Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Koniec semestru
strony: [ 1 ]
Krzysztof gim01-09-2003 17:16:33   [#01]
Kurator podał terminy ferii zimowych. Czy mozna wyznaczyć inny termin zakończenia I semestru i na jakiej podstawie prawnej?
Lucyna N01-09-2003 18:52:26   [#02]

Przeglądałam rozporządzenia i nie znalazłam wytycznych dot. zakończenia I semestru. Par. 9 ust. rozp. o ocenianiu mówi, że:

"Klasyfikowanie śródroczne uczniów przeprowadza się co najmniej raz w ciągu roku szkolnego, w terminach określonych w statucie szkoły.."

Stąd też chcemy przyjąć wcześniejsze zakończenie (tzn. nie równo z feriami) I semestru. W sąsiednim gimnazjum określono, ze II sem. rozpoczyna się następnego dnia po konferencji klasyfikacyjnej. Ta z kolei odbywa się na tydzień przed feriami , nie później jednak niż w ostatnim tygodniu stycznia.

Może coś takiego rozważyć? U nas ferie kończą się dopiero 1 marca.

Elusia01-09-2003 19:01:23   [#03]
A my już dawno mamy drugi tydzień stycznia.
Majka01-09-2003 19:02:06   [#04]
Mamy ferie od lutego, koniec semestru planujemy 12 stycznia.
Elusia01-09-2003 19:02:07   [#05]
I znam szkoły gdzie pierwszy semstr kończy się przed Bożym Narodzeniem.
beera01-09-2003 19:38:17   [#06]

Lucyno

ten fragment, ktory zacytowałaś jest własnie podstawą do samodzielnego ustalania przez szkoły terminow klasyfikacyjnych .
Bo chyba o to chodzi Krzysztofowi?

Koniec I semestru u nas tez bywał róznie, bo terminy ferii przypadaly w dziwacznych terminach.

barbaras201-09-2003 19:40:01   [#07]
U nas w ubr roku Rada zatwierdził iz semestr konczył sie przed Bożym Narodzenie. Musi to byc uchwała RP i zapis w statucie ze RP ma takie uprawnienia
Lucyna N01-09-2003 19:51:55   [#08]

Asiu

Dzięki

właśnie chciałam wykazać, ze termin nie jest narzucony :-)))))

beera01-09-2003 20:00:50   [#09]

no...

nie jest :-))

krystyna01-09-2003 22:30:27   [#10]

my też zrobiliśmu kolejny aneks do Statutu, a długość semestrów określiliśmy mniej więcej tak:

Pierwszy semestr rozpoczyna się w pierwszym powszednim dniu września (to z rozp. o org. r.szk.), a kończy w drugi piątek stycznia.

Drugi semestr rozpoczyna się w najbliższy poniedziałek (po tym piątku - kurcze, nie wiem jak to zgrabniej ująć..........), a kończy w ostatni piątek czerwca.

Bożenak02-09-2003 13:05:21   [#11]
 Czy nie  słuchałam , czy też nie ma tu dyrektorów z lubelskiego . Nam kurator powiedział : I semestr kończy sie 23 stycznia. Czy mam jakieś... przysłyszenia ?
Ewa z Rz02-09-2003 13:11:30   [#12]

Kurator trochę się zapędził...

A jeśli w szkole rok nie dzieli się wogóle na semestry lub jest ich 3 , to co wtedy?..

Jacek02-09-2003 15:09:58   [#13]

Ja jestem z lubelskiego choć na naradzie nie byłem bo siedziałem na egzaminach poprawkowych, ale gdy usłyszałem co powiedział kurator to wysnułem ten sam wniosek co Ewa, że chłop sie zapędził.

U mnie klasyfikacja w drugim tygodniu stycznia, zatwierdzenie wyników klasyfikacji 16 stycznia a od 19 stycznia zaczynamy II semestr

fredi02-09-2003 19:14:50   [#14]
też lubelskie. usciślam kurator określił termin - 23 styczeń
Leszek02-09-2003 20:20:29   [#15]

Przyłączam się do tych, którzy twierdzą , że się zapędził.

Pozdrawiam

beera03-09-2003 10:26:30   [#16]

Mógł

po prostu dokonać skrótu pewnego i w ten sposób oznajmił termin ferii

Niezręczność językowa, zamiast wkraczania w kompetencje- mogło też po prostu tak być

fredi04-01-2004 12:39:12   [#17]
Kto ma jakiś zręczny zapis w statucie w tej sprawie?
Elusia04-01-2004 14:00:06   [#18]
Rok szkolny zostaje podzielony na dwa semestry. Klasyfikacja śródroczna będzie przeprowadzana w drugim tygodniu stycznia.
Gaba04-01-2004 14:24:22   [#19]
Rok szkolny zostaje podzielony na dwa semestry. Klasyfikacja śródroczna będzie przeprowadzana w drugim tygodniu stycznia.

 

a jeszcze zręczniej - (proszę o wybaczenie Elusiu!!!)

rok szkolny dzieli się na dwa semestry. Klasyfikacja odbywa się/Klasyfikację przeprowadza się w drugim tygodniu stycznia...

 

język urzędowy rządzi się swoimi prawidłami - stosujcie czas teraźniejszy ciągły (a mamy taki) oraz konstrukcje bezosobowe czasowników - 3 os. l.poj. + się.

unikajcie strony biernej (nie jest lubiana przez język polski - te konstrukcje odczuwane są jako obce) oraz czasy przyszłe typu - będzie coś przeprowadzone.

 

Piszcie prosto dokumenty - style zawiłe (taki jak mój osobniczy) zostawcie dla wypowiedzi osobistych, ten sam czlowiek może porzoumiewac się wieloma stylami i... to jest fantastyczne.

Przepraszam za!

Elusia04-01-2004 14:35:56   [#20]
Nie ma za co ;-))) Dla mnie pisanie czegokolwiek to zawsze  horror ;-)
Jacek W04-01-2004 16:02:18   [#21]

W mojej szkole: Semestr zimowy kończy się w najbliższy piątek po dniu 15 stycznia.

Sąsiedzi mają zapis o 19 tygodniach nauki.

Krystyna D04-01-2004 18:54:47   [#22]

okresy nie semestry

Chyba dobrze pamiętam, że semestry są tylko w szkołach dla dorosłych,
w szkołach są po prostu okresy na co wskazuje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 29, poz. 323 i Nr 128, poz. 1419, z 2002 r. Nr 46, poz. 433, Nr 155, poz. 1289 i Nr 214, poz. 1807 oraz z 2003 r. Nr 26, poz. 225)

§ 9. 1. Klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych, według skali określonej w statucie szkoły, oraz oceny zachowania, z zastrzeżeniem ust. 1a i 6.

§ 9. 6. W szkołach policealnych i pomaturalnych zachowania nie ocenia się. Oceny klasyfikacyjne według skali, o której mowa w § 11 ust. 2, ustala się po każdym semestrze.

enka04-01-2004 19:14:04   [#23]
W rozporządzeniu o ocenianiu..... jest zapis, ze  śródoczna klasyfikacja odbywa się w terminie określonym w statucie szkoły.

Nie ma więc potrzeby w statucie zapisywać, iż rok szkolny dzieli się na dwa okresy, wystarczy określić tylko termin śródrocznej klasyfikacji (co najmniej jednej) i z tego wynika już na ile okresów dzieli się w danej szkole rok szkolny.  i tyle.

Termin śródrocznej klasyfikacji w statutach szkoły określany jest często dość ogólnie. np;

"Klasyfikowanie śródroczne uczniów przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego, w ostatnim tygodniu przed terminem ferii zimowych".


Albo np. "Klasyfikowanie śródroczne uczniów przeprowadza się raz w ciągu roku szkolnego w 19 tygodniu zajęć dydaktycznych".



I wystarczy.

Natomiast sugerowałabym,( gaba, ty wiesz),  zmianę terminu "semestr" na "okres". I nie jest to tylko czepianie się słowa, :)))  tylko po prostu: semestralne ocenianie jest w szkołach dla dorosłych.
violka04-01-2004 19:22:53   [#24]

Asiu

w lubelskim zalecono przeprowadzenie klasyfikacji do 23 stycznia

a kurator nie mógł dokonać po prostu dokonać skrótu pewnego i w ten sposób oznajmił termin ferii

... bo ferie u nas zaczynają się 16 lutego

my w statucie mieliśmy zapis że I semetr kończy się ostatniego dnia przed feriaminie, więc aby II semestr nie był zbyt krótki zdecydowalismy się przprowadzić klasyfikację tak jak zwykle czyli w 3 tygodniu stycznia i przed feriami będziemy mieć 3 tygodnie nowego semestru

taki zapis wydaje się być logiczny - pani minister chyba mówiła coś zmiennych terminach ferii w kolejnych latach

beera04-01-2004 19:25:06   [#25]

okres, czy semestr

Raczej semestr i to w szkole każdego rodzaju

Uso:

5. Zebrania plenarne rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie (semestrze) w związku z zatwierdzeniem wyników klasyfikowania i promowania uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć szkolnych oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być organizowane, na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy przewodniczącego, rady szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ

z dnia 21 marca 2001 r.

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych(Dz. U. Nr 29, poz. 323 i Nr 128, poz. 1419, z 2002 r. Nr 46, poz. 433, Nr 155, poz. 1289 i Nr 214, poz. 1807 oraz z 2003 r. Nr 26, poz. 225)obowiązuje od dnia 14 kwietnia 2001 r.
§ 3. 1. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:1) formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych oraz informowanie o nich uczniów i ich rodziców (prawnych opiekunów),
2) bieżące ocenianie i śródroczne klasyfikowanie, według skali i w formach przyjętych w danej szkole, oraz zaliczanie niektórych zajęć edukacyjnych,
3) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych,
4) ustalanie ocen klasyfikacyjnych na koniec roku szkolnego (semestru) i warunki ich poprawiania.

§ 11. 1. Oceny bieżące i oceny klasyfikacyjne śródroczne ustala się według skali określonej w statucie szkoły, z zastrzeżeniem ust. 4.

2. Oceny klasyfikacyjne końcoworoczne (semestralne), począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, z zastrzeżeniem ust. 4, ustala się w stopniach według następującej skali:

beera04-01-2004 19:27:38   [#26]

oooo

ile wpisow:-))

Violka- taż ja nie wiem, co ten wasz kurator:-)) zalozyłam dobra wolę ;-))

Natomiast nie wiem, skąd się tu wziął zamysł,ze semestralne ocenianie jest tylko w szkolach dla doroslych?

Ponownie cytuję najważniejsze:

2. Oceny klasyfikacyjne końcoworoczne (semestralne), począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, z zastrzeżeniem ust. 4, ustala się w stopniach według następującej skali:

violka04-01-2004 19:31:04   [#27]

ja też nie zakładam złej woli

pewnie chodziło mu o to samo (za krótki 2 semestr)

wszyscy byli tak zaszokowani tym terminem ferii (zawsze ferie wtedy się kończyły a nie zaczynały), że obawiali się iż dyrektorzy nie zwrócą uwagi na tak ważny szczegół jak termin klasyfikacji

beera04-01-2004 19:33:23   [#28]

;-)))

nie zakładamy zlej woli:-))

ale cos tam se myslimy, czy mi się wydaje?

;-)))

enka04-01-2004 19:37:48   [#29]
To,  co w nawiasie, dotyczy szkoły dla dorosłych i szkół policealnych.
W szkołach dla dorosłych nie ma klasyfikacji końcoworocznej tylko jest klasyfikacja semestralna. Słuchacze szkoły dla dorosłych są promowani po każdym semetrze.

I stad takie podwójne zapisy. Ale one nie oznaczają, iż pojęcia "okres/semestr" i "klasyfikacja koncoworoczne/semestralna" są zamienne.

A to pismo kuratora lubelskiego jest dość w takim razie zadziwiające. Czy rzeczywiście był zapis: zalecam przeprowadzenie, czy może jakowaś sugestia tylko??? Albo i jeszcze coś równie enigmatycznego?
beera04-01-2004 20:28:13   [#30]

slowa "okres" w przepisach stosuje się w znaczeniu " okres czasu" . "okres historii", "okres stażu"

Natomiast nie wiem skąd przekonanie, ze "semestr" w nawiasie dotyczy tylko szkól dla doroslych?

Wystarczy popatrzeć choćby na ten zapis po raz kolejny:

2. Oceny klasyfikacyjne końcoworoczne (semestralne), począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej, z zastrzeżeniem ust. 4, ustala się w stopniach według następującej skali:

Co powinno się czytać tak:

Począwszy od klasy IV SP oceny klasyfikacyjne koncoworoczne ustala się:
oraz
Począwszy od klasy IV SP oceny klasyfikacyjne semestralne ustala się:

Poza tym okreslenie "semestr " pojawia się w rozdziale 2 rozporządzenia:

Rozdział 2
Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach dla dzieci i młodzieży

Nie tylko w rozdziale 3, ktory dotyczy szkół dla dorosłych

Ale jesli znajdziecie w tych rozporządzeniach argumenty na rzecz stosowania slowa "okres" to zmienię sobie wszystkie dokumenty;-)))
co mi tam...

beera04-01-2004 20:49:51   [#31]

kurde....coś mnie zatrzymalo w tej pewności, bo,

§ 9. 1. Klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych, według skali określonej w statucie szkoły, oraz oceny zachowania, z zastrzeżeniem ust. 1a i 6.

Podany przez Krysię przepis stanowi, co stanowi:-)

Jesli klasyfikowanie środroczne ustalimy na koniec nazwanego przez nas tak, a nie inaczej :"semestru" bedzie to oznaczalo, iż musimy stosowac skalę ustaloną w rozporzadzeniu. Klasfikacje śródroczną zaś możemy ustalić sobie sami- czyli byłaby tu niespojnośc jakoś

Czyli rzeczywiście- "okres"?

Leszku? A ty jakie tu nazewnictwo stosujesz?

Leszek04-01-2004 21:56:05   [#32]

Praktycznie poza rozporz. o ocenianiu nie znajdziemy zapisów o podziale roku szkolnego.

Jeśli spojrzymy na rozporz. o ocenianiu to zgodnie z manierą jego twórców w zapisach rozdz. 2 (uczniowie - dzieci i młodzież) i 3 (słuchacze - dorośli) znajdujemy wspominki o semestrze.

Ale w dwojakim rozumieniu:

1/ uczniowie - ocenianie śródroczne (statutowy podział roku szkolnego na dwie lub więcej części, które jeśli nazwiemy "semestrem" bądź "okresem", to myślę, że błędu nie zrobimy - choć rozporządzenie wymienia "semestr" i mówi o "okresowym podsumowaniu ...");

dla celów promocji występuje tylko "końcoworoczne klasyfikowanie";

2/ słuchacze - wymienia się tu tylko "semestr" ale w rozumieniu porównywalnym z "końcoworocznym", czyli dla celów promocji.

 

Rozporz. o ocenianiu (...)
Rozdział 2
Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie uczniów w szkołach dla dzieci i młodzieży
§ 3.
1. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
2) bieżące ocenianie i śródroczne klasyfikowanie, według skali i w formach przyjętych w danej szkole oraz zaliczanie niektórych zajęć edukacyjnych,
3) przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych,
4) ustalanie ocen klasyfikacyjnych na koniec roku szkolnego (semestru) i warunki ich poprawiania.
§ 9.
1. Klasyfikowanie śródroczne polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustaleniu ocen klasyfikacyjnych, według skali określonej w statucie szkoły, oraz oceny zachowania, z zastrzeżeniem ust. 1a i 6.
Rozdział 3
Ocenianie, klasyfikowanie i promowanie słuchaczy w szkołach dla dorosłych
§ 18.
4. W szkole dla dorosłych oceny klasyfikacyjne według skali, o której mowa w § 11 ust. 2, ustala się po każdym semestrze i stanowią one podstawę do promowania słuchacza na semestr programowo wyższy lub ukończenia przez niego szkoły.
5. W szkole dla dorosłych słuchacz jest promowany po każdym semestrze.

Pozdrawiam

Marek Pleśniar04-01-2004 22:06:44   [#33]

"okresowy" - w pewnych okresach czasu

"semestr" - semestr;-)

Iwona105-01-2004 19:52:09   [#34]

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432 i z 2003 r. Nr 104, poz. 965), Minister Edukacji Narodowej i Sportu ogłasza w roku szkolnym 2003/2004 następujące terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw:.....

A my w statucie mamy, że kurator decyduje o terminie ferii zimowych. Czy robic aneks do statutu i pisać, ze minister?? Czy też minister ogłosił, a zadecydował kurator i wówczas w statucie żadnych zmian?(chociaż to nieprawda, że kurator zdecydował, bo to przecież minister zdecydował i ogłosił-coś tam z góralami chyba było :-)) )

Uśka05-01-2004 20:15:17   [#35]

asiu

i znowu mam dylemat. Ja mam w statucie semestr, ale na jednej z narad z kuratorem ( już jakiś czas temu ), wlaśnie nam powiedziano- że okres.

I nie wiem czy znowu mam dokonać zmiany w zapisie w statucie:(

beera05-01-2004 20:29:47   [#36]

uśko:-)

My mamy w zasadzie do czynienia z pewnymi częściami roku szkolnego, po ktorych dokonujemy klasyfikacji srodrocznej.

Tych częsci może byc pięć, każda z klasyfikacji środrocznej może byc dokonywana według skali ustalonej w statucie szkoły.
Koniec semstru zaś ( rozumianego  zgodnie z rozporządzeniem) musi być uwieńczony ocenami w skali wynikajacymi z rozporządzenia


i też mam dylemat, bo:

Mielibysmy więc pewną dwoistość- semestr rozumiany jako czas zakończony klasyfikacją sródroczną oceniany w skali dowolnej, właściwej dla szkoły

i semestr jako pewien zakonczony etap edukacji, karmiący się podobnymi prawami, co klasyfikacja koncoworoczna

I się zastanwaiam. Zgodnie z tym co napisał Leszek mamy do czynienia zgodnie z rozporządzeniem z semesrtem i okresowym podsumowaniu.

Nie wiem ale się zastanawiam- w SP jest klasyfikacja końcoworoczna i klasyfikacja śródroczna.

Najprościej jest ustalić ile razy do roku dokonuje się klasyfikacji środrocznej, a nie ustalać koniec okresu, czy semestru.
jesli ustalę sobie, ze klasyfikacji śródrocznej w SP w ..... dokonuje się jeden raz w roku w teraminie..............
To jest  na pewno ok.

I części roku szkolnego na które dzieli rok szkolny klasyfikacja sródroczna moge se na swoj użytek nazwać jak chcę, nawet połówki;-)

Iwonko- co zaś do Ciebie, toś se chyba sama odpowiedziala:-)
Jesli terminy ferii ustala minister, to minister:-))

Iwona105-01-2004 20:47:35   [#37]

asia

no to zmieniac statut czy nie ????????????
beera05-01-2004 21:27:26   [#38]

no masz w statucie byczka:-))

czasem do tych statutow nie warto tak skrupulatnie wrzucać tego, co jest w innych aktach prawnych, bo latwo w przypadku zmian o kiksy.

Ale jesli to jedyny błąd, co go masz w statucie- to szczerze zazdroszczę :-))

Uśka05-01-2004 21:34:08   [#39]

U mnie nie tylko to :)

Gdy czytam posty gaby to aż zazdroszczę,że ma statut na bieżąco :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]