Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Trzynastka -proszę o poradę
strony: [ 1 ]
Iwona6526-01-2009 12:32:52   [#01]
Witam,

nauczyciel zatrudniony był od 1 września do 31 stycznia na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na urlopie. Czy należy wypłacić 13-nastkę za 4 miesiące?
Z góry dziękuje za odpowiedź, a jeśli do tego dojdzie podstawa prawna, to będę szczęśliwa :))
Ania Sz26-01-2009 13:37:59   [#02]
Należy - a pp to ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.

Poszukaj szukajką wątki dot. 13 bo było ich sporo....
Asinta26-01-2009 13:45:36   [#03]
Ja bym nie wypłaciła, bo nie jest zatrudniona na cały rok szkolny!!
Powinna być zatrudniona od 01.09 do 31.08 by otrzymać 13-tke proporcjonalnie do okresu przepracowanego.
Ania Sz26-01-2009 13:51:00   [#04]
A gdzie pp na to?

Rok szkolny to nie organizacja pracy szkoły.
Asinta26-01-2009 14:01:34   [#05]
Aniu SZ przeczytaj sobie nr 69 "Doradcy" z marca 2007.
Tytuł: Dodatkowe wynagrodzenie roczne w orzecznictwie SN.
Jest tam wyraźnie opisane co to znaczy zgodnie z organizacją pracy szkoły.
Ania Sz26-01-2009 14:23:30   [#06]
Asiu, ja mam 2 interpretacje na to żeby w sytuacji wymienionej w #1 wypłacić a jedną, żeby nie wypłacić.

Jeśli do zapisów ustawy lub rozporządzenia nie ma jednolitej interpretacji to ja zawsze stosuję na korzyść pracownika.

A o organizacji pracy szkoły szeroko wypowiedział się m.in. ZNP w wątku nt. 13.
Agnieszka Rumik28-01-2009 07:46:09   [#07]
Trzynastka się nie należy temu nauczycielowi, ponieważ nie został zatrudniony zgodnie z organizacją pracy szkoła i nie przepracował min. 6 miesięcy. Zatrudnienie zgodnie z organizacją to zatrudnienie od 1 września do 31 sierpnia. Tak zatrudniony nauczyciel np. w 2008 r. otrzymałby trzynastkę mimo przepracowania w tym roku tylko 4 miesięcy (wrzesień - grudzień). W pozostałych przypadkach, gdy zatrudnienie nie wynika z organizacji pracy szkoły, a np. z organizacji nauczania, czyli np. konieczności zatrudnienia nauczyciela na zastępstwo - nauczyciel musi przepracować wymagane minimum 6 miesięcy.
rzewa28-01-2009 07:57:40   [#08]
takie zatrudnienie jak w #01 wynika właśnie z organizacji pracy szkoły -> szkoła potrzebuje tego n-la właśnie w takim okresie z powodów organizacyjnych a nie żadnych innych

organizacja nauczania wymaga zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony jeśli dany przedmiot ma być w szkole zgodnie z planem nauczania

organizacja roku szkolnego to określenie kiedy w danym roku szkolnym n-le mają prowadzić zajęcia z uczniami, kiedy mają urlopy a kiedy mają ew. wykonywać inne prace itp

.............
a jeśli ten n-l został zatrudniony na okres od 1.09 do 31.01 dlatego, że dany przedmiot w szkole jest nauczany tylko w semestrze zimowym -> też uważałabyś, że 13 się nie należy?
Ania Sz29-01-2009 00:45:43   [#09]
Mój radca prawny z OP wypowiedział się w kwestii wypłaty DWR dla n-li traktując każdą umowę na zastępstwo z nauczycielem jako umowę wynikającą z organizacji pracy szkoły i każdorazowo DWR temu nauczycielowi się należy :-)
Iwona6529-01-2009 10:15:58   [#10]
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Tak właśnie mi się wydawało, ale jak zwykle tu na WSZYSTKICH można liczyć :)
Magik01-02-2009 07:55:55   [#11]
Rzewo czy to znaczy, że  nauczycielowi zatrudnionemu od 1 września na czas nieokreślony też mu się należy 13-tka za 4 miesiące od września do grudnia ?
dyrlo01-02-2009 10:38:56   [#12]
ja nie rzewa ale odpowiem żebyś się uspokoiła, - TAK :-)
Magik01-02-2009 11:43:20   [#13]

Dzięki dyrlo za odpowiedź.

Tyle tylko, że mi nie dali tłumacząc, że zatrudnienie na czas nieokreślony nie wynika z organizacji pracy szkoły.

Dla mnie to jest absolutnie nielogiczne..

bosia01-02-2009 11:49:15   [#14]
a z czego wynika?
Magik01-02-2009 11:58:14   [#15]
Właśnie nie wiem, były tylko takie argumenty, że zatrudnienie na czas określony od 1 września do 31 sierpnia wynika z organizacji pracy szkoły a ztrudnienie na czas nieokreślony nie wynika z organizacji pracy szkoły..takie są przepisy i już!
Magik01-02-2009 11:59:33   [#16]
Mogłam tę sprawę skierować do sądu pracy żałuję, że tego nie zrobiłam, tym bardziej, że takie praktyki trwają do dziś.
Kora47811-02-2009 17:23:41   [#17]

Serdecznie witam wszystkich "starych" doświadczonych forumowiczów. Do tej pory bardziej Was podziwiałam za wiedzę. Wychyliłam sie z pisaniem chyba tylko ze dwa razy. Dzisiaj przyjęłam noworoczne postanowienie: będę ucinać gadulca na forum OSKKO. Zanim się na dobre rozkręcę, mam prośbę do bardziej doświadczonych. Skomentujcie zapis ze strony ZNP:       http://www.znp.edu.pl/text.php?action=view&id=8450&cat=31am , a dokładniej chodzi mi o odliczenia

3. Okresy zatrudnienia, które nie upoważniają nauczyciela do dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

Przy naliczaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie powinno być uwzględniane wynagrodzenie otrzymywane m.in. w okresie:
-pozostawania przez nauczyciela w stanie nieczynnym,
-przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia,
-przebywania na urlopie udzielonym w celu dokształcania się (art. 68 KN),
-niezdolności do pracy z powodu choroby,
-poszukiwania pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę,
-poszukiwania pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę,
-sprawowania opieki nad dzieckiem do 14 lat,
-wykonywania badań lekarskich
-szkolenia BHP,
-załatwiania spraw osobistych i rodzinnych,
-przebywania na szkoleniu,

Dzisiaj dostałam telefon z gminnej księgowości, że powinnam dać im wykaz dotyczący dni, w których pracownicy byli na szkoleniu bhp lub na innym szkoleniu. Myślałam, że żartują. Czy Wy u siebie odliczacie???

Ania Sz11-02-2009 17:39:42   [#18]
Ja nie odliczam dni podczas których pracownik jest na szkoleniu BHP czy w delegacji.
Kadry12-02-2009 08:14:38   [#19]
Ja też nie. Poza tym szkolenie BHP czy inne, jak również badania lekarskie niekoniecznie muszą zająć cały dzień. To co wtedy przeliczać jeszcze na kilka godzin? To już chyba jakaś paranoja. A szkolenie związane z pracą na danym stanowisku moim zdaniem mieści się w zakresie czynności pracownika i ja byłabym za tym, żeby uznawać że praca jest wtedy świadczona. Przeciez pracownik powienien podnosić swoje kwalifikacje. To podobnie delegowanie do pracy związkowej. Praca nie jest wykonywana na rzecz danego pracodawcy, ale zgodnie z uchwałą SN z 13-12-2005r. "pracownik chroniący w ramach działalności związkowej interesu pracowników danego pracodawcy nie świadczy co prawda pracy objętej zakresem jego obowiązków, jednakże wykonując pracę związkową, pośrednio wykonuje pracę na rzecz danego pracodawcy....Pracownik jest w pracy nieobecny, czyli zwolniony z obowiązku świadczenia pracy (wykonywania) pracy w tym znaczeniu, iż wystepują zdarzenia i okoliczności uniemożliwiające mu stawienie sie do pracy i jej świadczenie."
Kora47812-02-2009 08:25:55   [#20]
Ja tez nigdy nie odliczałam. Mnie poirytowało, że taka interpretacja znalazła się na stronie ZNP. Wydawalo  mi się, że ZZ interpretują prawo na korzyść pracownika.  Moim zdaniem w tym przypadku jest to nadinterpretacja. Szkoda, że to umieszczono na stronie ZNP.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]