Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Prawidłowość wykorzystywania L4
strony: [ 1 ]
alfa3609-03-2009 11:21:05   [#01]
Jak wygląda u Was, drodzy dyrektorzy, kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich? Co w sytuacji, kiedy osoba, która w szkole jest upoważniona do takich kontroli, czysto prywatnie idzie na bal karnawałowy, na której spotyka nauczycielkę teoretycznie przebywającą na L4?
ReniaB09-03-2009 11:43:50   [#02]
Zawiadomić odpowiedni oddział ZUS?
hanabi09-03-2009 12:06:15   [#03]

co to znaczy teoretycznie na L4

na L4 mozna być tylko w praktyce, a co ta osoba ma napisane w L4-bo jesli może chodzic to nie marnuj czasu;)

alfa3609-03-2009 12:45:55   [#04]
Napisałam teoretycznie, bo według zwolnienia ta osoba powinna leżeć (chorować). Faktem jest, że była na imprezie i bawiła się. Chodzi mi o działanie osoby sprawdzającej, która w tym czasie czysto prywatnie znalazła się na tej samej imprezie (a może taki nadzór sprawuje się 24 godz/dobę?)
Joannka09-03-2009 16:00:52   [#05]
"Chorować" to nie jest synonim słowa "leżeć" :))))

Może jednostka chorobowa tej pani wyklucza prowadzenie lekcji, ale chodzić i tańczyć może...
np utrata głosu- zapalenie krtani. Brak gorączki, brak dreszczy, nie łamie w mięśniach i kościach...tylko śpiewać nie można :((
eny09-03-2009 17:18:27   [#06]
A co to za funkcja "osoba sprawdzająca" ???
hanabi09-03-2009 22:04:27   [#07]
a z drugiej strony po co ten "sprawdzający" po imprezach łazi zamiast siedzieć w chałupie, teraz se biedy napytał;)
bosia09-03-2009 22:19:02   [#08]
a skąd wiadomo, ze pójście chorego na imprezę nie jest elementem zdrowienia?
ulkowa10-03-2009 00:08:43   [#09]
a ja też nie rozumiem pojęcia "osoba sprawdzająca"
Dyrektor szkoły i każdego innego zakładu pracy może powołać komisję w celu sprawdzenia prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego. Może również ten fakt zgłosić do ZUS i ZUS przeprowadzi kontrolę
alfa3610-03-2009 09:26:05   [#10]

Dla uściślenia: nauczycielka byla na L4, na ktorym widniało:"chory ma leżeć".

Dyrektor szkoły i każdego innego zakładu pracy może powołać komisję w celu sprawdzenia prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.- proszę mi napisać, gdzie znajdę sformulowanie o powołaniu komisji?

DYREK10-03-2009 14:34:53   [#11]

może się przyda:

Zwolnienie lekarskie: szef sprawdzi czy należy się L4

http://www.prawo.egospodarka.pl/38133,
Zwolnienie-lekarskie-szef-sprawdzi-czy-nalezy-sie-L4,1,34,3.html

alfa3610-03-2009 14:51:25   [#12]
Rozporządzenie mówi, że sprawdzić prawidłowość wykorzystywania L4 może pracodawca bądź imiennie upoważniona przez niego osoba (którą nazwałam o"osobą sprawdzającą"). Dlatego też pytam o sformulowanie dotyczące powołania komisji.
malmar1514-04-2009 16:12:31   [#13]

Jak kontrolować wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Pracodawca, który jest upoważniony do wypłacania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego, może w trakcie zwolnienia lekarskiego kontrolować pracownika. Taką kontrolę przeprowadza pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, np. pracownik działu kadr, w miejscu zamieszkania lub pobytu pracownika

 

Kontrolę pracownika przeprowadza pracodawca w okresie zwolnienia lekarskiego tego pracownika. Kontrolę kończy protokół pokontrolny przygotowywany i podpisany przez pracodawcę. Pracownik może wnieść zastrzeżenia do protokołu i np. wyjaśnić swoją nieobecność w domu podczas kontroli. Zatwierdzony przez pracodawcę protokół jest podstawą odmowy wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Pracownik może wystąpić do ZUS o ustalenie uprawnień do zasiłku.

Kto przeprowadza kontrolę

Kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadza płatnik zasiłku. Jeżeli uprawnionym do wypłaty zasiłku jest płatnik składek (np. pracodawca), wówczas płatnik może sprawdzić, czy zatrudnieni pracownicy wykorzystują zwolnienia lekarskie zgodnie z ich przeznaczeniem albo czy w czasie zwolnienia nie podejmują pracy zarobkowej. Gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS, to ZUS przeprowadza kontrolę w zakresie wykorzystywania zasiłku.

W szczególnych przypadkach, na wniosek płatnika składek będącego płatnikiem zasiłków, kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy przez zatrudnione przez niego osoby może przeprowadzić oddział ZUS.

WAŻNE!

Płatnik składek jest płatnikiem zasiłków, jeżeli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

Płatnik wypłaca zasiłki osobom ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Natomiast ZUS wypłaca zasiłki ubezpieczonym, którzy są zatrudnieni u płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 osób ubezpieczonych. Jeżeli prawo do zasiłków przysługuje po ustaniu tytułu ubezpieczenia, płatnikiem zasiłków zawsze jest ZUS.

WAŻNE!

Zawsze za okres po ustaniu ubezpieczenia prawo do zasiłków ustala i zasiłki te wypłaca oddział ZUS właściwy według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Upoważnienie do przeprowadzenia kontroli

Kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przeprowadza się w miarę potrzeby, bez ustalania z góry jej stałych terminów. Taka kontrola jest szczególnie wskazana w okresach zwiększonej nieobecności pracowników w pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki.

WAŻNE!

Kontrolę prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich płatnik przeprowadza również za okresy, w których osoba ubezpieczona jest nieobecna w pracy z powodu opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny.

Płatnik zasiłku, np. dyrektor firmy, może sam przeprowadzić kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich. Do przeprowadzenia kontroli może też wyznaczyć pracownika zakładu. W tym przypadku osobie wyznaczonej do kontroli płatnik powinien wystawić imienne upoważnienie. Warto wyznaczyć co najmniej dwie osoby do przeprowadzenia kontroli pracownika. Takie upoważnienie uprawnia do wykonywania kontroli w miejscu zamieszkania, w miejscu czasowego pobytu lub w miejscu zatrudnienia osoby kontrolowanej. Płatnik składek, np. pracodawca uprawniony do wypłaty zasiłków, może upoważnić do przeprowadzenia kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika innego pracownika tego zakładu pracy, do którego pracodawca ma zaufanie, że rzetelnie wypełni powierzone mu obowiązki związane z przeprowadzeniem takiej kontroli.

Na czym polega kontrola i jakie ujawnia nieprawidłowości

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu:

  • choroby polega na ustaleniu, czy pracownik w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej albo nie wykorzystuje zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem,
  • konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny polega na ustaleniu, czy:

- ubezpieczony nie wykonuje pracy zarobkowej w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny,
- ubezpieczony nie wykorzystuje zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem,
- poza pracownikiem nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę (nie dotyczy to opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat).

Za pracę zarobkową uważa się wszelkie czynności zmierzające do osiągnięcia zarobku, choćby były to czynności nieobciążające w sposób istotny organizmu, w tym m.in. wykonywanie czynności formalnoprawnych (podpisywanie dokumentów), zawieranie umów, reprezentacja przed sądem.

Natomiast kontrola zgodności wykorzystywania zwolnienia lekarskiego zgodnie z jego celem polega na sprawdzeniu, czy pracownik wykonuje czynności sprzeczne z celem zwolnienia lekarskiego od pracy lub czynności, które mogą przedłużyć okres choroby albo takie, które naruszają zalecenia lekarskie.

WAŻNE!

Nie jest przeszkodą do przeprowadzenia kontroli wpisane w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA zalecenie przez lekarza wystawiającego to zaświadczenie, że chory może chodzić.

Zalecenie takie oznacza bowiem, że chory może pójść np. do lekarza, do apteki lub na zalecone przez lekarza zabiegi lub rehabilitacje, a nie gdziekolwiek, w dowolnym celu, np. nie może wyjechać na wycieczkę zagraniczną.

Zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane zgodnie z jego celem, jeżeli ubezpieczony wyjechał na czas leczenia do rodziny, która może mu zapewnić opiekę w czasie choroby. Jednak aby uniknąć sytuacji, w której kontrolujący nie zastaną ubezpieczonego pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim, ubezpieczony powinien poinformować pracodawcę o zamiarze wyjazdu. Zasad wykorzystywania zwolnienia lekarskiego nie narusza także osoba, którą kontrolujący zastanie w trakcie wykonywania zwykłych czynności życiowych (np. przygotowywania posiłku) albo wykonywania czynności domowych w zastępstwie osoby, nad którą sprawuje opiekę. Kontrolujący powinien zatem w trakcie przeprowadzania kontroli uwzględnić warunki życiowe i rodzinne osoby ubezpieczonej, która korzysta ze zwolnienia od pracy.

Aneta Maj, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło: INFOR

Artykuł z dnia: 2009-04-06
ankate14-04-2009 16:59:23   [#14]
hmmm, nauczycielka w ciąży od początku korzysta ze zwolnienia, bo może się zarazić od dzieciaków wiatrówką, różyczką itp. jak wyjaśnia. Choroby po niej nie widać, doskonali się w międzyczasie...czy należałoby wysłać ekipę kontrolną???? To chyba lekarz bierze na siebie odpowiedzialność wi w zasadzie kontrola ZUS-owska powinna objąć jego przede wszystkim, z drugiej strony jak nie dać zwolnienia w ciąży...:-)
czarekmat14-04-2009 17:39:27   [#15]

hmmm, nauczycielka na L-4 już od kilku tygodni a w soboty i niedziele pracuje normalnie w prywatnej szkole wyższej (w tym samym budynku - szkoła wyższa wynajmuje pomieszczenia). I robi to na oczach innych nauczycieli i dyrekcji!!!

Ale już wielokrotnie pisałem na forach, w naszej szkole "są święte krowy i murzyni" , to, za co murzyn wyleciałby już dawno z roboty, świętej krowie nie grozi.

 

ReniaB15-04-2009 10:03:07   [#16]
Jeżeli rzeczywiście normalnie pracuje ZUS to wyłapie i będzie musiała oddać z nawiązką; znałam podobny przypadek
Ania Sz15-04-2009 12:42:13   [#17]
Reniu, ZUS nie wyłapie bo w szkole wyższej (jeśli prowadzi zajęcia) to na pewno ma umowę o dzieło (u nas tak jest-prawa autorskie) i składek do ZUS się od dzieło nie potrąca. Ale to zależy od rodzaju umowy jaki ma w szkole wyższej.
malmar1523-04-2009 07:04:33   [#18]

Firmy: kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim to fikcja

10 proc. kontroli zwolnień lekarskich ZUS przeprowadza na wniosek pracodawców. Co dziesiąty badany przez lekarza orzecznika zakładu pracownik jest uznawany za zdrowego. Pracodawcy sami kontrolują pracowników, ale mają problemy z ich zwolnieniem z pracy z tego powodu.

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/313042,firmy_kontrola_pracownika_na_zwolnieniu_lekarskim_to_fikcja.html

malmar1502-06-2009 17:54:57   [#19]

a tak se wkleję, niech będzie w jednym miejscu, bo czasem się może przydać ;-)

 

Kontrola zwolnień lekarskich

Okres pobytu na zwolnieniu lekarskim ma na celu szybki powrót pracownika do zdrowia i do pracy. Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do faktycznego stanu zdrowia swojego podwładnego, może sprawdzić, w jaki sposób pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie.

 

http://kadry.infor.pl/poprzednie_tematy_dnia/teksty/320250,kontrola_zwolnien_lekarskich.html

qwerty14-06-2012 16:28:45   [#20]

Ma pytanie jak szybko ZUS reaguje na donos o nieprawidłowym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego. Czy taki donos może napisać każdy czy tylko pracodawca. 

Gaba14-06-2012 17:18:33   [#21]

Donos - to doniesienie, gdy się chce zaszkodzić złośliwie, zawistnie.

Informacja obywatelska - wtedy, gdy chce się powiadomić odpowiednie organy o nieprawidłwościach.

Szanujmy język. Bardzo o to proszę.

ReniaB16-06-2012 05:46:37   [#22]

Teraz powinien bardzo szybko, w ZUS sa odpowiednie komórki, sprawdzają nawet zwolnienia krótkie

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]