Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ochrona funkcjonariuszy państwowych ???
strony: [ 1 ]
bogna26-06-2003 20:28:28   [#01]

Oświećcie mnie - proszę!

Na czym polega ochrona nauczyciela, przewidziana dla funkcjonariuszy państwowych - art. 63 KN?

Art. 63. Nauczyciel korzysta w związku z pełnieniem obowiązków służbowych z prawa do ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy państwowych. Organ prowadzący szkołę obowiązany jest z urzędu występować w obronie nauczyciela, gdy ustalone dla nauczyciela uprawnienia zostaną naruszone.

bogna02-07-2003 21:27:58   [#02]
podnoszę do góry, żebyście nie zapomnieli, że potrzebuję pomocy :-)
Marek Pleśniar02-07-2003 21:53:03   [#03]

może tu

Dz.U.97.88.553

1998-09-01 sprost.: Dz.U.97.128.840

1999-08-17 zm.: Dz.U.99.64.729

USTAWA

z dnia 6 czerwca 1997 r.

Kodeks karny.

(Dz. U. z dnia 2 sierpnia 1997 r.)

Rozdział XXIX

Przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego

Art. 222.

§ 1.

Kto narusza nietykalność cielesną funkcjonariusza publicznego lub osoby do pomocy mu przybranej podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2.

Jeżeli czyn określony w § 1 wywołało niewłaściwe zachowanie się funkcjonariusza lub osoby do pomocy mu przybranej, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

orzeczenia

Art. 223.

Kto, działając wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami lub używając broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu albo środka obezwładniającego, dopuszcza się czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Art. 224.

§ 1.

Kto przemocą lub groˇbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe organu administracji rządowej innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2.

Tej samej karze podlega, kto stosuje przemoc lub groˇbę bezprawną w celu zmuszenia funkcjonariusza publicznego albo osoby do pomocy mu przybranej do przedsięwzięcia lub zaniechania prawnej czynności służbowej.

§ 3.

Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest skutek określony w art. 156 § 1 lub w art. 157 § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Art. 225.

§ 1.

Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2.

Tej samej karze podlega, kto osobie uprawnionej do kontroli w zakresie inspekcji pracy lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej.

Art. 226.

§ 1.

Kto znieważa funkcjonariusza publicznego albo osobę do pomocy mu przybraną podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2.

Przepis art. 222 § 2 stosuje się odpowiednio.

§ 3.

Kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Basik02-07-2003 22:11:25   [#04]

A tak od strony praktycznej, jeśli Ci jakiś rodzic nie daj boże naubliża, a Ty rzecz zglosisz do swojego organu, to ten z urzedu powinien stanąć w Twojej obronie.Nawet w sądzie, jeśli zajdzie taka konieczność.

Kiedyś jednemu nauczycielowi nawsadzał i podobno uderzył go mój słynny gimnazjalista sikacz ( wtajemniczeni wiedzą, o kim mowa). Przyjęłam skargę nauczyciela, ale wyslalam go do organu prowadzacego. To  nie był mój nauczyciel.

Adam Stocki03-02-2004 21:41:50   [#05]
To znowu ja.   Ochrony potrzebuje nauczycielka, na której pastwi się dyrektorka szkoły - bo ..... ma muchy w nosie (oczywiście ta dyrektorka). A w ogóle to niezły kabaret. Problemy pani dyrektor DDD sygnalizuje jej siostra. A dlaczego nie ona sama?  Zobaczcie ile problemów ma Pani dyrektor DDD? Wszystkie pod hasłem bogna. To ci dopiero! Jak człowiek może mieć tyle problemów i jeszcze nie zbzikował?
RomanG04-02-2004 10:22:16   [#06]

Marek

Nauczyciel nie jest funkcjonariuszem publicznym. Kodeks karny nie ma tu zastosowania.
N-l jest funkcjonariuszem państwowym.
Piotrek04-02-2004 14:12:10   [#07]

Drogi Adamie

 - pewną granicę jednak przekroczyłes - dobrego smaku albo przynajmniej dobrego wychowania.

W sytuacji, jaką zgotowaliście DDD, nietrudno o, jak to frywolnie i niestosownie nazywasz, zbzikowanie. Nie życzę Ci takiej sytuacji, ale może jest ona potrzebna, abyś okazał więcej szacunku kobiecie, której załamuje się sytuacja zawodowa (być może życiowa).

Też zdarzało mi się zwalniać ludzi z pracy, ale nigdy z tego nie żartowałem.

Wszystko, nawet urzędnicze zacietrzewienie, musi mieć swoje granice.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]