Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Egzamin poprawkowy
strony: [ 1 ]
agata38104-06-2008 22:44:34   [#01]
Witam.Pierwszy raz od kilku lat uczniowi klasy VI grozi ocena ndst.I najprawdopobobnie będzie ja miał.Czy ten uczeń może przystąpić do egzaminu poprawkowego? Potrzebuję podstawę prawną.:-))
rzewa04-06-2008 22:47:02   [#02]
analogicznie do tego co napisane w wątku:

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=30818&ux=14&pst
Jacek04-06-2008 22:48:01   [#03]

może

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 83, poz. 562 ze zm.)

§ 21. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (semestralnej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

nie ma że nie może zatem może :-)

agata38104-06-2008 22:55:50   [#04]
Dzięki. W tym rozporządzeniu jest też taki zapis,że egzaminy poprawkowe przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich. Czy w przypadku ucznia kl.VI można to zrobić wcześniej? Np.między konferencją klasyfikacyjną a plenarną?
zgredek04-06-2008 22:56:47   [#05]

nie

bo jest zapis w rozporządzeniu, kiedy się przeprowadza egzaminy poprawkowe

:-)

agata38104-06-2008 22:58:36   [#06]
Dzięki wielkie:-))
dona05-06-2008 09:05:40   [#07]
Witam, a może macie u siebie wzór podania dla ucznia o egzamin poprawkowy? Chętnie skorzystałoabym z takiego wzoru.
dyrlo05-06-2008 10:52:20   [#08]

Uczniowi należy się poprawka i nie musi pisać podania,

podanie pisze "w szczególnie uzasadnionych przypadkach RP może wyrazić zgodę na 2 egzawminy poprawkowe" - chyba się tu nic nie zmieniło?

Jersz05-06-2008 11:38:14   [#09]

Uczeń nie pisze podania. nawet jakby napisał podanie, że nie chce egzaminu poprawkowego, to dyrektor i tak "wyznacza termin egzaminu poprawkowego w ostatnim tygodniu roku szkolnego (wakacji). 

JarTul05-06-2008 14:54:24   [#10]
Czysto "akademickie".
Jeden egzamin poprawkowy jest "prawem" ucznia. Nie zgodzę się, że z tego prawa nie można "zrezygnować". Uważam, że jeżeli uczeń i jego rodzice oświadcza/stwierdzą/wyrażą wolę w formie pisemnej, że uczeń nie przystąpi do egzaminu poprawkowego, to dyrektor nie musi wyznaczać terminu egzaminu poprawkowego.
krystyna05-06-2008 17:05:26   [#11]

i taką sytuację też miałam - rodzice zadecydowali, że dla dobra ucznia i jego rozwoju lepszym wyborem będzie po prostu powtórzenie klasy i zrezygnowali z "prawa do..."

określenie "uczeń może zdawać egzamin poprawkowy" oznacza niewątpliwie jego niezbywalne prawo, ale nie obowiązek !

mało tego, on może chcieć, ale z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpić:

8. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września,

I tutaj też nie ma wzmianki o jakimkolwiek "podaniu", ale w jakiej innej formie można zrealizować ten zapis ?

bo ja wyobrażam to sobie (nawet nie jako dyrektor, a jako matka) tak:

"W związku z nieprzystapieniem mojego syna do egzaminu poprawkowego z matematyki w terminie 27 sierpnia 2008r., z powodu .........................................., proszę o wyznaczenie dodatkowego terminu egzaminu."

I o ile jestem daleka od wymagania podań na każde kichnięcie, to sama nie wiem, czy takie jedno zdanie, na egzamin poprawkowy w sierpniu, było by złamaniem prawa:

"Proszę o wyznaczenie terminu egzaminu poprawkowego z matematyki."

Bo w obecnej sytuacji w naszym kraju może być i tak, że dyrektor powołuje komisje i razem z nimi czeka na ucznia i w sierpniu i we wrześniu, a uczeń jest już z rodzicami w Anglii......

Sama już nie wiem...

Przecież nasz dorosły, nauczycielski świat też daje nam wiele "praw", ale tylko od naszej woli i inicjatywy zależy, czy z nich skorzystamy, czy nie...

 

marzanna2005-06-2008 17:50:07   [#12]
klasa VI i III gimnazjum - dlaczego wszyscy nauczyciele mnie przekonuja że nie ma poprawek? taki był wczesniejszy zapis w rozporzadzeniu? w aktualnym takiego zakazu nie znalazłam,jako swiezy dyr - z gory dziekuje za pomoc !
krystyna05-06-2008 18:18:39   [#13]

Nie chcę kłamać, ale dawniej (przed rokiem 2005) było chyba tak, że w treści obecnego  § 21.1 był fragment "z wyjątkiem klasy programowo najwyższej" - nie mam tego na tym kompie, to nie sprawdzę...

a teraz jest tylko tak:

§ 21. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej (semestralnej) uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

 

 i jedyne ograniczenie dla tych uczniów dotyczy tzw. "promocji warunkowej":

 § 19. 9. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) i powtarza klasę (semestr), z zastrzeżeniem ust. 10.

10. Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej i gimnazjum, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować do klasy programowo wyższej ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

 

Chociaż wg mnie, i tutaj coś  brakuje - i ja bym doprecyzowała tak (czerwono):

§ 19. 9. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) /nie kończy szkoły/  i powtarza klasę (semestr), z zastrzeżeniem ust. 10.

bo przecież on na żadną promocję nie oczekuje, tylko na ukończenie szkoły !!!

 

 


post został zmieniony: 05-06-2008 18:19:43
marzanna2005-06-2008 18:26:24   [#14]

dziekuje!... podsumowujac zdaja po 1 poprawce a wyjątkowo 2,

jeśli nie zdadza to otrzymuja swiadectwo ,które wydajemy dla kl I,II? no bo nie ukończenia szkoły !?

zgredek05-06-2008 18:30:06   [#15]

jesli nie zda to nie otrzymuje żadnego śwaidectwa

(już chyba gdzieś ktoś Ci odpowiadał)

zgredek05-06-2008 18:32:52   [#16]

rzewa tu:

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=30802&pst=40#pst40

marzanna2005-06-2008 18:36:26   [#17]
no własnie - chodził rok do szkoły i  nie dostanie żadnego kwitu? wraca do domu mówi ze to szkoła do bani  bo teraz to nawet świadectw nie dają! rodzice z zainteresowaniem o% potakuja i wysyłają do innej szkoły - arkusz ocen stanowi tu podstawowy dokument?
zgredek05-06-2008 18:38:02   [#18]

przecież ma świadectwo ukończenia klasy drugiej

po co mu inne?

do klasy wyższej przyjmuje się na podstawie świadectwa ukończenia klasy niższej i arkusza ocen

co chcesz jeszcze w tej nowej szkole mieć?

marzanna2005-06-2008 18:39:20   [#19]
dziękuje ! nie bede sie upierać , byc moze to ja trafiłam na uczniów sprytniejszych od nauczycieli  (w kwestii dokumentów!)
Jersz05-06-2008 18:39:25   [#20]

Jeśli uczeń nie przystąpi do egzaminu poprawkowego, to nie może skorzystać z możliwości promocji z jedną oceną niedostateczną.

Dyrektor ma obowiązek wyznaczyć termin egzaminu. Uczeń może nie przyjść. Rodzice mogą powiadomić z wyprzedzeniem , że dziecko nie przystąpi do egzaminu poprawkowego. Skutek dla ucznia - nieodwołalne już powtarzanie  klasy.

krystyna05-06-2008 19:34:02   [#21]

no ale powiedzcie sami, czy ten zapis (bez czerwonego), czytany literalnie może opowiadać o konsekwencjach dla ucznia III kl. gimn. (czy tam VI podst.), który nie zdał egzaminu poprawkowego ?????????

przecież w innych miejscach, w całym rozp. o nim nic już nie ma !

§ 19. 9. Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej (na semestr programowo wyższy) /nie kończy szkoły/  i powtarza klasę (semestr), z zastrzeżeniem ust. 10.

 

darfrei14-06-2008 08:09:19   [#22]

Czy dobrze myślę? Informacja o egzaminie poprawkowym pisemna i jego terminie dla rodziców (czy mogę prosić o jakiś wzór). Kiedy powołać komisję (również pisemnie)   

dyrlo14-06-2008 12:34:54   [#23]

Szkołą jestem ponagimnazjalną - nie informujemy rodziców o poprawkach bo informowaliśmy o zagrożeniu, skoro uczeń nie przynosi do domu świadectwa to jest oczywiste, że ma poprawkę.

Terminy ustalam na analitycznej (w tym roku 23.06) - rodzice i uczniowie dzwonią do szkoły i się dowiadują :)

krystyna14-06-2008 13:31:12   [#24]

darfrei,

terminy, godz. i składy komisji ustalamy od razu na klasyfikacyjnej RP (do protokołu), a potem już tylko pisma informujące do rodziców.

camelot14-06-2008 19:01:54   [#25]
Słowo "może" w rozporządzeniu należy rozumieć ze uczeń ma prawo a nie obowiązek. Skoro ktoś chce skorzystać z prawa to powinien napisać podanie. Kłania się tu KPA a nie rozporządzenie MEN.
zico15-06-2008 13:57:20   [#26]
Czyli, bezzasadne jest głosowanie RP nad dopuszczeniem ucznia, który ma jedną ocenę niedostateczną do egzaminu poprawkowego. (gdyby nie brac pod uwagę #25). Doradźcie doświadczeni dyrektorzy.
Jersz15-06-2008 14:25:36   [#27]
Jeżeli jednak nie przystapi do egzaminu poprawkowego ,  nie może liczyć na możliwość promocji z jedną ndst. Taki wniosek nie będzie mógł być rozpatrywany przez RP. Moim zdaniem dyrektor ma obowiązek ustalić egzamin poprawkowy (dla 1 ndst), a ucznia prawo skozystać lub nie z tej mozliwości.
zico15-06-2008 14:31:18   [#28]
Jersz w zupełności się z Tobą zgadzam. Podobnie bezzasadne jest głosowanie RP nad dopuszczeniem ucznia nieklasyfikowanego z powodu usprawiedliwionej nieobecności.
AsiaJ15-06-2008 20:25:40   [#29]

Chciałam się upewnić, choć wychodzi mi,że nie;-)

Czy uczeń, który otrzymał w gimnazjum ocenę ndst z drugiego(nieobowiązkowego) języka obcego może przystąpić do egzaminu poprawkowego? 

krystyna15-06-2008 20:37:15   [#30]

to dobrze ci wychodzi !

egz. poprawkowy dotyczy obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

AsiaJ15-06-2008 20:42:17   [#31]
:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]