Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nadzór nad realizacją podstawy programowej z przedmiotu
strony: [ 1 ]
Zbig6016-10-2008 21:17:43   [#01]

Witam

Jednym z (dwóch)priorytetów PKO (Pomorskiego Kuratora Oświaty) brzmi:Skuteczność nadzoru dyrektora szkoły lub placówki nad realizacją podstaw programowych kształcenia ogólnego i zawodowego.

Otóż zwracam się z następującym pytaniem do dyrektorów. W jaki sposób w swoich placówkach nadzorujecie stopień realizacji podstawy programowej z poszczególnych przedmiotów? Czy macie jakieś rozwiązania? Kiedyś plany wynikowe zakładały osiąganie pewnych umiejętności w czasie i nauczyciel (oraz dyrektor) w ten sposób mógł określić stopień osiągniętych umiejętności kluczowych (z reguły podanych w podstawie). W momencie kiedy pojawiła się informacja, iż plany takowe nie są obowiązującą dokumentacją, nauczyciele chętnie to podchwycili i zrezygnowali z nich. Ciężko zmuszać ich do tego (również w natłoku wielu ich obowiązków). Trudno dyrektorowi określić to na podstawie tzw rozkładu materiału, przygotowanego dla oddziału na dany rok szkolny, natomiast podstawa określona jest do realizacji na dany etap szkolny. Proszę o własne doświadczenia.

Pozdrawiam

AnJa16-10-2008 21:28:32   [#02]
wg mnie jest to działanie niewykonalne - musimy zakładać, że nauczyciel jest fachowcem , dobrze wybrał program i oprzyrządowanie i własciwie zaplanował oraz realizuje
poziombka17-10-2008 09:01:15   [#03]
Ten priorytet jest też w Wielkopolsce....no i nasze KO ma szereg pomysłów na skontrolowanie tego, czy nauczyciele realizują podstawę.Dostaliśmy nawet wzory arkuszy przeglądów itp., aby dyrektorom było lżej :)))
kikka17-10-2008 09:32:45   [#04]
Poziombko, a czy mogłabyś taki arkusik nam pokazać? Może bym wtedy wiedziała jak kontrolować . Bo po co tworzyć coś, co już jacyś mądrzy stworzyli...Może to dzieło ułatwi pracę dyrektorom...Chociaż ja tak jak AnJa , wolałabym działać wg zasady zaufania. Ale by było miło!
romset17-10-2008 10:26:10   [#05]
Ja sprawdzam z nauczycielami ich plany pracy (bardzo długo to trwa). Czy są one zgodne z podstawą.
inka217-10-2008 10:39:36   [#06]
Ja mam w arkuszu badań bieżących (przeprowadzam go kilka razy w roku) dla nauczycieli taki punkt:


I.Proszę o podanie w tygodniu ........... zagadnień zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego:

Cele edukacyjne: ..................................................................................................................................................................................................................................................................


Zadania szkoły:
.................................................................................................................................................................................................................................................................

treści nauczania:
..................................................................................................................................................................................................................................................................

osiągnięcia ucznia:
.................................................................................................................................
JarTul17-10-2008 12:14:01   [#07]
Wiemy zatem, że nauczyciel napisał:
- Cele edukacyjne: ...
- Zadania szkoły: ...
- treści nauczania: ...
- osiągnięcia ucznia: ...
Czy je jednak nauczyciel zrealizował? Czy uczeń osiągnął założone osiągnięcia?

A te zadania szkoły to...?

Generalnie problem nie do zbadania? Chyba, że ktoś [OKO, MEN] chce biurokratycznie "odfakować" sprawę?
Krzysztof Pom17-10-2008 12:46:57   [#08]
Idąc na hospitację sprawdzam, czy tematyka zajęć a przede wszystkim cele i założone osiągnięcia wynikają z podstawy programowej
ankate17-10-2008 19:05:30   [#09]
Nie wiem, nie wiem, to bez sensu ślęczeć z nauczycielem nad ich planami i podstawą, ...i co to da przecież podstawę realizuje się przez cały etap edukacyjny, tak w zasadzie to jest niesprawdzalne, o o realizacji świadczą wyniki sprawdzianów i egzaminów zewnętrznych...ktoś powinien puknąć się w czółko...:-(((((
Power418-10-2008 07:50:59   [#10]
a może nauczyciel podczas rozmowy pohospitacyjnej powinien pokazać te dokumenty i wskazać związek podstawy z tematem wynikającym z rozkładu materiału-będzie to dowodem na to że zna i stosuje..., na koniec w arkuszu analizy własnej lub karcie podsumowujacej kolejne półrocza(wyniki klasyfikacji) odpowie, w jakim stopniu zrealizował podstawę i do kiedy?
a dyrektor widzi czy nauczyciel posługuje się aktualnymi dokumentami, jeśli plywa w tym temacie to właśnie przestał bo dyrek mu to wytłumaczy
Wyniki sprawdzianów to sprawa oczywista.

Cały czas jestem zdania, że papiórków jest za dużo-arkusz hospitacji i tak musi być-więc najlepiej co rok go modyfikować zamiast wymyślać kolejne ankiety i wywiady z nauczycielami

Mam też inny pomysł jeśli ktoś nie chce podczas hospitacji:
na posiedzeniach WDN -zebranie lider WDN
zrobić spis tematów wg dziennika lekcyjnego każdego nauczyciela z wyznaczonych 1-2 dni (np 3 lekcje-tematy nie mogą się powtarzać)i poprosić o wypisanie w tabeli
data przeprowadzenia
klasa
brzmienie w rozkładzie materiału
brzmienie tematu wg zapisu dziennika lekcyjnego
brzmienie w podstawie
podstawa z dnia........
ocena zgodności
jeśli brak to dlaczego

czy podczas planowania temat był przewidziany do realizacji w tym miesiącu....
jeśli nie to dlaczego
........
Jeśli ktoś chce można dodać nazwę i numer programu i sprawdzać zgodność z zestawem i zapisem w dzienniku


Co o tym myślicie-głupio myślę?
Power418-10-2008 08:05:53   [#11]
skuteczność realizacji podstawy określamy przecież na podstawie wyników sprawdzianów i testów kompetencji na zakończenie etapów -więc nic więcej nie trzeba robić mym zdaniem
materiał dla KO to te wyniki oraz informacja czy wyniki są omawiane na RP, czy wdrażamy wnioski, przeprowadzamy próbne, czy na posiedzeniach WDN porusza się te tematykę , czy wśród naszych nauczycieli wszyscy uczą zgodnie z aktualną podstawą , w jaki sposób dokonywane sa zmiany w zestawie programów nauczania (czy są to zmiany świadome i uzasadnione)itp
Myślę, że każdy z nas to nadzoruje i potrafi to wykazać.
Power418-10-2008 08:12:55   [#12]
jeśli nie zgadzacie się z # 11 to wyprostujcie mnie zamim zrobi to KO
poziombka18-10-2008 17:29:22   [#13]
W poniedziałek wrzucę tutaj propozycje KO z Poznania - chyba że ktoś chce na priva?
mellaa19-10-2008 20:57:52   [#14]
Materiały z KO Poznań

Nadzór pedagogiczny dyrektora szkoły dotyczący realizacji podstawy programowej, np.
- analiza planów dydaktycznych nauczycieli pod kątem zgodności z podstawą programową i standardami wymagań egzaminacyjnych,
- kontrola dokumentacji przebiegu nauczania (dzienniki lekcyjne, zeszyty uczniowskie, sprawdziany, prace klasowe) pod kątem spójności z planami dydaktycznymi oraz zakresu realizowanej podstawy programowej – w przypadku szkół ponadgimnazjalnych),
- hospitacje, w tym diagnozujące ukierunkowane na obserwację umiejętności (w szczególności tych, które zostały opanowane najsłabiej) oraz stosowanych metod nauczania/uczenia się,
- wewnętrzne badania diagnostyczne sprawdzające realizację podstawy programowej ewentualnie we współpracy z doradcą metodycznym/ODN,
próbny egzamin zewnętrzny
(np. we współpracy z OKE).

Doskonalenie nauczycieli w zakresie realizacji podstawy programowej, np.
- przypomnienie obowiązujących przepisów prawa oświatowego w zakresie podstawy programowej, standardów wymagań egzaminacyjnych, planowania pracy dydaktycznej,
- współpraca z doradcami metodycznymi/ODN,
- szkolenia zewnętrzne,
- wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli, upowszechnianie przykładów dobrych praktyk,
- ukierunkowanie pracy zespołów samokształceniowych na realizację podstawy programowej.
Marek Pleśniar19-10-2008 21:25:45   [#15]

ja zawsze myślałem, ze realizację pp sprawdzają egzaminy zewnętrzne;-)

a nie wizytator odhaczający papiery

bosia19-10-2008 22:49:14   [#16]
myliłeś się?
Gaba19-10-2008 22:59:27   [#17]
Marku, tu nie chodzi o to, czy nauczyciel zrealizował - tylko o nadzór. Jest to nadzór. I kontrola jakaś tam owego nadzoru. Nie ma znaczenia, czy nauczyciel zrealizował pp. Pomijam, że pp się nie realizuje a programy, ale to taki drobiazg. Jest nadzór nad dyrektorem, a że działania pozorowane? to i co?
bosia19-10-2008 23:16:03   [#18]

jestem po spotkaniu w KO, było we czwartek

właściwie nie mówili nic oprócz tego, że będą kontrolować: nadzór dyrektora nad podstawą, realizacją priorytetów MEN i KO itd., itd

nie mam teraz za bardzo głowy do tego

ale jestem głęboko rozczarowana spotkaniem

wizytatorzy określili co powinnismy zawrzeć w planie nadzoru

pomijam termin, ale tak wszyscy dyerktorzy to samo?

to może odgórnie i problem z głowy?

 

AnJa19-10-2008 23:17:11   [#19]
i co? będziesz przepisywała?
bosia19-10-2008 23:18:40   [#20]

nie

choć mam wizytacje w tym roku

to może jednak?

AnJa19-10-2008 23:20:43   [#21]
ja tylko pytałem co robić zamierzasz

a nie ustawiałem się w roli doradcy;-)
bosia19-10-2008 23:24:40   [#22]

moje pytanie też raczej retoryczne

zaskoczyli mnie tym co było we czwartek, nie ujęłam wszystkich priorytetów w planie, bo nie uważałam tego za konieczne dla mojej szkoły w tym momencie

a tu nakaz-tak to dosłownie zabrzmiało

AsiaJ19-10-2008 23:24:40   [#23]

Przcież wszystkich nie skontrolują, nie?;-)

Nie dajmy się zwariować, a gdzie autonomia szkoły?

AnJa20-10-2008 00:50:36   [#24]
nakaz to jest na piśmie - i w trybie okręlonym w prawie

niech se gadają
bosia20-10-2008 08:14:46   [#25]

pewnie będzie na pismie przed wizytacją i badaniem

choć np mam badanie w TU w maju (znowu w matury), a oni kończą w kwietniu-tak jest w harmonogramie

a co ja się na zapas martwię, na razie mam większe problemy

poziombka20-10-2008 08:56:05   [#26]
Wrzuciłam do wymiany plików wzory z KO Poznań, mam nadzieję, że sie przydadzą. Mam też nadzieję, że zrobiłam wszystko jak należy, bo po raz pierwszy coś zamieszczałam w wymianie:)
dyrlo20-10-2008 09:26:47   [#27]

poziombko - już raz ktoś te materiały umieścił w wymianie i administratorzy

usunęli bo One są przez kogoś opracowane i nie wiadomo czy ten ktoś wyraża zgodę

na zamieszczenie w naszej wymianie.

poziombka20-10-2008 10:18:33   [#28]
ojoj, ale namieszałam :(((
Power420-10-2008 21:42:27   [#29]
Przecież to co w # 14 pisze-robimy na bieżąco-nadzorujemy
więc nie ma się co matwić
tylko o udokumentowanie tego chodzi
1) występuje w planie nadzoru
2)w arkuszu hospitacji jest ślad
3) w dzienniku lekcyjnym jest ślad
4)w dokumentacji liderów WDN
5)w protokole/ach RP
6)wyniki testów kompetencji, próbnych po każdym etapie-opracowanie wraz z analizą
7)w arkuszu "wyniki klasyfikacji"i/lub arkusz analizy własnej
wyniki sprawdzianu to już wiadomo
Grana21-10-2008 10:49:15   [#30]
zgadzam się z Wami, tylko jak to zrobić najefektywniej!
AnJa21-10-2008 11:46:08   [#31]
z innego wątku:

zaufać nauczycielowi?
Power421-10-2008 16:59:15   [#32]
toż ja mu ufam i tylko notuję sobie ,że wszystko zgodne jest-chodziło tylko o to gdzie to wpisać coby szybki ślad zostawić-dyrektorski a nauczycielom nie zrobić dodatkowej roboty
właśnie dziś przetestowałam podczas rozmowy przedhospitacyjnej i idzie moim zdaniem bardzo sprawnie(ok 5 min)razem z informacją czy nauczyciel wdraża wnioski z zeszłego roku
Power421-10-2008 20:37:25   [#33]
a swoją drogą to priorytet MEN mówił o podstawie w kontekście praw człowieka i to mamy nadzorować szczególnie więc programy wych, tematyka godzin wychowawczych, pod tym kątem"przelecieć" w szczególności i realizację w ramach nauczania przedmiotów
HenrykB21-10-2008 22:18:43   [#34]

Czy przypadkiem MEN (on, ona?) nie powinien kontrolować zgodności zatwierdzanych programów nauczania z podstawami programowymi?

podstawy programowe -->>programy nauczania-->>obudowa dydaktyczna

Coś mi tu pachnie zrzucaniem odpowiedzialności... 

grażka21-10-2008 22:21:32   [#35]
Bo jeśli przejdą zapowiadane zmiany, programy będą pisane przez nauczycieli lub wybierane z dostępnych na rynku - nauczyciel musi umieć więc ocenić zgodność programu z podstawą. 
HenrykB21-10-2008 22:24:58   [#36]

Hmm..

Teraz też nauczyciele pisali programy. Ale o nich się nie martwię, na pewno lepiej uwzględnili podstawy niż w niektórych zatwierdzonych przez MEN.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]