Forum OSKKO - wątek

TEMAT: sztuka (znikła) z ramówki
strony: [ 1 ][ 2 ]
ane23-04-2008 09:35:14   [#01]
Mam wątpliwość w związku z nową ramówką do kl. IV -VI, czy nauczyciel po studiach podyplomowych ze sztuki będzie mógł uczyć plastyki i muzyki?
beera23-04-2008 09:37:35   [#02]

dyrektor ZAWSZE może uznać kwalifikacje nauczyciela za zbliżone

uznaj i już

Marek Pleśniar23-04-2008 09:39:30   [#03]
i módl się by umiał śpiewać;-)
ane23-04-2008 09:45:10   [#04]
Do tej pory uczył z powodzeniem sztuki, wiem, że umie śpiewać oraz malować, ale czy ja umiem  skutecznie się modlić? (hmmm????)
Marek Pleśniar23-04-2008 09:47:42   [#05]
uznaj swoje kwalifikacje do modlenia za zbliżone;-)
njolek23-04-2008 16:16:47   [#06]
wychowanie artystyczne z kształceniem zintegowanym a kwalifikacje do prowadzenia plastyki i muzyki w gimnazjum, co Wy na to?????
ddorota23-04-2008 16:43:22   [#07]
powtórzę pytanie z innego wątku
W gimnazjum zniknęła literka c i nie można przydzielać muzyki i plastyki w ramach sztuki, czy dotyczy to ramówki planowanych klas pierwszych (tak myślę), czy wszystkich?
Będę musiała ograniczyć etat kolejnemu mianowanemu :(
njolek23-04-2008 17:03:33   [#08]
czy nauczyciel z kwalifikacjami z wątku#6 może Waszym zdaniem zostać dyrektorem zespołu/ pdszk, sp, gm/ ????
ddorota23-04-2008 17:09:24   [#09]
"wychowanie artystyczne z kształceniem zintegowanym" - to studie magisterskie? podyplomowe?
musi mieć ukończone podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny z zarządzania oświatą
izagim23-04-2008 19:02:20   [#10]
czyli rozdzielone na muzykę i plastykę, ale w tabelce od Jacka nie wyświetla mi się po ile godzin przydzielono na realizację tych przedmiotów w gimnazjum, proszę o pomoc :(
Józefina23-04-2008 19:07:16   [#11]

Obawiam się asiu , że zbliżoność można uznać tylko do studiów licencjackicj i magisterskich. Kursy kwalifikacyjne i studia podyplomowe określają kwlifikacje wprost, innymi słowy studia podyplomowe ze sztuki dają uprawnienia do nauczania sztuki a nie muzyki czy plastyki.

Takie kiedyś otrzymałam wyjaśnienie :

Kuratorium Oświaty w Krakowie

 Wydział Kadr Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli

Kierunek lub specjalność zbliżoną można ustalić wyłącznie na podstawie ukończenia wyższych studiów magisterskich, bądź zawodowych, nie można tego czynić w stosunku do absolwentów studiów podyplomowych i zakładów kształcenia nauczycieli.

 

Pozdrawiam

beera23-04-2008 19:10:19   [#12]

tak, masz rację - nie pomyśłałam o tym w ten sposób

trza będzie pisac do MEN, jako OSKKO

 

izagim23-04-2008 19:13:37   [#13]
podnoszę i proszę jeszcze raz ( #10) - po ile godzin na muzykę i na plastykę w gimnazjum?
post został zmieniony: 23-04-2008 19:14:15
izagim23-04-2008 19:24:41   [#14]
no proszę, proszę proszę !!!!! i znów podnoszę :(( po ile godzin na plastykę i muzykę w gimnazjum wg nowego?
malmar1523-04-2008 19:31:04   [#15]
no dobrze, a coś takiego:
podyplomówka "Sztuka i media",
a do tego zaświadczenie z uczelni, że może uczyć: sztuki, plastyki i muzyki w szkole podstawowej i gimnazjum?
krystyna23-04-2008 19:48:25   [#16]

a moja pani mgr wychowania muzycznego, żeby uczyć także plastyki skończyła kilka lat temu 2-letnie podyplomowe studia (5000 zł) o wdzięcznej nazwie:

"Upowszechnianie sztuki i kreacji artystycznej".

Całe szczęście, że z tyłu dyplomy jest wykaz przedmiotów wyłącznie plastycznych w wymiarze ok. 500 godz.

I co?

Wg mnie kwalifikacje do platyki ma, chociaż żaden program takiej nazwy nie przełknie i wyrzuci jej brak kwalifikacji.

No to wpisałam plastyka...

Skłamałam ???

 

njolek23-04-2008 19:54:44   [#17]
Bardzo Was proszę o odpowiedź na post #6 i 8
Jacek23-04-2008 19:57:45   [#18]
a nie było juz jakiegos pisma z ministerstwa,  w którym ktos wywodził, że osoba, która ukończyła sztukę ma kwalifikacje zarówno do muzyki jak i plastyki bez względu na to czy przedmioty były w bloku czy tez jak teraz po uchyleniu literki c) w gimnazjach a zupełnym jej braku w SP.. coś mi świta, że gdzies takie pismo widziałem
njolek23-04-2008 20:00:11   [#19]
Kobieta ma mgr wych artystyczne z kształceniem zintegrowanym, problem w tym czy może startować w konkursie na dyrka zespołu/ pd,sp,gm/ to znaczy czy ma kwalifikacje do uczenia w gimnazjum wg nowej ramówki plastyki i muzyki. Dzięki za pomoc
Jacek23-04-2008 20:08:53   [#20]

ooo jest: znalazłem

asia 10-04-2007 18:34:49

fajne pismo przypomniałaś, wkleję je tu- potem pójdzie do plików

Ministerstwo                                                                                Warszawa, 18 marca 2003 r.

Edukacji Narodowej i Sportu

DKOS- 4030 -l 78/02/03

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie

Kadry Kierowniczej Oświaty

Uprzejmie dziękuję za nadesłane uwagi dotyczące projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów, a także zasad legalizacji dokumentów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (pismo OSKKO/0-03/2003 z 3 marca br., które wpłynęło do tut. urzędu 12 marca br.).

Dziękuję również za deklarację chęci współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu w sprawach dotyczących opiniowania projektów aktów prawnych. Wyrażam głębokie przekonanie, że współpraca w tej dziedzinie przyczyni się do tworzenia takiego prawa oświatowego, które będzie jednoznacznie interpretowane przez wszystkich zainteresowanych.

Odnosząc się do konkretnych uwag sformułowanych przez Stowarzyszenie, wyrażam następującą opinię.

1. Wprowadzona w § 3 ust. 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U.Nr 15, póz. 142 z późn. zm.) możliwość zestawiania w szkolnym planie nauczania zajęć edukacyjnych w blok przedmiotowy winna być traktowana jako dopuszczona prawem

jedna z form realizacji zajęć edukacyjnych. Blok przedmiotowy nie jest obowiązkowym zajęciem edukacyjnym ujętym w ramowym planie nauczania.

 2. Klasyfikacyjna ocena końcoworoczna musi być ustalona z obowiązkowych zajęć edukacyjnych (§ 10 ust. l rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 29, póz. 323 z późn. zm.)

 

3. Nie sądzę, by nauczyciel korzystający z możliwości zestawiania zajęć edukacyjnych w blok przedmiotowy (przy wyraźnym warunku zapewnienia realizacji zadań wynikających z podstawy programowej oraz zachowania wymiaru godzin poszczególnych

zajęć edukacyjnych, określonego w ramowym planie nauczania), miał jakiekolwiek trudności w ustaleniu klasyfikacyjnych ocen końcoworocznych z poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych wchodzących w skład bloku przedmiotowego.

 

4. Nauczyciele, którzy zdobyli kwalifikacje do realizacji bloku przedmiotowego „sztuka" mogą uczyć plastyki i muzyki bądź prowadzić te dwa obowiązkowe zajęcia edukacyjne w formie bloku przedmiotowego „sztuka".

 

Bardzo istotnym elementem przy rozpatrywaniu kwestii dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania jest konieczność zachowania porównywalności świadectw, która byłaby bardzo trudna (albo wręcz niemożliwa) w przypadku możliwości zestawiania różnych zajęć edukacyjnych w bloki przedmiotowe. Ustalanie klasyfikacyjnych ocen końcoworocznych z poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych wykorzystane jest również przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych (kryteria przyjęć muszą uwzględniać oceny z języka polskiego i trzech wybranych zajęć edukacyjnych - § 8 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 sierpnia 2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, póz. 1054 z późn. zm.).

Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Z wyrazami szacunku:  Anna Zawisza

krystyna23-04-2008 20:10:04   [#21]

Jacek,

Ty to masz pamięć !

zaraz po Twoim poście wygrzebałam z czeluści kompa, a tym samym odpowiedziałam sama - sobie na wątpliwości "kwal;ifikacyjno -sztukowe":

oto fragment:

Ministerstwo                                                                       Warszawa, 18 marca 2003 r.

Edukacji Narodowej i Sportu

DKOS- 4030 -l 78/02/03

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty

"4. Nauczyciele, którzy zdobyli kwalifikacje do realizacji bloku przedmiotowego „sztuka" mogą uczyć plastyki i muzyki bądź prowadzić te dwa obowiązkowe zajęcia edukacyjne w formie bloku przedmiotowego „sztuka"."

 

Z wyrazami szacunku:

(Anna Zawisza)

 

Jacek23-04-2008 20:11:24   [#22]
e, tam ja to taki artysta jestem...od sztuki :-)
krystyna23-04-2008 20:13:42   [#23]

O !

A teraz jest to b. ważne, bo podwójnie potwierdzone !

Czyli nie skłamałam !

Jacek23-04-2008 20:16:15   [#24]

no tylko ja pojęcia nie mam na jakiej podstawie prawnej pani Zawisza się oparła pisząc to co napisała :-)

izagim23-04-2008 20:17:20   [#25]
skoro koniec sztuki dla sztuki, i bardzo dobrze :) to przydałoby się w ramówce 3+3, skoro dwa przedmioty! co Wy na to?
krystyna23-04-2008 20:25:54   [#26]

fakt, że dziwne...

zwłaszcza jeżeli chodzi o przekonanie tej pani do "sztuko - muzyki",

bo widziałam kilka dyplomów sztukopodobnych i w żadnym nie spotkałam przedmiotów "muzycznych", za to plastyki we wszystkich odmianach full !

dlatego mnie przekonuje na razie fragment "sztuko - plastyczny" ...

(dopóki nie zobaczę dyplomu "sztuko - muzycznego"...)

ankaJa23-04-2008 20:49:28   [#27]
A ja byłam i jeste miłośniczką sztuki (mięsa)!
rowig23-04-2008 21:00:50   [#28]
Dyrektor uzna kwalifikacje a co z awansem zawodowym takiego nauczyciela potem KO powie że brak kwalifikacji do awansu. Na pytanie dyrka czy n-l ma kwalifikacje KO odpowiada że decyzja należy do dyrka a jak sprawdzają do awansu to już Oni decydują czy ma czy nie (durnoty)
Jacek23-04-2008 21:13:24   [#29]
Dlatego można by napisać pismo jeszcze raz pytając (podpinając pismo od pani Zawiszy) czy podtrzymują to co wcześniej wyprodukowali.
beera23-04-2008 21:15:30   [#30]

Krysiu

pismo fajne i na czasie

ale swoją droga mamy ciekawy sposób ustalania kwalifikacji nauczycieli - nieprawdaż?

;)

anka2824-04-2008 08:40:53   [#31]
Jestem w trakcie dokształcania - kurs kwalifikacyjny z przedmiotu blokowego sztuka (plastyka i muzyka). Tak ma być na świadectwie ukończenia tego kursu. W sumie 300 godzin. Mam kwalifikacje (mgr wychowania plastycznego) do nauczania plastyki. Obecnie uczę muzyki z wynagrodzeniem stażysty. Czyli w obecnej sytuacji - zmiana nazewnictwa w ramówce - nie zdobędę uprawnień do nauczania muzyki? Dobrze myślę? A może można to jakoś obejść?
beera24-04-2008 08:42:59   [#32]

odpowiedziano nam na takie pytanie:

Ministerstwo                                                                       Warszawa, 18 marca 2003 r.

Edukacji Narodowej i Sportu

DKOS- 4030 -l 78/02/03

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty

"4. Nauczyciele, którzy zdobyli kwalifikacje do realizacji bloku przedmiotowego „sztuka" mogą uczyć plastyki i muzyki bądź prowadzić te dwa obowiązkowe zajęcia edukacyjne w formie bloku przedmiotowego „sztuka"."

 

Z wyrazami szacunku:

(Anna Zawisza)

 

anka2824-04-2008 09:31:05   [#33]
No tak, ale ja jestem w trakcie zdobywania kwalifikacji  do przedmiotu, którego już nie ma. I to budzi moje obawy... :(
stapo26-04-2008 14:50:18   [#34]
Jestem nowa dlatego proszę pomóżcie,co ze sztuką która była w klasie IV i V? Jak ma to się do ramówki? Czy teraz te klasy mają mieć  plastykę i muzykę? Czy tylko klasy IV ?
Krzysztof Pom18-05-2008 20:51:52   [#35]
Czy MEN ustosunkował się do tej sztuki ponownie? Kuratoria kwestionują uprawnienia nauczycieli do plastyki i muzyki po kursie kwalifikacyjnym "sztuka". Wizytatorzy nie zatwierdzają arkuszy, każą wrzucać te godziny na wakaty a nauczycielom zmieniać warunki zatrudnienia, ponieważ takie dostali wytyczne z kuratorium (pomorskie)
beera18-05-2008 21:11:19   [#36]

zawsze mozemy raz jeszcze zapytać

W związku ze zmianami w Rozporządzeniu w sprawie.... dotyczacymi nauczania przedmiotów artystycznych w szkołach OSKKO pyta, czy MEN podtrzymuje zdanie wyrażone w piśmie DKOS- 4030 -l 78/02/03, o treści:

4. Nauczyciele, którzy zdobyli kwalifikacje do realizacji bloku przedmiotowego „sztuka" mogą uczyć plastyki i muzyki bądź prowadzić te dwa obowiązkowe zajęcia edukacyjne w formie bloku przedmiotowego „sztuka"."   Zajecie stanowiska przez MEN jest pilne, ponieważ wizytatorzy kuratoriów oświaty kwestionują uprawnienia nauczycieli do plastyki i muzyki po kursie kwalifikacyjnym "sztuka". Wizytatorzy negatywnie opiniują arkusze organizacyjne, sugerują umieszczenie tych godzin na wakatach, oraz zmianę warunków zatrudnienia nauczycieli.

 


coś w tym rodzaju?

Krzysztof Pom19-05-2008 08:34:15   [#37]
Dobrze to Asiu ujęłaś.
Mam dwie takie nauczycielki, chodzą dzisiaj od rana zapłakane... Wściekłe też są, po co zdobywać nowe kwalifikacje, tracić pieniądze, skoro skreślenie jednej literki ( "c")pod tabelką skreśla ich kwalifikacje. Tyle było problemów z tą sztuką, potrzebne były wyjaśnienia... Teraz sytuacja się powtarza. A z wysokich stołków niewiele widać co się w dole dzieje... Ślijmy to pismo, może się obudzą.
ddorota19-05-2008 08:40:48   [#38]
Też mam taką sytuację, pismo bardzo wskazane. Nauczycielka super i znowu problem z kwalifikacjami.
beera19-05-2008 09:27:24   [#39]

na razie posiłkujcie się tym co mamy- tez jest dobre:)

 

Jersz19-05-2008 09:30:30   [#40]

Nie panikujcie. Nauczyciele po studiach podyplomowych w zakresie sztuka, posiadają kwalifikacje do nauczania plastyki oraz muzyki. Oceny kwalifikacji nie dokonuje sie się jedynie sprawdzając czy nazwa przedmiotu jest literalnie zgodna z zakresem, kierunkiem, specjalnoscia  studiów, studiów podyoplomowych lub kursu kwalifikacyjnego. Gdyby tak było to osoby po kierunku - nauczanie początkowe, nie miałyby nic do roboty w szkole ;-)

Słowo "sztuka" zniknęło wprawdzie z rozporządzenia, ale jest zapis o mozliwości łączenii nzajęć edukacyjnych w bloki. Można więc w szkolnym planie nauczania umieścić blok przedmiotowy "plastyka z muzyką" lub "kjezyk polski z historią" itp. :-)

PawełR06-06-2008 09:44:11   [#41]
Czy już coś więcej wiadomo w poruszanym temacie? Mam tylko panią podyplomówkę do sztuki - i problem.... czy ten blok jest możliwy? bo ona maluje i śpiewa, i gra...
Jersz06-06-2008 11:33:07   [#42]
możesz prowadzić odrębne zajęcia - muzyka , plastyka. Pani posiada kwalifikacje do prowadzenia obu zajęć. Możesz również połączyć plastykę i muzykę w blok. nazwij je "plastyka z muzyką" i niech pani je prowadzi bo ma kwalifikacje. Nie nazywaj bloku "sztuka" bo takiego pojecia nie ma w przepisach oświatowych.  Ocena kwalifikacji nie polega tylko na literalnym porównaniu nazwy zakesu studiów z nazwą przedmiotu. gdyby tak było nauczyciele , którzy ukończyli studia w zakresie "nauczanie poczatkowe" nie mogli by prowadzić zajęć z kształcenia zintegrowanego.;-)
PawełR06-06-2008 11:50:41   [#43]
wizytatorzy to akceptują? bo jeszcze nie pytałem swojej Pani wizytator
Leszek06-06-2008 11:58:51   [#44]

Jersz zacytował tu rozporz. o ramowych planach

§ 3. 10. W szkolnym planie nauczania dopuszcza się wprowadzenie zestawienia zajęć edukacyjnych w blok przedmiotowy, w ramach którego prowadzone jest zintegrowane nauczanie treści i umiejętności z różnych dziedzin wiedzy, realizowane w toku jednolitych zajęć edukacyjnych, zwany dalej "blokiem przedmiotowym", pod warunkiem zapewnienia realizacji zadań wynikających z podstawy programowej oraz zachowania wymiaru godzin poszczególnych zajęć edukacyjnych, określonego w ramowym planie nauczania.

 

 

pozdrawiam

PawełR06-06-2008 12:11:47   [#45]
ok. dzięki serdeczne :)
karakuli06-06-2008 13:42:43   [#46]
Mam nauczycielkę dyplomowaną, która ukończyła (m.in) studia podyplomowe w zakresie zintegrowanej edukacji plastycznej i muzycznej - sztuka.
28 maja dostałem pismo, że mój projekt organizacyjny szkoły nie jest zgodny z prawem, ponieważ pani ta nie posiada właściwego wykształcenia.
Po wyjaśnieniu i przedłożeniu stosownego dyplomu okazało się, że jednak posiada.
Oczywiście fakt, że jest to świetna nauczycielka muzyki (prowadzi z sukcesami chór szkolny) i plastyki (tu również sukcesy) nie miał najmniejszego znaczenia.
Dla biurokracji nie liczy się życie tylko papier.
q.e.d.
Jersz07-06-2008 11:57:39   [#47]

Karakuli - częstym powodem do stwierdzenia braku odpowiedniego wykształcenia jest błędnie przygotowana informacja o kwalifikacjach nauczyciela. Jeżeli nie zacytujesz wszystkich zawartych na dyplomie informacji - kierunek, zakres, specjalność, a w przypadku dyplomu wydanego po roku 2004 również informacji o uprawnieniach absolwenta, możesz spotkać się z przypadkiem, że kwalifikacje zostaną zakwestionowane. Może zniekształciłeś informację lub nie podałeś wszystkich?

W naszym świecie "papier" potwierdza to co potrafii pracownik. Już w niedalekiej przyszłości będziemy mieli elektroniczne dzienniki lekcyjne, później podskórne chipy identyfikacyjne zawierające informacje o naszym koncie bankowym, stanie zdrowia, ukończonych szkołach i uprawnieniach zawodowych, potencjalnej długości życia ustalonej na podstawie naszego genotypu, o zagrożeniu chorobami. Przyłożycz do przedramienia kandydatki na nauczycielkę czytnik i ... będziesz wiedział jakie wyniki mogą uzyskać twoi uczniowie jeśli ją zatrudnisz. ;-))


post został zmieniony: 07-06-2008 11:59:27
ulabbr08-06-2008 10:29:24   [#48]

Niestety w pomorskim nadal wizytatorzy twierdzą, że po podyplomówce ze sztuki nie ma się kwalifikacji do plastyki ani muzyki :(

A OP to odpowiada - dyplomowanemu lub mianowanemu za te godziny naliczają jak stażyście :(

Jersz08-06-2008 12:26:01   [#49]
Stwierdzają to na piśmie????!!! Nigdy nie czytali drugiej strony świadectwa?
Jersz08-06-2008 12:28:45   [#50]
Jak może OP "naliczać jak stazyście"? Nalicza jak już to dyrektor szkoły, a nie OP. Chyba, że w pomorskim jest już 2010 rok i dyrektor jest tylko człowiekiem od otwierania i zamykania drzwi w szkole oraz sprawdzania czy nauczyciele przyszli do pracy, a szefem szkoły jest wójt.
strony: [ 1 ][ 2 ]