Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Konsultacja OSKKO - KARTA NAUCZYCIELA
strony: [ 1 ][ 2 ]
beera07-08-2008 08:09:14   [#01]

Zapraszam was do poczytania

Projekt ustawy o zmianie ustawy – KARTA NAUCZYCIELA

Treść projektu ustawy - 141 KB

 

i wypowiedzenie swojego zdania na temat zawartych zapisów.

Uwagi spiszemy i przekażemy do MEN


post został zmieniony: 07-08-2008 12:53:13
DYREK07-08-2008 11:59:01   [#14]

Proponuję podzielić wątek na 2

- zmiana ustawy KN - jeden wątek

- rozporządzenie płacowe - drugi wątek

- rządowe - pominąć

 

beera07-08-2008 12:38:03   [#17]

poprzenosiłam, pousuwałam i rozdzieliłam:)

Czy tak?

emeryt07-08-2008 12:51:53   [#18]
Odwrotnie!!!!!!!!!!
beera07-08-2008 12:53:42   [#19]

już:)

tu KN

TAM - płacowe

beera07-08-2008 12:55:30   [#20]

ponownie Was zapraszam do poczytania KN

zmiany dośc zasadnicze - więc jest o czym porozmawiać

Leszek07-08-2008 13:21:11   [#21]

dodałem do wymiany plików KN z naniesionymi projektowanymi zmianami z dn. 1.08.08...

moze to pozwoli pokonsultować pomimo wzmagającego dziś upału...

zdążyłem przed wyjazdem ujednolicić...

pozdrawiam

emeryt07-08-2008 13:44:51   [#22]
asia 07-08-2008 12:33:33   [#02]
zdzisław F IP: 79.187.107.250 (hed250.internetdsl.tpnet.pl) 07-08-2008 11:42:20   [#13]

Proponuję zmiany na nibiesko, bo nazwanie wyrównania nagrodą to już szczyt niemyślenia.

2. W przypadku nieosiągnięcia w danym roku wysokości średnich
wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3 i 4, w składnikach wskazanych
w art. 30 ust. 1, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu
terytorialnego ustala kwotę wyrównania. Tak ustalone kwoty wyrównawcze
zwiększają wysokość funduszu, o którym mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 i są
wypłacane w formie nagród (jednorazowej wypłaty dla uprawinionych do wyrównania nauczycieli), na zasadach wynikających z przepisów wydanych
na podstawie art. 49 ust. 2, z uwzględnieniem stopni awansu zawodowego
nauczycieli.

Za bardzo nie jestem w stanie sobie wyobrazić najpierw dokonania wyliczeń w ramach całego OP i przeniesienia tego później na poszczególnych nauczycieli z każdej ze szkół w celu ustalenia i wypłat wyrównań indywidualnych.

Najpierw to powinni dokładnie określić, jakie składniki wynagrodzeń i w jakiej wysokości są przyjęte do naliczania subwencji w standardzie A. To by była podstawa do dalszych prac analitycznych w OP. Bo uwarunkowania uśrednione w MEN, OP a poszczególnych szkołach są tak różne, że na tych średnich to można popłynąć. No bo w grupie mianowanych i dyplomowanych wynagrodzenia są grubo ponad średnią, a w grupie stażystów (między innymi przez ustalenie przez MEN niskich stawek zasadniczych oraz brak dodatku stażowego) średnia jest niższa. I co się dzieje?? OP wydaje większą kasę na wynagrodzenia niż to wynika z subwencji, a teraz będzie dodatkowo wypłacać nagrody stażystom za to, że nie z ich winy mało zarabiają - chociaż zgodnie z przepisami????

Paranoja.

3. W terminie do końca roku kalendarzowego organ prowadzący szkołę
będący jednostką samorządu terytorialnego przygotowuje informację o
wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach
awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez tę
jednostkę samorządu terytorialnego, z uwzględnieniem stopni awansu
zawodowego nauczycieli oraz wysokości (ogólnej)kwoty wyrównania, o której mowa w
ust. 2, oraz przekazuje ją przewodniczącemu organu stanowiącego tej
jednostki samorządu terytorialnego, dyrektorom szkół prowadzonych przez tę
jednostkę oraz związkom zawodowym zrzeszającym nauczycieli.”;

ad. 3 Znając związki, zaraz będą chcieli imiennej listy - ile i komu

beera07-08-2008 13:55:15   [#23]

o!

dzieki Leszku - będzie dużo łatwiej!

emeryt07-08-2008 14:04:51   [#24]

Przejrzałem, ściągnąłem, fajne.

W zasadzie proponowane zmiany powinny OP zadowolić, chociaż pracy przybędzie a i dyskusje na sesjach rady pewnie będą przesycone emocjami.

Ciekawym opinii dyrektorów szkół.

No, ale zgodnie z KN urlopują. Choć dzisiaj usłyszałem od jednej wice zdanie odrębne, jak się spytałem, co robi w szkole. Wyraziła się negatywnie o zapisie w KN dotyczacym wymiaru urlopu nauczyciela - wice i korelacji z obowiązkami tamże wpisanymi, które trzeba w urlopie zrealizować.

beera07-08-2008 14:20:45   [#25]

Wyraziła się negatywnie o zapisie w KN dotyczacym wymiaru urlopu nauczyciela - wice i korelacji z obowiązkami tamże wpisanymi, które trzeba w urlopie zrealizować

to jest cos, co podnosimy często - podczas tej konsultacji po prostu umieśćmy nasze stanowisko w sprawie urlopu dyr i wice jako uwagi dodatkowe.

===

nie wiem od kiedy planowane sa zmiany - jak rozumiem, na przykąld zwiększenie pensum o 4 godziny w tym roku nie może już dotyczyc realizacji godzin ramowego planu nauczania - bo to by się wiazało z wypowiedzeniami - na to już jest za późno.

Ciekawe jest nałożenie szlabanu na ponadwymiarówki - z 1/2 do 1/3 obowiazkowego wymiaru godzin, co oznacza nie wiecej niż 24 godziny - to oznacza duże zmiany w przydzialach od wrzesnia.

No i uniemozliwia maksymalnie duze "dociążenie" anglistów - co moze być strategiczne, w sytuacji gdy wprowadza się angielski od I klasy.

Ciekawie brzmi konieczność ewidecjonowania zadań - choć dla mnie te wszystkie zadania, które teraz są konieczne do ewidencjonowania były konieczne i poprzednio.

beera07-08-2008 14:42:53   [#26]
DYREK IP: 78.28.5.97 (97.5.28.78.cable.dyn.petrus.com.pl) 07-08-2008 14:25:54   [#05]

Częste dyskusje na naszym forum powodują dwie sprawy:

  1. urlop dyrektora placówki feryjnej,
  2. prowadzenie spraw z zakresu stosunku pracy dyrektorów.

 

Proponuję następujące zmiany w Karcie nauczyciela:

 

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

1) przeprowadzania egzaminów;

2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;

3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 14 dni.

 

     2a. Nauczycielowi, o którym mowa w ust. 1,  któremu powierzono  stanowisko kierownicze w szkole, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze i na zasadach  określonym dla nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.

3. Nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

4. W ramach ustalonego w ust. 1  wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciel ma prawo do nieprzerwanego co najmniej czterotygodniowego urlopu wypoczynkowego.      

 

Art. 66. 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. 

(skreślenie)Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.

 

Art. 91c. 1. W zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

   1a. W przypadku szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w stosunku do dyrektora, czynności w zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowane przepisami ustawy, wykonuje odpowiednio: wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa.

2. Spory o roszczenia ze stosunku pracy nauczycieli, niezależnie od formy nawiązania stosunku pracy, rozpatrywane są przez sądy pracy.

 

ewa07-08-2008 17:19:03   [#27]
zdzisław "porządkuje" status dyrka ;-)
ewa07-08-2008 17:20:51   [#28]
mic!
asia nie zdzisław :-))
ewa07-08-2008 17:23:51   [#29]
hmm, a tak właściwie, to chyba dyrek :-)))))))
zresztą nie ważne, ważne żeby się zapis pojawił ;-)
emeryt07-08-2008 18:31:05   [#30]

Bo status dyrka, przyznacie Szanowni Państwo dyrektorzy wymaga uporządkowania. Od wynagrodzenia sowitego, poprzez urlop zasłużony w ramach rozsądku do jasnej sytuacji w zakresie zatrudnienia i podległosci służbowej.

Nie może być tak, że szkołe likwidujemy, jest multum pracy - szczególnie dla dyrektora...a dyrektor zamachał mi KN przed nosem....zamknął szkołę, dokumenty, pieczatki.....zabrał klucze od klas i gabinetu i.........pojechał nad morze.

Bo mu się urlop należy w wymiarze wakacji.

Nie mam nic przeciwko, żeby odpoczął. Ale na Boga - wypłaty, przelewy, wypowiedzenia, inwentaryzacja, przekazanie majatku itd.itd.

Dziwicie się OP???

ewa07-08-2008 19:07:27   [#31]
siwięte słowa zdzisławie
nie dziwi(my)ę się
:-)
izabelamaciejka07-08-2008 20:52:42   [#32]

mam nadzieję, że czytam ze zrozumieniem, iż ewentualne zmiany pensum OP będą mogły wprowadzić od września 2009?

zastanawia mnie całkowita dowolność pozostawiona OP w ustalaniu pensum np. nauczycielom biblioteki, pedagogom, czy wychowawcom w różnych placówkach specjalnych. Doprowadzi to do dużych rozbieżności w ustalonych godzinach obowiązkowych pracy w placówkach prowadzonych przez różne OP (dotychczas chyba też tak było, ale myślałam, że będzie to jakoś ujednolicone).

elkap07-08-2008 22:21:40   [#33]
W proponowanych zmianach w KN podoba mi się obowiązek informowania o średnich wynagrodzeniach, ale już wypłata wyrównań w formie nagród, to chyba nieporozumienie. Będą sytuacje, kiedy te nagrody można by przyznać bez naciągania, ale będzie też i tak, że będziemy wymyślać za co te nagrody. Czy nie może być po prostu wyrównanie wynagrodzenia?

Jeśli chodzi o 4 dodatkowe godziny pensum, to przykład dotychczasowych ustaleń różnych OP dotyczących np. pedagogów dowodzi, że nie ma sensownych uzasadnień dla dość dużych rozbieżności w tym zakresie. Gdyby były to obligatoryjne godziny ( do udokumentowania) dla wszystkich nauczycieli przeznaczone np. na pracę z uczniami zdolnymi lub uczniami wymagającymi wsparcia, to jestem za. Bo jeśli do tej pory nauczyciel pracował 40 godzin tygodniowo, to po tej zmianie będzie miał 44? Czy może "obetnie" sobie z przygotowania do zajęć?

Podoba mi się propozycja Asi dotycząca urlopu dyrektora i uregulowań w zakresie stosunku pracy dyrektorów.
Marek Pleśniar08-08-2008 07:24:18   [#34]
na piśmie złożono nam do OSKKO ten projekt dopiero wczoraj po południu.
emeryt08-08-2008 07:40:47   [#35]

Pani Szumilas:

Ponadto z danych MEN wynika, że nauczyciele mają 1 mln 350 tys. godzin ponadwymiarowych. Daje to 75 tys. etatów. Nie ma więc obaw, że aż 100 tys. nauczycieli może zostać bez pracy.

Co oni wiedzą o zasadach i uwarunkowaniach przydziału ponadwymiarowych w szkole???

Podzielili 1 350 000 na 18 !!!!

Powinni odbyć szkolenie w zakresie opracowania arkusza organizacji szkoły.

Zresztą, co Wam będę tłumaczył. Wy wiecie, ja wiem, oni nie wiedzą. I głupoty gadają.

beera08-08-2008 07:46:44   [#36]

oj...

bez przesady

tzn - lepiej się merytorycznie odnośmy do zapisów KN, bo polemizowanie z wypowiedziami wygłoszonymi dla mediów i przekazywanymi nam przez te media, to sensu nie ma.

Wiecie ile razy bym polemizowała ze swoimi wypowiedziami umieszczonymi tu i tam?;)

===

To, co powiedziała Ala jest ciekawe.

Pewnie podejmując Uchwałę OP będzie musiał na jej potrzeby (tej uchwały) uzasadnić ją. No i Uchwała może być uchwylona przez wojewodę. Ale nie przewiduję takiego przypadku - bo uzasadnienia każdfy wójt moze mieć jakie chce.

 


post został zmieniony: 08-08-2008 07:51:47
beera08-08-2008 08:16:48   [#37]

te 4 godziny mnie męczą, więc napiszę:

zwiększenie pensum o 4 godziny, jesli pójdą na realizację godzin z ramowego planu nauczania, oznacza w dużej szkole pozbawienie pracy kilkunastu nauczycieli, a w małej szkole - jednociagowej, zmianęstatusu wiekszości (wszystkich nauczycieli) - staną się oni niepełnozatrudnieni, a wszyscy wiemy, co to oznacza - po pierwsze zostana pozbawieni praw n-li mianowanych (np. prawa do urlopu zdrowotnego, a co oznacza w przypadku likwidacji - chyba jasne?)

i w zaden sposób nie wpłynie takie przeznaczenie godzin na jakoś pracy szkoły - a o to nam przeciez chodzi. Nie tylko nie wpłynie pozytywnie, ale wpłynie negatywnie

Przeznaczenie 4 godzin na zajęcia spoza ramowego planu nauczania popieram, bo:
-mają szansę wpłynąć na jakośc pracy szkoły
-nauczyciele już teraz pracują co najmniej 2-3 godziny w tygodniu prowadząc tzw. zajecia dodatkowe - ale nikt o tym nie wie - teraz będa pracowali i środowisko będzie o tym wiedziało
- usankcjonuje to "nieoficjalny stan"

Ale nie ma żadnej pewności, jakie rozwiązanie przyjmą samorządy.
Uwazam, że koniecznie do tego punktu powinnismy się odnieść

nn08-08-2008 08:45:56   [#38]
samorządy? na godziny dodatkowe? Przecież i teraz samorządy to robią, czyli płacą ze swoich środków. Do tego nie jest potrzebna modyfikacja KN. Nie zakładam także by MEN zwiększyło z tego tytułu subwencję.
hana08-08-2008 08:46:11   [#39]
Pani Szumilas uspokaja:

"By nauczyciele nie tracili pracy, Ministerstwo Edukacji Narodowej proponuje obniżenie wieku szkolnego do 6 lat, zwiększenie opieki świetlicowej oraz roczne przygotowanie przedszkolne dla dzieci pięcioletnich."

Wszyscy nauczyciele będą mieli kwalifikacje do świetlicy i wychodzi na to, że w przypadku zwiększenia pensum, będą "bić się" o godziny świetlicowe, by pracować w pełnym wymiarze.
Obawiam sie, że w przypadku niektórych przedmiotów, godziny na zwiększenie pensum pójdą z ramowego planu nauczania, bo jeśli zwiększono by godziny na dane przedmioty - uczniowie w szkole musieliby siedzieć do wieczora.

Mnie pomysł zwiększonego pensum podobałby się, gdyby te 4 godziny każdy nauczyciel mógł przeznaczyć na zajęcia dodatkowe typu: wycieczki, koła zainteresowań. Dodam tylko, że zwiększenie pensum powinno iść w parze z podwyżką wynagrodzenia.
emeryt08-08-2008 08:49:03   [#40]

Asiu - nie widzę uzasadnienia tak z góry się nastawiać, że te 4 godziny (chociaż może być 1-4) wyrzucać poza ramówkę.

Jeżeli to wejdzie w życie, to i tak będzie wymagało na etapie decyzji bardzo wnikliwej oceny i wykonania bardzo, ale to bardzo wnikliwych analiz w zakresie lokalnych uwarunkowań w organizacji oświaty i realizowanej przez gminę polityki oświatowej. I może się okazać, że zasadne jest zwiększenie nad kreską, pod kreską lub tu i tu.

To nie będzie decyzja burmistrza (wójta) ale uchwała rady. Proces decyzyjny więc jest rozciągnięty w czasie (projekt, radca, komisje rady, sesja, nadzór wojewody). Nie ma możliwości więc podejmowania szybkich decyzji. A szkoda.

Obawiam się czegoś innego - czy w ślad za ewentualnie zwiększonym pensum wykorzystane będą możliwości zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego powyżej tabelki MEN. Możliwości ustawowe są, ale praktyka póki co jest inna: MEN tyle ustalił to tyle naliczajcie. Nikt nie czyta dalej: "minimalne".

Nie wiem, czy wnie należałoby wprost w ustawie zapisać, że w przypadku zwiększenia pensum automatycznie wzrasta proporcjonalnie stawka wynagrodzenia zasadniczego.

hania08-08-2008 09:19:48   [#41]
wyższe pensum z jednoczesną podwyżką wynagrodzenia zasadniczego już było (art42 ust 4a w KN)tylko ja się nie spotkałam aby dyrektor z tego korzystał
w projekcie KN wyrzuca się ten ustęp, w projekcie rozp płacowego wyrzuca się sposób ustalania wynagrodzenia przy zwiększonym tak (na wniosek nauczyciela) pensum.
może i dobrze skoro to i tak fikcja była
proponuje się za to zwiększenie pensum w ramach obowiązującego wynagrodzenia (po tych obiecanych podwyżkach, 2x po 5% a tu słyszę wczoraj o uwalnianiu cen energii i możliwych podwyżkach tejże o 20%, a inne rzeczy też drożeją...)+ mgliste możliwości dla gmin podwyżki zasadniczego... one już są tylko ile gmin z tego korzysta, skoro dokładają do oświaty z własnej kasy.....
grażka08-08-2008 09:27:31   [#42]

i te sześciolatki - najpierw nauczyciel z KZ będzie miał swoje pensum zwiększone z 18 do 22 - tak jak obecnie "0", a obiecaną opiekę "jak w przedszkolu" łatwo wyrobi sie przydzielajac innym nauczycielom po 4 godziny w KZ popołudniowo - jako opieka. A że codziennie wejdzie do klasy ktoś inny...

hania08-08-2008 09:42:24   [#43]
i tych sześciolatków - wg projektu- nie od razu tak dużo, bo rodzice zdecydują...
i przejściowo, bo nie zakładamy o rok dłuższej podstawówki przecież...
jeszcze się boję, że na początku jak się kilkoro rodziców zdecyduje tylko, to się te maluchy "upchnie" do siedmiolatków, robiąc np 30 osobową klasę pierwszą.... (gdzieniegdzie już takie są..)
hania08-08-2008 09:47:03   [#44]
bym chciała zobaczyć "przymiarkę" do zmian - taką teoretyczną, może być w dwóch wersjach: korzystnej i mniej..., chociaż z dwóch gmin, najlepiej różniących się "oświatowo" - tzn : ilością i wielkością szkół, kwalifikacjami nauczycieli, możliwościami lokalowymi....
taki "próbny egzamin"....
ciekawe byłoby...
tylko kto to zrobi?
łatwiej teoretyzować, że w ogólności "będzie dobrze"
emeryt08-08-2008 10:13:08   [#45]

Zainspirowany postem hani przejrzałem sobie taką jednociągową szkółkę z klasą zero.

Za bardzo nie ma czym poszaleć z tym zwiększonym pensum. Mówię oczywiście o godzinach nad kreską. Pod kreską też nie za bardzo. Chyba, że na siłę zrobię poloniście pensum 22 i w ramach dam godz. wyrównawcze i kólko polonistyczne.

Skórka nie warta wyprawki.

Jak znajdę chwilkę, popatrzę na duże gimnazjum. Tam będzie można poszaleć, bo dużo godzin i oddziałów ( 7 ciągów).

hania08-08-2008 10:46:47   [#46]
popatrz Zdzisławie....
może openkom swoim podrzuć pomysł, jakby się nudziły:-)
emeryt08-08-2008 10:57:49   [#47]

haniu - Najlepiej zrobiłby to dyrektor szkoły. A ponieważ z tego coś kumam, znam swoje szkoły, nauczycieli i ich kwalifikacje, robię rózne analizy oświatowe - to się w wolnej chwili mogę tym pobawić.

Przecież to w przyszłym roku będzie bardzo płynne. Inaczej jak w szkole jest jeden przedmiotowiec a inaczej jak jest np. dodatkowo ktoś z kwalifikacjami do dwóch czy trzech przedmiotów, jaka była polityka dyrka w stosunku do przydziału ponadwymiarówek, zatrudniania emerytów i innych na kilka godzin itd.itd.

Zrobienie w tej chwili rzeczowej analizy wymaga sporo czasu. Nie wiem, czy na tym etapie i w tych okolicznościach (postawa ZNP, możliwe weto) jest sens się w tym babrać.

hania08-08-2008 12:40:16   [#48]
widzisz, mi się wydaje, że aby rozmowy i możliwy kompromis był możliwy, to jakoweś analizy powinny być najpierw zrobione, taki przegląd sytuacji...
tyle bzdurnych ankiet np robili dyrektorzy na zlecenie KO z inicjatywy Men.....

w życiu prywatnym, zanim podejmiemy decyzję, rozważamy wszelkie za i przeciw (przynajmniej ja tak robię:-)
w życiu publicznym - czemuś mam wrazenie, że nie do końca.....
hania08-08-2008 12:45:59   [#49]
a wkurzają mnie - rzucane do mediów takie proste porównania: (wszak matematyka dla przeciętnego obywatela to straaasznie trudna jest)
podwyżka 2 x po 5% to 10% razem (sic)
podwyżka pensum o 4 godziny to 4/18=22% podwyżki pensum.....
i różnica tego....
dlatego chciałabym wiedzieć jak się to przykładowo przełoży praktycznie
jakiś "teoretyczny pilotaż"... tego mi brakuje.. z obu stron: rządowej i konsultacyjnej
inaczej - wszystko to gdybanie li tylko......
hania08-08-2008 12:47:15   [#50]
i każda strona ma swoje, jedynie słuszne argumenty.....
strony: [ 1 ][ 2 ]