątpliwość. Czy w jednym zespole szkół mogą pracować nauczyciele o dwóch różnych statusach tzn "nauczyciel feryjni" i "nauczyciele nieferyjni"? Feryjni mają ferie i wakacje, nieferyjni mają tylko 35 dni urlopu, wypowiedzenia dla feryjnych tylko do 31 maja, dla nieferyjnych cały rok, itd.  Czyli w jednej szkole (albo w zespole szkół) są równi i równiejsi  
Rycho08-05-2009 09:22:46   [#15]
w zespole moim zdaniem mogą. Bo zespół może skupiac placówki o różnych statusach.
 
wtedy w zespole jest przedszkole i szkoła(y).
 
Natomiast co innego, gdy nauczyciel jest zatrudniony w szkole, w której jest oddział OP. Wtedy jest pracownikiem szkoły, a nie przedszkola.
 
I tu jest cały problem z tym.  
hania08-05-2009 11:49:56   [#16]
rzewa - jakbyś takie wyroki sądu podrzuciła, by się przydały mi........
Jersz08-05-2009 12:51:10   [#17]
rzewa podaj proszę sygnatury tych wyroków.
rzewa11-05-2009 07:27:06   [#18]
to są wyroki sądów rejonowych w konkretnych spawach n-li (dotyczących zwykle ekwiwalentu za urlop w przypadku czasowego zatrudnienia) - nie można się na nie powoływać w żadnym postępowaniu

nie jest mi wiadome by podobna sprawa dotarła do SN - jakoś sądy nie mają wątpliwości, a pozwane szkoły nie odwołują się, więc brak jest dalszego biegu
teka5711-05-2009 08:52:24   [#19]
Nie wyobrażam sobie nieferyjności w moich placówkach ,dlatego,że są to oddziały przedszkolne w szkole ,z jednym dyrektorem i jednymi odwozami łączącymi kilka placówek.
Jeżeli miałyby pracować przez lato i ferie zimowe,wówczas wzrastają diametralnie koszty dla jst.W małym środowisku ,często byłyby puste przebiegi autobusu.Kto miałby nadzorować pracę -skoro dyrektor podlega zasadom feryjności placówki i "jest" na urlopie....W
W związku z tym, kwestii godzin "karcianych " -uważam,że powinni pracować ,jak reszta nauczycieli.
Jersz11-05-2009 09:04:41   [#20]
zapisy doyuczace oddziałów przedszkolnych i ich nauczycieli są kolejnym przykładem tego "jak" tworzone jest nasze prawo :-(
ania0112-05-2009 11:49:14   [#21]

a u nas właśnie OP chce przekształcić oddziały "0" na nieferyjne a jesteśmy Zespołem Szkół ( SP+oddział i GIM)

 

i tak się zastanawiam czy nie powinne byś najpierw wprowadzone zmiany w statucie Zespołu Szkół?  i co z nauczycielami czy wypowiedzieć im umowy ( jak podstawa) czy zmiana warunków umowy

proszę mądrych o radę

Leszek12-05-2009 13:03:25   [#22]
jak OP przekształci to pozmieniasz statut, a wypowiedzenia to dlaczego?
wzrosną koszty pracy zespołu jesli oddział przedszkolny będzie pracował nieferyjnie a szkoła feryjnie...
pozdrawiam
hania12-05-2009 13:17:50   [#23]
tak czekam, aż się ktoś w gminie zdecyduje na sąd.......
nie bardzo się chce ludziom
ot - grajdołki oświatowe.....
ania0112-05-2009 13:22:55   [#24]
myślę, że szybciej się doczekamy nauczyciela który zdecyduje się na sąd
Lucy12-05-2009 13:29:50   [#25]
haniu, bo gminę też trzeba sobie wychować .... :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
ania0113-05-2009 08:12:56   [#26]

Nie bardzo wiem czy w takim wypadku jak wyżej to nie ma potrzeby zmiany umowy u nauczycieli czy wystarczy zmienić tylko informacje dot. zatrudnienia?

 

grażka13-05-2009 09:51:45   [#27]
W mojej gminie nauczyciel oddziału przedszkolnego w szkole ma dwa razy wyższy dodatek za wychowawstwo niż nauczyciel w przedszkolu. To chyba osładza nieferyjność :)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]