Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nauczyciel z wyrokiem
strony: [ 1 ]
AndrzejK08-08-2008 10:13:18   [#01]
Mam pytanie czy można zatrudnić w szkole nauczyciela kontraktowego mającego wyrok 3 miesiące na dwa lata w zawieszeniu Proszę podać podstawę prawną ?
hanabi08-08-2008 11:37:59   [#02]

jeśli karany jest za przestępstwo umyślne to nie może być zatrudniony

pp art. 10 KN

5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

post został zmieniony: 08-08-2008 11:40:40
Jacek08-08-2008 13:25:56   [#03]

doprecyzuję...

to kontraktowy więc tu zastosowanie będzie miał art. 10 ust. 8 KN. Nauczyciel, który był karany, może zostać zatrudniony dopiero po zatarciu skazania zgodnie z przepisami Kodeksu karnego. Zatarcie skazania jest z mocy prawa lub na wniosek, po upływie okresów określonych w przepisach kodeksu karnego w zależności od rodzaju wymierzonej kary.

hanabi08-08-2008 17:19:48   [#04]

i tym sposobem "wespół w zespół" dostałes Andrzeju pełne uzasadnienie.

Jacku, dziekuję za uzupelnienie, rano rzeczywiście nie doczytałam

a tak swoją drogą jakie to są te przestępstwa umyślne? czy wypadek drogowy ze skutkiem smiertelnym jest nim czy nie jest?

zgredek08-08-2008 17:33:12   [#05]

Kodeks karny:

Art. 9. § 1. Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi.

§ 2. Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.

§ 3. Sprawca ponosi surowszą odpowiedzialność, którą ustawa uzależnia od określonego następstwa czynu zabronionego, jeżeli następstwo to przewidywał albo mógł przewidzieć.

zgredek08-08-2008 17:34:31   [#06]
wydaje mi się, że o tym powinien sąd napisać w uzasadnieniu wyroku - ale się nie znam, to może się mylę
hanabi08-08-2008 17:46:19   [#07]
dziękuję
AndrzejK11-08-2008 11:57:29   [#08]

Dziękuję za wypowiedzi czeka mnie jednak trudne zadanie trzeba podjąć  decyzję, a tu nie ma nikogo kto ma takie kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela do przedmiotów zawodowych mechanicznych Pozostaje więc pytanie zatrudnić czy nie? Powiem tak, fajny chłopak a na początku noga mu się powinęła, nie sądzę że zrobił to co zrobił umyślnie, ale wyrok jest wyrokiem wprawdzie w zawieszeniu i to tylko trzy miesiące na dwa lata Dziękuję za informacje

hanabi11-08-2008 13:52:35   [#09]

a co zrobił, moze łatwiej bedzie powiedzieć, Andrzeju nie namyslaj sie, głowy Ci za to nie urwą:)

bo te 3 miesiące to jakoś na powazne przestepstwo nie wygląda, chociaż...

AndrzejK11-08-2008 20:34:21   [#10]
Sprawa  dotyczy jakichś rodzinnych spraw/ podrobienie podpisu/ dokładnie jednak nie wiem ale 3 miesiące w zawieszeniu na 2  lata to chyba nie jest za jakieś poważne wykroczenie
DYREK11-08-2008 22:09:13   [#11]

czy jest to przestępstwo popełnine umyślnie ?

jeżeli nie, to można zatrudnić

 

AnJa11-08-2008 22:22:17   [#12]
nie wiem, czy można fałszować nieumyślnie
Marylka12-08-2008 00:24:35   [#13]
zgredek ma rację, sąd pisze w uzasadnieniu jakie jest to przestępstwo

Andrzeju poproś nauczyciela żeby pokazał Ci wyrok i będziesz wszystko wiedział

U nas w trakcie zatrudnienia nauczyciel otrzymał wyrok i nie chciał go pokazać, tłumacząc, ze jeszcze nie było sprawy, czas mijał. . .

Ponieważ wcześniej sąd przysłał informację o wykroczeniu, więc musiałam doprowadzić sprawę do końca

Pismo do sądu wszystko wyjaśniło :)
hanabi12-08-2008 08:08:45   [#14]
podrobienie podpisu nie jest sprawa blahą! AnJa ma rację jest to przestepstwo popełnione umyślnie, a pp mówi wyraźnie- nie można, pamietaj przyslowie - kto ma miękkie serce...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]