Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nieklasyfikowany na świadectwie
strony: [ 1 ][ 2 ]
AliB04-06-2008 15:21:41   [#01]
Uczeń jest nieklasyfikowany np. z dwóch przedmiotów. Zgodnie z naszym statutem egzaminy klasyfikacyjne mają się odbyć do końca czerwca. Wydaje mu się 20.VI świadectwo z nieklasyfikowaniem a po zdaniu egzaminów i po zatwierdzeniu ich wyników (np. po tygodniu) następne?
hania04-06-2008 16:23:12   [#02]
na świadectwie zdaję się nie ma możliwości wpisania "nieklasyfikowany"
jest miejsce na oceny
ocena klasyfikacyjna w tym przypadku to będzie ta uzyskana skutkiem egzaminu
i wtedy świadectwo...
nie wiem co z datą - data egzaminu?
u nas klasyfikacyjne jakoś się szybciej chyba odbywały...
choć rzadko były i nie moi uczniowie, to mogę nie pamiętać.....
ewa04-06-2008 16:25:46   [#03]
od 1 maja 2008 można już wpisywać nieklasyfikowany na świadectwie
bosia04-06-2008 16:49:41   [#04]

a po co mu swiadectwo z nieklasyfikowaniem?

chyba, że to religia

 

urszula220204-06-2008 16:52:56   [#05]
Uczeń nie dostaje świadectwa przed egzaminem klasyfikacyjnym. Po egzaminie klasyfikacyjnym musi sie zebrac RP i podjąć uchwałę o klasyfikowaniu tego ucznia (lub nie). To jedna data, druga to dzień, w którym uczeń otrzyma to świadectwo. czyli może byc na drugi dzien.
Jersz04-06-2008 16:56:48   [#06]
masz rację urszulo. Termin egzaminu też nie jest moim zdaniem właściwy. powinien się odbyć jeszcze przed posiedzeniem RP. Tylko nieobecnośc ucznia usprawiedliwiona mogłaby spowodować przesuniecie na okres wakacyjny.
bosia04-06-2008 16:57:31   [#07]
chyba, że to np. religia
bosia04-06-2008 17:00:50   [#08]

przed radą, to może sobie nauczyciel zapytać ucznia, po co egzamin?

na radzie nieklasyfikowany

po radzie egzamin, może być w czerwcu

jesli uczeń nie zda może mieć w sierpniu poprawkę

 

Jersz04-06-2008 17:03:40   [#09]
jeśli brak podstaw do klasyfikowania , to ich brak i "nauczyciel sobie nie może ot tak popytać" bo łamie prawo. Jeśli "może popytać" i oceniać no to ma podstawy do klasyfikacji i klasyfikuje.
urszula220204-06-2008 17:09:32   [#10]

Z terminami to tez trudno powiedzieć jaki jest właściwy. jeżeli jest nieklasyfikowany z przyczyn usprawiedliwionych to czerwiec jak najbardziej, a jak nieusprawiedliwionych to sierpień jest lepszy. Niech sie pouczy w wakacje i troche pomartwi.

Jersz chyba nie może być egzaminu przed posiedzeniem klasyfikacyjnym RP. Najpierw uchwała o klasyfikacji i tam wystąpi jako nieklasyfikowany, uchwała (albo decyzja- nie pamietam) o egzaminie klasyfikacyjnym, potem egzamin i znowu RP i uchwała .

urszula220204-06-2008 17:11:19   [#11]

bosia- powtórzyłam po tobie , ale nie widziałam tego wpisu . :)

 

Jersz04-06-2008 17:24:41   [#12]

nieusprawiedliwionych to sierpień jest lepszy. Niech sie pouczy w wakacje i troche pomartwi

Jesli dyrektor podejmie decyzję o przprowadzeniu egzaminu klasyfikacyjnego dla danego ucznia i podejmie decyzję o przeprowadzeniu egzaminu klasyfikacyjnego w sierpniu to naruszy prawo . Uczeń nie zasługuje na czas na naukę. egzamin powinien zostać przeprowadzony bez zbędnej zwłoki. Drugi argument - w sierpniu w ostanim tygodniu uczeń, jeśli nie zda egzaminu klasyfikacyjnego będzie podchodził do poprawkowego. Jego idea jest przecież taka - nie umiałeś bo się nie uczyłeśm, to teraz się ucz przez wakacje (po to termin końca wakacji - to dlla ucznia a nie dla nauczyciela żeby mógł egzaminować po powrocie ze zbioru jagód w Szwecji ;-))) Jeśli egzaminy klasyfikacyjny będzie w sierpniu to  uczeń nie bedzie miał juz czasu żeby się uczyć. Sytuacji może być jeszcze więcej - np. w czerwcu dodstaje jedną jedynkę, a z innego przedmiotu jest nieklasyfikowany. Egzamin klasyfikacyjny 1 sierpnia, dostaje dwójkę. Konieczność zwołania RP - zgoda lub brak na zdawanie dwóch egzaminów poprawkowych. A co zrobił w sprawie ndst dyrektor w czerwcu? Wyznaczył juz termin poprawki? Ale czy mógł ? Nie niemógł bo nie znał wyniku egzaminu klasyfikacyjnego z drugiego przedmiotu.

Tak więc powtórze swoją tezę - egzamin klasyfikacyjny musi byc przeprowadzony przed zakończeniem zajęć dydaktycznych, przed posiedzenim czerwcowym RP . To niezbędne dla podjecia decyzji przez dyrektora , wyrażenia ewent. zgody na dwa egzaminy poprawkowe przez RP i czas na przygotowanie się przez ucznia do poprawki. egzamnin klasyfikacyjny to nie forma popawiania, nie powinniśmy więc dawać komuś forów tylko szybko sprawdzić co wie, co potrafi i komisyjnie ocenić.

Jersz04-06-2008 17:27:03   [#13]
Do bosi. RP nie klasyfikuje, robi to nauczyciel lub przeprowadza się egzamin klasyfikacyjny jeśli brak podstaw do klasyfikacji.
mamma04-06-2008 18:01:52   [#14]
Jersz jestes pewny z tym terminem? Ja mam dylemat ,bo w statucie mamy ,że w sierpniu, a dokładnie w ostatnim tygodniu ferii letnich lub zimowych.
rzewa04-06-2008 18:50:42   [#15]
egzaminy klasyfikacyjne dla uczniów, którzy nie uzyskali ocen klasyfikacyjnych z powodu nieobecności powinny być wyznaczone podczas klasyfikacyjnego posiedzenia rp -> póki nie zostanie podjęta uchwała w sprawie klasyfikacji (śródrocznej czy rocznej) uczeń nie jest ani klasyfikowany, ani nieklasyfikowany

a odbyć się te egzaminy powinny (o ile uczeń nie jest w tym czasie nadal chory) niezwłocznie, w okresie jaki upływa pomiędzy posiedzeniem klasyfikacyjnym rp, a posiedzeniem podsumowującym rok szkolny, na którym (w razie potrzeby) wyniki egzaminów zostaną przyjęte do wiadomości i zapadnie ew. decyzja o egzaminie poprawkowym

w praktyce należy unikać konieczności przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych w przypadku nieobecności usprawiedliwionych, chyba że uczeń nadal choruje i klasyfikacja w terminie czerwcowym nie jest możliwa
zgredek04-06-2008 18:51:18   [#16]

Jesli dyrektor podejmie decyzję o przprowadzeniu egzaminu klasyfikacyjnego dla danego ucznia i podejmie decyzję o przeprowadzeniu egzaminu klasyfikacyjnego w sierpniu to naruszy prawo .

Jersz mógłbyś dokładniej?

jakie prawo naruszy?

zacytuj

Jersz04-06-2008 18:53:14   [#17]
mamma , to że tak jest w waszym statucie nie iznacza, ze tak jest dobrze, zgodnie z prawem i ... że ktoś to uważnie !!!! albo wogóle przeczytał w OP lub ON ;-)) to że nie zwrócono wam uwagi, nie wyddano zaleceń nie oznacza jeszcze że statut jest zgodny z prawem.
zgredek04-06-2008 18:57:11   [#18]
już poczytałam ze zrozumieniem #12
krystyna04-06-2008 19:04:21   [#19]

KLIKNĘŁAM COŚ I WSZYSTKO MI ZNIKNĘŁO !!! :-((((

Jeszcze raz:

Owszem, nauczyciel ustala roczne oceny klasyfikacyjne, ale zgodnie z uso, RP musi się zebrać, żeby je zatwierdzić:

Art. 40.5. Zebrania plenarne rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie (semestrze) w związku z zatwierdzeniem wyników klasyfikowania i promowania uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć szkolnych...

Art. 41. 1. Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:

2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;

Ustalając termin egzaminu klasyfikacyjnego i sprawdzając pod tym kątem nasze zapisy w statutach, należy pamiętać o nieszczęsnym § 17:

§ 17. 1. Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

bo dotyczy on również ocen uzysakanych w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego:

§ 16. 1. Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna (semestralna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem ust. 2 i § 17.

Nie wolno więc nam przekroczyć tych 7 dni od końca zajęć !

No to kiedy - przed RP, czy po ?

To zależy, bo:

  • Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny, a jego termin uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami - tu widzę dowolność + § 17 (lub po RP +  § 17....???)
  • Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny,  a jego termin również uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami  - i tutaj musi być on po klasyfikacyjnym zebraniu RP + § 17.

 

Jersz04-06-2008 19:31:34   [#20]
zgredu - prawo tego ucznia do egzaminu poprawkowego, rozumianego nie tylko jako kolejna próba uzyskania pozytywnej oceny, ale przede wszystkim prawo do egzamnu przed którym uczeń ma czas na naukę.
zgredek04-06-2008 19:33:14   [#21]
Jersz - już doczytałam - przepraszam, że Ci głowę zawracałam
Jersz04-06-2008 19:43:31   [#22]
przeglądarka "się zacięła" i nie widziałem Twojej odpowiedzi :-)
bosia04-06-2008 20:34:44   [#23]

Jersz

nie napisałam, że rada klasyfikuje

użyłam skrótu: na radzie nieklasyfikowany - mając na myśli uchwałę w sprawie .....

 

Jersz04-06-2008 20:44:47   [#24]
Masz rację, dopowiedziałem sobie. Ciekawe jest to co podała krystyna. Już kiedyś Leszek zwracał chyba uwagę na "bałagan" w ustawie. W jednym miejscu (art. 41) dowiadujemy się, że RP podejmuję uchwałę w sprawie wyników klasyfikacji, a w innym (art. 40) , że "zatwierdza wyniki klsyfikacji". Przykład bardzo niechlujnego stanowienia prawa w Polsce. Działania te bowiem nie są bowiem tym samym. Podjąć uchwałe w sprawie wyników klasyfikacji to jak wyznaczenie granicy czasowej dokonywania przez nauczycieli klasyfikacji, a zatwierdzenie wyników klasyfikacji (niegdyś takii zapis był w art. 41) to przejęcie odpowiedzialności za oceny klasyfikacyjne.
bosia04-06-2008 20:55:05   [#25]

pisząc o tym, że

przed radą, to może sobie nauczyciel zapytać ucznia, po co egzamin?

tak rozumiem zapis w rozporzadzeniu:

§ 17. 1. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

czyli nawet jesli ilosć opuszczonych godzin >50%, to nauczyciel może ucznia również klasyfikować

w rozporządzeniu nie ma, że musi byc nieklasyfikowny

mariz04-06-2008 22:17:01   [#26]
A jak postąpić w przypadku:
- uczennica placówki opiekuńczej przybyła do naszej szkoły w 2 półroczu. Prawie nie uczęszczała do szkoły, a teraz od jakiegoś miesiąca uciekła z placówki "gdzieś w Polskę". Nie ma podstaw do klasyfikowania prawie ze wszystkich przedmiotów - taka więc decyzja o nieklasyfikowaniu zapadnie na posiedzeniu RP.
I co dalej? Uczennicy nie ma , kto składa podanie o egzaminy klasyfikacyjne i kiedy je przeprowadzić? Jeśli się uczennica na nie stawi, to co wtedy - RP podejmuje uchwałę o niepromowaniu. Jest to uczennica gimnazjum, w lipcu kończy 18 lat.

Inny uczeń, wychowanek tej samej placówki, również przybyły do nas po półroczu , ma podobną sytuację- nie ma podstaw do klasyfikacji prawie ze wszystkich przedmiotów ze względu na wagary.
Czyli po klasyfikacyjnym posiedzeniu RP wyznaczyć mu egzaminy klasyfikacyjne w terminie do 20 czerwca? ( musi mieć po kilka dziennie) i przed końcem roku nowa uchwała RP o niepromowaniu -bo realnie patrząc uczeń ich nie zda?

Pomóżcie jak postąpić w tych przypadkach?
Jacek04-06-2008 22:21:34   [#27]
jak nieobecności nieusprawiedliwione to nie ma klasyfikacyjnych bo RP sie na to może nie zgodzić jesli się pojawi wniosek rodziców o taki egzamin.. czyli nieklasyfikowani oboje i moga powtarzac klasę
irula04-06-2008 22:33:10   [#28]
Uczeń ma opuszczonych 80% godzin w ciągu roku szkolnego( sprawa w sądzie rodzinnym - nie realizuje obowiązku szkolnego). Nie może byc klasyfikowany z większości zajęć bo nie ma podstaw- brak ocen. Rodzice się nie interesują i nie złożą wniosku o egzaminy klasyfikacyjne -gdyby złożyli RP może nie wyrazić zgody. W tej sytuacji uczeń nie otrzymuje promocji do klasy III gim ale co z ocenami na świadectwie? Niedostateczne ? na jakiej podstawie - nie ma żadnych ocen.
rzewa04-06-2008 22:37:17   [#29]
na świadectwie ma "nieklasyfikowany" z każdego przedmiotu, z którego nie uzyskał oceny
mariz04-06-2008 22:41:55   [#30]
Czyli na klasyfikacyjnym posiedzeniu posiedzeniu RP powiedzmy 13.06 zapada decyzja, że nieklasyfikowani. Czy RP od razu na tym posiedzeniu może postanowić, że nie wyraża zgody na egzaminy klasyfikacyjne? Wtedy uczniowie Ci są niepromowani, a co im wpisać na świadectwie- nieklasyfikowany cz ndst - przy określonym przedmiocie?
Jacek04-06-2008 22:45:19   [#31]
tak i wpisać nieklasyfikowany
rzewa04-06-2008 22:45:33   [#32]
patrz post #29
mariz04-06-2008 22:48:05   [#33]
OK, dzięki rzewa -świadectwo - jasna sprawa, a co do decyzji RP - może być od razu na posiedzeniu klasyfikacyjnym?
rzewa04-06-2008 22:48:44   [#34]
nie tylko może, ale nawet musi

:-))
mariz04-06-2008 22:48:47   [#35]
oooooo znowu nie odświerzyłam - dziękuję :))
mamma04-06-2008 22:49:25   [#36]
to mam zmienic statut , czy co?
mariz04-06-2008 22:50:47   [#37]
odświeżyłam- sorry
elrym04-06-2008 22:51:25   [#38]
statut podlega aktualizacji ;-))
irula04-06-2008 22:56:06   [#39]
Dzięki Rzewo! Dzięki forum i szybkiej pomocy unikam wielu kłopotow i mam nadzieję stać się dobrym dyrektorem.
marzanna2005-06-2008 15:45:51   [#40]

uczeń nieklasyfikowany w III gimnazjum - dostaje świadectwo , które wydajemy w I i II kl? Na druku do III G nie można wpisać "nie"ukończył,

jak w takim przypadku rozliczyć śwadectwa?

rzewa05-06-2008 17:18:19   [#41]
taki uczeń nie otrzymuje żadnego świadectwa

nie ma świadectwa nieukończenia szkoły :-))
kohanka05-06-2008 21:40:10   [#42]

z innej beczki jeśli godziny na rozszerzenie niektórych przedmiotów w szkolnym planie naucznia sa realizowane dopiero od kl II i III to na świadectwie z przodu w kl I wpisujemy już te przedmioty czy nie ?

Nie rozumiem po co komuś świadectwo z nieklasyfikowaniem

zgredek05-06-2008 21:44:04   [#43]

nie rozumiem rozrózniania takiego

przed rozpoczęciem nauki ustala się od 2 do 4 przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym

oznacza to, że są one w całym cyklu realizowane w zakresie rozszerzonym

od początku do końca

zgredek05-06-2008 21:45:23   [#44]

kohanka - ja to nawet nie rozumiem po co komu świadectwo promocyjne;-)

kohanka05-06-2008 21:51:18   [#45]

otóż to wystarczyłby uścisk dłoni prezesa(dyra) i po wakacjach spotkanie w klasie wyższej a po co komu taki papiór no rozumiem z wyróznieniem , może na ścianę, może pod poduszkę sobie ktoś schowa ale z nieklasyfikowaniem to tylko takie przypominanie że musi jeszcze raz.

Z rozszerzeniem mi rozjaśniono. Dzięki.

kohanka05-06-2008 21:55:04   [#46]
A wyjaśnijcie mi jeszcze problem dat na świadectwie jeśli egz. poprawkowy. Swego czasu coś Antoni Jeżowski proponował żeby dzieciak nie był dyskryminowany czy coś tam. chodzi o datę uchwały RP i datę wydania świadectwa.
zgredek05-06-2008 21:58:58   [#47]

tu poczytaj:

http://oskko.edu.pl/forum/watek.php?w=30818&ux=1418&pst=40#pst40

jaga1106-06-2008 12:43:17   [#48]
Witam. Mam ucznia, który nie był klasyfikowany na pierwsze pólrocze. Nie miał ocen i nie było podstaw do klasyfikacji. Na wyznaczony egzamin klasyfikacyjny przyszedł, ale oświadczył, że jest chory i do niego nie przystąpił. Miał przynieść zwolnienie lekarskie, ale tego nie zrobił. Chodzi o wych. fizyczne. Obecnie na koniec roku ma oceny i mozna go klasyfikować. Czy ocena za drugi semestr jest równiez ocena końcoworoczną i co z tym pierwszym semestrem przecież jest nie zaliczony.
bosia06-06-2008 13:07:32   [#49]

nie ma potrzeby egzaminu klasyfikacyjnego po semestrze

nieklasyfikowanie to nie skutkuje niczym

na świadectwie ocena roczna

ewa06-06-2008 13:07:48   [#50]
co masz na myśli mówiąc nie zaliczony pierwszy semestr?
strony: [ 1 ][ 2 ]