Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jak naliczacie tzw. strajkowe...
strony: [ 1 ][ 2 ]
nela213-05-2008 16:18:35   [#01]
Przed nami strajk nauczycieli ...Jak naliczacie tzw. strajkowe?
AnJa13-05-2008 16:22:11   [#02]
wg mnie nieobecność usprawiedliwiona- czyli 1/30
irula13-05-2008 19:27:10   [#03]
Czy potrąca się wszystkie składniki wynagrodzenia? A jak z ponadwymiarowymi?
nela213-05-2008 20:28:46   [#04]
Dalej interesuje mnie to zagadnienie bo niedługo możemy stanąć przed faktem ,że trzeba będzie naliczyć to strajkowe i chciałabym nie popełnić błędu.
grzezale13-05-2008 23:36:37   [#05]
nela2 uważam jak AnJa. 1/30 to zasadniczej i pochodnych, a nadgodzin nie wykazuje bo ich nie przepracowano.
agniehacz13-05-2008 23:56:46   [#06]

z postu DYRKA

 

Pracownik, który pobiera wynagrodzenie z góry, przystępuje do akcji strajkowej w ramach sporu zbiorowego. Czy powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wcześniej otrzymanego wynagrodzenia?

Kwestie związane z udziałem pracowników w strajku normuje ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236 z późn. zm.). W jej przepisach brak jest postanowienia przewidującego prawo do wynagrodzenia za czas udziału w strajku, a wręcz przeciwnie, z art. 23 ust. 2 tej ustawy jednoznacznie wynika, że w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy, pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia, chociaż zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz inne – poza wynagrodzeniem – uprawnienia ze stosunku pracy.

Zatem pracownik, który nie świadczył pracy z powodu udziału w strajku, a pobrał wynagrodzenie z góry w pełnej wysokości, otrzymał kwotę, która mu się nie należy. Zwrot nienależnie pobranego wynagrodzenia powinna nastąpić na podstawie art. 87 par. 7 k.p., który pozwala pracodawcy na odliczenie z wynagrodzenia w pełnej wysokości kwoty wypłaconej w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Prawo pracownika do wynagrodzenia ocenia się w takiej sytuacji na koniec miesiąca (lub innego okresu rozliczeniowego), odliczając z niego kwoty wypłacone mu z góry w poprzednim terminie płatności za okresy, za które nie nabył prawa do wynagrodzenia, czyli za czas udziału w strajku). Strajkujący pracownik, który otrzymuje wypłatę wynagrodzenia z góry, musi bowiem liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia za czas udziału w akcji, a pracodawca nie ma potrzeby w celu wyegzekwowania tej kwoty sięgać do przepisów kodeksu cywilnego ani też zabiegać o zgodę pracownika
.

z: http://polskieprawopracy.blox.pl/2007/05/Wynagrodzenie-z-dolu-z-gory.html

bea6314-05-2008 11:04:34   [#07]
czy ktoś słyszał o tym, ze w strajku nie powinni brać udziału n-le odbywajacy staze na kolejne stopnie awansu
zgredek14-05-2008 11:05:18   [#08]
:-)
bea6314-05-2008 11:11:24   [#09]
wg naszego OP przedłuzy im sie okres stazu
AnJa14-05-2008 11:16:04   [#10]
cosik mi się zdaje, ze ten okres przerwy musi wynosić jakiś tam czas (30 dni?) by móc przedłużyć staż
bosia14-05-2008 11:25:07   [#11]

KN art. 9d.

5. W przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy lub urlopu innego niż urlop wypoczynkowy, trwającej nieprzerwanie dłużej niż miesiąc, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku nieobecności dłuższej niż rok nauczyciel obowiązany jest do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze.

bea6314-05-2008 11:29:00   [#12]
tez tak mówiłam ale OP wie lepiej
bea6314-05-2008 11:32:15   [#13]
tez tak mówiłam ale OP wie lepiej
zgredek14-05-2008 12:50:56   [#14]

ale to nie OP ustala długość stażu

więc niech wiedzą lepiej - a Ty robisz tak jak powinno być

Grana14-05-2008 13:59:13   [#15]
a co jeśli nauczyciel nie chce strajkować?
czy też będzie miał potrącone wynagrodzenie?
DYREK14-05-2008 14:05:28   [#16]

nie, dyrektor organizuje dla niego pracę

np. zajęcia opiekuńcze dla dzieci, które przyjdą do szkoły

DYREK14-05-2008 14:13:02   [#17]

Uczestniczysz w strajku – możesz mieć za to potrącone wynagrodzenie!

Kwestia wypłaty wynagrodzenia nauczycielom za czas strajku nie jest jednoznaczna w świetle obowiązujących przepisów.

Z jednej strony bowiem pracownikowi uczestniczącemu w strajku nie przysługuje za ten okres prawo do wynagrodzenia (art. 23 ust. 2 ustawy z 23 maja 1991 roku – o rozwiązywaniu sporów zbiorowych). Z drugiej natomiast strony fakt, że w przypadku nauczycieli wynagrodzenie na dany miesiąc jest wypłacane zaliczkowo z góry w pierwszym dniu miesiąca (art. 39 ust. 3 KN) sprawia, że za miesiąc, w którym nauczyciel uczestniczył w strajku już zostało mu wypłacone wynagrodzenie. Nie można zatem z tego już wypłaconego wynagrodzenia dokonać potrącenia za czas nieobecności w pracy z powodu strajku. Można by rozważyć ewentualnie dokonanie potrącenia z wynagrodzenia za kolejny miesiąc pomimo, iż nauczyciel wykona pracę w tym miesiącu w pełnym wymiarze. Jednak kwestia potrącenia z wynagrodzenia uregulowana jest w art. 87 Kodeksu pracy, w którym to wyszczególniono enumeratywnie katalog potrąceń z wynagrodzenia. W konsekwencji powyższego potrącenie z wynagrodzenia nauczyciela jest trudne i mogłoby wynikać tylko z tytułów wymienionych w tym przepisie.

Z uwagi na trudności interpretacyjne, w latach 90-tych kwestia udziału nauczycieli w strajku była przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego. Sąd Najwyższy w uchwale z 8 grudnia 1994 r. stwierdził, że pracownik otrzymujący wypłatę wynagrodzenia z góry powinien liczyć się z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia w każdej sytuacji niewykonywania pracy (np. za czas udziału w strajku), chyba że za określony czas z mocy przepisu szczególnego zachowuje do niego prawo. Z daniem Sądu Najwyższego mają tu zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące odliczeń od wynagrodzenia, w szczególności art. 87 § 7. Zgodnie z tym przepisem z wynagrodzenia za pracę odlicza się w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia z góry (art. 87 § 7 Kodeksu pracy). A zatem pracownik, który otrzymuje wypłatę wynagrodzenia z góry, musi się liczyć z obowiązkiem zwrotu wynagrodzenia za czas nieświadczenia pracy. Aby pracownik za czas niewykonywania pracy spowodowany udziałem w strajku otrzymał wynagrodzenie musiałby istnieć przepis to przewidujący. A taki szczególny przepis w przypadku nauczycieli nie istnieje.

Należy w konsekwencji przyjąć, iż w przypadku gdyby nauczyciel, któremu potrącono wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy spowodowany udziałem w strajku, odwołał się do sądu pracy, sąd będzie się kierował przesłankami wynikającymi z przytoczonej uchwały Sądu Najwyższego, czyli nie uzna zasadności nauczycielskiego pozwu.

Podstawa prawna:

  • Karta Nauczyciela – art. 39.
  • Ustawa z 23 maja 1991 roku – o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. z 1991 r. Nr 55, 236 z późn. zm.) – art. 23 ust. 2.
  • Kodeks pracy – art. 87.
  • Uchwała Sądu Najwyższego z 8 grudnia 1994 r. (sygn. akt. I PZP 49/94).

z: http://www.kadryonline.pl/kadry_w_oswiacie.php?go=ko33

DYREK14-05-2008 14:28:39   [#18]

Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych

Art. 23.

Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych.

W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy.

ban14-05-2008 21:09:17   [#19]
Fajnie ja mam dylemat: nauczyciele podjęli decyzje o strajku. Egzaminatorki j. polskiego nie wyraziły swojej opinii ( nas były deklaracje imienne). Szkoła z która współpracujemy nie strajkuje. Interpretacja Związków: Moja szkoła zamknięta, do drugiej mogę delegować n-la, który nie przystąpił do strajku. Czy na pewno matur nie mogę przeprowadzić jeśli ci konkretni n-le z komisji nie zadeklarowali sie do strajku?
zgredek14-05-2008 21:12:12   [#20]

interpretacja związków trochę za daleko poszła

jesli członkowie ZP nie przystępują do strajku to przeprowadzasz matury normalnie

pomijam stwierdzenie: szkoła zamknięta

ankate14-05-2008 21:17:15   [#21]

Jakie są procedury tego strajku?

Wiem, że przeprowadzone było referendum 100% przystąpiło, jak napisałam w pokoju informację, że będzie potrącone wynagrodzenie za ten dzień 50% zaczęło się zastanawiać ...

Kiedy powinnam otrzymać listę pracowników przystępujących do strajku i czy powinna być to lista poświadczona ich podpisami?

Czy nauczyciel, który przystąpił, ale podejmie się opieki nad dziećmi powinien mieć zapłacone za godziny opiekuńcze???

ankate14-05-2008 21:18:58   [#22]
Co to znaczy "szkoła zamknięta". Czy można zamknąć szkołę? Napiszcie coś więcej....
DYREK14-05-2008 21:27:57   [#23]

szkoły nie można zamknąć, ona strajkuje

chyba że lokaut;-)

 

RAMOWY REGULAMIN STRAJKU

http://www.znp.edu.pl/files//regulamin%20strajku.doc?short=

 

1. Strajk organizowany w dniu 27 maja 2008 r. jest strajkiem całodniowym i polega na powstrzymaniu się przez pracowników biorących w nim udział od świadczenia pracy w godzinach funkcjonowania w tym dniu danej placówki.

2. Organizatorem strajku są zarządy oddziałów.

3. Zarząd oddziału informuje w ustawowo wskazanym terminie dyrektorów placówek o dacie przeprowadzenia strajku oraz nie później niż w dniu poprzedzającym strajk przekazuje im listę osób, które zadeklarowały udział w strajku informując, iż osoby te nie będą świadczyły pracy i że obowiązkiem dyrektora będzie zapewnienie dzieciom i młodzieży opieki w tym czasie.

4. Strajkiem w poszczególnych placówkach kierują szkolne komitety strajkowe powstałe po uzyskaniu pozytywnego wyniku referendum z przekształcenia zarządów ognisk. Pracami szkolnego komitetu strajkowego kierują prezesi ognisk.

5. Do zadań szkolnego komitetu strajkowego należy:

·            uzgodnienie z dyrektorem placówki sposobu współdziałania celem zapewnienia bezpieczeństwa uczniów, ochrony mienia placówki oraz nieprzerwanej pracy obiektów, urządzeń i instalacji podczas strajku,

·            wywieszenie na terenie placówki informacji o planowanym strajku,

·            oflagowanie palcówki flagami związkowymi,

·            przygotowanie transparentów, plakatów strajkowych.

5. Podczas strajku prezes ogniska pozostaje w stałym kontakcie telefonicznym z prezesem oddziału wykonując jego polecenia.

6. Uczestnicy strajku zobowiązani są do wykonywania poleceń prezesa ogniska.

7. Strajkujący na czas strajku gromadzą się w uzgodnionym z dyrektorem placówki pomieszczeniu.

8. W czasie strajku działalność komitetu strajkowego nie może ograniczać praw i obowiązków dyrektora placówki oraz pracowników, którzy do strajku nie przystąpili.

                                                                       

podpis i pieczęć prezesa oddziału

 

ban14-05-2008 21:28:20   [#24]
Teoretycznie nie wpuszczam uczniów (G, Lo); zresztą jak powiem o strajku to uczniowie z radością nie przyjdą. Referendum dotyczyło 100% pracowników (N-le i adm) Wolę do strajku wyrazili związkowcy (ZNP, Solidarność ) oraz Ci którzy nie nalezą do związków. Zdania nie wyraziło 6 nauczycieli (4 z nich z racji zmienionego planu ma wolny ten dzień,) administracja (15 osób przeciw) z 70 uprawnionych za strajkiem opowiedziało się49. Woźnym mogę dać zajęcie, ale i tak podobno nie mogę zapłacić. I najważniejsze matur ustnych nie mogę przeprowadzić. Czekamy na wytyczne OP.
ban14-05-2008 21:30:26   [#25]
Wg regulaminu powyżej mogę matury przeprowadzić - dobrze rozumiem?
zgredek14-05-2008 21:34:57   [#26]

matkokochana

ja się poddaję:-(((((((((((((((

zgredek14-05-2008 21:35:58   [#27]

ban - co Ty piszesz?

jakie OP?

jak nie możesz przeprowadzić matur?

i musze zdać to pytanie - piszesz jako dyrektor?

nie wpuścisz uczniów?


post został zmieniony: 14-05-2008 21:37:55
DYREK14-05-2008 21:39:56   [#28]

ban

wynagrodzenia nie otrzymają pracownicy, którzy w dniu  27 maja 2008 r.  strajkują

reszta ma prawo do wynagrodzenia (nie strajkują, chorzy, opieka nad dzieckiem, zmienili zdanie i postanowili nie strajkować itp.)

 

dyrlo14-05-2008 21:40:26   [#29]

Ja się boję, żę będę zmieniać harmonogram, jutro się dowiem kto strajkuje...

ankate14-05-2008 21:40:44   [#30]

1. Strajk organizowany w dniu 27 maja 2008 r. jest strajkiem całodniowym i polega na powstrzymaniu się przez pracowników biorących w nim udział od świadczenia pracy w godzinach funkcjonowania w tym dniu danej placówki.

 

Co to znaczy całodniowym, czy wszyscy strakujący powinni przebywać w szkole od 8.00 do 15.00. A jak ktoś ma tylko 3 lekcje w tym dniu i będzie chciał wyjść, ale to chyba problem sks?

ban14-05-2008 21:46:24   [#31]
Serdeńko faktycznie robię skróty myślowe, ale oczywiście jak przyjdą uczniowie to dla nich zajęcia sie odbędą właśnie układam grafik zastępstw. Zrozum, ze sąsiedni dyrektorzy twierdzą, ze matury nie mogą sie odbyć, związki też. Mam wysłać do OKE informację, ze z powodu strajku zmieniam termin egzaminów. Tak naprawdę to jutro zobaczę wszystkie dokumenty. Jestem w kropce, bo po raz pierwszy mam taki problem i prawie 100% zgodność nauczycieli. W poprzednich strajkach brało udział po 2, 3 osoby, więc problemu nie było. Na obecność uczniów w szkole w tym dniu raczej nie liczę, choć jak pisałam przygotowuje sie do takiej wersji. A paru kolegów dyr LO juz grafik zmieniło na pewno.
zgredek14-05-2008 21:48:59   [#32]

zmienisz wtedy, gdy będziesz wiedziała, że nie masz zespołu przedmiotowego

a nie dlatego, że ktoś inny strajkuje

(i nie pisz proszę serdeńko do mnie)

DYREK14-05-2008 21:51:07   [#33]

w regulaminie tak zapisano:

"Strajk organizowany w dniu 27 maja 2008 r. jest strajkiem całodniowym i polega na powstrzymaniu się przez pracowników biorących w nim udział od świadczenia pracy w godzinach funkcjonowania w tym dniu danej placówki"

Szkoła jest otwarta od 7:00 do 18:00

to jak długo będzie trwał strajk, ile czasu nauczyciele będą w szkole ?

- 11 godzin

- 8 godzin zegarowych,

- 4 godziny zajęć,

- każdy przychodzi tylko zgodnie ze swoim planem zajęć,

- pracownicy niepedagogiczni 8 godzin, nauczyciele 1/5 pensum

- inne opcje

ciekawe;-)))


post został zmieniony: 14-05-2008 21:52:45
zgredek14-05-2008 21:52:16   [#34]
;-)
ban14-05-2008 21:52:45   [#35]
Z informacji z OKE

W związku z doniesieniami prasowymi o planowanym na dzień 27 maja br. strajkiem nauczycieli Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w ... zwraca się do Dyrektorów Szkół Ponadgimnazjalnych z prośbą o wprowadzenie zmian do harmonogramów egzaminów ustnych w przypadkach, w których istnieje niebezpieczeństwo nieprzeprowadzenia tych egzaminu.

O wszelkich zmianach dotyczących terminu egzaminu należy poinformować na piśmie OKE

Gdyby egzaminatorzy wyrazili wolę strajku wiedziałbym co zrobić, Ale teraz jutro muszę??? je mocno poprosić o zadeklarowanie się i tyle. Ale będe się czuła się nie w porządku do maturzystów jeśli bede musiał odwołac..
ankate14-05-2008 21:52:58   [#36]
Rozumiem, że trzeba uprzedzić rodziców i uczniów, że w tym dniu lekcje nie odbędą się, czyli zasugerować, żeby nie przychodzili do szkoły...a co jeśli przyjdą wszyscy, a 100% nauczycieli, administracja i obsługa zastrajkuje, jak się zająć 150 dzieciaków od 3-13 lat??? Nie wiem, ale taka ekstremalna sytuacja może się przydarzyć :-(
ban14-05-2008 22:13:12   [#37]
do zgredka sorry za komentarz mój do Ciebie. To był znowu skrót myślowy, którego tutaj nie powinno być. Ja po prostu nie mogłam zrozumieć jak mogą mi coś związki narzucać. Teraz jestem mądrzejsza i po to Wy jesteście by takim jak ja zagubionym pomóc podjąć decyzję właściwą, a ze popełniam błędy.... no cóż na nich człowiek sie uczy.
Aneta S14-05-2008 22:19:46   [#38]
A co, jesli n-l opowiedział się za strajkiem, ale w tym dniu wyjezdża z dzieciakami na wycieczkę???
jxg14-05-2008 23:34:05   [#39]
odwołaj wycieczkę -
ze względu na brak opiekuna nie zatwierdzaj karty wycieczki
DYREK15-05-2008 07:23:07   [#40]

Jeżeli w referendum opowiedział się za strajkiem, to nie znaczy że musi w nim uczestniczyć.

Jedzie na wycieczkę tzn. popiera strajk ale w nim nie bierze udziału.

 

 

urszula lysak15-05-2008 07:57:07   [#41]
a jak potraktować takich strajukjących, wpisuje się coś w absencje?
Konto zapomniane15-05-2008 09:26:43   [#42]
A co z tymi, którzy w referendum nie wyrazili woli strajku (w placówce jest mniej niż połowa) czykli strajk będzie. Czy ci którzy głosowali przeciw powinni pracować? Chyba tak bo tak jest w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
eny15-05-2008 09:32:07   [#43]
Oczywiście, że powinni pracować.
Jestem również ciekawa jak traktować tych co wyrazili wolę przystąpienia do strajku a potem z rożnych przyczyn (patrzy wyżej) pracowali w tym dniu.
DYREK15-05-2008 09:51:33   [#44]

 "Zarząd oddziału informuje w ustawowo wskazanym terminie dyrektorów placówek o dacie przeprowadzenia strajku oraz nie później niż w dniu poprzedzającym strajk przekazuje im listę osób, które zadeklarowały udział w strajku informując, iż osoby te nie będą świadczyły pracy i że obowiązkiem dyrektora będzie zapewnienie dzieciom i młodzieży opieki w tym czasie."

lista ta (w/g mnie) powinna zostać skorygowana po zakończeniu strajku (np. zwolnienie lekarskie, zmiana decyzji pracownika, wypadek itp).

rzewa15-05-2008 09:51:37   [#45]
tak samo jak innych pracujących - pracowali czyli traktujesz ich normalnie

natomiast nie zgadzam się co do tego ile trzeba potrącić za strajk - wg mnie (na podstawie rozp. MPiPS) powinno się n-lom potrącić za tyle godzin ile mieli tego dnia w planie taką stawkę jak za godzinę ponadwymiarową

(szczegółowe uzasadnienie później, jak dojadę do jakiegoś porządnego netu :-))
DYREK15-05-2008 09:55:14   [#46]
a jak potrącić pracownikowi niepedagogicznemu ?
rzewa15-05-2008 09:57:03   [#47]
stawki godzinowe - wynagrodzenie miesięczne:liczbę godzin pracy w m-cu*liczbę godzin strajku w jego czasie pracy
DYREK15-05-2008 10:27:19   [#48]

"Strajk organizowany w dniu 27 maja 2008 r. jest strajkiem całodniowym i polega na powstrzymaniu się przez pracowników biorących w nim udział od świadczenia pracy w godzinach funkcjonowania w tym dniu danej placówki"

Czyli tak:-)

Pracownik niepedagogiczny:

czasu pracy w maju 2008 r. wynosi: 3 x 40 + 8 x 7 – 3 x 8 = 152 godziny pracy

i wtedy:

pracuje w dniu strajku 8 godzin (pełen etat):

 (wynagrodzenie miesięczne : 152) x 8 godzin = kwota potrącenia

pracuje w  w dniu strajku 5 godzin (1/2 etatu):

(wynagrodzenie miesięczne : 76) x 5 godzin =  kwota potrącenia

ewitex15-05-2008 19:05:32   [#49]
Czy wicedyrektor może strajkować?
dyrlo15-05-2008 20:10:50   [#50]
Nie muszę zmieniać harmonogramu, 27 ustne zgodnie z harmonogramem ufffff
strony: [ 1 ][ 2 ]