Forum OSKKO - wątek

TEMAT: czerwony pasek
strony: [ 1 ]
mopr05-06-2003 16:41:11   [#01]

Mam takie pytanie: czy do czerwonego paska w trzeciej klasie gimnazjum, wyliczając średnią, uwzględnia się :

  •  tylko te przedmioty , które były w ostatniej klasie
  • czy przedmioty, które są wpisane na końcowym świadectwie (chodzi o te, które skończyły się w poprzednich klasach?
Roman K05-06-2003 18:07:31   [#02]

Wszystkie, które były i piszesz na świadectwie

Roman_K

HenrykB06-06-2003 00:26:45   [#03]

Miałbym tu wątpliwość:

§ 6. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust. 3.

Nic tu nie widzę o poprzednich przedmiotach. Za nie mógł już dostać świadectwo z wyróżnieniem.

U nas nie włączamy wcześniejszych przedmiotów do średniej.

Chyba, że Romanowi właśnie o to chodziło?

Basik06-06-2003 08:22:57   [#04]

a tu menis calkiem inaczej, drogi Heniu

Świadectwa szkolne z wyróżnieniem (z biało-czerwonym paskiem)

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi świadectw szkolnych promocyjnych stwierdzających uzyskanie promocji z wyróżnieniem do klasy programowo wyższej i świadectw stwierdzających ukończenie z wyróżnieniem szkoły danego typu, uprzejmie wyjaśniam:

Poczynając od klasy czwartej szkoły podstawowej:

  1. świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji z wyróżnieniem do klasy programowo wyższej otrzymuje uczeń, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania (o ile statut szkoły nie określił wyższych wymagań oraz dodatkowych warunków niezbędnych do uzyskania świadectwa promocyjnego z wyróżnieniem);
  2. świadectwo ukończenia z wyróżnieniem szkoły otrzymuje uczeń, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych wpisanych na świadectwie ukończenia szkoły (tzn. z obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w najwyższej programowo klasie szkoły danego typy i obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasie programowo niższej danego typu szkoły) średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania (o ile statut szkoły nie określił wyższych wymagań oraz dodatkowych warunków niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia z wyróżnieniem szkoły danego typu).
    Wynik sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej oraz wynik egzaminu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w gimnazjum nie mają wpływu na uzyskanie świadectwa z wyróżnieniem;
  3. absolwent szkoły średniej dla młodzieży oraz absolwent ogólnokształcącej szkoły artystycznej, dającej wykształcenie średnie ogólne, który uzyskał z egzaminu dojrzałości średnią ocen co najmniej 4,6 oraz spełnił warunki, o których mowa w pkt 2, otrzymuje świadectwo dojrzałości stwierdzające ukończenie szkoły z wyróżnieniem.

Do średniej oceny nie wlicza się ocen z dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz ocen z zajęć nieobowiązkowych.

Możliwość określenia w statucie szkoły wyższych wymagań oraz dodatkowych warunków odnosi się tylko do obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz do oceny zachowania.

Podstawa prawna: §§ 6 i 8 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności Dz. U. Nr 6, poz. 73 z późniejszymi zmianami).

Opracował
Zenon Frączek - naczelnik wydziału w Departamencie Kształcenia Ogólnego, Specjalnego i Profilaktyki Społecznej

beera06-06-2003 09:21:34   [#05]

i powiem szczerze...

Mnie się ta interpretacja MENISu podoba.

Wydawało mi się dziwne, zeby dziecko otrzymalo w związku z ukończeniem szkoły świadectwo z czerwonym paskiem choć na tymże świadectwie nie była osiągnięta wymagana przepisem średnia- a do takich sytuacji mogłoby dojść w sytuacji innego interpretowania.

HenrykB06-06-2003 13:37:36   [#06]

Trudno dyskutować...

kiedy - podejrzewam autor - interpretuje swój przepis.

Chyba że nie mam najnowszego ujednoliconego tekstu.

Mnie taka interpretacja też odpowiada, jest naturalną konsekwencją wpisów wcześniejszych ocen.

Tylko czy autor nie mógł zapisać tego w paragrafie 6?

I co, mam prawo dyskutować z autorem? Ponoć mamy demokrację?

Joanna Berdzik06-06-2003 13:45:03   [#07]

heniu- dobre pytanie

Tylko czy autor nie mógł zapisać tego w paragrafie 6?

Oczywiście, że mogł- sprawa byłaby jasna i nie wymagała dodatkowych tłumaczeń, ktore przepisami nie są..

Basik06-06-2003 14:10:37   [#08]
Ale podoba mi się to, że zinterpretował tak, że nam się podoba:-)
Roman K06-06-2003 20:35:16   [#09]

Roman ;) miał na myśli właśnie tą interpretację gdzieś w głowie się kołatała..

Roman_K

mopr07-06-2003 22:39:20   [#10]
Dzięki za podpowiedż. Podobne wyjaśnienie uzyskałam od mojej Pani wizytator. Jej zdaniem bierze się pod uwagę te zajęcia obowiązkowe, które wypisuje się na świadectwie ukończenia szkoły. Dziękuję za wyjaśnienia, tym bardziej że dotyczą mojego własnego dziecka. Pozdrawiam i życzę wytrwałości w tych bardzo gorących dniach.
HenrykB09-06-2003 10:02:33   [#11]

Czy mogę się nie zgadzać z interpretacją MENiS?

Dla mnie przepis jest jednoznaczny i zawarty w par. 6.

Iwona114-06-2004 17:06:01   [#12]

zaspałam??

Kiedys było tak, że uczeń mógł otrzymać świadectwo ukończenia szkoły z paskiem jeżeli na danym etapie edukacyjnm chociaż raz takie posiadał. Czy coś się zmieniło? Czy może otrzymać świadectwo z wyróżnieniem uczeń kończący gimnazjum, który nigdy wcześniej takiego nie miał?
Małgoś14-06-2004 17:12:22   [#13]

z kiedy wydano te interpretację?

prawdopodobnie jest juz nieaktualna - tzn. sprzed stycznia 2004 r.

obecnie szkoła nie może już ustanawiać wyższych wymagań dot. świadectwa z wyróżnieniem poniewaz skreślono ust. 3 dające wczesniej szkole takie uprawnienia

Iwona114-06-2004 17:19:00   [#14]

znaczy?

teraz tylko i wyłącznie średnia i ocena zachowania, tak?? Żadnych dodatkowych warunków?
Małgoś14-06-2004 17:20:56   [#15]
tak nas upewniła wizytator KO (b. skrupulatna w kwestiach prawnych)
Małgoś14-06-2004 17:32:08   [#16]

ta interpretacja MENiS (# 04) jest z maja 2003 roku, a zmiany w rozporządzeniu wprowadzono później, dwukrotnie w 2004 roku: 6 stycznia i 8 kwietnia

§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. 1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzającej ukończenie szkoły - z wyróżnieniem.

2. Absolwent Szkoły średniej dla młodzieży, który uzyskał z egzaminu dojrzałości średnią ocen co najmniej 4,6 oraz spełnił warunki, o których mowa w ust. 1, otrzymuje świadectwo dojrzałości stwierdzające ukończenie szkoły z wyróżnieniem.";

nie ma nic o uprawnieu szkoły do ustanawiania dodatkowych (wyższych) warunków

Grażyna14-06-2004 18:49:48   [#17]
bo ten przepis - o dodatkowych warunkach okreslonych w statucie szkoły- zostal wykreślony.
Grażyna14-06-2004 18:52:20   [#18]

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu

z dnia 24 stycznia 2000 r. (zmienione 24 kwietnia 2002 r.)

zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw...

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust. 1a-1c i 3.",

b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a-1c w brzmieniu:

"1a. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem otrzymuje uczeń, który spełnił warunki, o których mowa w ust. 1, oraz uzyskał ze sprawdzianu co najmniej 30 punktów.

1b. Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem otrzymuje uczeń, który spełnił warunki, o których mowa w ust. 1, oraz uzyskał z obu części egzaminu gimnazjalnego łącznie co najmniej 75 punktów.

1c. Przepisy ust. 1a i 1b nie dotyczą uczniów, którzy zostali zwolnieni z obowiązku przystąpienia odpowiednio do sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego.",

2. zmiana w/w rozporządzenia z dnia 7 czerwca 2002 r. (po protestach środowisk nauczycielskich) mówi już o zmianie decyzji - od kiedy pomysł "z punktami" wchodzi w życie.

w § 6 ust. 1a i 1b otrzymują brzmienie:

"1a. Począwszy od roku szkolnego 2002/2003 świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem otrzymuje uczeń, który spełnił warunki, o których mowa w ust. 1, oraz uzyskał ze sprawdzianu co najmniej 30 punktów.

1b. Począwszy od roku szkolnego 2002/2003 świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem otrzymuje uczeń, który spełnił warunki, o których mowa w ust. 1, oraz uzyskał z obu części egzaminu gimnazjalnego łącznie co najmniej 75 punktów.".

3. Ale już trzy miesiące później, bo 10 września nastąpiła zmiana decyzji, niestety MENiS nie uznał jej za godną zamieszczenia na swojej stronie internetowej:

w § 6: a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń szkoły dla młodzieży, który w wyniku klasyfikacji końcoworocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania, otrzymuje świadectwo szkolne promocyjne stwierdzające uzyskanie promocji do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły stwierdzające ukończenie szkoły - z wyróżnieniem, z zastrzeżeniem ust. 3.",

b) uchyla się ust. 1a-1c, !!!!

I na koniec:

Rozporządzenie
Ministra Edukacji Narodowej

z dnia 21 marca 2001 r. (zmiana z 11 września 2002 r.)

w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych.

§ 36.

1. Wynik sprawdzianu lub egzaminu gimnazjalnego nie wpływa na ukończenie szkoły. Wyniku sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego nie odnotowuje się na świadectwie ukończenia szkoły.

Grażyna14-06-2004 19:02:07   [#19]
zapomniałam już, w którym punkcie było, że szkoła moze określić w statucie szkoły wyższe wymagania, ale na 100 % zostało to juz wykreślone. Asia pewnie będzie pamietała, bo mówiła o tym na konferencji w Katowicach :))
Małgoś14-06-2004 19:16:23   [#20]

to był własnie ten ustęp 3 w paragrafie 6. w wersji sprzed 6 stycznia 2004 r.

3. Statut szkoły może określić wyższe wymagania, a także dodatkowe warunki niezbędne do uzyskania świadectw, o których mowa w ust. 1 i 2. - JUŻ NIEAKTUALNY!

Iwona114-06-2004 20:54:56   [#21]

dziękuję bardzo

Kiedyś nie interesowałam sie aktami prawnymi w ogóle, ale od kiedy zaczęły się tak częste zmiany moja dyrekcja (tak jak chyba wszyscy zaczęła sie momentami gubić). To o czym pisałam w poście 12-byłam pewna, że to nie nasz zapis statutowy, ale nakaz aktu wyższego rzędu, że tak po prostu kazał MEN, a ponieważ nie mogłam znaleźć uchylenia tego stąd moje pytanie. Teraz wyszło mi, że ten zapis "świadectwo z wyróżnieniem na koniec szkoły tylko wtedy, gdy w danym etapie edukacyjnym uczeń zdobył takowe chociaż raz", było naszym wewnętrznym uregulowaniem
(chociaż mówili, że wszędzie tak musi być :-(()
dzięki za informacje wszystkim :-))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]