Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy praktykujecie odpracowywa lekcji z nauczania indywidualnego?
strony: [ 1 ]
bojola30-11-2008 13:52:15   [#01]

Nauczyciel kształcenia zintegrowanego był w sanatorium, jego godziny zostały powierzone drugiemu nauczycielowi, również zajęcia indywidualne z uczniem.

Okazało się, że nauczyciel któremu powierzono realizację godzin - ich nie odbył, bo dziecko było w szpitalu. Po powrocie z sanatorium nauczyciel odpracował wszystkie godziny. Moje pytanie: KTO POWINIEN ODPRACOWAĆ TE GODZINY, NAUCZYCIEL ZASTĘPUJĄCY, CZY NAUCZYCIEL PO POWROCIE Z SANATORIUM?

bzyczek30-11-2008 16:45:29   [#02]
No, tak na chłopski rozum, to ten, co zastępował.
Ale jak nauczyciel jest chory i nie ma lekcji z klasą, to nikt mu nie każe odpracowywać, więc nie wiem, czy w ogóle ktoś powinien odpracowywać.
Ale szczerze mówiąc, to nie wiem, może ktoś bardziej doświadczony się odezwie.
elrym30-11-2008 17:31:38   [#03]

jeżeli już to te godziny można odpracować w okresie roliczeniowym

bo jezeli są to godz. z października odpracowane w listopadzie, to wiesz, hmmm... kontrola moze to wyłapać...

u nas się nie praktykuje odrabiania,  w przypadku kiedy uczeń jest chory w dzienniku n-l wpisuje "zajecia nie odbyły się- choroba ucznia"

krystyna30-11-2008 17:47:08   [#04]

wg mnie godz. NI jest tak mało, że jeżeli z różnych przyczyn przepadają - to należy je "odpracować", ale to odpracowanie tak rozłożyć w czasie, żeby nie obciążyć chorego dziecka zbyt dużą ilością godzin.

Dlatego (wg mnie) nie jest tu nawet istotny żaden "okres rozliczeniowy", a jedynie zdrowy rozsądek + zasada obowiązująca w większości OP, że w przypadku NI płaci się wyłącznie za godziny faktycznie zrealizowane,

a skoro u bojoli godz. te faktycznie zrealizował nauczyciel po pwrocie z sanatorium - to płaci jemu (i w sumie to ja nie widzę problemu...)

bojola30-11-2008 18:48:13   [#05]

Dziękuję za komentarze.

Problem jednak polega na tym, że nauczyciel, który przebywał w sanatorium jest PROBLEMOWY. W jakim dokumencie może być umieszczony zapis że godziny nieprzepracowane z powodu choroby można odpracować w miesiącu rozliczeniowym (i jaką podstawę prawna mogę podać nauczycielce). Ja oczywiście jestem za tym, żeby wszystkie godziny, które są przyznane dziecku,  które z powodu np. choroby  nie zostały zrealizowane, były odpracowane. Nie może jednak nauczyciel wymuszać na innym nauczycielu (młodym stażem), aby ten zrzekł się odpracowania tych godzin na rzecz niego.

elrym30-11-2008 18:52:03   [#06]
takie zasady powinny być ujęte w regulaminie OPka
Jacek30-11-2008 18:53:21   [#07]
w regulaminie OP, choc tam raczej nie o odpracowaniu a o kwesti zapłaty za godziny nie zrealizowane z powodu nie4obecnego ucznia mającego NI chyba będzie
DYREK30-11-2008 19:04:10   [#08]

Czy chodzi o odrobienie zajęć dla dobra ucznia, czy bardziej szkoda utraty godzin ponadwymiarowych ?

Czy w przypadku choroby nauczyciela odpracowujecie zajęcia prowadzone w systemie klasowym ? 

 

 

DYREK30-11-2008 19:05:22   [#09]

W przypadku choroby ucznia lub nauczyciela w/g mnie nie podstaw do odrabiania zajęć nauczania indywidualnego.

Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania określono w rozporządzeniu w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży.

Przepisy nie przewidują zwiększania tego tygodniowego wymiaru przez "dołożenie" uczniowi zajęć odrabianych.

Na podstawie orzeczenia dyrektor ustalił zakres, miejsce i czas prowadzenia zajęć indywidualnego nauczania.

Jeżeli uczeń lub nauczyciel zachorował, to trudno zajęć nie ma.

2katarzyna30-11-2008 22:30:08   [#10]
W tym wszystkim musi być jeszcze jakaś logika. Z założenia nauczanie indywidualne odbywa się na zasadach indywidualnie ustalonych. Dziecko, owszem, ma przewidziany wymiar godzin, ale nie może być tak, ze choroba nauczyciela lub dziecka uniemożliwia zrealizowanie programu i klasyfikację. U mnie nauczycielka była chora przez ponad miesiąc. Ustaliliśmy z rodzicami w porozumieniu z OP, że wszystkie godziny zostaną odpracowane po powrocie ze zwolnienia. Jeśli jest to przedmiot realizowany przez 1 godz/tydz to chyba jest to jedyne rozsądne rozwiązanie. W przeciwnym wypadku uczeń miałby ogromne straty, a przecież i tak jest poszkodowany.
alemikrz30-11-2008 23:38:55   [#11]
Przepadające godziny lekcyjne wynikające z nieobecności nauczyciela , np tytułu zwolnienia lekarskiego - były odpracowywane albo w postaci zastępstw innych nauczycieli , albo nauczyciel odbywał te lekcje  w terminie indywidualnie  uzgodnionym z rodzicami ucznia. Jesli lekcje te nie odbywały się ze względu na chorobę ucznia , wizytę lekarską itp, nauczyciel  odpracowywał równiez te zajęcia w innym terminie . Przydzielonych godzin na realizację NI jest tak mało , że   przepadające godziny lekcyjne uniemożliwiłyby realizację materiału
skrzat01-12-2008 19:26:33   [#12]
Jeżeli będzie decyzja o odpracowaniu (oczywiście słuszna!!), to powinien to zrobić nauczyciel "aktualny", gdyz to on w tym momencie ma przydzielone NI z uczniem. Jak może mieć zajęcia nauczyciel, który juz ich nie ma w swych obowiązkach?
DYREK01-12-2008 19:49:11   [#13]

Czyli uważacie, że każdy z poniższych przypadków:

- choroba nauczyciela lub inna jego nieobecność (np. urlop okolicznościowy), 
- uczeń jest chory lub inna nieobecność,
- dzień, w którym odbywają się zajęcia jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych (np. DEN, 2.05,....) lub dniem światecznym (np.Boże Ciało)

upoważnia dyrektora do wyrażenie zgody na odpracowanie zajęć nauczania indywidualnego.


post został zmieniony: 01-12-2008 19:49:45
ankate02-12-2008 21:38:36   [#14]
czy ktoś ma może przykład pisma z jakim występuje dyrektor do op w sprawie przyznania środków na NI?
maniana02-12-2008 22:08:52   [#15]
Często zdarza się, że poradnia sugeruje sposób organizacji nauczania. Miałam kilka takich przypadków, w których uczeń chorował i nie mógł na bieżąco realizować nauczania ale miał zalecone aby dostosować czas zajęć, właśnie "odrabianie" itp. do aktualnych możliwości dziecka i tak to robimy. Oczywiście w obrębie przyznanych godzin. Jeśli chodzi o pismo to robię aneks do arkusza organizacyjnego, w którym podaję zmiany co, komu, w jakiej ilości przydzielam i do tego uzasadnienie, czym jest to spowodowane. Organ prowadzący zatwierdza i już. A praktycznie to wcześniej ustalam z nimi liczbę godzin, którą mogę przydzielić bo przecież są tam widełkowo podane liczby.
rzewa03-12-2008 06:47:54   [#16]
wszystko zaczyna się klarować jeśli spojrzymy na to nie jako na odrabianie, a na realizowanie zajęć zgodnie z elastycznym (dostosowywanym do sytuacji) rozkładem -> inaczej: wystarczy zastosować elastyczną organizację tych zajęć, zwłaszcza że chodzi tu o NI

:-))
dyrlo03-12-2008 09:35:11   [#17]

ankate - ja robię tylko aneks i dołączam szczególowy przydział godzin dla ucznia i nauczycieli. A w uzasadnieniu piszę że na podstawie opinii PPP nr ..... z dnia .... dla ucznia .... z klasy .... w której realizowane są przedmioty rozszerzone: .........I dodatkowo jeśli jest okresowe to piszę od kiedy do kiedy.

Od ubiegłego roku dodatkowo przeliczam liczbę nadgodzin nauczycielom (średniorocznie). 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]