Forum OSKKO - wątek

TEMAT: "rozdwojona" sztuka na świadectwie w gimnazjum
strony: [ 1 ]
krystyna30-05-2003 20:57:57   [#01]

Jak technicznie i zgodnie z prawem wybrnąć z tej sytuacji:

W kl. II  ( w ub. r. szk.) realizując program sztuki (tak przecież wynikało z poprzedniej ramówki...), uczniowie mieli w I półroczu muzykę, a w II plastykę z dwoma różnymi nauczycielami.

W dziennikach była więc rubryczka dla każdego z nich, są więc dwie oceny, z których nauczycielki wystawiały dzieciom jedną końcoworoczną ocenę ze sztuki - i taka ocena została wpisana i do arkuszy ocen i na świadectwa.

W kl. III (zgodnie z nową ramówką) - trzeba im wpisać ocenę zarówno z plastyki, jak i z muzyki. ( te z kl. II, bo "sztuki" już nie ma).

No i jest problem....

"Uśredniona" ubiegłoroczna ocena ze sztuki, wynikająca z ocen muzycznych i plastycznych u niektórych uczniów może teraz zmienić otrzymanie świadectwa z wyróżnieniem np. gdy miał "oddzielne" oceny 4 i 5 - to ze sztuki otrzymywał jedną ocenę - czasami 4, a czasami 5 (oceny te wystawiały i burzliwie uzgadniały obie nauczycielki)

Nie wspomnę już o tym, że takie świadectwa nie będą dokładnym odzwerciedleniem pozostałej dokumentacji szkolnej...

Chociaż, jak twierdzą niektórzy, jesteśmy i tak w dobrej sytuacji (bo gdzieś tam te dwie oceny się jednak pojawiły...), a są też szkoły w których przez cały rok przedmiotu "sztuka" nauczał jeden nauczyciel, dał jedną ocenę i co teraz robić ???

Czy ktoś z was już to przerobił ???

Anka L30-05-2003 21:07:09   [#02]

Krysia :-)

Właśnie to wczoraj przerabialiśmy na RP- co prawda podstawówki, ale problem ten sam
Sztuki uczył  jeden n-l , właściwie tylko z nazwy była to sztuka , bo uczył plastyki. W arkuszach mieliśmy jedną ocenę, tak jak w dzienniku. Kazano nam na świadectwach powoić ją: raz z plastyki, dwa z muzyki

Nie rozumiem jak ktoś mógł wydać taką decyzję. To przecież absurd, uczniowie nie mieli nic wspólnego z muzyką! Wyszło jeszcze coś. Mamy uczniów chodzących do szkoły muzycznej. Jeżeli ze sztuki mieli 4, to na świadectwie mają 4 z plastyki i muzyki, a przecież powinni mieć z niej 6

Tera30-05-2003 21:09:04   [#03]

U nas, niestety była cały czas sztuka:-)

 Ale ostatnio na naradzie dyrektorów mądrzy ludzie z kuratorium tłumaczyli, że to nie problem. Wpisuje się i plastykę i muzykę, obie oceny takie same - jak ze sztuki.

Tylko nie pytaj mnie o podstawę prawną, nie podali.

hania30-05-2003 21:10:33   [#04]

a wtym roku

klasy 3 nie miały muzyki i plastyki? Całe 3 godziny z ramówki już zrealizowano wcześniej? U nas było tak: w klasie 1 mieli sztukę - też 2 nauczycieli jak u was i tak samo 1 ocena na koniec roku (po pół roku każdy z nich uczył - ten niby blok) W tym roku: pół roku muzyki - ocena z semestru stawała się zarazem końcoworoczną, pół roku plastyki. I na świadectwo mamy 2 oceny..... A fakt - że to tak po pół roku wynikał z możliwości organizacyjnych szkoły. Klas 3-cich jest sześć : w jednym półroczu trzy miały plastykę, trzy muzykę. W drugim odwrotnie.....
Anka L30-05-2003 21:14:06   [#05]

Hania :-)

Muzyka u was była, a w naszej szkole od kilku lat nie ma nauczyciela muzyki. Ciekawe jak zareagują rodzice, gdy zobaczą oceny z przedmiotu, którego nie było?
jerzyk30-05-2003 21:34:28   [#06]

O tym juz było

poczytajcie:-))

http://oskko.vulcan.pl/oskko/swiadectwa-03-2003.html

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=2217

Tera30-05-2003 21:34:59   [#07]

:-)

To u nas jest o tyle dobrze, że uczy dziewczyna dobra w jedne i drugie klocki. W sumie dzieciaki maja i muzykę i plastykę, żeby było śmieszniej to ona sobie zawsze osobno wstawiała  oceny cząstkowe z muzyki i plastyki.

Z cząstkowych - jedną ze sztuki.

krystyna30-05-2003 21:46:24   [#08]

3 godz. zostały już "zjedzone", bo:

 w kl. I - byla przez cały tok 1 muzyka i 1 plastyka

w kl II - w I półroczu muzyka, a w II - plastyka

i dlatego obecne klasy III nie mogły mieć już nic !

Od tego roku będzie lepiej, bo mamy jedną kobietę, która za 6000 zł na drugim końcu Polski zrobiła  podyplomową "sztukę", a teraz niech jej uczy w "ramach plastyki i muzyki"..............

A, że już dyskusja o tym była - to wiem (jestem z tych uzależnionych...), ale co technicznie z takimi kwitami zrobić - dalej nie wiem !!!

jerzyk30-05-2003 21:58:45   [#09]

technicznie?

 to moze w ramki i na ścianę ;-)
krystyna30-05-2003 22:04:13   [#10]

tylko co ???

  • stare świadectwa - z ocenami ze sztuki ????
  • stare dzienniki - z ocenami z plastyki, muzyki i sztuki ???
  • arkusze ocen - już nie wiem z czym....
  • siebie ???
  • dyra ???
  • p. Zawiszę ????
  • cały MENIS ????
  • czy buntujące się i pytające "dleczego" dzieciaki ???
jerzyk30-05-2003 22:32:33   [#11]

no tak

na wszystko

to potrzebna ściana w co najmniej  "Zachęcie ":-))

BożenaB31-05-2003 12:01:44   [#12]

Podstawa prawna ...

"Podstawą prawną" jest zdanie p naczelnika Z Frączka - osobiście słyszałam przez telefon. Nic więcej nigdzie nie ma. A w rozp o klasyfikacji jest wręcz przeciwnie - z jednych zajęć, jedna ocena. Zajęcia - jak w szkolnym (a nie ministerialnym - ramowym) planie nauczania.
Menis powinno uporządkować ten galimatias - samo go stworzyło.
general11108-06-2004 14:53:02   [#13]

czy ktoś wie co dalej z tym problemem, bo u mnie on nadal istnieje.

 

mam sztukę z kl.IV, plastke z V i plastykę i muzykę z VI.

Co wpisać na świadectwie ukończenia szkoły???

Maryśka208-06-2004 16:02:47   [#14]

I ja sie głowię straszliwie, gdyż mam podobny problem jak AnkaL, tylko u mnie jest odwrotnie. Mamy nauczyciela muzyki, który miał uczyć sztuki, a jak było naprawdę, to możecie się domyślić.

Jak teraz dzieciom wpiszę plastyke na świadectwie, to dopiero będzie zdziwienie....

Ładny pasztet.... :(

BożenaB08-06-2004 18:59:58   [#15]

General, my mamy ten sam problem. Na świadectwie nie ma miejsca dla sztuki - nie wydrukowano. My będziemy udawać, że sztuki nie było. Wpiszemy tylko oceny z plastyki i muzyki. U nas blok sztuka jest dalej, tylko dziewczyna od marca ubiegłego roku odrębnie ocenia elementy treści: muzyczne, plastyczne. Ma swój program do sztuki, w którym ciekawie połączyła treści plastyki i muzyki. Osobno uczyć to chyba nie może, po sztuce pewnie nie mogłaby uczyć plastyki (jest po muzyce).

general11108-06-2004 22:52:53   [#16]
Ale bałagan :-(

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]