Forum OSKKO - w±tek

TEMAT: ¶wiadczenie przedemerytalne a ZF¦S
strony: [ 1 ]
jxg03-10-2008 20:57:50   [#01]
Czy pracownicy, którzy po rozwi±zaniu umowy przeszli na ¶wiadczenie przedemerytalne,

a następnie na emeryturę, s± uprawnieni do ¶wiadczeń z funduszu socjalnego,

je¶li wyst±pi± z takim wnioskiem?
Jacek03-10-2008 20:58:36   [#02]
tak.. s± emerytami zakładu pracy
DYREK03-10-2008 21:01:09   [#03]

Jeżeli jest na zasiłku przedemerytalnym, to może być w  regulaminie  zapis o uprawnionych:

 "Emeryci i renci¶ci, osoby pobieraj±ce ¶wiadczenie rehabilitacyjne, zasiłek przedemerytalny lub ¶wiadczenie przedemerytalne, którzy przed rozwi±zaniem stosunku pracy byli uprawnieni do korzystania ze ¶wiadczeń i usług ZF¦S ."

 
jeżeli nie ma takiego zapisu w regulaminie, to:
 
 
GP RADZI
Czy można otrzymać ¶wiadczenia z ZF¦S

Obecnie otrzymuję ¶wiadczenie przedemerytalne i nie pracuję. Czy mogę korzystać z funduszu socjalnego byłego pracodawcy, tak jak osoby, które przeszły na emeryturę? Regulamin tego funduszu nie zawiera żadnych postanowień w tej sprawie.


 Nie   W przypadku osób, które przeszły na ¶wiadczenie przedemerytalne, jest to możliwe tylko wtedy, gdy tego rodzaju uprawnienie wynika z regulaminu ZF¦S. Je¶li nie zawiera on postanowień w tej sprawie, oznacza to, że ta kategoria byłych pracowników nie może korzystać ze ¶rodków zgromadzonych w ramach tego funduszu. Na podstawie przepisów tego rodzaju uprawnienie przysługuje bowiem tylko pracownikom i ich rodzinom, emerytom i rencistom – byłym pracownikom i ich rodzinom oraz innym osobom, którym pracodawca przyznał w regulaminie ZF¦S prawo do korzystania z przewidzianych w nim ¶wiadczeń.

  mb
 

Podstawa prawna ■ Art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu ¶wiadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z póĽn. zm.).

http://www.gazetaprawna.pl/index.php?action=showNews&dok=1687.2.3.1.17.2.0.1.htm

 

Jeżeli przechodzi na emeryturę (po zasiłku przedemerytalnym), to jest emerytem w szkole, z której odszedł na tę emeryturę, tzn. tej która była miejscem jego ostatniej pracy.  

I w/g mnie ma prawo korzystać ze srodków zgromadzonych w ramach zf¶s.

jxg03-10-2008 21:07:03   [#04]
hmm...
coraz więcej takich mi się odnajduje, a fundusz mały...
ale dzięki za odpowiedĽ.
shegreta12-03-2014 14:54:01   [#05]

Odgrzewam.

W ubiegłym roku konsultowałam z ZZ-ami regulamin. Do punktu mówi±cego o uprawnionych do korzystania z funduszu, w podpunkcie "emeryci i renci¶ci - byli pracownicy administracji i obsługi oraz ich rodziny" dopisano (jako warunek uzgodnienia): "...oraz osoby objęte ¶wiadczeniem przedemerytalnym, dla których szkoła była ostatnim miejscem pracy przed odej¶ciem na to ¶wiadczenie".

Z tego, co czytam powyżej - mój zapis był prawidłowy i nie muszę dodawać tego zapisu. Choć jak sobie przypominam, ZZ-ty powoływały się na orzeczenie SN (nie podano mi metryczki).

Czy kto¶ mi powie, jak ma być?

DYREK12-03-2014 19:06:05   [#06]

nie musisz dodawać tego zapisu ale możesz go dodać

Twój zapis jest prawidłowy ale także zapis proponowany przez zz jest zgodny z przepisami

zz w tym wypadku nie wprowadza do regulaminu (w czasie uzgodnień) zapisu niezgodnego z ustaw± o zf¶s,

a musisz uzgodnić regulamin zf¶s ze zz (art. 8 ust. 2 ustawy o zf¶s; art. 27 ust.1 albo art.30 ust. 5 ustawy o zz)

czyli

musicie się dogadać:-)

UWAGA!
Nie jeste¶ zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedĽ w tym w±tku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Je¶li nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]