Forum OSKKO - wątek

TEMAT: uprawnienia org. prowadzącego- pomocy!!!!
strony: [ 1 ]
bogna25-09-2003 19:52:30   [#01]

Bardzo was proszę o pilną pomoc!!!!

Czy organ prowadzący ma prawo żądać protokołów z przeprowadzanych hospitacji?

Jeśli tak - to jaka jest tego podstawa prawna?

A jeśli nie - to powołując się na jakie przepisy można tego odmówić?

Leszek25-09-2003 20:06:32   [#02]

UoSO - art. 31.
Kurator oświaty, w imieniu wojewody, wykonuje zadania i kompetencje w zakresie oświaty określone w ustawie i przepisach odrębnych na obszarze województwa, a w szczególności:
1) sprawuje nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi szkołami i placówkami oraz placówkami doskonalenia nauczycieli, w tym nad niepublicznymi placówkami doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym, które znajdują się na obszarze danego województwa,
UoSO - art. 34a.
1. Organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów.
2. W zakresie wymienionym w ust. 1, nadzorowi podlega w szczególności:
1) prawidłowość dysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę lub placówkę środkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem,
2) przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów,
3) przestrzeganie przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły i placówki.
3. Do wykonywania nadzoru, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 33 ust. 3 pkt 1 i 2 oraz ust. 4-6.
4. Organ prowadzący szkołę lub placówkę nie posiadający uprawnień do sprawowania nadzoru pedagogicznego może występować w sprawach dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych z wnioskami do dyrektora szkoły lub placówki i organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Dyrektor lub organ, który otrzymał wniosek, jest obowiązany do udzielenia odpowiedzi w terminie 14 dni.
UoSO - art. 34b.
Organ prowadzący szkołę lub placówkę, a w zakresie działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej również organ sprawujący nadzór pedagogiczny, mogą ingerować w działalność szkoły lub placówki wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w ustawie (...).

Jestem ciekaw przyczyny takiego żądania?

Wg mnie nie ma prawa żądać. Mimo niejasnego sformułowania art. 34a.4 o wnioskowaniu.

Pozdrawiam

beera25-09-2003 20:18:15   [#03]

nie może

Przede wszystkim:

Art. 34b. Organ prowadzący szkołę lub placówkę, a w zakresie działalności dydaktyczno-wychowawczej i opiekuńczej również organ sprawujący nadzór pedagogiczny, mogą ingerować w działalność szkoły lub placówki wyłącznie w zakresie i na zasadach określonych w ustawie. W przypadku szkół przy zakładach karnych ingerencja ta jest dopuszczalna również w zakresie realizacji celów wykonania kary pozbawienia wolności określonych w Kodeksie karnym wykonawczym, a w przypadku szkół przy zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich - w zakresie realizacji celów określonych w przepisach o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Warto przelecieć USO aby dokładnie zobaczyć zadania organu itp.

7. Organ prowadzący szkołę lub placówkę odpowiada za jej działalność. Do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności:

1) zapewnienie warunków działania szkoły lub placówki, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki,
2) wykonywanie remontów obiektów szkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie,
3) zapewnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej szkoły lub placówki,
4) wyposażenie szkoły lub placówki w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczych, przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów oraz wykonywania innych zadań statutowych.

 

Ale z przytoczonego art 34 wynika jasno, ze w zakresie działalności dyd-wych organem właściwym jest organ nadzorujący, żądanie analiz hospitacyjnych jest wyraźnie wejście nie na swoje poletko.

Poproś, aby skierowali do Ciebie żądanie  o protokoły na piśmie i podali podstawe prawną

beera25-09-2003 20:20:07   [#04]

o:-)

Leszek pierwszy:-)

ten wniosek to nie może być żądanie protokołów, moim zdaniem także

bogna25-09-2003 20:27:54   [#05]

przyczyna jest bardzo beeee :-(

Rzecz dzieje się w woj. dolnośląskim

W szkole jest pani z niezaspokojonymi ambicjami (na stołek dyrektorski) ale za to z doskonałymi układami z organem prowadzącym.

I pani szczuje i szczuje...

Efektem tego były w ubiegłym roku kontrole finansowe, które nie przyniosły oczekiwanego rezultatu...i wiele innych obrzydliwych podchodów :-(

Więc teraz próbują coś od tej strony ugryźć :-(((

bogna25-09-2003 20:30:05   [#06]

jesteście kochani

pewnie za chwilę będę was prosiła o dalszą pomoc - bo rzecz właśnie się tam "dzieje"
Adam Stocki03-02-2004 22:08:35   [#07]
Rzecz się dzieje. I dziać się będzie.      Bogna zaczynam CIĘ ubóstwiać. Kochani.  Pani dyrektor odsuwa od zajęć z matematyki w klasie maturalnej nauczyciela, który prowadzi zajęcia przez 3-lata. Na pytanie Rodziców dlaczego ?   Pani dyrektor odpowiada - bo jestem dyrektorem ..... i dalej bajkę znacie.  Na spotkaniu z rodzicami stwierdza, że ONA -tj pani dyrektor miała zastrzeżenia do prawadzonej lekcji, którą hospitowała w trakcie mierzenia jakości pracy szkoły (współnie z panią wizytator - koleżanką pani dyrektor DDD). Na pytanie jakie to były zastrzeżenia, odpowiada 1) nie muszę się tłumaczyć. UUUUUUUUUUU - zawołali rodzice. A to dlaczego? Prosimy o protokół z tej hospitacji!  2) Nie mogę go udostępnić - mówi Pani dyrektor DDD. Jest tajny. To tajemnica zawodowa. Tylko JA mogę go oglądać w zaciszu mojego dyrektorskiego gabinetu. I tak protokół nie ujrzał światła dziennego.
Gaba03-02-2004 22:17:11   [#08]

Wiecie co, nie wiem o co chodzi - bardzo przepraszam, że nie jestem zorientowana, ale mam trochę problemów w domu.

Nie podoba mi się takie przegadywanie, dogadywanie, komentowanie.

Jestem całym sercem za prawdą, jaka by ona była przykra i trudna.

Bardzo bym chciała byście się dogadali - po ludzku i jak ludzie. Wierzę, że można, że warto, że nie trzeba w zaparcie. Wierzę w Was - idźcie se na koniak prywatnie i pogadajcie.

Wierzę, że możecie podpisać pakt o nieagresji. Spróbujcie.

HenrykB03-02-2004 22:22:58   [#09]

Ja większych problemów w domu nie mam (poza permanentnym zmywaniem naczyń), ale podpisuję się pod prośbą Gaby całym sercem.

Pytajmy o przepis i podstawę prawną - nigdy nie komentujmy.

Janusz Pawłowski03-02-2004 22:28:41   [#10]

Oraz wyzujmy się z emocji, bądźmy poważni, podniośli, nie rzucajmy słów na wiatr, oszczędni w słowach, a najlepiej w ogóle nic nie piszmy.

Henryku - to forum dyskusyjne, a nie kancelaria porad prawnych - się nie da.

Roman K03-02-2004 23:01:04   [#11]

Internet to potężne narzędzie. Forum dyskusyjne jest pięknym wynalazkiem, ale od wieków ludzie spotykali się.

Spotykali się nie tylko po to by świętować, ale i w poważniejszych celach.

Spotkania twarzą w twarz mają niezaprzeczalne walory, dodają "ducha".

 

Skorzystajcie z dyskretnych podpowiedzi forumowiczów - to do uczestników sporu.

Na zakończenie pytanie do Was: Jesteście pewni, że nie czytają tego forum Wasi wychowankowie, uczniowie????????

 

Pzdrawiam

Roman_K

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]