Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zastępstwo w świetlicy_jak płatne?
strony: [ 1 ][ 2 ]
halinah25-02-2008 23:14:41   [#51]

Jeszcze ad #45. W umowie mogę mieć 18/18 - jako np. nauczyciel j. polskiego, ale gdy idę do biblioteki, gdzie pensum wynosi 30/30, za godzinę mam płacone 1/30 swojej stawki.

Według takiego sposobu płacenia, o którym czytałam w powyższych postach, wszyscy "przedmiotowcy" powinni się bić o zastępstwa w świetlicy czy bibliotece! A nauczyciel bibliotekarz na pewno nie wychylałby się, biorąc zastępstwo za kogokolwiek w szkole.

zgredek25-02-2008 23:17:24   [#52]

Halina - nie zgodzę się z Tobą

wyjaśniłam moje zdanie w #47

jesli chcesz dokładniej - z powołaniem się na odpowiednie przepisy - to napiszę, ale trochę później

Jacek25-02-2008 23:18:17   [#53]
nie ma się o co bić... trza płacić jak przepisy nakazują... a bibliotekarzom akurat dawać jak najmniej zastepstw.. i nie dlatego, że "mniej" dostaną a dlatego, że praca w bibliotece ma swoją specyfikę
mika25-02-2008 23:26:10   [#54]
:)
Jeszcze raz powoli. Halinko, masz umowę podpisaną jako np. nauczyciel mianowany na 18/18, jeżeli idziesz na zastępstwo gdziekolwiek (świetlica, biblioteka,inny niż Twój przedmiot czy wymiar), zgodnie z KN dostajesz pieniądza jak za każdą swoją godzinę czyli 1/18 nauczyciela mianowanego.
halinah25-02-2008 23:26:53   [#55]
A masz Pan rację, Jacku.
Jacek25-02-2008 23:30:11   [#56]
ja tam nie Pan jestem :-) a Jacko :-)
post został zmieniony: 25-02-2008 23:30:27
lucyna4826-02-2008 11:53:57   [#57]
Moim zdaniem to halinah [#51] ma rację. Art 35.2, 35.2a, 35.3 K.N. informuje iż za godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa za nieobecnego nauczyciela płaci się tak samo, więc dlaczego dwóch nauczycieli wykonujących tę samą pracę i mających (czasami w zast. doraźnych) takie same kwalifikacje mają być inaczej opłacani? ;-)
mika26-02-2008 11:58:45   [#58]
Nie ma racji, bo to kwestia umowy o pracę każdego nauczyciela.
aza26-02-2008 12:12:13   [#59]

u mnie płacą tak nawet w przedszkolu -

jak zastępstwo w zerówce - to 1/22 a jak w młodszych - to 1/25.

ale ja z miką ten sam OP.

lucyna4826-02-2008 12:12:57   [#60]
Wydaje misię, że stawka osobistego zaszeregowania zależy od poziomu wykształcenia oraz stopnia awansu zawodowego nauczyciela nie zaś od stanowiska na którym jest nauczyciel zatrudniony. Wynagrodzenie za godzinę ponadwymiarową jak i godzię zastępstwa doraźnego za nieobecnego nauczyciela obliczać należy według tygodniowej liczby godziń obowiązkowego wymiaru realizowanego przez nauczyciela. :-)
zgredek26-02-2008 13:36:45   [#61]

zacznijmy od KN:

Art. 35

2. Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.

2a. Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.

3. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. 

---------------------

zauważ, że nie napisano: według stawki osobistego zaszeregowania zastępowanego nauczyciela

skoro nie napisano tego to znaczy, że danemu nauczycielowi płaci się za każdą godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa - tyle samo

a ile?

------------

znowu odwołam się do KN:

Art. 30.  

6. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa corocznie dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu obowiązującego od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia:

 
2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3
 
--------------
 
w regulaminie zatem muszą być podane szczegółowe warunki obliczania dla danego nauczyciela
 
i według tych wytycznych - każdy nauczyciel otrzymuje "swoją stawkę", którą płaci się za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw
 
nie ma nigdzie delegacji do tego, żeby nauczycielowi przeliczać tę "osobistą stawkę" w zależności od tego jakie zajęcia realizuje
 
 
DYREK26-02-2008 13:58:51   [#62]

 dodatkowo z : http://www.elettery.pl/kebyzrg/12All/view.php?id=5419&v=o

"Jeżeli nauczyciel realizuje doraźne zastępstwo według innego wymiaru pensum niż jego osobiste, to także przysługuje mu wynagrodzenie ustalone w stosunku do jego osobistego pensum."

 

zgredek26-02-2008 13:59:05   [#63]

a zakończę przykładem z regulaminu:

nauczyciel matematyki dyplomowany - zasadnicza z rozporządzneia - 2 195 zł

bezpośrednio z uczniami - 18 godzin tygodniowo

regulamin OP wskazuje następujący sposób obliczania stawki za godzinę ponadwymiarową:

18 należy pomnozyć przez wskaźnik 4,16 - 74,88 - zaokrąglamy do 75 (bo tak napisali w regulaminie - zaokrągla się do pełnych godzin)

2 195 należy podzielić przez 75 - 29,27 zł

i tyle taki nauczyciel ma płacone brutto za każdą godzinę ponadwymiarową i doraźnego zastępstwa - obojętnie, czy to zastępstwo jest za nauczyciela matematyki, polskiego, zajęć praktycznych czy wychowawcę świetlicy

halinah26-02-2008 15:18:57   [#64]
Czy to znaczy, że jeśli matematyk dostanie 15 godzin ponadwymiarowych w bibliotece (1/2 etatu), to będzie miał zapłacone 15 x 29,27 zł x 4,16 = 1826,45 ???, a za cały etat ponad 3600?
zgredek26-02-2008 15:20:29   [#65]

:-))))))))

jak dostanie pół etatu to będzie miał płacone za pół etatu:-))))))

zgredek26-02-2008 15:29:11   [#66]

Halina - godziny ponadwymiarowe to taki nauczyciel matematyki będzie miał, gdy przydzielone mu zostaną ponad wymiar godziny matematyki

jeżeli oprócz etatu matematyki będzie jeszcze pracował na pół etatu w bibliotece - to nie będą dla niego godziny ponad wymiar - to będzie dodatkowe pół etatu - rozliczane z pensum biblioteki

DYREK26-02-2008 15:29:30   [#67]

jeżeli otrzyma w tygodniu 15 godzin zastępstw doraźnych w bibliotece to będzie miał zapłacone w/g swojej stawki (15/18)

jeżeli będzie miał 18/18 matematyki i 15/30 biblioteka przydzielone w arkuszu organizacji szkoły, to otrzyma wynagrodzenie zgodnie z regulaminem OP - u nas za 1,5 etatu

 

DYREK26-02-2008 15:30:23   [#68]
19 sekund:-)))
zgredek26-02-2008 15:30:42   [#69]
miałam dopisać: zgodnie z regulaminem OP - ale nie zdążyłam przed dyrkiem;-)
zgredek26-02-2008 15:50:16   [#70]

a co Dyrku powiesz na taki zapis w regulaminie OP:

Obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze, prowadzącego zajęcia z przedmiotów o różnym wymiarze godzin, ustala się według przedmiotu dla którego wymiar jest korzystniejszy, jeżeli nauczyciel naucza tego przedmiotu co najmniej w połowie obowiązkowego wymiaru.

-------------

taki zapis już dobrych kilka lat funkcjonuje i ma się dobrze ;-))))


post został zmieniony: 26-02-2008 15:50:38
zgredek26-02-2008 15:57:09   [#71]
przy takim zapisie będzie tak jak napisała Halina
DYREK26-02-2008 17:27:54   [#72]

ale wtedy dla naszego matematyka 1/2 etatu w bibliotece będzie wynosiła 9/18 (a nie 15/30)

dla nauczyciela lepiej :-)

 

BogdanKa27-02-2008 08:38:33   [#73]
W/g mojego prawnika stawka zaszeregowania pracownika to jego wynagrodzenie. Czyli jeśli dyplomowany idzie za stażystę, to dostaje ze stawki dyplomowanego. Natomiast oddzielną sprawą jest pensum.

W sprzeczności z interpretacją zgredka i rzewy stoi również poniższe:

"Rozporządzenie MENiS w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej
[...]
§ 7.

1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się, z zastrzeżeniem ust. 2, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.


Jak zatem widać MEN stoi na stanowisku, że polonista w świetlicy zarobi mniej. I tego trzyma się mój OP.
zgredek27-02-2008 11:12:58   [#74]

Bogdan - ja przedstawiałam swoje zdanie i to zdanie uzasadniałam

nie jest ono ani żadną wykładnią, ani prawną interpretacją

tak uważam po prostu 

wiem, że w wielu regulaminach OP-ów zapisane jest podobnie jak w powyższym rozporządzeniu - bo regulaminy są na nim wzorowane

 

mika27-02-2008 11:22:19   [#75]
Tak właśnie jest u mnie i u Azy:). Wszyscy ze świetlicy chcą mieć zastępstwa za przedmiotowców a do świetlicy trzeba wyganiać:)
DYREK27-02-2008 11:34:37   [#76]

a inni prawnicy:  http://www.elettery.pl/kebyzrg/12All/view.php?id=5419&v=o

Wynagrodzenie za doraźne zastępstwo - według stawki nauczyciela zastępującego, czy tego, którego się zastępuje?

W jakiej wysokości należy ustalić stawkę za godzinę ponadwymiarową lub godzinę doraźnego zastępstwa dla pedagoga zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć - 20 godzin, w sytuacji gdy realizuje on doraźne zastępstwa z języka polskiego, do nauczania którego posiada kwalifikacje?

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłacasz według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy. Stawkę osobistego zaszeregowania ustalasz w relacji do osobistego pensum nauczyciela.

Godziny ponadwymiarowe w szkołach, jako wynikające wyłącznie z konieczności realizacji ramowych planów nauczania, przydzielasz nauczycielom na początku roku szkolnego po uprzednim ustaleniu wymiaru pensum. Nauczyciel, po ich przydzieleniu, ma obowiązek realizować te godziny w ciągu całego roku szkolnego, tak samo jak godziny pensum.

Natomiast realizacja doraźnego zastępstwa następuje wtedy, gdy na polecenie dyrektora szkoły nauczyciel prowadzi zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze z dziećmi lub młodzieżą, w czasie gdy inny nauczyciel, który faktycznie powinien realizować te zajęcia w ramach ustalonego pensum i zgodnie z ustalonym planem zajęć, jest nieobecny. Przy czym nie ma znaczenia, czy w czasie doraźnego zastępstwa nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne zgodnie z posiadaną specjalnością, czy zajęcia dydaktyczne, do których nie ma kwalifikacji. Istota godziny doraźnego zastępstwa polega bowiem na tym, aby szkoła mogła w każdej sytuacji, w szczególności nieprzewidzianej organizacyjnie, spełniać wymóg sprawowania funkcji opiekuńczej w stosunku do powierzonych jej uczniów.
Aby wyliczyć wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, musisz jednoznacznie ustalić pensum nauczyciela. W stosunku do pensum liczysz godziny ponadwymiarowe i ustalasz wysokość stawki osobistego zaszeregowania - w szczególności, jeśli nauczyciel realizuje w ramach jednego etatu obowiązki pracownicze ustalone dla stanowisk o różnym obowiązkowym wymiarze godzin.

Uwaga: jeżeli nauczyciel realizuje doraźne zastępstwo według innego wymiaru pensum niż jego osobiste, to także przysługuje mu wynagrodzenie ustalone w stosunku do jego osobistego pensum.

Podstawa prawna: art. 35 ust. 3, art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela.

śliwka g27-02-2008 15:08:57   [#77]
Witam
Dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi. W regulaminie naszego OP jest taki zapis(poniżej),wiec nigdzie sie dalej nie kieruję:( organizacja arkusza tuz, tuż jak przypomnieliście....., to się tez czuje:)
Pozdrawiam

"WYNAGRODZENIE ZA GODZINY PONADWYMIAROWE I GODZINY DORAŻNYCH ZASTĘPSTW
Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych lub uciążliwych) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela."

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ][ 2 ]