Forum OSKKO - wątek

TEMAT: III Kongres - pytania do Pani minister
strony: [ 1 ][ 2 ]
Jacek26-09-2008 20:51:53   [#51]

e, tam do nas.. raczej o nas :-)


post został zmieniony: 26-09-2008 21:40:40
Marek Pleśniar26-09-2008 20:58:23   [#52]

pytania jako OSKKo zadajemy organizacjom czy  instytucjom (a taką jest np minister, szef Komisji Edukacji Sejmu, premier etc). Odpowiedzi tez udzielamy instytucjom, organizacjom, na prywatne zapytania nie za bardzo mamy czas

natomiast komentowac może (na szczęście) każdy; to fajnie, że ludzie czytają nasze forum

warto by jednak coraz większa ich liczba wiedziała że pisanie na jakimkolwiek forum nie jest żadnym stanowiskiem oficjalnym

na to trzeba poczekac - zejdzie nam nad tym z tydzień-dwa i wtedy każdy bedzie mógł poczytać cośmy uradzili

zapraszamy do czytania każdego, blogerów też:-)

Marek Pleśniar26-09-2008 21:39:30   [#57]
:-)
Marek Pleśniar26-09-2008 21:47:10   [#58]

swoją drogą

przeczytaj uważnie Internauto;-)

to czy "nam" się podoba lub nie podoba coś w tym co nam powiedziała pani Hall na kongresie powiemy gdy to przepracujemy - ani dnia wczesniej

to tak dobrze nie musieć mówić jako "my", wygodnie móc mówić tylko jako "ja"

wtedy można mieć kazdą opinię - nic od tego złego nie zajdzie ani nikt się tym nie podeprze

Jacek26-09-2008 21:47:58   [#59]
oooo.. i jestem zadowolony bo mój wpis i tak misie jednoznacznie kojarzy :-)))
Marek Pleśniar26-09-2008 21:48:27   [#60]
:-))))))))))))))
bosia26-09-2008 22:04:56   [#61]
nie wiem czy było
http://www.men.gov.pl/content/view/10469/47/
Marek Pleśniar26-09-2008 22:07:13   [#62]

http://www.men.gov.pl/content/view/10469/47/

:-)

bosia26-09-2008 22:09:26   [#63]
o dzięki
jestem na cudzym komputerze i nie mogłam uaktywnić;-)
bosia26-09-2008 22:12:02   [#64]
szefie, a mógłbyś zajrzeć na wątek o egzaminach zawodowych
Marek Pleśniar26-09-2008 22:20:52   [#65]

linki jak fajoskie to moge nawet dwa razy:-)

http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/38006,minister_edukacji_o_planach_wprowadzenia_dodatkowych_godzin_pracy_z_uczniami.html

 

Adaa26-09-2008 22:25:05   [#66]

faceci sobie pomogli to moze pomóżcie tez kobiecie:-)

padło wiele pytań na panelu sp/gm - wszystkie je skrupulatnie notowałam

bywało jednak, że dyskutanci bardzo cichutko sie przedstawiali...albo ja cos nie tak:-)

jesli ktos mógłby mi pomóc w ustaleniu imienia lub nazwiska pytajacego byłabym wdzieczna

1. (........) Kacprowicz - Malbork - pytanie o racjonalnośc ustalenia tak wczesnego terminu sprawdzianu

2.(...........................) - Poznań (samorząd terytorialny) - pytanie dotyczyło kwestii ustalania sprzężeń , braku mozliwości tworzenia szkół specjalnych i integracyjnych w ramach SOSW

3.(..............)Zalewska/Załęska?  - Legionowo - pytanie dotyczyło roli nauczyciela specjalnego

4. (............) Kozak -  (..............) - pytania dotyczyły kształcenia dorosłych

5. (............) (.............) dolnosląskie (jst) - pytania dotyczyły edukacji dzieci sześcioletnich

6. (.............)(..............) Warszawa - pytanie dotyczyło technicznej strony  SIO i problemów OSW i OR w procesie tworzenia bazy danych

................................

Proszę pytajacych o wyrozumiałość i przepraszam, że "pogubiłam" niektóre dane, ale tempo i zakres pytań oraz uwarunkowania techniczne uniemozliwily mi pełne uzupełnienie danych - wymienionych uczestników panelu

 

 

beera26-09-2008 22:29:26   [#67]

1. - Beata Kacprowicz

reszty poszukam w pamięci - ale raczej "yym"

Adaa26-09-2008 22:48:30   [#68]
mam juz zatem:

1. Beata Kacprowicz
3. Bogumiała Załęska
4. Grażyna Kozak
beera26-09-2008 22:51:13   [#69]

resztę napiszesz:

"padły także pytania dotyczące - i tu 2,4 i 5"

;))

Adaa26-09-2008 22:57:53   [#70]

a Chętkowski napisze, że na  panelu sp/gm pytania notowała głucha baba

:-))

Jacek26-09-2008 23:03:37   [#71]

ale za to urodziwa

:-)

beera26-09-2008 23:03:54   [#72]

:))))))))))))))))))))))))))))

i dobrze byłoby nawet

wytłumaczymy mu, że nie mozemy napisac pytan ani opisac problemów, bo mieliśmy przypadkowo głuchą babę na panelu

;)

Ala26-09-2008 23:06:11   [#73]
magosia notowała, może coś pomoże
Adaa26-09-2008 23:06:49   [#74]

i zostanę bohaterką bloga, na ktorej kazdy bedzie wieszał psy:-))

ale w sumie to co napisał Jacek mi to rekompensuje:-)

Adaa26-09-2008 23:07:36   [#75]
mysle,ze sobie nawzajem pomozemy, bo niektórzy uczestnicy naprawdę bardzo cicho sie przedstawiali
Jacek26-09-2008 23:08:18   [#76]

ileż lepiej być urodziwą Adą niż łysym Chętkowskim.

ja bym się nie zamienił :-)

Adaa26-09-2008 23:09:44   [#77]
ja też:-))
2katarzyna26-09-2008 23:10:02   [#78]
Mnie się jeszcze urodziło pytanie o sens obrotu używanymi podręcznikami - coroczne zmiany w podstawie programowej uczyniły ten obowiązek absurdalnym. Potrzebne są wciąż nowe wydania.
Mam również nadzieję, że znikną wreszcie standardy egzaminacyjne (i tak bez przerwy rozmijają się z treściami podstawy programowej, programów nauczania i zawartością podręczników). Pani minister nie wypowiadała się na ten temat. Czy ta koncepcja zostanie zrealizowana?
I jeszcze jedno - co z językiem niemieckim po reformie? W niektórych województwach jest większe zapotrzebowanie na niemiecki niż angielski.
Ala26-09-2008 23:10:25   [#79]

:-)))

do #77 było


post został zmieniony: 26-09-2008 23:12:10
Nassssy27-09-2008 12:06:32   [#80]
A mnie po kongresie jedno nurtuje bardzo. Dlaczego wzrost pensum miałby dotknąć głównie podstawówek i gimnazjów, gdzie zadania wychowawcze i opiekuńcze stanowią gro pracy (22h pensum - czyli 18h na zadania statutowe), podczas gdy w szkołach ponadgimnazjalnych nauczyciel jest głównie dydaktykiem(20h pensum i 20h na zadania statutowe).
Czy znowu zadziałało mityczne "my uczymy pod maturę" czy to może względy ekonomiczne.
A może zasada dziel i rządź. Można skłócić nauczycieli i "profesorów" i przy poparciu jednaj z grup wprowadzić zmianę.
Potrzebna mi jest dyskusja o istocie PENSUM.
Marek Pleśniar27-09-2008 13:36:27   [#81]

wiele osób tym się interesuje.

Powinnismy w tej sprawie mieć klarowną, skonsultowaną opinię.

Ala27-09-2008 14:44:05   [#82]

to może ministerstwo uzasadni tę propozycję?

bo w kontekście tego co mówiła p. Hall powinno być odwrotnie, wszak to edukacja najmłodszych ma być fundamentalna, i od nauczycieli w SP i G oczekuje się najwięcej

w rozmowach z dyrektorami i nauczycielami już wyczułam oburzenie tym pomysłem

i bardzo podobał mi się głos z sali o tym, że praca w liceum w porównaniu z pracą w gimnazjum to bułka z masłem

bosia27-09-2008 15:20:07   [#83]

oczywiscie różnica w pensum w zależności od szkoły może skółcić nauczycieli

tak samo jak różnica w zależności od nauczanego przedmiotu

widać  już to po wypowiedziach tutaj

uczyłam 10 lat w szkole podstawowej (dawnej), teraz uczę w ponadgimnazjalnej zawodowej-to nie jest bułka z masłem i tam jest mnóstwo problemów wychowawczych

przez pierwsze dwa lata zastanawiałam się po co mi było to przenoszenie się

może w dobrych liceach sprawa wygląda inaczej-tam nie uczyłam, więc stąd to "może", nie wiem jak jest

w szkole podstawowej na etat uczyłam 4-5 klas, teraz etat to 8-9 klas (często 40 osobowych)

już kilka razy pisałam: MEN jeśli chodzi o pensum proponuje powrót do tego co było sprzed KN: sp-26 godzin, srednie-22 godz. pensum (liczby tylko teraz są inne)

beera27-09-2008 15:26:37   [#84]

tak - tak już właśnie bywało, jak piszesz

pewnie to najprstsze,, choc dla mnie uzasadnienia nie ma.

Dodatkowo, jesli chodzi o mnie, zgadzam się na zwiększenie pensum tylko pod warunkiem, że zajecia te pójda poza ramówkę - czyli na zajęcia dodatkowe. I tu w ogóle nie ma znaczenia w jakiej szkole kto pracuje, bo róznica będzie w zajęciach dodatkowych, a te powinny byc kierowane wobec uczniów niezaleznie od typu szkoły.

Dlatego mam dylemat z dyskusją na ten temat - bo mam zdanie jakby "obok lekko"

jesli jednak nie może już byc dyskusji na ten temat jak wyzej, to jestem zdania, że zrówznicowanie pensum powinno zależec od przedmiotu.

Chyba otworzę nowy watek?

bosia27-09-2008 16:14:16   [#85]

ten pomysł ze zwiększeniem pensum i przeznaczeniem tej części na zajęcia dodatkowe jest niezły

to mogłoby choć częściowo określić co nauczyciel robi w ramach 22 godz.(dopełnienie do 40)

u nas nauczyciele przedmiotów maturalnych prowadzą dodatkowe zajęcia, bo chcą, wiem o tym, ale nie mogę zapłacić, w jakiś sposób to im rekompensuję

najgorsze, bo mam pieniądze i nie mogę zapłacić

Nowy wątek jak najbardziej, bo głosy są różne i może coś ciekawego się pojawić.

Ala27-09-2008 16:27:01   [#86]

a ja nie twierdzę, że w ponadgimnazjalnych jest mniej problemów wychowawczych, w myśl powiedzenia małe dzieci - mały kłopot, duże dzieci - duży kłopot, te problemy  mają bardzo różną wagę i czasami nie ilość tylko jakość ich decyduje o trudnościach

tylko dlaczego te kłopoty mają być rozwiązywane przy pomocy zwiększania pensum?dlaczego nie można ustalić np. liczebności klas tak aby nie było to powodem do oszczędzania na uczniach? jednym słowem znowu standardy

Nassssy27-09-2008 19:04:20   [#87]
Na pewno będziemy się spierać kto ma więcej spraw wychowawczo opiekuńczych, nauczyciel czy profesor.
Jako rodzic przepuszczający dwoje dzieci przez prestiżowe liceum stwierdzam, że państwo profesorostwo nie wyszło jeszcze z PRLu - ale to głos rozzłoszczonego rodzica.
Merytorycznie przekonują mnie liczby, które przedstawiła Bosia.

Ale różnicowanie pensum jest konieczne bo zastanówmy się co oznacza dołożenie jednej godziny dla różnych nauczycieli. Ile wymiernie przybywa pracy w-fiście, poloniście, pedagogowi...
dyrlo27-09-2008 19:12:25   [#88]

Też jestem za różnicowaniem ale nie tylko ze względu na poziom nauczania. Powinien być zróżnicowany i ze względu na poziom nauczania i ze względu na przedmiot.

I wcale nie wiem czy w podstawowej więcej a w ponadgimnazjalnej mniej. Pracowałam na wszystkich poziomach, nawet zaraz po studiach w zerówce i wiem ile gdzie było pracy. Jak przeszłam do liceum to ohohoho....

bosia27-09-2008 19:13:10   [#89]

pod prestizowym LO podpisuję się, w wielu miejscach kraju nie wyszli-powód ten sam co podałeś

Nie chcę, abyśmy się spierali nad tym komu lepiej czy gorzej

nasze środowisko rzadko się wspiera, a te różne godziny w zależności od typu szkoły spowodują jeszcze większe rozwarstwienie, chyba że o to chodzi

dyskusja czy trudniej u nas czy u was, to dyskusja, które święta ważniejsze: Boże Narodzenie czy Wielkanoc

ale dyskusja czy zwiększyć i jak jest niewątpliwie konieczna

podoba mi się pomysł Asi

dyrlo27-09-2008 19:14:32   [#90]
no to Ci się wcięłam :)
bosia27-09-2008 19:16:14   [#91]
nie, ja za długo pisałam, bo piszę jeszcze co innego i czytam tu dorywczo
dyrlo27-09-2008 19:19:44   [#92]
A mnie chyba komputer pada, właśnie to co bardzo ważne przerzucam na płyty .... za tydzień dopiero przyjedzie bratanicy mąż )informatyK.. MATKO YACYZAN SI
Ala27-09-2008 19:27:28   [#93]

zastanawiam się co by to było, gdyby nauczyciel w swojej ścieżce awansu musiał przejść przez wszystkie poziomy i typy szkół, może wtedy stanowilibyśmy bardziej jednolite środowisko, każdy wiedziałby o czym mówi

a tak, wszędzie dobrze gdzie nas nie ma, patrzymy na swoje warunki pracy a oceniamy pracę innych i najczęściej uważamy, że mamy najtrudniej

Ala27-09-2008 19:28:56   [#94]
dyrlo! co to YACYZAN SI ?
dyrlo27-09-2008 19:33:32   [#95]
zawiesza mi się, zmieniają się litery a to miało być "zaczyna się"
beera27-09-2008 19:40:46   [#96]

nowy utworzyłam:

Zwiększenie pensum - opinia OSKKO

Adaa27-09-2008 20:16:17   [#97]

Ponieważ wątek dotyczy pytań kierowanych do MEN wklejam pytania , które zadali uczestnicy panelu sp/gm. w dniu 24 wrzesnia 2008 r.

Na pewno wiele pytań się powtórzy z innych dyskusji, ale myslę, że warto spojrzec na nie.

Mozliwe, ze na niektóre z nich istnieje odpowiedź, warto więc zwrócić na to uwagę w celu skorygowania pytania.

  Krzysztof Lausch

 

  1. Występuje problem w zakresie opieki medycznej w szkołach specjalnych. Wiele dzieci potrzebuje w trakcie nauki zabiegów wykonanych przez pielęgniarkę zabiegową. Takiej pielęgniarki nie mogą zatrudniać szkoły specjalne.
  2. Koniecznym jest ustalenie dolnej granicy dodatków za trudne warunki pracy w szkołach specjalnych.
  3. Konieczne są systemowe rozwiązania w zakresie dystrybucji pomocy dydaktycznych i sprzętu dla szkół specjalnych. W tej chwili nie bierze się pod uwage potrzeb szkół  lecz dokonuje się dystrybucji sprzętu „ z rozdzielnika” . W wielu przypadkach jest to całkowicie nieracjonalne i gro drogiego  sprzętu specjalistycznego nie jest wykorzystywanych w szkołach przy równoczesnym braku podstawowego sprzętu.

 

 Jerzy Piskor

 

  1. Co będzie oznaczało w praktyce  sformułowanie MEN „wzmocnienie pozycji dyrektora” w świetle nadchodzących zmian ?
  2. Czy MEN zamierza zinwentaryzować zadania , które wykonuje dyrektor szkoły w ramach swoich obowiązków. W chwili obecnej zadania określone w KN to tylko niewielki procent zadań, które de facto  wykonuje dyrektor szkoły.

 

Magdalena Kuszewska

 

  1. Placówki integracyjne borykaja się z ograniczoną liczba godzin , które mogą realizować w takich placówkach nauczyciele logopedzi, pedagodzy specjalni, nauczyciele prowadzący rewalidację. Postuluje się zwiększenie dotychczasowej liczby godzin zajęć w/w specjalistów .

 

Ewa Gola

 

  1. Koniecznym jest określenie minimalnej liczby godzin realizowanych w konkretnym oddziale( bez łaczenia), w szkołach, które prowadza zajęcia w klasach łączonych.
  2. Ogromnym problemem jest uzupełnianie etatów przez nauczycieli  w innych szkołach na terenie danej gminy. Nauczyciele biegają od szkoły do szkoły – w konsekwencji nie integrują się z żadna placówką. Sytuacja ta powoduje wiele problemów organizacyjnych i ogranicza dostępność nauczyciela  w danej placówce.

 

Izabela Mazurek

 

  1. Czy nie powinno się „odgórnie” odciążyć dyrektora szkoły od konieczności  realizacji jakichkolwiek godzin dydaktycznych? Ogromny zakres obowiązków związanych z pełniona funkcja niejednokrotnie powoduje, ze trudno jest pogodzić te zadania z obowiązkami nauczyciela.

Gabriela Olszowska

 

  1. Jak MEN zamierza pomóc dziecku - obywatelowi polskiemu, który np. majac 15 lat powraca z zagranicy i ma problemy z językiem ojczystym? Jaki system wsparcia dla tych uczniów ma do zaoferowania MEN?
  2. Możliwość stosowania w stołówkach szkolnych systemu ajenckiego dystrybucji posiłków to dyskryminacja finansowa uczniów. Posiłki, w takim wypadku, sa stanowczo za drogie i ograniczają liczbę korzystających z posiłków uczniów.
  3. Czy MEN nie jest zaniepokojone faktem, ze Związki Zawodowe zaczynaja kształtować politykę oświatową kraju?

 

Waldemar Sadowski

 

  1. Proponuję aby MEN zwróciło się do Ministerstwa zdrowia , by te z kolei przypomniało lekarzom o zasadach dotyczących wystawiania zwolnień lekarskich dla uczniów oraz orzeczeń o niezdolności do udziału w zajęciach wychowania fizycznego.

 

Bogumiła Załęska

 

  1. Doprecyzować zagadnienie związane z rola i zadaniami pedagoga specjalnego.
  2. Określić w sposób jednoznaczny liczbę godzin naleznych zajęć rewalidacyjnych  przypadających na dziecko.
  3. Określić zasady zatrudniania lekarzy, logopedów, terapeutów w konkretnych placówkach.

 

Grażyna Kozak

 

  1. Jak długo MEN będzie przymykało oczy na problem polegający na tym, że 15- latkowie uczą się w szkołach dla dorosłych?

 

Problemy zgłaszane przez innych dyskutantów :

 

  1. Postuluje się wdrożenie rozwiązań mających na celu wsparcie dyrektorów i nauczycieli gimnazjów. Z uwagi na specyfikę wieku gimnazjalistów jest to bardzo trudna praca. Dlaczego nauczyciel gimnazjum, pracujący w bardzo trudnych warunkach ma realizowac pensum 22 godziny  a nauczyciel liceum 20 godzin? To nie jest sprawiedliwe i nie ma racjonalnego uzasadnienia.
  2. Czy w sytuacji gdy nie będzie chętnych uczniów do uczęszczania na lekcje etyki, czy tę godzinę będzie można przeznaczyć na inne zajęcia?
  3. W jaki sposób MEN  zamierza wyrównywać szanse edukacyjne pięciolatków? Czy ma jakąś wizję i propozycje dla dzieci nie uczęszczających do przedszkola?
  4. Czy MEN ma już koncepcję w sprawie dotacji dla dzieci 6 – letnich? Jaka będzie wysokość subwencji w 2009/10 r.?
  5. Czy MEN zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli akty prawne regulujące edukację dzieci sześcioletnich wejdą zbyt późno to uniemożliwi to wprowadzenie zmian (problem zgłoszony przez przedstawiciela jst)?
  6. Kiedy system SIO będzie na tyle sprawny bo mogły się w nim znaleźć (bez problemów) Specjalne Ośrodki Szkolno Wychowawcze i Ośrodki Rewalidacyjno Wychowawcze?
  7. Zbyt wczesny termin sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego.
  8. Od lat egazamin gimnazjalny w częsci mat. wypada gorzej. Czy zmniejszenie liczby godzin przyrody w cyklu (szkoła podstawowa) ma być lekarstwem na to?

 


post został zmieniony: 27-09-2008 20:19:26
beera27-09-2008 20:36:12   [#98]

o rany

jestem pod wrażeniem:)

beera27-09-2008 20:37:08   [#99]
  1. Co będzie oznaczało w praktyce  sformułowanie MEN „wzmocnienie pozycji dyrektora” w świetle nadchodzących zmian ?
  2. Czy MEN zamierza zinwentaryzować zadania , które wykonuje dyrektor szkoły w ramach swoich obowiązków. W chwili obecnej zadania określone w KN to tylko niewielki procent zadań, które de facto  wykonuje dyrektor szkoły.

 

To jest świetny punkt wyjścia do rozmów o statusie dyrektora, które MUSZĄ się wreszcie zacząć

Nassssy27-09-2008 20:50:20   [#100]
To prawda. Zwłaszcza w świetle wzrostu kompetencji samorządów. Przy złym samorządzie dyrektor musi być silny. Ale przy złym dyrektorze samorząd musi mieć na niego "haka".

Martwi mnie co innego w rozmowach kuluarowych niewielka liczba dyrektorów z którymi rozmawiałem była zainteresowana unormowaniem statusu. Zastanawiałem się dlaczego i chyba chodzi o to, że znaczna część nas potrafi tę sytuacje wykorzystywać do bycia skutecznym. Może chodzi o złe prawo - silny dyrektor będzie z nim walczył ale respektował a dyrektor z niejasnym statusem będzie je omijał, mrugał okiem do organów, "bo sami widzicie jakie głupie te przepisy"

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]