Forum OSKKO - wątek

TEMAT: arkusze w I-III
strony: [ 1 ]
jaris11-06-2008 13:41:01   [#01]
Wiem, że to już gdzieś widziałem, ale nie mogę znaleźć: szukam podstawy prawnej dot. załączania do arkuszy ocen 1-3 wydruku komputerowego z oceną opisową (oczywiście wydruk na A4 opatrzony podpisem wychowawcy). Pomóżcie, proszę.
beera11-06-2008 14:01:21   [#02]

§ 12. 1. Szkoła prowadzi dla każdego ucznia przez okres jego nauki w danej szkole arkusz ocen ucznia. Wzór arkusza ocen ucznia określają odrębne przepisy.

2. Wpisów w arkuszu ocen ucznia dokonuje się na podstawie danych zawartych w księdze uczniów, dzienniku lekcyjnym, protokołach egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych, protokołach zebrań rady pedagogicznej i informacji o wyniku sprawdzianu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej i egzaminu przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w gimnazjum bądź o zwolnieniu odpowiednio ze sprawdzianu lub egzaminu przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Nauczyciel wypełniający arkusz ocen ucznia potwierdza podpisem zgodność wpisów z dokumentami, na podstawie których ich dokonano.

3. W klasach I-III szkoły podstawowej opisowe oceny końcoworoczne i oceny zachowania sporządzone komputerowo i podpisane przez wychowawcę klasy można załączyć do arkusza ocen ucznia, co jest równoznaczne z wpisem w arkuszu ocen.

 

rozp. w sprawie sposobu prowadzenie dokumentacji

jaris11-06-2008 15:43:36   [#03]
Wielkie dzięki! Szukałem nie w tym rozporządzeniu (ale wcześniej to gdzieś widziałem - teraz już wiem gdzie...).
Marla12-06-2008 12:09:38   [#04]
a czy spotkaliśce się z sytuacja, że można do dziennika wkleić ocene opisową a nie pisac ręcznie

moje nauczycielki kszt. zintegrowanego chciałyby ułatwić sobie pracę, ale mi wydaje się że nie można wkleić tych ocen zmniejszając format arkuszowy tak aby zmieścił się w dzienniku
czy ktoś z was spotkał się z taka sytuacją?
ulag312-06-2008 14:03:55   [#05]

Moje nauczycielki wklejają ocenę napisaną komputerowo w suplemencie do dziennika. W arkuszu ocen dla klas I - III ocena też jest pisana komputerowo. Ręcznie wpisują tylko  datę i uchwałę RP oraz podpisują się

Marla12-06-2008 14:37:07   [#06]
czyli ta ocena opsowa jest załącznikiem do dziennika?
jesl tak to jakos ja dopinacie na stałe ?
MAGDA2312-06-2008 15:10:52   [#07]
czyłam w tamtym tygodniu ale nie mogę znalesc , że mozna wpinać pisane komputerowo, ale musza one zachować  numeracje stron i wyglad arkusza określonego w rozporzadzeniu.
arabrab12-06-2008 17:42:18   [#08]
Przeglądając dzienniki klas 1-3 zobaczyłam, że n-le w miejscu na ocenę opisową dokonali wpisu "ocena opisowa w arkuszu ocen". Wydaje mi się to błędem. Poradźcie co z tym zrobić!!
elrym12-06-2008 18:04:05   [#09]

wpis ten nalezy skreślić

Zgredek i rzewa wklejały:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU

z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji

(Dz. U. Nr 23, poz. 225 oraz z 2003 r. Nr 107, poz. 1003)

§ 22. Sprostowania błędu i oczywistej pomyłki w dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej dokonuje się przez skreślenie kolorem czerwonym nieprawidłowego zapisu i czytelne wpisanie nad skreślonymi wyrazami właściwych danych oraz złożenie czytelnego podpisu przez dyrektora przedszkola, szkoły lub placówki albo osobę upoważnioną przez dyrektora do dokonania sprostowania.

arabrab13-06-2008 08:01:04   [#10]
Powiedz co wklejały? Rozumiem, że ocenę opisową. Jaka jest podstawa prwna,która mówi, że treść tej oceny MUSI być w dzienniku? PILNE!!!
Bas13-06-2008 08:27:22   [#11]
No skoro dziennik dokumentuje przebieg nauczania i zawiera oceny m.in. klasyfikacyjne, a w kl. I-III są one opisowe, to w dzienniku muszą się takowe znaleźć. To logiczny wywód. Skąd wiadomo, w jakim stopniu dany uczeń spełnił wymagania, jaką ma "ocenę"? No własnie z tego dziennika.
rzewa13-06-2008 09:11:28   [#12]
Proszę oto podstawa:

Rozporządzenie MENiS z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. Nr 23, poz. 225 ze zm.)

§ 7. ust. 1. Szkoła prowadzi dla każdego oddziału dziennik lekcyjny, w którym dokumentuje się przebieg nauczania w danym roku szkolnym, z zastrzeżeniem § 8.

[...]

ust. 3. W dzienniku lekcyjnym odnotowuje się obecność uczniów na zajęciach edukacyjnych oraz wpisuje się tematy przeprowadzonych zajęć, oceny i zaliczenia uzyskane przez uczniów z poszczególnych zajęć edukacyjnych, oceny zachowania, a także przeprowadzone hospitacje zajęć edukacyjnych. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych nauczyciel potwierdza podpisem.

[...]

§ 8. Wewnątrzszkolne ocenianie uczniów może być także dokumentowane w innym niż dziennik lekcyjny dokumencie, określonym w statucie szkoły, z tym że ustalone dla ucznia oceny końcoworoczne (semestralne), zaliczenia i ocenę zachowania wpisuje się do dziennika lekcyjnego.
arabrab13-06-2008 12:05:07   [#13]
WIEEEELKIE DZIĘKI RZEWA. JESTEŚ WIELKA!!! JUŻ NIE MOGĘ SŁUCHAĆ ARGUMENTÓW, ŻE TAK KAZAŁA POPRZEDNIA DYREKCJA.
jokada13-06-2008 17:20:35   [#14]

Marla, program Librus ma taką opcję zmniejszania i dostosowywania do miejsca w dziennku. Ja wklejam na półrocze do dziennika i przybijam pieczątkę szkoły a na koniec roku drukuję stronę arkusza i  dopinam do arkusza.  Kto nie drukuje, ten wpisuje ręcznie.Tak zadecydowała dyrekcja.

W dzienniku nie ma miejsca na obie oceny-semestralną i końcoworoczną, dlatego wpisujemy semestralną. Końcoworoczna jest w arkuszu.

 

rzewa13-06-2008 17:23:44   [#15]
bo w dzienniku musi być co najmniej ocena roczna, tak samo jak w arkuszu

ocena śródroczna być nie musi, ale może być

:-)
jokada13-06-2008 17:28:52   [#16]

To u nas jest coś nie tak chyba.

Ale jak w dzienniku musi być roczna, a w arkuszu nie musi być śródroczna to gdzie ma być ta śródroczna? Wcale może jej nie być? Pogubiłam się -:)

rzewa13-06-2008 17:30:15   [#17]
może być w dzienniku lub innym dokumencie, w którym zapisujecie wyniki oceniania - patrz #12
jokada13-06-2008 17:41:06   [#18]

Dzięki rzewo.

Powiedz jeszcze:jeśli wklejam na półrocze do dziennika, a na koniec roku  dopinam do arkusza, to  na koniec roku jest tylko w arkuszu, bo w dzienniku się nie zmieści już druga ocena - to czy tak jest dobrze?

rzewa13-06-2008 17:42:23   [#19]
nie - patrz #15

trzeba dopiąć do dziennika tę roczną ocenę, albo zrezygnować se śródrocznej i wpisywać tylko roczną
rzewa13-06-2008 17:42:50   [#20]
albo w ogóle zmienić dziennik :-))
jokada13-06-2008 17:47:32   [#21]

O! Dzięki.

To może jeszcze podpowiedź: jakie są dobre dzienniki jednocześnie przyjazne nauczycielowi?

Marla13-06-2008 18:18:20   [#22]
ale czy można tylko wpisywać roczną ocenę opisową czy też można zgodnie z prawem wkleić napisana komputerowo ?
rzewa13-06-2008 21:28:54   [#23]
można wkleić jak tak sobie w szkole ustalisz - tylko trzeba na to wklejanie zarządzenie, coby wiadomo było, że sie wkleja i jak to należy poprawnie zrobić

jak nadzór przyjdzie i będzie się pytał o pp wklejania i to właśnie będzie ta pp :-))
Marla14-06-2008 22:02:58   [#24]
a ja to zarzadzenie na jakiej podstawie wydać mogę?
kryka15-06-2008 15:56:27   [#25]
W kl I - III do arkusza możemy dołożyć ocene roczną i z zachowania podpisaą przez wychowawcę. A co w arkuszu w tym miejscu gdzie mogłaby to ocena być wpisana. Czy kreska?
danucha15-06-2008 17:27:11   [#26]
Ja zdecydowałam że można załączać do dziennika .Tak robiliśmy, w czasie wizytacji było o to pytanie ,więc wyjaśniłam że skoro można do arkusza to można do dziennika który jest dokumentem niższego rzędu.Na ostatniej konferencji pani stwierdziła że ona to konsultowała i nie wolno nam załączać ,ocena musi być wpisana bo w rozporządzeniu pisze "wpisana"
Moje dziewczyny załamane napisać komputerowo świadectwa, a następnie przepisać ręcznie oceny do dziennika.
Mam już już dość tych dowolnych interpretacji.
ankaJa15-06-2008 22:02:34   [#27]
Ocenę opisową (końcoworoczną) można wkleić w odpowiednim miejscu. Nie zawsze format wydruku z programu komputerowego pasuje do miejsca przewidzianego na ten cel w dzienniku. Należy skopiować tekst do Worda i dostosować do "wymagań dziennika".
danucha16-06-2008 15:10:20   [#28]
Wklejałam - wizytatorka zabroniła wklejać
Wkładałam jako suplement do dziennika -zabroniła wkładać- wracamy w XIX w tylko pisanie ręczne
rzewa16-06-2008 18:18:05   [#29]
wizytatorka nie ma nic do dziennika o ile prowadzicie go zgodnie z waszymi wewnątrzszkolnymi ustaleniami

więc albo postąpisz zgodnie z tym "zaleceniem" albo zalegalizujesz wasze postępowanie - będą dokumenty (opracowane i zatwierdzone procedury tego wklejania) to regulujące
post został zmieniony: 16-06-2008 18:19:44
kryzys16-06-2008 18:28:39   [#30]
Co wpisać w rubryki w arkuszu I-III, jeśli ocena opisowa będzie tak jak robicie załącznikiem. Czy ten załącznik ma mieć format taki jak kolumna w arkuszu(zachowanie, religia, ocena, osiągnięcia, frekwencja,promocja, podpisy)czy tylko ocena a reszta w arkuszu-aco wtedy w miejscu oceny? wykreskować? wpis że ocena w załączniku?
rzewa16-06-2008 18:31:40   [#31]
wpis, że ocena w załączniku

załącznik powinien być ostemplowany pieczęcią adresową szkoły i podpisany przez wychowawcę oraz mieć nagłówek: "Załącznik nr... do arkusza ocen ucznia ...(imię i nazwisko)... w roku szkolnym ..... nr dziennika ....
kryzys16-06-2008 18:35:48   [#32]
czyli pozostałe wiersze w kolumnie jednak wpisywać? osiągnięcia religia?
rzewa16-06-2008 18:40:59   [#33]
rozporządzenie pozwala dołaćzyć załącznik dotyczący oceny opisowej - zatem ww załączniku może być tylko ocena zachowania i ocena zajęć dydaktycznych (w każdej z tych rubryk trzeba wpisać info o załączniku) - pozostałe informacje powinny być wpisane w arkusz

§ 12. ust. 3. W klasach I-III szkoły podstawowej opisowe oceny końcoworoczne i oceny zachowania sporządzone komputerowo i podpisane przez wychowawcę klasy można załączyć do arkusza ocen ucznia, co jest równoznaczne z wpisem w arkuszu ocen.
kryzys16-06-2008 18:45:43   [#34]
dzięki rzewo
jokada16-06-2008 18:47:08   [#35]
Program Librus ma taką opcję zmniejszania i dostosowywania do miejsca w dziennku. Drukuje też gotową stronę arkusza ze wszystkimi wymaganymi rubrykami. W w/w zarządzeniu nie ma mowy o tym, że trzeba jakieś adnotacje o załącznikach wpisywać.
rzewa16-06-2008 18:53:33   [#36]
treba wypełnić arkusz - czyli coś wpisać trzeba...

jak nie takie info, to kreskę... ? ale dlaczego kreskę, przecież uczeń otrzymał ocenę!

zatem kreski nie, więc co?

no i w arkuszu powinna gdzieś znaleźć się informacja, że posiada on załącznik -> więc najlepiej umieścić ją właśnie w tym miejscu

a to o czym piszesz to nie jest załącznik do arkusza a po prostu strona arkusza zawierająca ocenę i inne informacje -> można po prostu drukować cały arkusz (wraz z wpisami - ja tak zaczęłam robić w 2000 roku)

ale jak arkusz ma taka stronę, to nie może mieć drugiej strony z tym samym numerem ale pustej - więc na coś się trzeba zdecydować: albo kupujemy gotowe druki arkuszy i je wypełniamy (w dowolny sposób), z tym że przy ręcznym wypełnianiu wszystkiego napisaną komputerowo opisówką dołączmy jako załącznik

albo piszemy całe arkusze na kompie wraz z danymi i mamy problem z załącznikami z głowy...

:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]