Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ferie zerówek w szkołach
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane23-10-2008 15:10:29   [#01]

Proszę o pomoc w znalezieniu podstawy prawnej dotyczącej pracy nauczyciela zerówki w szkole podczas ferii zimowych.

Jestem zatrudniona przez szkołę czyli jednostkę feryjną a zerówki chca traktować jak placówki nieferyjne czyli przedszkola.Przerwę świąteczną zimową mam zachowaną (przedszkola wówczas pracują) Jeśli dyrekcja ma rację, to czy wówczas prowadzi się zajęcia dydaktyczne czy tylko opiekuńczo wychowawcze? Ponadto poinformowano nas, że zerówki muszą pracować do 30 VI (tak jak w przedszkolach) ale w związku z tym, że szkoła wydzierżawia budynek na kolonie i nie ma możliwości pracy to przez cały rok pracujemy od 7.50, by nadrobić wolne dane nam po rozdaniu świadectw.

DYREK23-10-2008 15:20:36   [#02]
wątek: oddziały przedszkolne w szkołach i urlop n-li
DYREK23-10-2008 15:23:56   [#03]
z: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/5BCBFDFF

 

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 1047

w sprawie urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych utworzonych przy szkołach

   Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Agnieszki Hanajczyk z dnia 4 lutego 2008 r., Nr SPS-023-1047/08, w sprawie urlopu wypoczynkowego dla nauczycieli oddziałów przedszkolnych utworzonych przy szkołach podstawowych uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia:

   I. Zgodnie z art. 14 ust. 3 i 4 oraz art. 14a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej. Zapewnienie warunków do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci 6-letnie jest zadaniem własnym gminy. W celu realizacji tego zadania rada gminy obowiązana jest ustalić sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, tak aby wszystkie dzieci 6-letnie zamieszkałe na obszarze gminy miały możliwość spełniania tego obowiązku.

   W myśl przepisu § 5 ust. 1 ramowego statutu publicznego przedszkola stanowiącego załącznik Nr 1 do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z późń. zm) oddział przedszkolny obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju i stopnia niepełnosprawności, jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola. Równocześnie przepis art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty stanowi jednoznacznie, że struktura organizacyjna szkoły podstawowej obejmuje klasy I-VI.

   Usytuowanie oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej nie oznacza zatem, że oddział ten staje się integralną jednostką tej szkoły. Konkluzja taka wynika nie tylko z powołanych wyżej przepisów dotyczących organizacji przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i szkół podstawowych. Potwierdzają to również regulacje dotyczące kwestii merytorycznych, w szczególności realizowanego programu, organizacji pracy i tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich.

   Niezależnie od tego, czy oddział dla sześciolatków zorganizowany został w przedszkolu, czy w szkole podstawowej, obowiązany jest realizować program wychowania przedszkolnego - zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych stanowiącą załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 51, poz. 458, z późn. zm.). Stosowną regulację w tym zakresie zawiera § 5 ust. 6 ramowego statutu publicznej szkoły podstawowej stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624, z późń. zm), w myśl którego oddziały przedszkolne tworzone w szkołach podstawowych realizują program wychowania przedszkolnego.

   Organizację pracy oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej określają zatem te same regulacje, co organizację przedszkola, tj. przepisy ramowego statutu publicznego przedszkola stanowiącego załącznik nr 1 do powołanego wyżej rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.

   W myśl przepisu § 10 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ramowego statutu publicznego przedszkola przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola. Oznacza to, że w organizacji pracy przedszkola nie są przewidziane zimowe i letnie ferie szkolne i zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych.

   Jak wynika bezspornie z powołanych wyżej przepisów, taka sama zasada obowiązuje także w przypadku organizacji pracy oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Przyjęcie, iż praca w takim oddziale przedszkolnym może być zorganizowana w trakcie roku tak jak praca w szkole podstawowej, tj. z zachowaniem przerwy w okresie ferii letnich i zimowych, prowadziłoby w konsekwencji do pogorszenia warunków kształcenia i wychowania w porównaniu z oddziałami dla dzieci 6-letnich w przedszkolach. Realizacja takiego samego materiału zgodnie z podstawą programową odbywałaby się bowiem w znacznie krótszym czasie, co uznać należy za niedopuszczalne zarówno ze względów merytorycznych, jak i z punktu widzenia higieny pracy umysłowej dzieci pozostających na takim samym etapie rozwoju psychoruchowego.

   II. Odpowiednio do wskazanych wyżej przepisów, z których dla oddziału przedszkolnego wynikają odrębne regulacje odnośnie zadań i organizacji pracy aniżeli dla szkoły podstawowej, w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.) ustawodawca odrębnie określił status nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich. Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych dla nauczycieli przedszkoli i innych placówek przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich wynosi 22 (lp. 2 w tabeli). Tak więc niezależnie od tego, czy oddział przedszkolny usytuowany jest w przedszkolu, czy też w szkole podstawowej, tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczyciela jest taki sam. Warto podkreślić, iż, zgodnie z wolą ustawodawcy jest on wyższy aniżeli tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli szkół podstawowych, który wynosi 18 godzin (lp. 3 w tabeli w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela).

   Bezspornie wymagania kwalifikacyjne dla nauczyciela prowadzącego zajęcia z grupą dzieci 6-letnich są takie same bez względu na usytuowanie oddziału przedszkolnego. W art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy Karta Nauczyciela ustawodawca przesądził bowiem jednoznacznie, iż stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje.

   Stosownie do postanowień art. 10 ust. 1 i art. 14 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy Karta Nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole, a w przypadku powołania zespołu szkół jako odrębnej jednostki organizacyjnej - w zespole szkół na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Akt mianowania i umowa o pracę powinny w szczególności określić stanowisko i miejsce pracy, a w przypadku zatrudnienia w zespole szkół - także typy (rodzaje) szkół w zespole, w których pracuje nauczyciel.

   W myśl art. 3 pkt 2 ustawy Karta Nauczyciela ilekroć w ustawie jest mowa o szkołach bez bliższego określenia, rozumie się przez to przedszkola, szkoły i placówki oraz inne jednostki organizacyjne wymienione w art. 1 ust. 1 i 1a, a także odpowiednio ich zespoły. Przy nawiązywaniu stosunku pracy z nauczycielem oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej mogą pojawić się wątpliwości, ponieważ wśród jednostek organizacyjnych zatrudniających nauczycieli w ustawie Karta Nauczyciela nie wymienia się oddziału przedszkolnego. Analogiczny problem pojawia się przy ustalaniu uprawnień nauczyciela takiego oddziału do wymiaru i sposobu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego.

   Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 3 ustawy Karta Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. Natomiast nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

   W tej sytuacji zachodzi wątpliwość co do wymiaru i sposobu wykorzystywania urlopu wypoczynkowego przez nauczycieli oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkołach podstawowych. Ponieważ jednak - jak wskazano wyżej - praca oddziału przedszkolnego powinna być zorganizowana w taki sam sposób jak praca przedszkola, a więc bez ferii szkolnych, do nauczycieli takiego oddziału należy stosować przepisy ustawy Karta Nauczyciela odnoszące się do nauczycieli przedszkoli. W przeciwnym razie nastąpiłoby nieuzasadnione zróżnicowanie uprawnień pracowniczych nauczycieli o takich samych wymaganiach kwalifikacyjnych i wykonujących taką samą pracę, przy czym kryterium różnicującym byłoby usytuowanie oddziału dla dzieci 6-letnich: w przedszkolu lub w szkole podstawowej.

   Niezależnie od powyższego należy podzielić opinię o konieczności przeprowadzenia kompleksowej analizy statusu nauczycieli prowadzących zajęcia z grupami dzieci 6-letnich, zwłaszcza w kontekście projektowanego obniżenia wieku szkolnego. Umożliwi to przyjęcie rozstrzygnięć niebudzących wątpliwości interpretacyjnych.

   Przedstawiając powyższe wyjaśnienia, uprzejmie proszę Pana Marszałka o ich przyjęcie.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Krystyna Szumilas

   Warszawa, dnia 3 marca 2008 r.

beera23-10-2008 16:33:33   [#04]

Kiedyś pisaliśmy pismo w tej sprawie

bo zgadzając się w ogólności z tym, co wyżej nalezy przypomniec, że nauczyciel OP jest zatrudniony w szkole - i w związku z tym ma okreslony wymiar urlopu własciwy dla placówek feryjnych.

 

Niezależnie od powyższego należy podzielić opinię o konieczności przeprowadzenia kompleksowej analizy statusu nauczycieli prowadzących zajęcia z grupami dzieci 6-letnich, zwłaszcza w kontekście projektowanego obniżenia wieku szkolnego. Umożliwi to przyjęcie rozstrzygnięć niebudzących wątpliwości interpretacyjnych.
Ciekawe, czy naprawde mamy szanse na uporządkowanie tego całego bałaganu?

 

rzewa23-10-2008 18:11:44   [#05]
Organizację pracy oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej określają zatem te same regulacje, co organizację przedszkola, tj. przepisy ramowego statutu publicznego przedszkola stanowiącego załącznik nr 1 do powołanego wyżej rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół.

W myśl przepisu § 10 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ramowego statutu publicznego przedszkola przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola. Oznacza to, że w organizacji pracy przedszkola nie są przewidziane zimowe i letnie ferie szkolne i zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych.


czyli nie ma przeszkód by OP (oczywiście na wniosek dyrektora i rady przedszkola) zdecydował, że przedszkole ma przerwy w czasie ferii i wakacji i dokładnie w takim samym wymiarze - wtedy przedszkole będzie placówką feryjną czy nie?
post został zmieniony: 23-10-2008 18:12:27

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]