Forum OSKKO - wątek

TEMAT: faktury za wynajem sal w szkole
strony: [ 1 ]
magzas04-06-2008 16:25:23   [#01]

Witam :)

kto w Waszych szkołach wystawia faktury za wynajem pomieszczeń w szkole?

jak są rozliczane w sytuacji gdy w szczególnych przypadkach szkoła nie może w danym dniu udostępnić wynajmowanej sali w powodu np. wywiadówek, przygotowanie sal do egzaminów?

DYREK04-06-2008 17:11:29   [#02]

1. wystawia kierownik gospodarczy

2. uregulowane to jest w umowie najmu (najemca musi udostępnić, a wynajmujacy pomniejsza kwotę czynszu)

 

magzas04-06-2008 18:52:44   [#03]
dziękuję za odzew :)
prowadzicie grafik wynajmu sal? czy wystarczy faktura wyliczona według faktycznie wykorzystanych godzin?
rzewa04-06-2008 19:18:51   [#04]
a jesteś płatnikiem vat?

jeśli szkoła nie jest płatnikiem vat, nie wystawia faktury - może jedynie wystawić rachunek albo notę obciążeniową -> to co w danym wypadku wystawia zależy od tego jak to zostało uregulowane w umowie
magzas04-06-2008 19:31:02   [#05]
tak, jesteśmy płatnikiem VAT.
niestety w umowie nie ma uregulowania co do godzin zrealizowanych przez wynajmującego.
są określone dni oraz czas np. od 17 do 19 :/
kierownik nie chce wystawiać faktur i zrzuca tę czynność na księgową, która nie prowadzi ewidencji, w których dniach szkoła udostępnia swoje sale.
możecie podesłać mi wzór takiej umowy?
Power405-06-2008 17:00:36   [#06]
czy ty jesteś dyrektorem?
magzas05-06-2008 20:47:24   [#07]
nie jestem. jestem główną księgową, która ma problem z fakturami za wynajem pomieszczeń szkolnych. niby prosta sprawa, a jednak po kontroli okazało się że nie.

czy ma ktoś wzór mowy najmu, który stosuje w swojej szkole? będę wdzieczna za pomoc. chciałabym porównać z umową, którą stosuje moja szkoła.
Power405-06-2008 21:20:43   [#08]
Dlaczego masz problem z fakturą Vat-są szczegółowo opisane co muszą zawierać? Wzory są dostępne w sprzedaży. Wzory umów na wynajm mają moje kochane Panie-wzory z internetu i poradników. na google masz np [DOC] UMOWA NAJMU LOKALU UŻYTKOWEGO Nr 31 lub np http://www.msp.money.pl/wzory-dokumentow/umowa;najmu,39,4721,dokument.html
Power405-06-2008 21:27:14   [#09]
http://poradapodatkowa.pl/jakimi_stawkami_podatku_vat_opodatkowac_czynnosci_organizacji_kompleksowej_wesel_styp.html/ może tu coś Ci jest -nie wiem czego szukasz
Power405-06-2008 21:29:51   [#10]
http://poradapodatkowa.pl/jakimi_stawkami_podatku_vat_opodatkowac_czynnosci_organizacji_kompleksowej_wesel_styp.html
Power405-06-2008 21:31:46   [#11]
My akurat nie jesteśmy Vatowcami-zadaj szczegółowe pytania-na pewno ktoś Ci pomoże
Power405-06-2008 21:50:02   [#12]
http://samorzad.infor.pl/sprawy-spoleczne/oswiata/52902,Wojt-moze-upowaznic-dyrektora-szkoly-do-decydowania-o-wynajmie-sal.html
Power405-06-2008 21:58:58   [#13]
a szczegółowy grafik wraz z dokumentacją (np.umowy, oświadczenia o przerwach w wynajmie)u mnie prowadzi sekretariat-szczegółowy,
faktury gdybym miała robiłby pewnie księgowy a nie kierownik gosp. z racji przygotowania zawodowego(bo pewnie jemu bym to zleciła).
Power405-06-2008 22:11:19   [#14]
w umowie z reguły mamy wpisaną stawkę za godzinę wynajmu , tylko niektóre czynsz miesięczny-
odliczenia od jednych i drugich dokonywane na podstawie dokumentów pisemnych np oświadczeń wynajmującego i prośby o odliczenie z jakiegoś powodu
magzas06-06-2008 15:52:50   [#15]

nie ma grafiku i nie mogę wyegzekwować żeby tak owy został ustalony. umowy sporządza kierownik (u nas nazywa się go administracyjny), które spisuje  z opóźnieniem np. 2 m-cznym. w nowych umowach określono stawkę za godzinę lekcyjną, w starych godzinę zegarową.

 

Power406-06-2008 18:24:00   [#16]
nie musi być wcale grafiku(choć ułatwia sprawę)
Moim zdaniem:
umowy mogą różnić się określeniem godzin (zegarowe czy lekcyjne),bo po to istnieją -określają szczegółowo warunki wynajmu dla danej firmy czy osoby fizycznej
na określony w umowie czasokres
liczbę odbytych zajęć bardzo łatwo obliczyć z kalendarzem i umową w ręce jeśli z jakiś przyczyn nie ma odliczeń(w związku z nieodbytymi zajęciami, u nas na piśmie jako załącznik do umowy)

na temat umowy po 2 m.-u nas takich sytuacji nie było -nikt nie dopuściłby do zajęć bez sprawdzenia rodzaju działalności, określenia odpowiedzialności, sprawdzenia kwalifikacji, ewentualnego ubezpieczenia użytkowników.
Może porozmawiaj z dyrektorem, że nie możesz w terminie wystawić faktury lub nie- koniecznie w prawidłowej wysokości jeśli nie znasz warunków wynajmu- decyzję czy mają być grafiki, czy nie i kto ma wystawiać faktury pozostaw dyrektorowi.

Główny księgowy ma prawo wnioskować/zakwestionować do dyrektora....-to pewnie znasz( podstawa działalności głównego księgowego-ustawa o finansach publicznych ) jeśli uważasz że naruszane jest prawo-za to ponosisz pełną odpowiedzialność jako główny księgowy-specjalista z zakresu obiegu dokumentów finansowo księgowych(na pewno macie zakladową instrukcję zgodną ze standardami)
Jako dyrektor miałabym do Ciebie pretensje o to że mnie nie poinformowałaś o konieczności kontroli wewnętrznej w tym zakresie.
Swoją drogą kto u Was podpisuje te umowy najmu-u mnie dyrektor

może te umowy kierownik spisuje na czas tylko nie są przekazywane bezzwłocznie
Belusia09-06-2008 22:42:37   [#17]

Za sprawy finansowe w szkole odpowiada dyrektor i główny księgowy/a. Nie jestem vatowcem, ale salę gimnastyczną, pomieszczenia lekcyjne a nawet stołówkę (ajencja) wynajmuję całorocznie. Z każdym podpisuję umowę, w której określam kwotę i termin płatności. To najemcy pilnują terminów ze względu na ewentualne odsetki. Każde ustępstwo od umowy jest wymagane w formie pisemnej. Nie mam kierownika administracyjnego za to świetną sekretarz szkoły, która wraz z główną księgową dopilnują wszystkich formalności.

Pewnie zabrzmi to tak, jakbym się chwaliła. Ale w tym wszystkim najważniejsza jest treść umowy. Czasem można zarobić nawet jak nic się nie dzieje w interesie;-)))))))

gimnazjum03-04-2024 11:07:58   [#18]

Zarządzenie w sprawie stawek za wynajem lokali użyteczności publicznej mamy, robimy to sporadycznie a właściwie wcale- teraz mamy wystawić fakturę za wynajem sali na spotkanie przedwyborcze- pytanie mam czy szkoła może taką usługę świadczyć a jeśli tak to jaki VAT? Sprawa pilna. Do rozliczeń z VAT mamy program IT Gmina.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]