Forum OSKKO - wątek

TEMAT: uchwała w sprawie projektu organizacyjnego pracy szkoły
strony: [ 1 ][ 2 ]
wieet05-05-2009 21:35:09   [#51]
Wiem, że niektórzy dyrektorzy dołączają do projektu uchwałę rady pedagogicznej, ale nie spotkałam się nigdzie z takim wymogiem. Ja daję nauczycielom do wglądu projekt organizacji i proszę o uwagi na piśmie. Jeśli podpisują bez uwag, oznacza to, że ich opinia jest pozytywna. Krótko: ma być opinia i nikt nie powiedział, że koniecznie pozytywna. Pozdrawiam.
mireko6606-05-2009 08:04:40   [#52]
Oczywiście opinia może być taka lub taka, bo o tym decyduje RP. Co do formy jest to uchwała, ponieważ RP jest organem kolegialnym. Nie jest natomiast ważne, czy zapisana będzie w protokole, czy jako odrębna uchwała, bo to zależy tylko od zapisów w regulaminie RP.
Zenon7506-05-2009 09:26:11   [#53]
We wrześniu pani wizytator była u mnie na kontroli i powiedziała, że jeśli w UoSO jest napisane, że RP podejmuje uchwałę to pisać uchwałę.
Natomiast, jeśli jest napisane: opiniuje - to przegłosować na RP i napisać w protokole jaką RP wyraziła opinię - bez pisania uchwały.

oczywiście mam książkę Leszka :)
2katarzyna06-05-2009 21:29:46   [#54]
W kwietniu oddajemy projekt arkusza organizacyjnego. Do końca maja dajemy wypowiedzenia. Coś mi się zdaje, że niektórym mógłby się pogorszyć stan zdrowia na widok arkusza, więc opiniujemy arkusz w sierpniu razem z planem. Poza tym to naprawdę jedyny rozsądny termin w ponadgimnazjalnych, gdy nabór trwa do końca wakacji. Skąd mam wiedzieć, jakie będą grupy - ile chłopców i ile dziewcząt, jakie zajęcia międzyoddziałowe itd.
miros09-05-2009 00:25:30   [#55]
Czy ZZ opiniują Wam Arkusz? W województwie małopolskim była dotychczas opinia, gdyż było porozumienie pomiędzy KO a ZZ. A teraz gdy KO nie opiniuje?
bosia09-05-2009 16:25:21   [#56]

nie nie opiniują i nie powinny

to jakieś lokalne pomysły

Adaa09-05-2009 21:28:53   [#57]

a ja jestem ciekawa w jaki spsoób dyrektor ma to zrobić (chodzi mi o konkrety);-))

§ 1.
Rada Pedagogiczna wyraziła pozytywną opinię na temat organizacji roku szkolny 2008/2009 przedstawionej przez dyrektora szkoły a zawartej w arkuszu organizacji.
§ 2.
Wykonanie uchwały powierza się Dyrektorowi Szkoły.

rozumiem powierzenie wykonania uchwaly w sprawie klasyfikowania, czy innych...ale w jaki spsób dyrektor ma wykonać uchwałę w sprawie pozytywnej opinii?;-)

zara09-05-2009 22:00:42   [#58]
Zaskoczyła mnie ta dyskusja, u mnie nigdy nie bylo czegoś takiego jak uchwala w sprawie opiniowania arkusza organizacyjnego. . rada Pedagogiczna dopiero w sierpniu opiniuje organizacje pracy szkoły na kolejny rok szk. wtedy sa juz to konkrety, a nie gdybanie bo tak miej wiecej jest w kwietniu. W protokole jest jedynie zapis o zaopinowaniu przez RP organizacji pracy szkoły. W ustawie o systemie oś. nie ma nic na temat uchwały w tej sprawie.   
mireko6611-05-2009 08:56:24   [#59]
Być może KO chodziło o to, że w art. 41 ust. 3 uoso mówi się tylko o wstrzymywaniu wykonywania uchwał, o których mowa w ust. 1 (stanowiących), a nie o opiniujących (ust. 2). Ale nawet w ust. 1 pkt 1 i 4 nie ma słowa "uchwała", a przyjmuje się, że podejmuje się uchwałę. Organ kolegialny wyraża swoje stanowiska w formie uchwał, niezależnie od tego czy są to kompetencje stanowiące, czy opiniujące. W każdym KO ktoś powinien pracować po prawie administracyjnym to łatwiej byłoby pewne rzeczy im zrozumieć, a później dobrze innym doradzać ...
Kropka11-05-2009 11:15:15   [#60]
w kwietniu może chodzić o opinię w sprawie wprowadzenia zajęć dodatkowych; do poprzedniego roku na szkolnych planach nauczania opracowanych przez nasze KO było miejsce na wpis daty opinii rady pedagogicznej i rady rodziców.
inka920-05-2009 00:42:05   [#61]
I jeszcze raz:
Art. 41. 2. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1) organizację pracy szkoły lub placówki, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć
4) propozycje dyrektora szkoły lub placówki w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Ten artykuł już był przytaczany, ale może warto zwrócić uwagę na ust. 4. Moim zdaniem oznacza to, że nie tylko, jak pisze Jacek, wystarczy podać RP ogólne informacje o ilości godzin.
Zresztą po cóż to opiniować, skoro ilość godzin ustala minister, a godziny do dyspozycji dyrektora - przydziela dyrektor.

RP jak najbardziej powinna być poinformowana, kto otrzymuje jakie przedmioty, w których klasach... itd (choćby z powodu powyższego)

Informacje te służą nie tylko zaspokojeniu ciekawości wścibskich nauczycieli, ale mają wpływ na pracę szkoły jako całości, czyli również edukację, wychowanie....

Fakt, że dyrektor pełni funkcję kierownika - planuje, organizuje, przydziela, ale ma obowiązek robić to we współpracy.. (art 39. 4. Dyrektor szkoły lub placówki w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z radą szkoły lub placówki, radą pedagogiczną, rodzicami i samorządem uczniowskim).

Jeśli dokładnie przeczytamy uprawnienia dyrektora art 39.1 i 3, nie ma tam nic o tym, że przydział czynności to wyłączne prawo dyrektora, jest natomiast nazwa : propozycje dyrektora.

Dlaczego?
Bo z jednej strony dyrektor odpowiada za wyniki szkoły, ale z drugiej w szkole (Art. 40. 1.) działa rada pedagogiczna, która jest kolegialnym organem szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.

Czy przydział zadań (czynności), oczywiście zgodnie z kwalifikacjami, ma wpływ na realizację zadań dydaktycznych..itp. ?????
Jak najbardziej.
Pozwolę sobie przytoczyć tylko kilka przykładów z mojego doświadczenia zawodowego.

Np. Nauczyciel uczy danego przedmiotu, planuje realizację projektu (np innowacji), RP zatwierdza innowację, a potem dyrektor przydziela mu inną klasę, uniemożliwiając realizację planu. Może poprzez niedopatrzenie, a może z czystej złośliwości.
Dyrektor przydziela wychowawstwo w SP i następnie w gimnazjum temu samemu nauczycielowi. Może wygodne, ale sprzeczne z założeniami reformy.
Dyrektor zmienia nauczyciela j. polskiego w trakcie cyklu edukacyjnego, po klasie II gimnazjum, bez jakiegokolwiek uzasadnienia.

Czy takie praktyki nie mają wpływu na edukację, czy nauczyciele nie mają prawa, a nawet obowiązku, zaprotestować (czyt. wyrazić negatywną opinię)?
Nie mówię już o atmosferze, współpracy, zwolnieniach i podobnych sprawach związanych z arkuszem organizacji szkoły.

Z tego co czytałam powyżej, wnioskuję, że wielu dyrektorów uważa, że nie mają.

Jednak są i tacy, którzy uważają, że na drodze porozumienia i współpracy można rozwiązać nawet najtrudniejsze sprawy.
:-) Pozdrawiam wszystkich
zgredek20-05-2009 00:51:12   [#62]

inka - są i nie wiem dlaczego mam przekonanie, że pewne rzeczy wynikają z "ambicji" "przerostu ambicji" i jakichś takich dziwnych przekonań

zarówno ze strony nauczycieli jak i dyrektorów

może mam szczęście, bo pracuję z ludźmi, z którymi się uzgadnia

są sytuacje różne - nawet na sąsiednim wątku o okienkach bibliotekarza - nie rozumiem tego, że nie można porozmawiać, przedstawić swojego zdania

nie rozumiem tego, że nauczyciel boi się dyrektora

że nie można usiąść albo postać i wypowiedzieć swoich argumentów

że brak najprostszej komunikacji

po prostu nie rozumiem


post został zmieniony: 20-05-2009 00:51:45

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]