Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Stażysta
strony: [ 1 ]
Iwona208-09-2003 21:06:33   [#01]

Bardzo proszę - pomóżcie, bo już się pogubiłam :-)

1 września został przyjęty do szkoły student 5 roku informatyki jako nauczyciel informatyki.

1. Rozpoczyna staż - tak czy nie???

2. Staż kończy 31 maja 2004r. - tak czy nie???

3. Pracę magisterską zdąży obronić do końca maja - tak twierdzi.

Odpowiedzcie mi - rozpoczyna ten staż czy raczej nie?

Jeśli zdąży się obronić przed końcem stażu, to powinien rozpocząć staż.
A jeśli nie zdąży, bo... coś mu wypadnie, bo... (różne przypadki losowe) - no właśnie - to co wtedy???

Rozwiejcie moje wątpliwości - PROSZĘ

Leszek08-09-2003 21:35:55   [#02]

Jeżeli został zatrudniony w trybie określonym  ustawą o systemie oświaty - to nie:

 -  "art. 7. ust. 1a. W uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, (...), zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
1b. Osobę, o której mowa w ust. 1a, zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, z tym że do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie jak dla nauczyciela kontraktowego."

Natomiast patrząc na informacje o kwalifikacjach tego studenta sądzę, że nie możesz zatrudnić go wg art. 10 KN.

Zatem wg mnie nie może rozpocząć stażu.

Pozdrawiam

ewa08-09-2003 21:37:45   [#03]

zgoda z KO na jego zatrudnienie jest, czyli formalności dopełnione i teraz tak; (art.9d. 1 KN) - rozpoczyna staż,  kończy tak jak napisałaś, jeżeli zdąży sie obronić, to złoży wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego (art.9b. 2 KN) , jeżeli nie zdąży się obronić, no to niestety nie będzie spełniał warunków  do uzyskania kolejnego stopnia awansu (art. 9b. 1 KN), czyli tego wniosku składać nie powinien, bo nie spełnia wymogów formalnych

ewa08-09-2003 21:41:13   [#04]

matko, nie odświeżyłam a i jeszcze podałam informacje inne niż Leszek :-(

ewa08-09-2003 21:50:05   [#05]
tylko jakie stanowisko wpisać temu nauczycielowi w umowie o pracę "po nauczyciel" czy jak? No, bo jeżeli nauczyciel, to nie doczytałam, że nie może rozpocząć stażu, ograniczeniem dla nauczyciela w rozpoczęciu stażu jest zatrudnienie go po 14 dniach od rozpoczęcia zajęć. Matko Leszku wyjaśnij mi to, bo znowu mi się puzle rozsypały :-(
Leszek08-09-2003 21:53:13   [#06]

Tutaj istotny jest tryb zatudnienia studenta.

Nie posiada on na dzień dzisiejszy (na bazie tutejszych zapisów) ani kwalifikacji wymagalnych do przedmiotu, ani przygotowania pedagogicznego - chyba , że Iwona ukryła tu jakieś informacje o studencie.

Dobrze jest się różnić Ewo :-)

Pozdrawiam

ewa08-09-2003 21:55:18   [#07]

 jasne, że dobrze ;-)

pozdrowienia :-))

Leszek08-09-2003 21:56:08   [#08]

Konstrukcja umowy (na czas określony) na bazie KPracy i dalej jak o nauczycielu. I nie zapomnieć wpisać do umowy uregulowań z UoSO (cytowane).

Pozdrawiam

ewa08-09-2003 21:57:58   [#09]
yhm, dzięki :-)
Iwona208-09-2003 22:25:18   [#10]

O, matko...

Teraz to już całkiem zgłupiałam :-(

Chłopak ma maturę, studiuje na 5-letnich studiach magisterskich (informatyka z myzyką) - obecnie jest na 5 roku - w maju ma się bronić.

To tyle nt. jego wykształcenia - żadne SN po drodze, żaden licencjat...

Został przyjęty jako nauczyciel informatyki - na cały etat (szkoła podstawowa).

O, matko i co teraz???

Leszek08-09-2003 22:31:13   [#11]

Iwono, czy przy zatwierdzaniu arkusza go wykazałaś?

Jak go zatrudniłaś, wg Karty nauczyciela?

Zgodę KO masz na to, jak nie to zorientuj się o tryb wystąpienia obowiązujący w  Twoim województwie o zgodę na jego zatrudnienie.

Pozdrawiam

Iwona208-09-2003 22:41:22   [#12]

Leszek

To nie ja temu winna (ja nie dyrek) - dostałam tego "nauczyciela" stażystę pod opiekę - i tu zaczęłam się zastanawiać nad jego sytuacją... i wyszły mi takie oto kwiatki - jak powyżej.

Mój dyrek twierdzi, że jak zdąży się obronić do końca maja, to wszystko w porządku - ma rozpoczynać staż.

I co teraz???

Leszek08-09-2003 23:41:13   [#13]

No tak, Ty nie jesteś dyrektorem, więc to nie Twój problem tylko dyrektora.

Nie martw się i rób swoje jako opiekun stażu, dyrektora rozgrzeszą inni .

:-)

Pozdrawiam

Iwona210-09-2003 09:27:19   [#14]

Dziękuję wam wszystkim za pomoc.

Pozdrawiam - Iwona

bogna08-01-2004 18:58:49   [#15]

jaką możliwość awansu ma ten student?

Załóżmy, że student o którym pisała Iwona został zatrudniony na podstawie cytowanego przez Leszka art.7 ust.1a i 1b USO (za zgodą KO)

W takim razie w tym roku szkolnym nie mógł rozpocząć stażu - tak?

W tym roku szkolnym otrzymuje wynagrodzenie jak nauczyciel kontraktowy - tak?

Załóżmy, że w tym roku zrobi kurs pedagogiczny i powiedzmy 20.06.2004 obroni pracę magisterską

I załóżmy, że w roku szkolnym 2004/2005 nadal chce pracować w szkole.

W jaki sposób należy z nim nawiązać stosunek pracy z dniem 1.09.2004?

Nie można chyba na podst. art.10 ust.2 KN - bo nie spełnia warunku "rozpoczęcia pracy w szkole" - no to jak?

Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.

2. Z osobą posiadającą wymagane kwalifikacje, z zastrzeżeniem ust. 3, i rozpoczynającą pracę w szkole stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony na jeden rok szkolny w celu odbycia stażu wymaganego do uzyskania awansu na stopień nauczyciela kontraktowego, z zastrzeżeniem ust. 7. W przypadkach, o których mowa w art. 9c ust. 11 i art. 9g ust. 8, w razie ustalenia dodatkowego stażu, z nauczycielem stażystą nawiązuje się stosunek pracy na czas określony na kolejny jeden rok szkolny.

Ewa z Rz09-01-2004 07:00:38   [#16]

bogna,

rozpoczyna pracę PO uzyskaniu kwalifikacji...

A obecny rok szkolny ma płacone jak n-l stażysta... i jego zatrudnienie wygasa z końcem tego roku szkolnego.

bogna09-01-2004 10:56:20   [#17]

Ewa - a dlaczego ma teraz płacone jak stażysta?

jeśli jest zatrudniony na podst. art.7 ust 1a i 1b USO:

art. 7. ust. 1a. W uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, (...), zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
1b. Osobę, o której mowa w ust. 1a, zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, z tym że do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie jak dla nauczyciela kontraktowego.

Ewa z Rz09-01-2004 20:39:32   [#18]

bo tu zatrudnienie powinno być na podstawie KN

art 10 ust 9 i ust 10:

9. W przypadku, o którym mowa w ust. 7, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w ust. 5 pkt 5.

10. Do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ust. 9 nie stosuje się przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści.

RomanG09-01-2004 20:45:36   [#19]
Po nadajniku widzę, że Ewa siedzi w Łodzi :-))
Marecki10-01-2004 10:30:58   [#20]

awans zawodowy nie dla studenta

moje stanowisko jest takie jak Ewy. "Nauczyciel" nie odbywa stażu , nie ma kwalifikacji i przygotowania pedagogicznego, płacony jest jak stażysta a umowa wygasa z końcem roku szkolnego, na który została zawarta.

Podobny przypadek mam u siebie.
Marek Pleśniar10-01-2004 10:38:50   [#21]
zgadza się:-)
Krystyna D10-01-2004 11:35:33   [#22]

nie zgadza się

nauczyciel Iwony2 nie ma kwalifikacji (wykształcenie średnie) i nie ma przygotowania pedagogicznego, wobec tego traktowany jest jak "osoba" a nie "nauczyciel" zgodnie z art. 7 ust. 1a i 1b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 48, poz. 550, Nr 104, poz. 1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1320, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 144, poz. 1615, z 2002 r. Nr 41, poz. 362, Nr 113, poz. 984, Nr 141, poz. 1185 i Nr 200, poz. 1683 oraz z 2003 r. Nr 6, poz. 65, Nr 128, poz. 1176 i Nr 137, poz. 1304),

do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ww. ustawy nie stosuje się przepisów dotyczących zdobywania stopni awansu zawodowego. Osobę, o której mowa w ust. 1a, zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, z tym że do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie jak dla nauczyciela kontraktowego.

Marek Pleśniar10-01-2004 11:43:14   [#23]

czyli kontraktowy?

Przemawia rzeczywiscie argument że to "nauczyciel" a nie nauczyciel:-)

To kolejny przyczynek do naszego myślenia nauczycielskiego. Na wszystko się w naszym środowisku wydaje dobrą KN. A istnieje życie pozaKN-owe;-)

Leszek od samego początku (post #2) miał rację.

Marek Pleśniar10-01-2004 11:43:53   [#24]
i żadnego stażu ani awansowania:-)
Krystyna D10-01-2004 11:53:22   [#25]
nauczyciel jest bity dwa razy jeśli pracuje bez kwalifikacji do zajmowanego stanowiska: dostaje mniej pieniędzy niż "osoba" w rozumieniu ustawy o systemie oświaty i na dodatek nie jest osobą. Śmiać sie czy płakać???
:-)))  :-((((
Marecki10-01-2004 12:13:30   [#26]
to wszystko wynika z niespójności przepisów prawa oświatowego i jego interpretacji przez czynnik decyzyjny, który jest przedstawicielem ministra w terenie. A dyskusja na forum pokazuje, że co kuratorium, to inne zwyczaje, zasady współpracy z dyrektorami, etc.
Ewa z Rz10-01-2004 18:40:37   [#27]

wg mnie (i nie tylko)

tutaj nie można stosować tego art UoSO i KP, bo student nie ma odpowiedniego poziomu wyksztłacenia, a KN zabrania zatrudniania takiej osoby w szkole poza przypadkami okreslonymi wprost w KN. A KP ma zastosowanie tylko do sytuacji nie określonych w KN.

W sposób podany przez KrystynęD można zatrudnić osobę posiadającą wymagany poziom wykształcenia lecz niespełniajacą innych wymagań, oczywiscie za zgodą KO.

Krystyna D10-01-2004 20:28:18   [#28]

UoSO nie precyzuje poziomu wykształcenia

 

Art. 9. 1. Stanowisko nauczyciela, z zastrzeżeniem ust. 1a, może zajmować osoba, która:

1) posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje;
 
Art. 10

9. W przypadku, o którym mowa w ust. 7, jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela, który nie spełnia warunku wymienionego w ust. 5 pkt 5.

10. Do nauczycieli zatrudnionych na podstawie ust. 9 nie stosuje się przepisów rozdziału 3a. Dla celów płacowych nauczyciele ci są traktowani jak nauczyciele stażyści.

czyli na podstawie karty nie można zatrudnić kogoś, kto nie ma odpowiedniego poziomu wykształcenia czyli nie jest w rozumieniu ustawy nauczycielem. Natomiast uoso pozwala w art.7 na zatrudnienie np. studenta jeśli dyrektor szkoły uzna, że jego przygotowanie jest odpowiednie do prowadzenia danych zajęć i uzyska na to zgodę kuratora. Mam wrażenie, że przepis ten wprowadzono w związku z trudnościami w pozyskaniu nauczycieli języków obcych. Student filologii angielskiej lub niemieckiej albo słuchacze nkjo często zatrudniani są właśnie w ten sposób.

Art. 7. 1. Szkołą publiczną jest szkoła, która:

3) zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone w odrębnych przepisach, z zastrzeżeniem ust. 1a,

1a. W uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.

1b. Osobę, o której mowa w ust. 1a, zatrudnia się na zasadach określonych w Kodeksie pracy, z tym że do osób tych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć edukacyjnych nauczycieli oraz ustala się wynagrodzenie jak dla nauczyciela kontraktowego.

Ewa z Rz10-01-2004 21:32:43   [#29]

Krysiu, a może by tak przytoczyć pkt 5 ust. 5 art 10 KN?

5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska
 
Osoba, która tego warunku nie spełnia, nie posiada kwalifikacji w rozumieniu art 9 KN, a można ja zatrudnić, właśnie za zgodą KO - i tu właśnie mieści się student.
 
Inaczej dochodzi do paradoksu - nauczyciel z pełnymi kwalifikacjami rozpoczynajac pracę otrzymuje wynagrodzenie n-la stażysty, a student wynagrodzenie jak n-l kontraktowy?!!
 
Moja dyrektorska dusza się przeciw temu wzdraga i w żadnym wypadku nie zastosowałabym podanej przez ciebie podstawy do zatrudnienia studenta.
Krystyna D10-01-2004 22:03:10   [#30]

dochodzi do paradoksu

zgadza się nauczyciel w tym układzie jest obywatelem drugiej kategorii.

W przypadku KN i w przypadku UoSO kurator wyraża zgodę na zatrudnienie bez kwalifikacji i mam wrażenie, że to on podaje podstawę prawną wg której należy zatrudnić "osobę" czy nauczyciela.

byle jakie mamy przepisy :-(

ciągle jest tak, jak w ruskim dowcipie: miało być lepiej a jest tak jak zawsze.

bogna13-01-2004 10:27:33   [#31]

chciałam się jeszcze upewnić

Czy powinno być tak:

  1. KO daje zgodę na zatrudnienie studenta na podst. art.10 ust.9 KN - to zatrudnia się jako nauczyciela i dla celów płacowych traktuje jak nauczyciela stażystę (ale nie może rozpocząć stażu)?
  2. KO daje zgodę na zatrudnienie studenta na podstawie art.7 ust.1a USO - to zatrudnia się na zasadach określonych w KP i ustala wynagrodzenie jak dla nauczyciela kontraktowego?
Krystyna D13-01-2004 10:48:33   [#32]
z zatrudnieniem na podstawie KN sprawa jest skomplikowana o tyle, że
sytuacja 1. student ma świadectwo dojrzałości i odbywa studia, czyli ma wykształcenia średnie, nie ma przygotowania pedagogicznego i w związku z tym nie spełnia warunków pozwalających zatrudnić go jako nauczyciela, czyli nie można z Karty
sytuacja 2. student ale po maturze ukończył zakład kształcenia nauczycieli czyli np. SN i w zwiazku z tym jest nauczycielem i można z Karty uff... :-)
Ewa z Rz13-01-2004 16:32:55   [#33]

zawsze

studenta można z Karty, o ile KO wyrazi zgodę.

A o podstawie zatrudnienia decyduje dyrek zwracając się o zgodę do KO - musi podać podstawę prawną oraz uzasadnienie swojej prośby.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]