Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Sprawozdania z realizacji podstawy programowej
strony: [ 1 ][ 2 ]
skrzat20-03-2009 22:04:29   [#51]
Jeżeli przypomnimy sobie pierwotne zamierzenia, wg których zlikwidowano "nakazowe" minimum programowe i wprowadzono podstawę programową, to będziemy wiedzieć, czym ta podstawa miała być w zreformowanej szkole: miała być "konstytucją" edukacyjną, ogólnikową i nieprecyzyjną, którą należało wypełnić programami nauczania. Do treści dodano CELE kształcenia, ZADANIA, określono UMIEJĘTNOSCI.
Dano nauczycielom wolność i kazano pisać programy nauczania, wybierać je sobie wg uznania i możliwości uczniów. No i pojawiło się tych programów mnóstwo - numer ministerialny dostały tylko te, które zawierały treści umożliwiające realizacje tych nieprecyzyjnych, niekonkretnych treści z podstawy.
Treści z podstawy miały być PODSTAWĄ nauczania w danej klasie dla wszystkich uczniów. Program miał je rozszerzać - ROZSZERZAJĄCE umiejętności, a nawet dopełniać - DOPEŁNIAJĄCE osiągnięcia. Czasem uczeń mógł starać się o szóstkę - czyli opanował treści WYKRACZAJĄCE poza program (nie podstawę).
Właściwie nie było to wszystko takie głupie i można to było zostawić.

Ale...
... niedługo potem zaczęto w tej podstawie programowej mieszać:
- a to za ogólnikowa i głupi nauczyciel tak naprawdę nie wie, czego ma uczyć
- a to dobrze, że niekonkretna, bo skończyliśmy z nauczaniem pod dyktando rządzącej opcji
- a to, że trzeba jedne lektury wyrzucić, bo niepolityczne - a dodac inne i powspominać niebieski mundurek, cokolwiek to by miało znaczyć
- a to, że szkoła bez idei, bo każdy robi co chce
- a to, że dobrze, że tak - bo dość indoktrynacja, nie po to walczyliśmy....
- a to, że ma być "konstutucją", a wyszło minimum....

Do tego całego bałaganu jeszcze były dołożone STANDARDY wymagań egzaminacyjnych - jeszcze jedno jakieś ni to minimum, ni to co....Na dodatek w szkołach ponadgimnazjalnych weszły podstawowe i ponadpodstawowe....I znów z przeliczeniem na ocenę szkolną wyszedł bałagan - no bo ten, co wiedział mniej, mógł dostać lepszą ocenę od tego, co wiedział więcej...Cyrk po prostu. A tak prawdę powiedziawszy to wcale nie trzeba było wiedzieć i umieć, ale dobrze się wstrzelić.

No właśnie...czyli nie wiemy, co mamy. Stąd niezrozumienie tutaj...:)))
AnJa20-03-2009 23:08:46   [#52]

no - i po napisaniu tego co napisałyscie więcie mniej więcej tyle, co ja wiedziałem od początku

czyli na poczatku naszej dyskusji Wyście więcej nie wiedziały niż ja

i to jest specyfika tego forum- im więcej człowiek na nim czyta i pisze tym mniej nie wie i tak to trwa aż dojdzie do etapu, że mniej oznacza nic i wtedy już nic nie wie

wówczas zaczyna zajmowac się inną tematyką zaczynając oczywiście znów od nie wiedzenia więcej

moja przewaga nad Wami bierze się stąd, że jestem tu dłużej od Was, ale skrzat za mniej więcej rok będzie już na tym etapie niewiedzenia, na którym ja jestem dzisiaj

z tym, że ja będę wówczas na tym poziomie, który mają dzisiaj Ci, co debiutowali w 2002

skrzat20-03-2009 23:21:33   [#53]
dobre!! to się nazywa torpedować forum:))

jesteśmy na dobrej drodze: wiemy, że nie wiemy - teraz tylko należałoby zacząć nad sobą pracować, tylko że, kurka, znów nam zaczynają mieszać w podstawie. poziom niewiedzenia mieliśmy opanowany, a tu klops! mieszają dalej...:)
malgala20-03-2009 23:25:03   [#54]
o rety, to ja zanim ten poziom niewiedzenia osiągną chyba na emeryturze już będę :-)
a może ta nowa podstawa tak mnie wciągnie, że zasłużony odpoczynek jeszcze w czasie odłożą do momentu, aż znów nic nie będę wiedziała
AnJa21-03-2009 00:04:00   [#55]

nowa mi pasuje - i nie zamierzam wdawac się w dyskusje, czego w niej za duzó a czego za mało

kazali, będe wykonywal- zwłaszcza, ze rozumiem zapisy

 

skrzat21-03-2009 00:10:49   [#56]
kunkretna jest?
mówi co i jak?
i za co oceny?
AnJa21-03-2009 00:41:04   [#57]

mowi co

a że połaczona ze standardami to i po co

ocena to rzecz nieistotna

 

skrzat21-03-2009 00:48:58   [#58]
podobno najważniejsza
AnJa21-03-2009 00:53:26   [#59]

ocena realizacji podstawy- owszem, chyba wazna

 

warjun23-03-2009 20:11:29   [#60]
Nie wiem czy ktoś to pamięta

Jestem autorem tego postu!!!!!

Pytałem przede wszystkim czy:

Ma sens i jest to logiczne i mądre zażądać sprawozdań z podstawy programowej za pierwszy semestr.(nauczyciele w we wrześniu nie wiedzieli że takie rzeczy będą pisać)


Jak pisać takie sprawozdanie????? Może podzielicie się jak to się robi w waszych szkołach?

Jak ocenić które treści zostały opanowane a które nie? analizując kolejne sprawdziany
My mamy to określić!!! Dlatego na te pytania chciałem uzyskać wypowiedzi!!!!

Proszę piszcie na temat!!!! A jeżeli chce pisać o czym innym załóżcie inne posty!!!
ankate23-03-2009 20:15:36   [#61]
zamówcie se edukatora do szkoły, ewentualnie szkolenie rady pedagogcznej w ramach WDN bo tak zaocznie chyba się nie da ;-) Nauczyciele we wrześniu znali priorytety MEN i KO więc mogli się tego spodziewać...
warjun23-03-2009 20:22:06   [#62]
A u was piszą dopiero teraz? Czy pisali na bieżąco? Nam dyrekcja we wrześniu nic nie mówiła na temat sprawozdań, powiedziała tydzień temu i pokazała wzory jakby to można robić które dostała na szkoleniu.
W innych szkołach w okolicy pisać będą ale za semestr drugi
warjun23-03-2009 20:24:43   [#63]
ankate a może ty podzielisz sie jak te sprawozdania u ciebie wyglądają?
ankate23-03-2009 20:38:37   [#64]

u mnie po prostu piszą czy zrealizowali treści  podstawy programowej zgodnie z planem wynikowym czy nie.

 Ja ze swojej strony sprawdziłam czy omówione zostały zaplanowane na I półrocze lektury z j. polskiego, zerknęłam na analizy próbnych sprawdzianów w klasie VI i sprawdzianów podsumowujących I półrocze i to mi wystarczy.

Jak idę na hospitację nauczyciel ma obowiązek podczas rozmowy przed ... odnieść się do usytuowania tematu lekcji w podstawie programowej i sobie obserwuję...

Wasz dyrektor inaczej to czuje, więc czego innego wymaga.

Myślę, że tzreba poprosić go, aby wyjaśnił wam jak macie podejść do tych analiz i sprawozdań,

może na przykładzie swojego przedmiotu wam wyjaśni i wtedy będzie wam łatwiej

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]