Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Emerytura
strony: [ 1 ][ 2 ]
GabrielaM12-03-2008 22:31:23   [#01]
Czy ZUS może naliczyć nauczycielowi  wysokość emerytury bez rozwiązywania stosunku pracy przez nauczyciela?
Beabak12-03-2008 22:39:35   [#02]
No właśnie co z tymi emeryturami, czy Ci nauczyciele, którzy nabęda prawo do wcześniejszej emerytury, muszą rozwiazać stosunek pracy do końca grudnia czy też nabywaja prawa do końca grudnia, a odejść na emeryturę moga w dowolnym innym terminie po 1 stycznia 2009 r.
GabrielaM12-03-2008 22:47:42   [#03]
Odejść mogą kiedy chcą. Nauczyciel chciałby mieć naliczoną emeryturę według obecnych wskaźników. Zawiiesić emeyturę  i dalej pracować, ale bez rozwiązywania stosunku pracy.Wg mnie tak nie może. Czy się mylę?
hania12-03-2008 22:51:21   [#04]
zawiesić można cś co się otrzymało prawnie
czyli: rozwiązać stosunek pracy, przejść na emeryturę
zatrudnić się
zawieszenie nastąpi jak przekroczy kwotę dopuszczalną "dorobienia" do emerytury (strona zus)
Beabak12-03-2008 22:53:41   [#05]
Ale żeby nabyć prawo do emerytury musi do końca grudnia rozwiazać stosunek pracy, czy dobrze to rozumię?
bogdan13-03-2008 03:05:34   [#06]

Zajrzyj pod ten adres.

http://www.rp.pl/artykul/81626.html

Beabak13-03-2008 16:22:19   [#07]
Dziękuję bogdan, trochę mi się rozjaśniła ta sprawa z emeryturami
UFA13-03-2008 19:48:13   [#08]
Zajrzy równiez na strone ZNP
papierska29-03-2008 18:43:43   [#09]
Zadzwoń do ZUS-u. Nie dasz świadectwa pracy (nie rozwiążesz stosunku pracy) nie nalicza Ci wysokości emerytury. No bo z czego?
martek01-04-2008 20:35:05   [#10]
chyba nie umiem czytać ze zrozumieniem! Wciąż nie wiem czy moja koleżanka, która pracuje już w szkole 37 lat ma w tej chwili 57 lat , nabyła juz więc prawa do wcześniejszej emerytury, będzie mogła w każdej chwili odejść po 2008r. Chciałaby pracować jeszcze w następnym roku szkolnym, a potem odejść na emeryturę. Nie wiem co mam Jej powiedzieć!. Wiem, że podajecie przydatne linki, ale jakoś nie mogę tam znaleźć ,, pewnej" odpowiedzi. To bardzo pilne, prosze odezwijcie się!!
jxg01-04-2008 21:04:04   [#11]
tak
martek01-04-2008 21:06:55   [#12]
jxg dziękuję, czyli mogę Jej jutro powiedzieć, że może spokojnie zostać w szkole. To dobrze!
DYREK01-04-2008 21:21:40   [#13]

ponieważ ma skończone 55 lat i ponad 30 lat pracy

powinna teraz (do 31.12.2008r.) koniecznie złożyć wniosek  do ZUS (bez rozwiązywania umowy o pracę)

ZUS  naliczy emeryturę w/g starych zasad

i pracuje dalej

martek02-04-2008 21:02:25   [#14]
DYREK  bardzo Ci dziękuję
Iwona03-04-2008 00:07:09   [#15]

Już myślałam, że emerytury nie mają dla mnie tajemnic, a ty pojawia się post  DYRKA i burzy mi dobre samopoczucie ;-(

DYRKU - dlaczego piszesz

"powinna teraz (do 31.12.2008r.) koniecznie złożyć wniosek  do ZUS (bez rozwiązywania umowy o pracę)"

Ja rozpoczęłam pracę w 1982+ 4 lata studiów, czyli we wrześniu już nabędę prawo do wcześniejszej emerytury ( nie skorzystam - chyba) to czy też MUSZĘ złożyć wniosek do ZUS-u?!
Dlaczego?????????????

Tutaj

http://www.rp.pl/artykul/81626.html

piszą, że nie trzeba - i tak naliczą po staremu, a "taka osoba może złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia zgodnie z nowymi wskaźnikami"
I jestem teraz w punkcie wyjścia - wiem MAŁO ;-((((((((((

Konto zapomniane03-04-2008 07:20:12   [#16]
Mam podobny przypadek. 55 w lipcu, wniosek o emeryturę złożony w grudniu 2007. Odpowiedź ZUS, że owszem, ale po złożeniu świadectwa pracy do końca 2008(?!). Czy w związku z tym, powinno się jeszcze raz złożyc wniosek chcąc dalej pracować i mieć emeryturę liczoną wg "starego ZUS - u"?
fredi03-04-2008 07:23:17   [#17]
ale co w tym piśmie. Może naliczyli, ale odmówili wypłaty
DYREK03-04-2008 10:28:19   [#18]

dwie sprawy:

- emerytura pań które skończyły 55 lat i staż 30 lat pracy (do 31.12. 2008r.)

- emerytura nauczycielska wynikająca z art. 88 (do 31.12. 2008r.), rocznik (panie) 1954, 1955, 1956, 1957 itd.

Pierwszy przypadek, to tak jak pisałem w #13. ZUS naliczy emeryturę, przyśle legitymacje emeryta, wypłata nastąpi po rozwiązaniu umowy o pracę.

Drugi przypadek:

jeżeli nauczyciel spełni do 31.12.2008r. wymagania określone w art.88 KN (staż pracy), to zachowa swoje uprawnienia ale ZUS nie naliczy emerytury bez rozwiązania umowy o pracę

nauczyciel może dalej pracować (ma zachowane uprawnienia), naliczenie emerytury w/g nowych zasad (raczej niższa)

 

Dlatego dla PAŃ (rocznik 1953, 1952, 1951....), moim zdaniem, lepsze jest skorzystanie z rozwiązania pierwszego, czyli

- naliczona emerytura, wypłata wstrzymana do czasu rozwiązania umowy o pracę np. w roku 2020 :-)

- zawsze można poprosić o ponowne przeliczenie emerytury w dniu rozwiązania umowy o pracę i wybrać to co lepsze

 

 

Konto zapomniane03-04-2008 11:58:35   [#19]
W piśmie napisano, że staż jest prawidłowy, natomiast z powodu niezłożenia świadectwa pracy nie można wyliczyć emerytury i jeżeli takowe dostarczy się do końca 2008 to zostanie ona wyliczona.
W moim przypadku chodzi o "chłopa" z lipca 1953 r., który chciałby jeszcze popracować w 2009 r i iść na emeryturę, ale nie wie, w jaki sposób będzie liczona emerytura(wg starej czy nowej metody).
rzewa03-04-2008 12:47:14   [#20]
raczej po nowemu - do końca 2008 po staremu, a potem, to... różnie może być,

ale jak nic się nie zmieni w prawie to po nowemu.
Iwona03-04-2008 13:14:54   [#21]

dzięki DYRKU

trochę mi się rozjaśniło, ale i tak dziwne to  - bo z tych linków wyżej wynika, że jak się spełnia wymagania emerytalne, to będą liczyć po staremu, jeśli o naliczenie wystąpi się przed sześćdziesiątym rokiem życia. Tymczasem z twoich intepretacji wynika, że przyszłych emerytów dzielimy na dwie grupy

ukończyli do 2008r. 55 lat - mogą wystąpić o naliczenie i zawiesić ( ewentualnie potem poprosić o ponowne naliczenie, jeśli będzie korzystniejsze)

nie ukończyli w 2008r. 55 lat - nie mogą naliczyć i zawiesić - maja dwie drogi tylko:
- pracują nadal - i emeryturę policzą im po nowemu
lub
- przechodzą na emeryturę najpóźniej do końca 2008r. i liczona jest im emerytura według starych zasad.

Proszę o potwierdzenie, że dobrze zrozumiałam i jeśli tak to skąd wiemy (oprócz informacji przekazywanych przez wróble ;-), że nowe zasady będą mniej korzystne?
Nawet jeśli wiemy na pewno, to czy w efekcie dłuższy okres składkowy ( jeśli nadal bedzie się pracowało) nie spowoduje i tak wyższej emerytury? (mimo liczenia wedug nowych, niekorzystnych zasad!)

AnJa03-04-2008 14:24:59   [#22]
nowe zasady będa mnie korzystne dlatego, ze beda liczone wg kapitłu początkowego

przy naszych zrobkach,krótkim stażu i długim przewidywanym dalszym trwaniu życia (u kobiet ok.55 roku życia jeszcze ponad 22 lata) nie będzie to imponująca kwota
DYREK03-04-2008 14:25:20   [#23]

 hermiona

tak,

tylko, że ukończyły (Panie)

na obecną chwilę nikt nie powie ile będzie w/g nowych zasad emerytury

dlatego w/g mnie "lepszy wróbel w ręku niż gołąb na dachu"

 

zobacz: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=224

Panowie : "Jest wcześniejsza emerytura dla mężczyzn 60-latków"

http://www.gazetaprawna.pl/wydarzenia/?news=eGP20080328103290501


post został zmieniony: 03-04-2008 14:27:06
ryba1103-04-2008 14:47:59   [#24]
Odpowiedz z ZUSu Departament Świadczeń Pieniężnych- emerytura dla osób, które nabyły uprawnienia do 2008r /art.88/będzie liczona na starych zasadach, bez względu na rok rozwiązania stosunku pracy. Jeden warunek :rozwiązanie stosunku pracy musi nastąpić przed ukończeniem przez przyszłego emeryta 60 lat. Po 60 urodzinach emerytura będzie liczona po nowemu.pozdrawiam
Iwona03-04-2008 16:02:21   [#25]
Dziękuję i nudzę dalej (wczuwam się w uczniów pytających sto razy o wydawać by się mogło to samo ;-(
W naszej szkole jest tak mało panów, że o kobiety oczywiście pytam, a końcówka - odruchowo ;-)
Natomiast post ryby11 zaprzecza różnemu traktowaniu pań różnie urodzonch - czy ja durna jestem zupełnie polskiej mowy pięknej nie rozumiem???????????
proszę!!!!!!!!
AnJa03-04-2008 16:58:22   [#26]
To chyba oczywiste, że Panie różnie urodzone traktuje się różnie - np. osobiście zupełnie inaczej traktuję Panie 0-18.letnie, a inaczej w wieku spoza tego przedziału.
ryba1103-04-2008 18:29:08   [#27]
panie 55lat mogą wystąpić do ZUSu z prośbą o naliczenie emerytury i ZUS emeryturę musi naliczyć,panie zostaną emerytkami dopiero wtedy, kiedy rozwiążą stosunek pracy, i tu mam inne informacje niż DYREK, mogą to uczynić tzn wystąpić o naliczenie również po 2008r. Nauczyciele, którzy nie ukończą do końca 2008r 55lat,a nabywają prawa emerytalne do końca 2008r, nie mogą starać się o naliczenie emerytury, ale w momencie przejśćia na nią/ byle przed 60 urodzinami/, będą miały emeryturę naliczoną wg starych zasad.Jeżeli piszę niejasno to przepraszam, ale zaliczyłam już około 10 wizyt w ZUSie i pewne pojęcia są dla mnie jednoznaczne
DYREK03-04-2008 19:56:55   [#28]

Żegnajcie wcześniejsze emerytury, witajcie pomostówki


Data: 26.03.2008 0:00:00
Autor: LESZEK KOSTRZEWSKI
Strona: 30
Dział: Poradnik \"Gazety\"
Gazeta: Gazeta Wyborcza

Rząd: Nie będzie wydłużania przywilejów emerytalnych. Wcześniejsze emerytury tylko do końca 2008r. dla tych, którzy spełnią warunki. Później -emerytury pomostowe. Zdobyliśmy listę zawodów,które pomostówkę dostaną

Nad ustawą, która ma radykalnie ograniczyć przywileje emerytalne, pracuje Ministerstwo Pracy. Gotowy projekt nowego prawa ma trafić do konsultacji społecznych wKomisji Trójstronnej. -Chcemy, aby w czerwcu ustawa znalazła się wSejmie - zapewnia wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak. Zakładając, że wSejmie iSenacie nie będzie burzliwej dyskusji, aprezydent ustawę szybko podpisze, droga legislacyjna zakończy się jeszcze przed wakacjami. Kto straci na nowych przepisach, akto może spać spokojnie? Kto będzie musiał pracować do 60./65. roku życia, akto -mimo zmian -będzie mógł przejść na emeryturę wcześniej -dowiesz się z naszego informatora.

DLA URODZONYCH PRZED 1 STYCZNIA 1949 R.

Tu nic się nie zmieni. Na wcześniejszą emeryturę (tzw. pracowniczą) mogą przejść bez względu na warunki pracy urodzeni przed 1 stycznia 1949r., którzy spełnią podstawowe kryteria wieku istażu pracy: kobiety -55 lat, co najmniej 30-letni staż (lub 20-letni plus orzeczenie ocałkowitej niezdolności do pracy), mężczyźni - 60 lat, 25 lat stażu, ale tylko zorzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy (ten przepis wpaździerniku zakwestionował Trybunał Konstytucyjny -o wcześniejszej emeryturze dla 60-latków pisaliśmy wczoraj).
Ale uwaga! Osoby urodzone przed 1949 r. również mają prawo do wcześniejszej emerytury, jeśli do końca 1998 r. przepracowały łącznie przynajmniej 20/25 lat (kobiety/mężczyźni), w tym 15 lat w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze (zgodnie z rozporządzeniem z 1983 r., piszemy o nim niżej).
Dodatkowe warunki: bezpośrednio przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę trzeba mieć tzw. ubezpieczenie pracownicze (opłaca je pracodawca każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę, wielkość etatu nie ma znaczenia); wciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku trzeba być zatrudnionym co najmniej przez pół roku na podstawie umowy o pracę (wymiar etatu nie ma znaczenia, ale umowa-zlecenie i inne umowy się nie liczą). Powyższego warunku nie trzeba spełniać, jeśli w dniu zgłoszenia wniosku było się na rencie. Ważne jest tylko to, by przed rentą mieć etat i odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Uwaga! Nabycie prawa do wcześniejszej emerytury nie jest uzależnione od rozwiązania stosunku pracy, ale żeby wypłacili ci wcześniejszą emeryturę, musisz wystąpić o rozwiązanie dotychczasowej umowy o pracę.

URODZENI WLATACH 1949-68

To właśnie te osoby czekają radykalne zmiany. Tylko do końca roku mogą nabyć prawo do wcześniejszej emerytury (o ile spełniają wymagania - o nich poniżej) na starych, korzystniejszych zasadach.

JAKIE WARUNKI MUSZĄ SPEŁNIĆ?

Praca, którą wykonują, musi być na wciąż obowiązującej liście zawodów uprawniających do wcześniejszej emerytury (rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r.; DzU nr 8, poz. 43 ze zm., listę znajdziesz na www.gazeta. pl/pieniadze, wwyszukiwarkę wpisz „szczególne zawody“).
Wykaz A - zawody, których przedstawiciele mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 55/60 lat (kobiety/mężczyźni). Warunek: staż 20/25 lat, z tego min. 15 lat wwarunkach szczególnych (np. cykliniarz, kamieniarz, drwal, kominiarz, brukarz, szklarz).
Wykaz B - staż pracy 20/25 lat (kobiety/mężczyźni). Wiek przejścia na emeryturę zależy od zawodu (np. pracujący w lotnictwie, przy azbeście, wportach morskich, rybacy).
Praca musiała być wykonywana stale, w ramach tzw. stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, mianowanie) i na pełnym etacie.
Kryteria stażu i wieku uprawniające do wcześniejszej emerytury trzeba spełnić do końca 2008 roku. Uwaga! Jeśli chcesz nadal pracować, nie musisz się natychmiast zwalniać - na wcześniejszą emeryturę możesz przejść w kolejnych latach.
Jeżeli przed 1 stycznia 1999 r. staż wynosił 20/25 lat, z tego min. 15 lat wwarunkach szczególnych, to wymagany wiek (zazwyczaj 55/60 lat) można osiągnąć później niż do końca 2008 r.
Ważne!Osoby urodzone w latach 1949-68, które do końca 2008 r. nie spełnią wymaganych warunków, mogą liczyć na mniej korzystną od wcześniejszej emerytury pomostówkę (o niej poniżej).

SUPERPRZYWILEJ DLA KOBIET

Polki mogą też przejść na wcześniejszą emeryturę, gdy do końca tego roku spełnią następujące warunki: 11
ukończony 55. rok życia; minimum 30 lat pracy (20 lat - przy orzeczonej niezdolności); co najmniej półroczny okres zatrudnienia w ciągu ostatnich 24 miesięcy przed złożeniem wniosku; nie można należeć do OFE (ale uwaga - z OFE można wystąpić. Jak - zapytaj swojego agenta).
Uwaga! Jeśli już spełniasz wymagane warunki, nie musisz się zwalniać z pracy - na wcześniejszą emeryturę możesz przejść w kolejnych latach - byleby przed skończeniem 60 lat (wtedy przysługuje ci bowiem ustawowa, a nie wcześniejsza emerytura).

ILE BĘDĄ MUSIAŁY PRACOWAĆ POLKI?

Kobiety więc - jak napisaliśmy wyżej - najbardziej odczują skutki reformy. Dziś na wcześniejszą emeryturę po 55. roku życia i 30 latach pracy (niezależnie od wykonywanego zawodu) przechodzi co roku kilkanaście tysięcy Polek. Od przyszłego roku stracą ten przywilej. Ale to niejedyna zmiana.
Eksperci z Forum Obywatelskiego Rozwoju ostrzegają, że ograniczenie przywilejów emerytalnych to za mało. Aby Polska mogła się rozwijać, trzeba zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn - do 65 lat.
Kiedy to mogłoby nastąpić?
Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy: -W wyniku reformy kobiety stracą możliwość przechodzenia na emeryturę po skończeniu 55 lat i30 latach pracy. Już to spowoduje, że będą musiały pracować do 60. roku życia. To pierwszy krok. Kolejnym będzie wydłużenie wieku emerytalnego kobiet, np. do 65 lat. To musi być jednak rozłożone w czasie. Można np. co dwa lata podnosić wiek emerytalny ojeden rok, wtedy zrównanie zakończy się za dziesięć lat. Można też to rozłożyć na 20 lat.
Nowy system emerytalny zachęca do dłuższej pracy -im ktoś dłużej pracuje, tym wyższą będzie miał emeryturę. Więc ibez ustawowych nakazów kobiety imężczyźni zaczną dłużej pracować.

JEŚLI NIE SPEŁNISZ WTYM ROKU WARUNKÓW

Zgodnie z nowymi przepisami od 2009 r. wcześniejsze emerytury zastąpi emerytura pomostowa potocznie zwana pomostówką.
Nie wszystkie jednak osoby, których zawody uprawniają do wcześniejszej emerytury, a którym brakuje odpowiedniego stażu lub nie mają wymaganego wieku, dostaną po 2009 r. pomostówkę. Rząd chce bowiem skrócić listę uprzywilejowanych. Pomostówki będą tylko dla osób urodzonych w latach 1949-68, które pracują wszczególnych warunkach lub wykonują pracę o szczególnym charakterze. Ale konkretnie - dla kogo?
Minister pracy Jolanta Fedak na początku marca oświadczyła, że prawo do pomostówek będzie przysługiwało tylko osobom pracującym w najtrudniejszych warunkach. Zapewniała, że listę zawodów przygotowali eksperci medycyny pracy.
„Gazeta“ zdobyła tę listę.
Jest na niej tylko 37 tzw. rodzajów prac (szczegóły w ramce). I tak na pomostówkę będą mogli odchodzić m.in.: piloci, kierowcy autobusów w transporcie publicznym, pracownicy platform wiertniczych, maszyniści, dyżurni ruchu na kolei, anestezjolodzy, pracownicy hospicjum bezpośrednio zajmujący się chorymi, członkowie zespołów reanimacyjnych, monterzy napowietrznych linii energetycznych, kierowcy przewożący niebezpieczne substancje. W sumie prawo do pomostówek będzie miało tylko ok. 130 tys. osób.
Pomostówek nie dostaną osoby zajmujące ponad 100 tzw. stanowisk pracy, które dziś mają prawo do wcześniejszej emerytury, np.: bileterki w kasie PKP, pracownicy Najwyższej Izby Kontroli, dziennikarze, aktorzy. Razem - ok. 800 tys. osób.
Rząd będzie miał problem zwłaszcza z kolejarzami.
Na liście zostali tylko maszyniści i dyżurni ruchu. Kolejarze mówią: To za mało.
Poprzedni rząd PiS podpisał zPKP specjalną umowę, w której prawo do emerytur pomostowych przyznał osobom z aż 27 stanowisk. Ale czy obecne ekipa będzie chciała porozumienia respektować? Minister pracy Jolanta Fedak zapewnia, że decydujące będą rozmowy z ekspertami medycyny pracy.
-W tym porozumieniu są wszystkie stanowiska związane z bezpieczeństwem ruchu kolejowego [wymieniamy je w ramce]. Nie odpuścimy rządowi. Te stanowiska muszą mieć prawo do wcześniejszego kończenia pracy. Inaczej rząd będzie miał kłopoty - zapewnia Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych. Według Miętka przekwalifikowanie kolejarzy po np. 20 czy 30 latach pracy nie wchodzi w grę. - Gdzie 60-letni kolejarz po odejściu z PKP znajdzie pracę? - pyta przewodniczący.

POMOSTÓWKI, CZYLI CO?

Emerytury pomostowe będą wypłacane między odejściem z pracy a osiągnięciem wieku emerytalnego, zazwyczaj przez pięć lat. A więc kobiety będą mogły iść na pomostówkę w wieku 55 lat, a mężczyźni - 60. Pomostówki będą niższe niż wcześniejsze emerytury wypłacane dzisiaj. O ile? To ma zależeć od tego, kiedy zakończymy pracę. Najwięcej stracą osoby, które przejdą na emeryturę pomostową za 15-20 lat.

EMERYTURY NAUCZYCIELI

To jedna z największych grup zawodowych korzystających zwcześniejszych emerytur. Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść na dwa sposoby: 11
wiek 55/60 lat, staż pracy 20/25 lat, zczego 15 lat woświacie (na mocy ustawy emerytalnej), lub na ogólnych zasadach przewidzianych dla kobiet, lub 11
wiek nieistotny, ale trzeba mieć większy staż pracy - 30 lat (niezależnie od płci), z czego w oświacie 20 lat. Wszkolnictwie specjalnym wystarczy 25 lat stażu (z czego 20 lat w szkolnictwie specjalnym). Zapewnia to art. 88. „Karty nauczyciela“.
A co z nauczycielami, którzy do końca 2008 roku nie osiągną wymaganego stażu i wieku? Nie będą mogli skorzystać z pomostówek. To rewolucyjne rozwiązanie! Żaden z poprzednich rządów nie ośmielił się odebrać nauczycielom przywilejów emerytalnych. W zamian obecna koalicja PO i PSL chce podwyższyć nauczycielskie pensje i przygotować program aktywizujący (za rządowe pieniądze nauczyciele będą mogli się przekwalifikować). Związkowcy z ZNP ławo z emerytur pomostowych nie zrezygnują. Nauczyciele to największa grupa zawodowa, która korzysta z emerytalnych przywilejów, co roku ok. 14 tys. nabywa prawa do wcześniejszej emerytury. - Minister pracy Jolanta Fedak zaproponowała rozmowy na temat odebrania przywilejów emerytalnych wzamian za inne korzyści. Chcemy poznać szczegóły, od tego uzależniamy decyzję -mówi Sławomir Broniarz, szef ZNP.
Trochę więcej o rządowych planach wobec nauczycieli mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy i polityki społecznej.
-Nauczyciele powinni być wykorzystani do kształcenia dorosłych. Takie rozwiązania zawarliśmy w programie „Solidarność pokoleń 50+“ [specjalny rządowy program mający pomóc w znalezieniu pracy osobom po 50. roku życia]. Nauczyciele mogliby pracować jako tzw. trenerzy osób, które skończyły 50 lat i zostały bez pracy -wyjaśnia Chłoń-Domińczak. A co z nauczycielami, którzy nie będą chcieli zostać trenerami? W ich przypadku rząd zastanawia się nad wydłużeniem urlopów nauczycielskich. O szczegółach nie chce jednak rozmawiać, zdecydują konsultacje ze związkowcami. Nie wiadomo więc, czy nauczyciel na urlopie miałby wypłacane 100 proc. pensji oraz, ile taki urlop mógłby trwać.

GÓRNICY I SŁUŻBY MUNDUROWE

Obie te grupy nie stracą na zmianach. Górnicy niezależnie od roku urodzenia na wcześniejszą emeryturę mogą przechodzić już po 25 latach pracy pod ziemią. Przy wyliczaniu wysokości emerytury jeden rok pracy liczy się im jak 1,5-1,8 roku. Oznacza to, że górnik z 25-letnim stażem pracy dostaje taką emeryturę, jakby pracował w kopalni przez 37,5 roku. Takiego przywileju nie ma żadna inna grupa zawodowa! Nic się też nie zmieni w przypadku wcześniejszych emerytur służb mundurowych (wojskowych, policjantów). Ich świadczeń nie wypłaca ZUS, tylko zakłady emerytalne w poszczególnych resortach MSWiA czy MON. Ministerstwa żadnych ograniczeń nie planują. W policji nadal więc będzie można przechodzić na emeryturę po 15 latach pracy.

URODZENI PO 1969 R.

Choćby byli zatrudnieni w najtrudniejszych warunkach - przy azbeście, aparaturze rentgenowskiej - żadnych przywilejów nie dostaną. Rząd chce, aby tacy pracownicy - jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego - się przekwalifikowali.

JAK IGDZIE ZAŁATWIA SIĘ FORMALNOŚCI

W ZUS należy złożyć: wniosek o przyznanie emerytury (druk ZUS Rp-1), kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk Rp-6), świadectwa pracy ze wszystkich miejsc zatrudnienia, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk Rp-7), odpis aktów urodzenia dzieci, zaświadczenie z urzędu pracy, jeśli pobierało się zasiłek dla bezrobotnych.

Kto dostanie pomostówkę?

11 Wykaz rodzajów prac w szczególnych warunkach (urodzeni w latach 1949-68) 1 Prace bezpośrednio przy przeróbce mechanicznej węgla oraz rud metali i ich wzbogacaniu (bez prac wykonywanych w górnictwie). 2 Prace udostępniające i eksploatacyjne związane z urabianiem minerałów skalnych (bez prac wykonywanych w górnictwie). 3 Prace bezpośrednio przy produkcji koksu w bateriach koksowniczych i sortowanie koksu. 4 Prace przy wypychaniu koksu z baterii koksowniczych. 5 Prace bezpośrednio przy produkcji materiałów formierskich i izolacyjno-egzotermicznych używanych w odlewnictwie i hutnictwie. 6 Prace przy ręcznym załadunku iwyładunku pieców komorowych wyrobami ogniotrwałymi. 7 Prace przy ręcznym załadunku i rozładunku wyrobów ceramicznych na wózki piecowe. 8 Formowanie wyrobów ogniotrwałych przy użyciu ręcznych narzędzi wibracyjnych. 9 Prace przy ręcznym formowaniu, odlewaniu, czyszczeniu iszkliwieniu wyrobów ceramicznych. 10 Ratownictwo morskie. 11 Prace na statkach żeglugi morskiej. 12 Prace ma morskich platformach wiertniczych. 13 Prace na urządzeniach wiertniczych bezpośrednio przy poszukiwaniu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. 14 Prace przy obróbce odwiertów wgórnictwie otworowym: ropy naftowej, gazu ziemnego, siarki. 15 Prace przy obsłudze urządzeń wiertniczych w górnictwie otworowym siarki. 16 Spawanie łukowe i cięcie termiczne w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze, z utrudnioną wentylacją (podwójne dna statków, zbiorniki, rury itp.). 17 Malowanie, nitowanie i montowanie elementów wyposażenia w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze z utrudnioną wentylacją (jak wyżej). 18 Prace wewnątrz cystern, kotłów i zbiorników po substancjach niebezpiecznych. 19 Prace przy ręcznym układaniu asfaltu. 20 Prace garbarskie bezpośrednio przy obróbce mokrych skór. 21 Prace bezpośrednio przy ręcznej ścince drzew przenośną pilarką z piłą łańcuchową. 11 Wykaz prac o szczególnym charakterze 1 Nawigatorzy na statkach morskich ipromach pasażersko-towarowych oraz piloci morscy. 2 Operatorzy reaktorów jądrowych. 3 Kontrolerzy ruchu lotniczego. 4 Maszyniści pojazdów trakcyjnych w transporcie publicznym. 5 Pracownicy zatrudnieni przy ustawianiu drogi przebiegu pociągu (nastawniczowie i dyżurni ruchu). 6 Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych. 7 Kierowcy autobusów, trolejbusów oraz motorniczowie tramwajów wtransporcie publicznym. 8 Kierowcy samochodów przewożących ładunki niebezpieczne (ładunki wybuchowe, łatwopalne, toksyczne). 9 Operatorzy przy obsłudze i nadzorze bloków energetycznych wytwarzających energię elektryczną i cieplną. 10 Dyspozytorzy bezpośrednio sterujący procesami technologicznymi mogącymi stwarzać nadzwyczajne zagrożenie dla środowiska lub bezpieczeństwa publicznego. 11 Pracownicy bezpośrednio za trudnieni przy produkcji materiałów wybuchowych, środków strzałkowych, wyrobów pirotechnicznych oraz ich konfekcjonowaniu. 12 Członkowie zespołów reanimacyjnych pogotowia ratunkowego. 13 Członkowie zawodowych ekip ratownictwa (chemicznego, górskiego oraz górnictwa otworowego). 14 Pracownicy zakładowych straży pożarnych biorący udział wakcjach ratowniczych. 15 Monterzy napowietrznych przesyłowych linii energetycznych zatrudnieni bezpośrednio przy usuwaniu awarii. 16 Prace personelu medycznego oddziałów intensywnej opieki medycznej, anestezjologii i ostrych zatruć wbezpośrednim kontakcie zpacjentami. 17 Prace personelu medycznego wzespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych. 18 Prace w domach pomocy społecznej i placówkach opieki zdrowotnej związane z bezpośrednią opieką nad nieuleczalnie i przewlekle chorymi, umysłowo upośledzonymi, dorosłymi i dziećmi. 11 Stanowiska pracy na kolei uprawniające do emerytur pomostowych zgodnie z porozumieniem związkowców z rządem PiS. Obecny rząd w najbliższych tygodniach ma zdecydować, czy tą listę utrzyma 11 Dyżurny, kierownik pociągu, 11 manewrowy, maszynista instruktor, maszynista pojazdów trakcyjnych, maszynista wieloczynnościowy i ciężkich maszyn do kolejowych robót budowlanych i kolejowej sieci trakcyjnej, maszynista zakładowy, nastawniczy, pomocnik maszynisty pojazdów trakcyjnych, ustawiacz, automatyk, dróżnik obchodowy, dróżnik przejazdowy, dyspozytor, elektromonter wykonujący prace przy naprawie taboru kolejowego mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu, zatrudniony w zespołach pracowniczych (brygadach) bezpośrednio decydujących o dopuszczalności taboru do ruchu, funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei, instruktor ruchu, kierowca drezyny i wózka motorowego, kierowca lokomotywy spalinowej o mocy 300KM, konduktor, odprawiacz pociągu, pracownik wykonujący prace przy liniach napowietrznych, kablowych telekomunikacyjnych i energetycznych niskich, średnich iwysokich napięć, pracownik wykonujący prace przy utrzymaniu idiagnostyce infrastruktury kolejowej mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu, zatrudniony w zespołach pracowniczych 11 (brygadach) wykonujących prace w warunkach awaryjnych, rewident taboru, rzemieślnik wykonujący prace przy naprawie taboru kolejowego mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu, zatrudniony wbrygadach bezpośrednio decydujących o dopuszczeniu taboru do ruchu, toromistrz, zawiadowca, zwrotniczy Kto m.in. straci wcześniejszą emeryturę i nie będzie miał prawa do pomostówek Bileterki w kasie PKP, pracownicy Najwyższej Izby Kontroli, dziennikarze (ci, którzy mieli podpisany układ zbiorowy w miejscu pracy), aktorzy, nauczyciele - zarówno ci pracujący w szkołach - jak i zakładach poprawczych, aresztach, telefonistki stroiciele instrumentów (np. harmonijek ustnych)

Iwona03-04-2008 20:04:44   [#29]

No to jednach wychodzi, że DYREK ma błędne informacje - między paniami starszymi i młodszymi nie ma żadnej różnicy - w zasadach naliczania emerytury - wszystkie po staremu.

To by mnie satysfakcjonowało - pracuję jak długo dam radę, a odchodząc nie żałuję, że pracowałam za długo i mam mniejszą emeryturę ;-))
Zamieszanie niepotrzebne się narobiło???????

Panie różnie urodzone traktuje się różnie twierdzi AnJa - oczywiście TAK ;-)))))))), ale nie w sprawie emerytur, gdzie różnice wieku są minimalne!!!!

DYREK03-04-2008 20:17:49   [#30]

warto przeczytać (dotyczy także nauczycielek):

UPRAWNIENIA

do wcześniejszych emerytur pracowników niepedagogicznych

http://www.podkarpacie.znp.edu.pl/images/uprawnienia_do_emerytur_wczesniejszych_pracownikow_niepedagogicznych.doc

"Istotne jest również to, że nie jest wymagane, aby wniosek o wcześniejszą emeryturę został zgłoszony do dnia 31 grudnia 2008 r. Wniosek ten może być zgłoszony po tej dacie, jednak nie później niż przed dniem ukończenia przez kobietę 60 lat.         

 

Ważne jest również to, że w celu uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy. W takim jednak przypadku po spełnieniu wymaganych warunków prawo do emerytury zostanie przyznane i jednocześnie zawieszone z powodu zatrudnienia kontynuowanego przez emeryta  bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury"

 

 

w/g mnie lepiej złożyć wniosek teraz (bez rozwiązywania umowy)

 

co będzie za kilka lat nie wiadomo

(zawsze jest możliwa zmiana przepisów)

 

Lepszy wróbel w garśći niż gołąb na dachu:-)

 

 


post został zmieniony: 03-04-2008 20:19:35
Iwona03-04-2008 20:31:46   [#31]

No teraz to cię DYRKU pojęłam. Chodzi ci o subiektywne, własne odczucia, że Lepszy wróbel w garśći niż gołąb na dachu:-)

Wcześniej rozumiałam cię tak, że na pewno stracę, bo z racji wieku nie mam możliwości naliczenia i zawieszenia! A teraz wiem, że być może stracę (jak coś w "prawie emerytalnym" zmienią) E...tam to według mnie niepotrzebne martwienie się na zapas ;-)))

DYREK09-04-2008 17:18:00   [#32]

wyjaśnienie ZUS dla ZNP

warto przeczytać:-)

http://www.znp.edu.pl/files/ZUS_emerytury.jpg?short=

DYREK09-04-2008 17:31:46   [#33]
wklejam:
rzewa09-04-2008 17:39:56   [#34]
hmm...

a jak to się ma do brzmienia art 88 ust 2 KN???

przecież wyraźnie napisano tam, że by skorzystać z tej emerytury wystarczy, że n-l do końca grudnia 2008 spełni warunki art 88 [b]z wyjątkiem[/b] warunku o rozwiązaniu stosunku pracy - albo ja już czytać nie umiem... :-(
ryba1109-04-2008 18:14:22   [#35]
I tak własnie w piśmie Dyrka jest, mam nadzieję ,ze ten pogląd podzielają wszystkie oddziały ZUS u
ryba1109-04-2008 18:16:49   [#36]
miało być  w piśmie do wiceprezesa wklejonym przez Dyrka, skróty mnie kiedyś zgubią
DYREK10-04-2008 10:34:11   [#37]

:-)

 

krystyna11-04-2008 10:24:33   [#38]

DYREK,

dzięki - w imieniu mojej szefowej, która w czerwcu kończy 60 lat, ale ma jeszcze 3 lata kadencji

no i myślała, że ma jeszcze czas...

Pytanie:

kto jej ma podpisać wszystkie papiery do ZUSu ?

  1. Ja - zastępca ?
  2. Burmistrz ?
  3. Sama sobie ?
DYREK11-04-2008 10:27:30   [#39]

U nas podpisuje wicedyrektor 

tak na wszelki wypadek warto  zrobić pieczątki:-)

z up. Dyrektora

 Wicedyrektor

mgr Tolek Banan


post został zmieniony: 11-04-2008 10:31:12
DYREK11-04-2008 12:15:51   [#40]

11 kwietnia 2008 r.

Pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

krystyna11-04-2008 13:23:26   [#41]

bo u nas podpisuje burmistrz...

oj, tylko zamieszanie z tymi dyrami... :-)

cofnęłam, bo jeszcze jedno pytanie:

  1. jeżeli szefowa chce skorzystać z wcześniejsze emerytury - to wniosek do zus musi złożyć przed 60 urodzinami
  2. a jeżeli chce przejść na emeryturę na powszechnych zasadach - to nie musi

Ale, która z wersji jest korzystniejsza finansowo i którą wybrać ?

DYREK11-04-2008 15:11:26   [#42]

mamy 2008 rok, to co napisano w piśmie dotyczy zdarzeń po 1.01.2009r.

a może tak:

- rezygnacja ze stanowiska z dniem 31.08 (pismo do burmistrza kwiecień )

- nie ma dla niej godzin od 1.09 (o ile nie ma dla niej całego etatu) i art. 20

- 31 sierpnia 2008r. świadectwo pracy i wniosek do zus

odprawa: 6 zasadniczych + 3 średnie (ok. 20 tys.) :-)

krystyna11-04-2008 20:15:24   [#43]

tak, mamy rok 2008,

ale w czerwcu 2008 kończy 60 lat i chce (a ma siły, energii i pomysłów więcej niż niejeden 30-latek !) dalej pracować !

a tu ja jej wciskam, że przed tym czerwcem powinna złożyć papiery do ZUSu (tylko po to, by naliczyć emeryturę) - i dalej spokojnie pracować !

a szefowa pyta "po co ?", skoro mogę przejść na zasadach ogólnych !

tak, czy siak - zasiałam jej zamęt, stąd moje pytanie, którą opcję wybrać:

  1. powinna złożyć do ZUSu kwity przed czerwcem (60 lat) czy nie ?
  2. czy po takim złożeniu = wyborowi na razie opcji "wcześniejsza emerytura", będzie można w przyszłości opcję zmienić na "normalna emerytura" ?
  3. czy nic nie składać i czekać na normalną ?
  4. czym się różni ta wcześniejsza od normalnej - oczywiście dla człowieka, który chce dalej pracować ?
zgredek11-04-2008 20:20:24   [#44]
obawaiam się, że musisz poczekać, bo Dyrka chwilowo nie ma, ja się na emeryturach nie znam, a reszta to w Miętnem zdaje się;-)
DYREK11-04-2008 22:44:59   [#45]

krystyna

szefowa pyta "po co ?" i ma rację

w czerwcu kończy 60 lat, urodziny to czerwiec 1948r.

może pracować ile chce i odejść kiedy chce

wszystko o czym tu piszemy dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

 

 

 

 

Joannka11-04-2008 23:43:42   [#46]
A jak to jest z tym stażem w szczególnym charakterze jako nauczyciel- "20 lat z kredą w ręku" ??
Musi być bez przerwy 20 lat?

U mnie jest następująco: Staż pracy 32 lata (składkowe i nieskładkowe)
5 lat w innym zakładzie - tez praca w szczególnym charakterze. Nieskładkowe nie przekraczają 1/3 składkowych...

A co w takim przypadku:(?)
1 rok pracy w szkole.... 3 lata przerwy (urlop wychowawczy-ale uwaga w innym zakładzie pracy, nie w szkole ) a potem "ciurkiem" 19 lat w szkole.
Czy uwzględnią staż pracy w szkole 20 letni?
DYREK12-04-2008 09:03:56   [#47]

Kto jest uprawniony w tym roku do wcześniejszej emerytury

http://www.rp.pl/artykul/81632.html

Jasiu20-04-2008 11:20:23   [#48]
Czy to prawda, że nauczyciel, który nabył prawa emerytalne może wystąpić do ZUS o naliczenie emerytury na starych zasadach (korzystniejszych), następnie ją zawiesić i pracować dalej, a w chwili odejścia (np. za 3 lata) emerytura będzie mu wypłacana na starych zasadach, dodatkowo po doliczeniu tych następnych lat pracy?
ankate20-04-2008 11:35:36   [#49]
To dotyczy tych n-li, którzy do końca 2008 r. ukończą 55 lat. Występują o emeryturę, dostają nawet legitymację emeryta, ale wypłata nastąpi dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i dostarczeniu świadectwa pracy. Mam w szkole 2 takie przypadki :-)
DYREK20-04-2008 19:09:23   [#50]
dotyczy nauczycielek (55 lat - rocznik 1953) :-)
strony: [ 1 ][ 2 ]