Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czego chce OSKKO ?
strony: [ 1 ][ 2 ]
fredi21-02-2008 10:30:28   [#01]
Już za miesiąc do resortu edukacji trafią pierwsze, rewolucyjne propozycje nowej organizacji roku szkolnego. Dyrektorzy szkół chcą zmiany w szkolnym kalendarzu. Miałoby być tak jak w Niemczech, Finlandii czy - po części - we Francji. Czyli krótsze wakacje, ale więcej przerw w nauce w ciągu roku - zapowiada "Polska".
Na nowe pomysły ministerstwo jest otwarte. - Zapalamy zielone światło i czekamy na propozycje - mówi gazecie rzecznik MEN Joanna Dutkiewicz. A eksperci od oświaty sypią propozycjami zmian. Dyrektorzy szkół z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (zrzesza blisko 2 tys. osób) chcą przenieść maturę na czerwiec albo lipiec.

To samo w telegazecie.

Czy OSKKO naprawdę tego chce ?
Ktoś pytał o stanowisko w tej sprawie ?
fredi21-02-2008 10:31:06   [#02]
A eksperci od oświaty sypią propozycjami zmian.

No to dawajcie te zmiany.
dyrlo21-02-2008 10:41:11   [#03]
No ja chcę - my chyba na ostatnim kongresie tego właśnie chcieliśmy, żeby nie traciły klasy I i II i żeby nie "burzyć" szkoły podczas egzaminów.
fredi21-02-2008 10:48:09   [#04]
a kiedy egzaminy praktyczne w technikach ?
Prowadzone na serio (podobnie jak w ZSZ) to około 10 dni
Marek Pleśniar21-02-2008 10:50:13   [#05]

te egzaminy byś chciał kiedy?

poważnie pytam

my wypowiadaliśmy się w sprawie matur, natomiast "lobby" zawodowców nam nie szturmowało bram żebyśmy załatwili coś tu jakoś mocno:-)

 

Marek Pleśniar21-02-2008 10:51:48   [#06]

OSKKO mówiło jesienią o czerwcu, ale bieżąca oraz stare nasze dyskusje każą pomyśleć cieplej i o lipcu

tak powiedziałem im

 

Marek Pleśniar21-02-2008 10:52:26   [#07]

zrzesza ponad 3000 osób

!!!!!

a nie 2 :-)

AnJa21-02-2008 11:02:09   [#08]
fredi- na pewno jest toto w stanowiski pokongresowym

kongres to jakby trochę nawet wiecej niż oskko, bo to jest organizatorem, a ludzi sporo spoza tam jest

oskko jako organizator wzięło na sibie obowiązek relizacji stanowisk kongresu poprzez ich prezentowanie gdzie i komu da się
fredi21-02-2008 11:02:44   [#09]
my wypowiadaliśmy się w sprawie matur, natomiast "lobby" zawodowców nam nie szturmowało bram żebyśmy załatwili coś tu jakoś mocno:-)

A po co miało szturmować.
W chwili obecnej egzaminy te zaczynają się

Na postawie § 113 ust. 3. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz.U. nr 83, poz. 562, z późn. zm.) ustalam terminy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w 2008 r.:

etap pisemny - 16 czerwca 2008 roku (poniedziałek),
etap praktyczny - od 17 czerwca 2008 roku (wtorek),
(teraz odbywa się to w większości szkół w 1 dzień)
jeżeli będzie p[rowadzony serio to trzeba go zabrać z ostatniego tygodnia zajęć w szkole, czyli np. od 25 czerwca.
Przy 30 zdających w ośrodku trzba na to 10 dni czyli 2 tygodnie.
wchodzimy na lipiec.
jeżeli ktoś zgłasza propozycje na lipiec, to powinien uwzględnić to co już jest (mam nadzieję, że te obecne egzaminy praktyczne w technikach to prowizorka którą ktoś wreszcie zakończy)
Marek Pleśniar21-02-2008 11:14:10   [#10]

czego chce oskko: czytania jego stanowisk:-)

 

 

Podstawowe problemy zarządzania oświatą.

Zagadnienia do dyskusji z Ministrem Edukacji Narodowej na rok 2007.

 

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia kadry Kierowniczej Oświaty

Po II Kongresie Zarządzania Oświatą, OSKKO, Poznań, 3-5.10.2007r.

I. Problemy szkół ponadgimnazjalnych, w tym zawodowych.

 

Wielość zgłoszonych problemów skłania do stwierdzenia, iż szkolnictwo ponadgimnazjalne wymaga zmian systemowych, które zapewnią odpowiednie przygotowanie absolwentów zarówno do dalszych etapów kształcenia jak i do wymagań rynku pracy. W toku prowadzonej dyskusji, dla rozwiązania bieżących problemów, uznano za konieczne podjęcie następujących działań:

 

Kształcenie ogólne. Postulujemy:

 

  1. Zlikwidowanie dysproporcji  w warunkach kształcenia ogólnego między poszczególnymi typami szkół dającymi wykształcenie średnie, w celu zapewnienia porównywalnego przygotowania uczniów do egzaminu maturalnego.

Przebudowę ramowych planów nauczania w taki sposób, by umożliwić uczniom technikum realizację programów nauczania w zakresie rozszerzonym i w konsekwencji stworzyć szansę na przystąpienie do egzaminu maturalnego na tym poziomie.

Obecny stan prawny powoduje:

o          znikome (ograniczone ramowymi planami nauczania do 3h) możliwości realizacji kształcenia ogólnego w zakresie rozszerzonym w technikum i liceum profilowanym;

o          zmniejszenie, w stosunku do przewidzianej w ramowym planie nauczania, rzeczywistej liczby godzin kształcenia ogólnego w technikum, wynikające z praktyk zawodowych (nawet 16 tygodni w cyklu nauki dla niektórych zawodów);

o          zbyt duże obciążenie uczniów w technikum (średnio 35,5 godz. tygodniowo), w technicznych zawodach to około 12 godzin przedmiotów zawodowych w oparciu o fizykę i matematykę - czyli uznawanych za trudne, także z punku widzenia higieny pracy ucznia.

  1. Zreformowanie szkolnictwa zaocznego, które wymaga diagnozy i wprowadzenia zmian w zakresie planów nauczania oraz  opracowania programów i podręczników do tej formy kształcenia.
  2. Stabilizację przepisów dotyczących organizacji egzaminu maturalnego, po wcześniejszym usunięciu z nich zapisów niejasnych lub nieracjonalnych.

Proponujemy:

·        dostosowanie dla uczniów niesłyszących arkuszy maturalnych z wszystkich przedmiotów (obecnie dostosowane są tylko arkusze z języka polskiego, języka obcego, historii, wiedzy o społeczeństwie);

·        zmianę terminu – na czerwiec/lipiec – przeprowadzania egzaminu maturalnego, co pozwoli na normalne funkcjonowanie szkół w maju;

·        wprowadzenie obowiązkowej matematyki nie wcześniej niż za 6 lat, po zrealizowaniu podstawy programowej w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych i przy zwiększonej licznie godzin na realizację kształcenia na poziome podstawowym;

·        stworzenie systemu wynagradzania motywującego nauczycieli do szkolenia się i podejmowania funkcji egzaminatora;

·        wprowadzenie opłat za powtórne przystępowanie do egzaminu i przeprowadzanie tych egzaminów w ośrodkach do tego przygotowanych (ze zgłoszonej liczby na powtórny egzamin, stawia się około 50%, a szkoła obciążona jest bezużytecznym i dezorganizującym jej pracę przygotowaniem sal dla 100% zgłoszonych);

·        dla matury ustnej:

o       powoływanie komisji trzyosobowej lub dwuosobowej, ale złożonej wyłącznie z osób mających uprawnienia egzaminatorów z danego przedmiotu,

o       zmianę formy egzaminu ustnego z języka polskiego poprzez odejście od prezentacji;

·        ustalenie terminu próbnej matury na czas przed złożeniem przez uczniów ostatecznej deklaracji maturalnej; naszym zdaniem, próbne egzaminy powinny służyć uczniom do sprawdzenia siebie i słuszności swoich wyborów, a nie stanowić formę  sprawdzania wiedzy w szkole; z tego względu nie akceptujemy zaproponowanego przez CKE terminu – w marcu 2008 r.

 

Kształcenie zawodowe. Postulujemy:

 

  1. Wprowadzenie rozwiązań systemowych dotyczących kształcenia i doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych.
  2. Podniesienie rangi edukacji politechnicznej na wszystkich etapach edukacyjnych.
  3. Zapewnienie i systemowe aktualizowanie obudowy dydaktycznej dla realizacji kształcenia w szkolnictwie zawodowym (pracownie, pomoce dydaktyczne, podręczniki, materiały pomocnicze)
  4. Zlikwidowanie ograniczeń w dostępności kształcenia zawodowego; często jedynym kryterium wyboru zawodu jest możliwość jego nauki w pobliżu miejsca zamieszkania.
  5. Dokonanie gruntownej rewizji podstawy programowej kształcenia ogólnego i podstaw programowych kształcenia w zawodach oraz zapewnienie spójności między nimi; w szczególności zapewnienie korelacji miedzy podstawami programowymi matematyki i fizyki a programami kształcenia dla zawodów technicznych, które w znacznym stopniu opierają się na odpowiednim zasobie wiedzy z tych przedmiotów (przy obecnej podstawie programowej z matematyki, wskazane wydaje się dopuszczenie zawodów technicznych do kształcenia dopiero na poziomie szkoły policealnej).
  6. Rozważenie zasadności praktycznego kształcenia zawodowego w formie praktyk zawodowych.
  7. Rozwiązanie problemów związanych z organizacją i przeprowadzaniem egzaminu zawodowego:

·        uwzględnianie specjalizacji przy opracowywaniu arkuszy egzaminacyjnych; przykładowo – pominięcie specjalizacji w egzaminie technika mechanika oznacza, iż 30% zakresu kształcenia zawodowego (bo tyle zaplanowano w programie  na specjalizację) nie zostaje objęte egzaminem; sprawdzana jest więc jedynie wiedza ogólnozawodowa absolwenta a nie jego przygotowanie do wykonywania zawodu

·        dostosowanie arkuszy egzaminacyjnych dla uczniów niesłyszących;

    • rozdzielenie etapu praktycznego egzaminu dla uczniów szkół masowych i specjalnych; postawienie uczniów na sąsiednich stanowiskach wywołuje u jednych i drugich zażenowanie, gdyż wspólne zdawanie to też próba oceny swoich możliwości na tle innych.;

·        obniżenie progu zdawalności etapu praktycznego egzaminu, zdaniem dyskutujących  75% jest progiem zbyt wysokim;

·        podjęcie działań  zbliżających wymagania egzaminacyjne do wymagań rynku pracy; niepokój budzi pojawiająca się tendencja przygotowywania do egzaminu zawodowego a nie do wykonywania zawodu; przeprowadzanie w formie opisowej egzaminu w zawodach typowo usługowych (technik usług kosmetycznych, technik usług fryzjerskich) stanowi całkowite zaprzeczenie celowości takiego egzaminu;

·        rozwiązanie problemów związanych z tzw. okresem przejściowym:

§         zamieszczenie informacji o zmienionej formie egzaminów w informatorach opublikowanych na stronach CKE i OKE,

§         do czasu  przygotowania bazy,  proponujemy zmianę formuły etapu praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie technikum, poprzez przeprowadzanie tej części egzaminu w formie zadania egzaminacyjnego wykonywanego w pracowniach kształcenia zawodowego lub przywrócenie formy pracy dyplomowej;

  1. Ponowne rozważenie zasadności wprowadzania zmiany organizacji kształcenia w technikach (zaproponowanej w projekcie z dnia 19 września 2007 r. ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw), której istotą ma być przeprowadzanie egzaminu zawodowego w przedostatnim roku kształcenia; naszym zdaniem nie ma żadnych argumentów merytorycznych ani organizacyjnych uzasadniających takie posunięcie.
bosia21-02-2008 11:24:20   [#11]

my wypowiadaliśmy się w sprawie matur, natomiast "lobby" zawodowców nam nie szturmowało bram żebyśmy załatwili coś tu jakoś mocno:-)

Marek chcę zwrócić uwagę, że o terminach egzaminów zawodowych pisałam już kilkakrotnie na innych wątkach dotyczących zmian terminów matur. Jakoś bez echa.

Może za cicho pisałam!!!

Problemy szkół zawodowych są dużo bardziej skomplikowane.

 

fredi21-02-2008 11:27:06   [#12]
a to już wiem po co jest OSKKO.

łatwiej jest krytykować pomysły innych, niż przyznać się do błędu.

Zgłoszono propozycję matury czerwiec/ lipiec zapominając, że wtym czasie absolweni technikum powinni zdawać egzamin zawodowy.


Trzeba zmodyfikować ten pomysł.

(i wprowadzić statutowy obowiązek czytania stanowisk)
fredi21-02-2008 11:28:45   [#13]
Jeżeli ktoś się zamierza wkurzyć, to żartowałem.
Mnie te propozycje nie przeszkadzają , bo i tak nie wejdą w życie.
AnJa21-02-2008 11:37:43   [#14]
tyż tak myśle i chyba gdzieś zapisałem

egzamin zawodowy zdawałem niegdyś w kwietniu, sporo przed maturą - mógłby i dzisiaj być przed nią (choćby w tym maju- by ciągłość z kasztanami zachować jednak jakąś)
bosia21-02-2008 11:41:10   [#15]

Były w kwietniu jeszcze przed zakonczeniem roku dla maturzystów.

Ale to było wtedy jak zawodowe egzaminy wyglądały trochę normalniej, praktyczne zwłaszcza.

Marek Pleśniar21-02-2008 11:57:36   [#16]
wydaje mi się ,ale sie moge mylić:-) że jak nie ma wiosną  matur to łatwiej zrobić egzamin zawodowy??
AnJa21-02-2008 11:57:45   [#17]
od kiedy to patologia jest normą?

bo nie przekonasz mnie, że te niby prace dyplomowe i niby ich obrony to był egzamin
bosia21-02-2008 11:59:55   [#18]
o przekonaj mnie, że praktyczny na kartce papieru to dobry egzamin
bosia21-02-2008 12:02:26   [#19]

Marek, ale chodzi o terminy: matura w czerwcu i egzamin zawodowy w czerwcu?

Wystarczy, że teraz mam egzminy są dwa dni przed koncem zajęć dydaktycznych np.

Egzaminy z wykonaniem są też w lipcu. Ja takich jeszcze nie miałam.

bosia21-02-2008 12:06:48   [#20]

AnJa a egzaminy nieuwzględniające specjalizacji na którą jest np. 16 godzin w cyklu?

Wyniki w kraju 24% zdawalności, albo mniej w niektórych zawodach.

Czy to jest normalne?

Wszyscy uczą źle?

AnJa21-02-2008 12:11:52   [#21]
prktyczny na kartce to nie patologia, a dowcip

tyle, ze ze skutkiem powaznym
bosia21-02-2008 12:14:17   [#22]

Mam nadzieję, że skutek odczują też na sobie sami pomysłodawcy niedługo.

Czego im życzę

AnJa21-02-2008 12:17:18   [#23]
zwłszcza u fryzjera
bosia21-02-2008 12:22:44   [#24]
i masażysty
fredi21-02-2008 12:22:47   [#25]
prktyczny na kartce to nie patologia, a dowcip

dla nas dowcip.
a co dla absolwentów ?
AnJa21-02-2008 12:34:00   [#26]
napisałem wyżej: powazny skutek
Marek Pleśniar21-02-2008 14:31:25   [#27]

dementuję jakoby OSKKO lub jego przedstawiciele sami proponowali egzaminy zawodowe w czerwcu (w sytuacji matury w lipcu)

nigdy tego nigdzie nie proponowaliśmy

 

w sytuacji matury w lipcu najlepiej by było zrobić egzaminy zawodowe jak kiedyś - około kwietnia:-)

co zresztą zaproponowali forumowicze

==========

w kwestii czy się nasze stanowiska nie podobaja czy podobają

jest prosty sposób - trza przyjechać na kongres i zabrać aktywnie głos oraz otwierać te kwestie na forum

PRZED zajęciem stanowiska przez osko:-)

Marek Pleśniar21-02-2008 14:32:21   [#28]

dementuję też pogłoskę że popieramy początek roku szkolnego w sierpniu;-)

byłoby to idiotyzmem gdy się matury skończą w lipcu;-)

krasnoludek zadyszek21-02-2008 14:39:44   [#29]
Oooo:) jak miło wiedzieć, Marku:) Bo ja też nie popieram; nie napisałam nic w wątku o planach MENu, bo dokładniej nad planami zmiany terminów matur i organizacji roku szk. muszę sobie jeszcze pomyśleć - ale z racji choćby mojego gorącolubstwa bardzo chcę mieć wolne lipiec i sierpień. Dlatego matury w czerwcu przekonują mnie bardziej, jest też szansa, że mniej nałożą się wtedy na rekrutację do szkół średnich (w lipcu to by się pewnie dopiero po niej mogły zacząć).
izabelamaciejka21-02-2008 15:09:41   [#30]
jeżeli matury byłyby w lipcu, a początek roku szkolego w połowie sierpnia, to dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych mogliby już całkowicie zapomnieć nawet o kilku wolnych dniach podczas przerwy wakacyjnej.
fredi21-02-2008 15:13:06   [#31]
w kwestii czy się nasze stanowiska nie podobaja czy podobają

jest prosty sposób - trza przyjechać na kongres i zabrać aktywnie głos oraz otwierać te kwestie na forum

PRZED zajęciem stanowiska przez osko:-)




to dobry pomysł, ale po to jest Senat żeby poprawiał błędy Sejmu.
Przepraszam, że nie byłem na Kongresie.
Mogłem się i teraz nie odzywać (ale chyba lepiej późno niż wcale).
A teraz bardzo serio.
1. Dziennikarze piszą na skróty, co prowadzi do wielu nieporozumień
2.Obserwuję (może nie mam racji), że wiele osób(nie dotyczy OSKKO) proponuje, podejmuje decyzje tak jakby matury dotyczyły tylko LO.
3. Dla mnie w chwili obecnej mniejszym problemem są matury (jakoś je robimy, 2 dni zgodnie z przepisami wolne od zajęć, w pozostałe trochę zamieszania, kosztów. Przy starej maturze też tak było)
4. Poważny problem, to ten tzw. egzamin praktyczny i wyniki tych egzaminów (ale nie słyszę żeby tym się ktoś zajmował.
5. Już będę cicho.
6. Pozdrawiam szefostwo OSKKO, bo robicie kawał dobrej roboty.
dota c21-02-2008 15:26:53   [#32]

Fredi, nie bądź cicho.

Nie, żebym się tak z Tobą zgadzała, ale brzuch mnie zawsze boli, gdy ktoś mówi: już będę cicho. Zadbaj zatem o mój brzuch

Marek Pleśniar21-02-2008 16:09:38   [#33]

potwierdzę co pisze fredi

dziennikarze nie chcieli dziś - z żadnej gazety ani tv słyszeć o detalach ich zdaniem

czyli o technikach, o tym że na maturze niesłyszący mają gorzej, o tym, że egzamin ustny z prezentacjami to knot

powiedziałem im to wszystko - oraz o wyrównaniu szans w kształceniu ogólnym w szkołach zawodowych i lo - na maturę

 

założymy się co puszczą?

czy matura nie w czasie kasztanów i czy 1 września

 

bo przeciętny widz tylko tyle wie o szkole

bosia21-02-2008 16:28:18   [#34]

dementuję jakoby OSKKO lub jego przedstawiciele sami proponowali egzaminy zawodowe w czerwcu (w sytuacji matury w lipcu)

Egzaminów nie trzeba proponować w czerwcu

ONE SĄ W CZERWCU!!!!

Marek Pleśniar21-02-2008 16:31:14   [#35]

jakby Ci to bosiu....

przeczytaj to moje zdanie jeszcze raz albo co:-)

bosia21-02-2008 16:34:40   [#36]

chyba... albo co

nie rozumiem

piszę ciągle to samo o szkołach zawodowych

na kongresie byłam

zgłosiłam nawet kilka rzeczy, są zapisane

ale tego co piszesz nijak nie rozumiem

AnJa21-02-2008 16:40:23   [#37]
dobra- będę za tłumacza akurat (a nie tylko chłopca do bicia):

Marek napisał, że OSKKO nie proponowało egzaminów zawodowych w czerwcu w sytuacji hipotetycznej- czyli przeniesienia matury na lipiec

nie odnosił się do dzisiejszej, bo generalnie gadamy tu otej hipotetycznej
Marek Pleśniar21-02-2008 16:45:15   [#38]
no właśnie! o tej hipopo;-)
bosia21-02-2008 16:47:19   [#39]

to rozumiem...

to wyjaśniam moje

jak możne ktokolwiek mysleć o proponowaniu czegokolwiek co już jest(nie dotyczy to oskko)

czy ja dalej nie łapię?

fredi21-02-2008 16:48:04   [#40]
Proponuję opcję zerową.
1. Jak jest to wiemy
2. Są dwa wyjścia
1)szybko poprawić egzamin praktyczny w technikum i tyle
lub
2)(spokojnie -jak się naprawę zechce to wystarczy rok na zmiany - przygotować sensowną zmianę obydwu egzaminów)
Marek Pleśniar21-02-2008 16:49:05   [#41]

ale ja nie proponuje tego co jest tylko chcę żeby nie było;-) tego co jest

ino w kwietniu:-))))) żeby było

to co jest teraz w czerwcu;-)

bosia21-02-2008 16:53:13   [#42]
a ja coraz bardziej przekonuję się do propozycji egzaminu zawodowego po trzeciej klasie
fredi21-02-2008 17:24:56   [#43]
no w kwietniu:-))))) żeby było

1.a kiedy koniec roku dla maturzystów
2. egzamin na serio to wyłączenie 2 pracowni zawodowych (w jednym zawodzie) na 2 tygodnie
AliB21-02-2008 17:39:31   [#44]
A co z rekrutacją na studia przy ewentualnej maturze w lipcu (z poprawkami w sierpniu)? Gdy na świadectwo czeka się ok. m-ca? Czy na ten temat coś też było, tylko mi umknęło?
AnJa21-02-2008 17:48:08   [#45]
detal

dzieciak może złożyć dokumentyw dowolnym terminie (nawet w maju czy czerwcu)

wyniki są w formie elektronicznej, uczelnia je ściąga i ogłasza wyniki rekrutacji

dzieciak przywozi oryginał dokumentu i po ptokach

a sprawdzanie przy terminie czerwcowo/lipcowym też poszłoby szybciej - nauczyciele do dyspozycji nie tylko w weekendy
Gaba21-02-2008 17:50:13   [#46]

w normalnie normalnym kraju robi się to tak, ale.... kurna, czemu ja mam za darmo sprzedawać pomysły. Za myslenie sie płaci...

 

wyniki są w bazie centralnej... na formularzu zgłoszeniowym na uczelnię se klikasz co tam chcesz... studiować.

 

Dane ci sie wpisują "same", ty masz jakis login... maturalny.... a uczelnia ma jakis kod i se... sam komputer pisze, liczy, rankinguje.

 

Do naboru nie jest potrzebne żadne świadectwo. Potem jest ono potrzebne do potwierdzenia woli nauki...

 

Ludziska... nabór elektroniczy to pestka w gimnazjach. A uczelini jest podejrzewam mniej w Polsce niz gimnazjów w Warszawie... (no tak se to na rybkę rzucam)

Gaba21-02-2008 17:50:40   [#47]

Andzrej!

 

Gaba21-02-2008 17:51:05   [#48]

Podglądałeś!!!!

 

dyrlo21-02-2008 17:51:08   [#49]

Nie mówiąc o tegorocznym (23-24-25-maja to jest zaraz po Bożym Ciele jakby ktoś nie wiedział).

Nie narzekam bo można się nie zgodzić, tak tylko gwoli prządku piszę.

dyrlo21-02-2008 17:52:05   [#50]
do AnJa to było.
strony: [ 1 ][ 2 ]