Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Skrócenie stażu - doktorat
strony: [ 1 ]
jzzg07-05-2009 17:30:41   [#01]
Nauczyciel rozpoczął staż na mianowanego jako magister. Wkrótce po rozpoczęciu stażu uzyskał tytuł doktora. Czy może wystąpić do dyrektora o skrócenie stażu i czy dyrektor może mu ten staż skrócić? Chodzi tu prawdopodobnie o interpretację art. 9c. ust.2 (pierwsze zdanie). Nauczyciel nie pracował na uczelni, tylko w szkole. Może ktoś miał taką sytuację? Będę wdzięczny za pomoc.
zgredek07-05-2009 17:44:25   [#02]

nie

bo w momencie rozpoczecia stażu powinien być doktorem - wtedy automatycznie staż odbywałby w wymiarze rok i 9 miesięcy

skrócenie stażu przez dyrektora dotyczy tych nauczycieli, którzy stopień kontraktowego otrzymali przy zatrudnieniu zgodnie z art. 9a ust.3

Art. 9a

3.  Nauczyciele akademiccy legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej lub osoby posiadające co najmniej pięcioletni okres pracy i znaczący dorobek zawodowy uzyskują z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 4.


post został zmieniony: 07-05-2009 17:55:45
jzzg07-05-2009 18:06:50   [#03]
To wyjaśnienie wynika z drugiego zdania, a treść zdania pierwszego wg mnie dotyczy innej sytuacji.
zgredek07-05-2009 18:11:50   [#04]

no dokładnie innej:

Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy.

to chyba jest jasne?

gdzie tu jest mowa o skróceniu stażu???????

 

rzewa07-05-2009 19:41:22   [#05]
hmmm... wg mnie n-l jzzg może zakończyć staż po roku i 9 m-cach -> czyli po tym czasie złożyć sprawozdanie, poczekać na ocenę dorobku (dyrek musi jej dokonać w ciągu 21 dni po złożeniu sprawozdania), a potem złożyc wniosek na komisję awansową...

ważne, by w chwili składania wniosku miał tytuł doktora, a ten już ma... :-)

Może jeszcze w związku z tym teraz dokonać, za zgodą dyrektora, korekty PRZ, uwzględniając fakt, iż skończy staż o rok wcześniej niż przewidywał w dniu złożenia wniosku o staż
zgredek07-05-2009 20:08:00   [#06]

a wydawało mi się takie jasne;-)

ale jednak nie do końca jestem przekonana

jakby nie było rozpoczął staż, który miał trwać 2 lata i 9 miesięcy

żeby teraz po roku i 9 miesiącach mógł go zakończyć - dyrektor powinien ten staż skrócić

a na to żadnych podstaw nie widzę

rzewa07-05-2009 20:14:54   [#07]
wcale nie musi dyrektor skracać - dyrektor nie ustala długości stażu (pomijając sytuację n-la, który uzyskał stopień awansu na podstawie art 9a ust 3 KN) , długość stażu wynika z KN

staż trwa od momentu złożenia wniosku do złożenia sprawozdania - jeśli n-l złoży sprawozdanie za wcześnie, to "przepadnie" w postępowaniu awansowym, bo będzie miał za krótki staż niż przewidziano w KN i tyle

taki n-l doktor, może złożyć wniosek awansowy po odbyciu 1 roku i 9 m-cy stażu - może też zrobić to dopiero po 2 latach i 9 m-cach - jego decyzja...
zgredek07-05-2009 20:25:19   [#08]

może złożyć wniosek awansowy, jesli będzie miał ocenę dorobku zawodowego

dyrektor wcale nie musi jej dokonać po roku i 9 miesiącach

przynajmniej ja nie widzę takiego przymusu

to, że nauczyciel chce staż zakończyć wczesniej, bo jest doktorem i moze się ubiegać o uzyskanie kolejnego stopnia po odbytym stazu w mniejszym wymiarze - nie stanowi według mnie żadnej podstawy dla dyrektora do tego, żeby dokonać oceny dorobku

(nie chodzi mi o złosliwość dyrektora, tylko o zachowanie terminów - uważam, że rozpoczęty staż 2 lata i 9 miesięcy mógłby sie zakończyć wcześniej tylko wtedy, gdyby dyrektor mógł go skrócić w trakcie jego trwania)

dyrektor nie ustala długości stażu - długość stażu ustalono w KN:

1. 2 lata i 9 miesięcy lub

2. rok i 9 miesięcy, gdy posiada tytuł doktora

i ta długość ustalana jest przepisami prawa w momencie rozpoczęcia stażu

tak myślę

 

rzewa07-05-2009 20:33:42   [#09]
w przyp 1 masz rację

ale 2 jest nieco inaczej sformułowane - KN nie mówi, że w przypadku doktora staż trwa rok i 9 m-cy, tylko, że taki nauczyciel-doktor może ubiegać się o awans po odbyciu roku i 9 m-cy stażu -> jak dla mnie to może spokojnie zacząć taki normalny staż, a w pewnym momencie dojść do wniosku, że mu ten rok i 9 m-cy wystarczy i zdecydować się na składanie wniosku :-)

a dyrektor ma obowiązek ustalenia oceny jak n-l złoży sprawozdanie
zgredek07-05-2009 20:35:45   [#10]

a dyrektor ma obowiązek ustalenia oceny jak n-l złoży sprawozdanie

Ewa bez przesady - jak nauczyciel złoży sparwozdanie po roku to dyrektor ma obowiązek dokonać oceny?

 
 
zgredek07-05-2009 20:40:00   [#11]
3.  W okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania, o których mowa w art. 9g ust. 10. Po zakończeniu stażu nauczyciel składa dyrektorowi szkoły sprawozdanie z realizacji tego planu.
zgredek07-05-2009 20:46:46   [#12]

Art. 9c. 1. Staż, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:

1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;
2) nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy.

2. Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy. Dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do roku i 9 miesięcy.

-------------------

faktycznie ta 2. wcale nie określa długości stażu!

ona mówi, to co napisałaś w #9

zrozumiałam i się zgadzam z Tobą!

beera07-05-2009 20:48:14   [#13]

Kiedy czytałam ten wątek  byłam raz zdania zgredka, a raz zdania rzewy;)

 

Myślę tak:
Przepis brzmi:

Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy.

Dla mnie to oznacza, że staż tego doktora może trwać rok i 9 miesięcy. Inaczej; Doktor moze się starać o kolejny stopnień PO ODBYCIU STAŻU , który trwa rok i 9 miesięcy.

Innymi słowy STAŻ trwać ma 1,9.

Cały staż 1 rok i 9 miesięcy, w którym nalezy spełnić wszystkie wymagania.
Dla mnie w tym kontekście cały staż, to coś, co się zaczyna, trwa i kończy, czyli ma swoją dynamikę.

 

Chyba nie chodzi tu o to, by doktor mógł przerwać staż, który zaczął (bo de facto będzie to przerwanie stażu), tak by go odbyć we fragmencie (to się łączy z niezrealizowaniem części zadań)

 

Bo teraz - gdyby n-l otrzymał tytuł doktora po roku i 8 miesiacach rozpoczętego wcześniej stażu?
Wystarczyłby miesiac (albo tydzień, albo dzień;) też można by mówić, że on odbył STAŻ w wymiarze 1i 9? Nie, dla mnie oznaczałoby to, że przerwał staż po 1 roku i 8 miesiącach.

( a jak otrzymałby n-l tytuł doktora po dwóch latach stażu?)

 

====

Rzewa:
KN nie mówi, że w przypadku doktora staż trwa rok i 9 m-cy, tylko, że taki nauczyciel-doktor może ubiegać się o awans po odbyciu roku i 9 m-cy stażu

ja myślę inaczej
KN nie mówi, że n-l może się ubiegać o awans po odbyciu roku i 9 miesięcy stazu,

lecz, ze n-l może się ubiegać o awans po odbyciu stażu (który trwa w tym przypadku akurat 1 rok i 9 miesięcy)

 

beera07-05-2009 20:48:39   [#14]
a ja nie :)
beera07-05-2009 20:49:31   [#15]
co jest w 9a ust 3?
zgredek07-05-2009 20:49:57   [#16]

ja też - raz byłam zdania zgredka, a raz zdania rzewy:-)))))))))

teraz podzielam pogląd rzewy:-)))))))))

beera07-05-2009 20:50:40   [#17]

a ja dalej nie

;))

zgredek07-05-2009 20:50:52   [#18]
w #2 wkleiłam ten 9a ust.3
beera07-05-2009 20:54:02   [#19]

aha:)

Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy.

 

Doktor może się ubiegać o awans po odbyciu  stażu.

Staż w tym przypadku trwa 1 rok i 9 miesięcy.

Cały staż.

do sądu bym za to nie chciała iść i jakby mi się taki n-l trafił, pisałabym do MEN :)

zgredek07-05-2009 21:00:30   [#20]

zobacz, gdyby tam było:

------------

Art. 9c. 1. Staż, z zastrzeżeniem ust. 2, trwa w przypadku ubiegania się o awans na stopień:

1) nauczyciela kontraktowego - 9 miesięcy;
2) nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego - 2 lata i 9 miesięcy, [z zastrzeżeniem ust.2]

2. Nauczyciel kontraktowy lub nauczyciel mianowany posiadający co najmniej stopień naukowy doktora może ubiegać się o uzyskanie kolejnego stopnia awansu zawodowego po odbyciu stażu trwającego rok i 9 miesięcy. Dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do roku i 9 miesięcy.

---------------------

to wtedy staż mógłby trwać 2 lata i 9 m. lub rok i 9 m.

ale tego z zastrzeżeniem nie ma

znaczy nawet osoba posiadająca tytuł doktora na początku ma ustalony staż na 2 lata i 9 miesięcy

bo inaczej nie można

w trakcie stażu może zdecydować, że kończy po roku i 9 miesiącach - i wtedy powołując się na ten ust.2 skłąda sprawozdanie do dyrektora

zatem dotyczy to także osób, które tytuł doktora uzyskają w trakcie stażu

tak to rozumiem teraz:-)

beera07-05-2009 21:16:05   [#21]

hm...

nie mogę ustąpić tak łatwo

;))

beera07-05-2009 21:16:35   [#22]

no może

;)

jzzg08-05-2009 10:53:35   [#23]
No cóż, szanowny ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji, że nauczyciel uzyska doktorat. W takiej sytuacji należałoby chyba poprzez analogię zanalizować, co przepisy mówią o nauczycielach, których sytuacja zmieniła się w okresie odbywania stażu (np. art. 9e, ust. 4).
jatoja08-05-2009 12:00:01   [#24]
nieśmiało w temacie ( i w dodatku od razy pytaniem)
Jak się ma teoria przyspieszenie podoktorskiego do planu rozwoju?
Rozumiem - napisał na 2 lata i 9 mies., zrobił doktorat i umie s z y b c i e j ?
JAB10-05-2009 07:55:34   [#25]

a jak w praktyce wygląda rozpoczęcie stażu na mianowanego, który został kontraktowym na podstawie art.9a ust. 3.

Konkretnie chodzi mi oto, czy n-l składa plan rozwoju na rok i 9 miesięcy (inicjatywa n-la) i dyrektor może taki plan zatwierdzić, czy składa plan na 2 lata i 9 miesięcy a dyrektor może mu go skrócić o rok (inicjatywa dyrektora skrócenia stażu)?  

rzewa11-05-2009 06:44:02   [#26]
n-l wnosi o skrócenie, a dyrektor zgadza się lub nie - decyzja należy do dyrka, jest arbitralna i ostateczna - przepis nie podaje powodów zgody lub odmowy, zatem nie podlega to ocenie
nina09-09-2014 09:33:28   [#27]

Bardzo proszę o podpowiedż.

Nauczyciel  akademicki uzyskał stopień awansu nauczyciela kontraktowego na podstawie art 9a ust 3 KN od 01.09.2013 rpku .

Czy w tym roku szkolnym 2014 /2015 może złozyc wniosek o awas na stopien nauczyciela mianowanego ze skróconym stażem 1 rok i 9 m-cy  , czy musi miec karencje 2 lata???

Leszek09-09-2014 12:37:50   [#28]

musi przepracować 2 lata

pozdrawiam

nina10-09-2014 09:58:37   [#29]

Dziękuję!!

Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]