Forum OSKKO - wątek

TEMAT: URLOP ZDROWOTNY
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane06-05-2003 10:54:21   [#01]
Czy przysługuje nauczycielowi urlop dla poratowania zdrowia? Nauczyciel ma umowę na czas nieokreślony i pobiera rentę inwalidzką.
fredi06-05-2003 18:39:49   [#02]
są jak widzisz trudne tematy
Ewa z Rz06-05-2003 20:47:33   [#03]
Jeśli jest zatrudniony na podstawie mianowania, to urlop na poratowanie zdroewia przysługuje, o ile ma co najmniej 5 lat pracy w szkole i nie wykorzystał jeszcze w sumie 3 lat urlopu.
Zola06-05-2003 20:52:12   [#04]
i musi pracowac w pełnym wymiarze
Ewa z Rz06-05-2003 20:54:47   [#05]

Zola,

na podstawie mianowania - to w pełnym wymiarze, na czas nieokreślony i stopień awansu: mianowany lub dyplomowany (ew. profesor oświaty, ale takich jeszcze nie ma)
Zola06-05-2003 21:02:51   [#06]
Ewa tak jest ;-))
fredi06-05-2003 21:43:07   [#07]
sądzę, że raczej należy odpowiedzieć czy renta ma wpływ na decyzję o udzieleniu urlopu
Marek Pleśniar06-05-2003 21:54:50   [#08]

;-)

hmm, raz na jakiś czas, tak jak inni, należałoby też może zrobić tak jak ewa, Zola, inni:

  1. przeczytac o co ludzie pytają
  2. zajrzeć na witrynę MENiS http://www.menis.gov.pl/prawo/akty_pr.htm
  3. czasem gdzie indziej (do KP np.) http://www.rzeczpospolita.pl/prawo/doc/Praca/prawo_spis.html
  4. wkleić tu stosowny, własnym trudem znaleziony fragment
  5. pomóc innym, ku własnemu rozwojowi - bo jak człowiek radzi to sam się uczy;-)
jerzyk06-05-2003 22:15:34   [#09]

chyba...

 

nie musi być zatrudniony na podstawie mianowania :-)

 KN

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nie określony, po przepracowaniu co najmniej 5 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo 1 roku. Jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż 1 rok, płatny urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel przechodzi na emeryturę.

Uchwała z dnia 24 maja 1994 r.

I PZP 24/94

Dyrektor szkoły nie ma obowiązku udzielenia płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć i pobierającemu równocześnie emeryturę (art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela).

 ale czy rentę? :-)

Wyrok z dnia 10 września 1998 r.
I PKN 303/98

1. Szkoły i placówki publiczne mogą być zakładane i prowadzone przez ministra, inny organ administracji rządowej, gminę oraz związek komunalny. Inne osoby prawne i fizyczne mogą zakładać i prowadzić tylko szkoły i placówki niepubliczne (art. 5 ust. 1-3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty).

2. Założenie i prowadzenie szkoły i placówki niepublicznej jest uzależnione od jej wpisu do ewidencji prowadzonej przez kuratora właściwego dla szkoły lub placówki, dokonanego na podstawie zgłoszenia do ewidencji, zawierającego między innymi nazwę, typ i statut szkoły lub placówki (art. 82 ust. 1-3 ustawy o systemie oświaty).

3. Nauczycielowi placówki niepublicznej nie przysługuje prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, przewidzianego w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

zuza06-05-2003 23:03:49   [#10]

a to z uzasadnienia Wyroku Trybunału Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 czerwca 1970 r.

Analizując art. 16 ustawy o prawach i obowiązkach nauczycieli na tle całokształtu zebranego materiału dowodowego zważyć należy, że wyłącznym celem udzielenia nauczycielowi płatnego urlopu jest przeprowadzenie zaleconego leczenia. Aby zapewnić nauczycielowi środki utrzymania, wypłaca mu się wynagrodzenie zasadnicze. Tę samą rolę spełnia prawo do pobierania zasiłków chorobowych.
Przepis § 12 ust. 1 rozporządzenia z 19 sierpnia 1968 r. w sprawie obliczania podstawy wymiaru emerytury lub renty albo zasiłków chorobowych (Dz. U. 1968 r. Nr 35 poz. 246) stanowi, że nie uważa się za miesiąc zatrudnienia miesiąca kalendarzowego, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy, lecz przez okres dłuższy niż 5 dni pobierał zasiłki z ubezpieczenia społecznego na wypadek choroby i macierzyństwa.
Względy słuszności przemawiają za tym, aby płatny urlop udzielony nauczycielowi dla poratowania zdrowia traktować na równi z okresem pobierania zasiłków chorobowych i dla celów ustalania podstawy wymiaru emerytury lub renty nie uważać za czas zatrudnienia tych miesięcy kalendarzowych, w których pozostawał on w stosunku pracy, lecz faktycznie nie wykonywał zatrudnienia z powodu leczenia się na skutek wskazań organu społecznej służby zdrowia.
Marek z Rzeszowa06-05-2003 23:15:52   [#11]

Ale to już inna bajka...

Nie te ustawy, nie ten ustrój, nie te ubezbieczenia społeczne.

Wątpię by ten wyrok był aktualny.

Marek

Ewa z Rz07-05-2003 06:29:55   [#12]

dzięki, jerzyk...

Prawo oświatowe się tak szybko zmienia, że tylko razem możemy ustrzec się nawzajem jakiejś pomyłki...

Rzeczywiście, ten przywilej przysługuje, każdemu n-lowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony... Bez względu na stopień awansu po przepracowaniu 5 lat w szkole.

alena15-05-2003 14:45:39   [#13]

urlop zdrowotny

Na stronie prawo oświatowe rozporzadzenie dotyczace urlopów zdrowotnych widnieje jako nieobowiązujące a na stronie sejmowej jako obowiązujące, czy ktoś mógły mi odpowiedzieć dlaczego tak jest. Może nie wiem o jakiś zmianach??
fredi15-05-2003 20:21:00   [#14]
?
Ewa z Rz16-05-2003 00:46:58   [#15]

Wygląda to tak:

Rozporządzenie Ministra zdrowia dotyczące "urlopów zdrowotnych" n-li nie obowiązuje na mocy tzw "ustawy czyszczącej", czego zdaje się nie zauważać minister, tak jak swego czasu przez 2 lata działo się z rozporządzeniem o kwalifikacjach n-li.

Sprawa wygląda tak:

Rozporzadzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 listopada 2000 r. w sprawie trybu orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia zostało wydane na podstawie delegacji zawartej w art 73 ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

Artykuł ten (łącznie z ust 4) został zmieniony przez ustawę tzw. "czyszczącą" czyli ustawę z dnia 23 sierpnia 2001 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 111, poz. 1194 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 362), która w tym zakresie zaczęla obowiązywać z dniem 21.10.2001 r.

Interesujący nas fragment brzmi:

Art 3.  W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 22, poz. 291 i Nr 122, poz. 1323) wprowadza się następujące zmiany:

 ust. 25) w art. 73:
a)......................
b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu, o którym mowa w ust. 1, uwzględniając w szczególności indywidualne wskazanie w orzeczeniu rodzajów zatrudnienia i działalności sprzecznych z celami urlopu dla poratowania zdrowia, jaki ma być udzielony danemu nauczycielowi, oraz sposób prowadzenia dokumentacji związanej z wydawaniem orzeczeń o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.";

Natomiast art 30 tej samej ustawy stwierdza co następuje:

Art. 30. Przepisy wykonawcze wydane przed dniem wejścia w życie ustawy, na podstawie upoważnień, które zostały zmienione niniejszą ustawą, zachowują moc do czasu wydania przepisów wykonawczych na podstawie upoważnień w brzmieniu ustalonym niniejszą ustawą, nie dłużej jednak niż 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Widać z tego,  że ustawa ta zmieniła delegację prawną, na podstawie której zostało wydane rozporządzenie MZ w sprawie urlopów "zdrowotnych" n-li. Zatem ten akt prawny podlega ograniczeniu czasowemu obowiązywania wynikającemu z art 30, czyli stracił swoją moc prawną 21 października 2002 r.

Wobec tego obecnie nie obowiązuje!

No i mamy kolejną lukę prawną... Nie pierwszą i pewnie nie ostatnią...

;-(

alena16-05-2003 14:45:35   [#16]
Dzięki, serdeczne  za wyjasnienie.
Macia03-06-2003 08:45:47   [#17]

Drugi urlop

Nauczycielka skorzystała z rocznego urlopu i chciałaby iśc na kolejny. Nigdzie nie znalazłam przepisów mówiacych jak długa powinna być przerwa miedzy kolejnymi urlopami.Nasz prawnik twierdzi, że 2 miesiące bo wtedy może zaczynać jakby od nowa. jeśli zaś przerwa będzie krótsza to sumuje się okresy urlopu i zwolnień lekarskich i kolejny urlop mogę mu przyznać tylko na czas dopełniający do 2 lat. Po jego zakończeniu rozwiazuje z nauczycielem stosunek pracy ale nie może on wówczas przejśc na emeryturę(wczesniejszą).

Napiszcie czy mieliście podobne przypadki

Ewa z Rz03-06-2003 09:33:56   [#18]

rzeczywiście

Nigdzie nie jest określone jaka musi byc przerwa między kolejnymi urlopami, wobec tego wystarczy 1 dzień, albo i wcale... Zależy od interpretacji zapisu KN - dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo 1 roku. - może to oznaczać konieczność przerwy (wystarczy 1 dzień) lub wystarczy gdy dyrektor nie udzieli jedną decyzją takiego urlopu...

Natomiast z innego art KN wynika, że nieobecność n-la w szkole przez 2 lata ciurkiem, bez względu na przyczynę, jest podstawą do rozwiązania stosunku pracy.

Art. 23. 1. Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu:
1) na wniosek nauczyciela,
2) w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza rok, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach - po stwierdzeniu przez lekarza leczącego poprawy stanu zdrowia nauczyciela i możliwości powrotu do pracy - okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą może być przedłużony ponad rok, nie dłużej jednak niż do dwóch lat, licząc łącznie okres niezdolności do pracy i urlopu dla poratowania zdrowia,

beera03-06-2003 14:21:49   [#19]

o kurka..

jakoś nie zwróciłam uwagi na ten zapis..

czyli dwa lata i jeden dzień może być podstawą do rozwiązania stosunku pracy?

Nawet nie- on się po prostu rozwiązuje?

Proszę powiedzcie mi to jeszcze raz- powoli ;-))

irsila10-04-2004 13:18:53   [#20]

urlop zdrowotny

Mądre Internetowe Sowy,

jestem na dłuższym zwolnieniu z powodu wypadku: złamanie podstawy kosci piszczelowej i strzałkowej z rozkawałkowaniem i przesunięciem lekkim osi stawu kolanowego.Leczenie potrwa jeszcze z pół roku.Nie wiem czy wrócę do pracy [ na razie brak do niej zdolności].A jeśli nawet bym wracała to wiem, że będzie tego pół etatu.Ze wszystkich przeczytanych tu informacji wnioskuję, że taki urlop nie będzie mi sie należał?A jeśli wrócę po roku zwolnienia tj 21 XII 2004 to co mi zaproponują? stan nieczynny? Z całości etatu czy z połowy?Nigdy z urlopu nie korzystałam [27 rok pracy w tym urlopy wychowawcze, ale nigdy dla ratowania zdrowia]Moja dyrekcja podpisałaby mi zgodę na ten urlop jeszcze do niedawna, jednak nie skorzystałam. Podobno korzystniej jest być na l-4.Czy da się tu coś wymyślić?Czy można na ten urlop uciec  jeszcze w sierpniu?

Grażyna12-04-2004 19:08:34   [#21]
ale wtedy będziesz musiała ten rok dopracować do emerytury jeśli planujesz skorzystać z przywileju przejścia na wczesniejszą emeryturę
irsila13-04-2004 10:25:17   [#22]
Według moich obliczeń, na dzień 31 sierpnia 2006  będę miala 30 lat pracy jeśli sie do tego wliczy studia dzienne, 20 lat przy tablicy mam już teraz ,jesli dobrze liczyłam [odjęłam macierzyństwo, wychowawstwo własnych dzieci, wszelkie l-4 od całości okresu pracy].Moje zapytanie nie dotyczy emerytury wcześniejszej, tylko możliwości urlopu zdrowotnego, kiedy nie ma się pełnego wymiaru, tylko pół etatu, a przez poprzednie 10 lat było sie zawsze na całym etacie. Wiem z doświadczenia, że było coś takiego możliwe, jesli był etat powiedzmy historii cały a dwie nauczycielki, jedna szła z konieczności na taki urlop, aby druga miała cały etat.U mnie jest tylko pół etatu biblioteki  i z tego jak mi dać ten urlop? Z drugiej strony istnieje podobno jakiś przepis, ze nie wolno przed emeryturą zabierać etatu.W tym przypadku on się zabrał sam [mniej dzieci] i bądż tu mądry.Myslę, że podobnych sytuacji będzie wiecej, bo wszędzie pracy ubywa.
Grażyna13-04-2004 13:45:33   [#23]

to nie idź na zrowotny, nie wiem jakie obowiązują w tym względzie przepisy, ale moim znajomym ZUS odesłał dokumenty i zalecił "dopracować" jeszcze rok do emerytury (za zdrowotny-kiedyś tak nie było, ale ponoć od pewnego czasu tak jest).

Jeśli ktoś z Was zna podstawę prawną to podajcie ...

Igła13-04-2004 19:12:51   [#24]

urlop

w czasie urlopu zdrowotnego  tez sie chyba odprowadza skladki do ZUS, wiec dlaczego sie nie wlicza tego do lat pracy? a tym samym do emerytury?
Grażyna13-04-2004 19:51:37   [#25]
tu chodzi chyba o inny aspekt, czyli pracę w "szczególnym charakterze"
Macia13-04-2004 21:46:22   [#26]

Podpowiedzcie

czy po zdrowotnym nauczyciel musi wrócic do pracy czy może od razu iść na emeryturę? Mnie się wydaje, że może bo jest w zarudnieniu ale ostatnio ktoś mi namieszał twierdząc że musi wrócic chociaz na kilka dni.
irsila14-04-2004 07:40:35   [#27]

urlop zdrowotny czy renta

Dziewczyny co wy tu wymyślacie! Tego nie przewidziałam.Dałam moją osobistą sytuację do "analizy przypadku" , może to sie komuś przyda a mnie też pomoże.

Kombinowałam tak, przynajmniej teoretycznie ,aby po roku zwolnienia iśc na pełny zdrowotny, tylko dlatego, że to byłoby korzystniejsze  finansowo niż renta [której jestem pewna, bo nie chodzę normalnie i żadna rehabilitacja nic nie pomoże,trzeba będzie wymienić mój staw kolanowy na sztuczny, na to sie czeka aż sie kości zrosną, poza tym jest kolejka czekających. Obym się myliła! Wolałabym zdrowie.].Chyba,że powiedzą iż kulawy może pracować w bibliotece lub przecież może się przekwalifikować.

Jednak z tego co mi tu podpowiadacie, wnioskuję,że nie warto kombinować i zdam się całkowicie na ZUS [on mi teraz płaci] i na los.A z urzędnikami nie warto zaczynać, bo nie przepuszczą jednego grosza,i zawsze wyjdą na swoje.

Urlop zdrowotny zawsze sie wliczało do lat pracy, ale nie " przy tablicy".I jest to okres składkowy? Warto przypomnieć, że przy przejściu na emeryturę ores nieskładkowy nie może przekroczyć 1/3 całości okresu zatrudnienia.

Ewa z Rz14-04-2004 12:04:36   [#28]

urlop zdrowotny

Jest okreswm składkowym, nie liczy sie tylko do stażu pracy w szczególnym chrakterze, ale ten sta z irsila ma.

Zatem oczywiście, że może iść na urlop zdrowotny i może to zrobić bezpośrednio po L4, wcale nie musi wracać do pracy nawet na 1 dzień.

A może iść na ten urlop, bo rozumien, że obecnie jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie można jej tego wymiaru zmienić póki do pracy nie wróci. To, że od września nie będzie całego etatu jest w tym momencie nieistotne.

Proponuję jedynie zbytnio nie zwlekać z tym urlopem, bo mogą się przepisy zmienić od 1 września (??) i wówczas nie wiadomo co będzie...

Grażyna14-04-2004 16:06:07   [#29]
 

Ostatnio poddano w wątpliwość fakt, że chcę udzielić urlopu zdrowotnego dziewczynie zaraz po macierzyńskim, bo niby nie podlega wtedy pod art.73, ust.1a, bo niby nie pracowała, a była na macierzyńskim, czyli nie pracowała 5 lat (w tym dwa lata temu była przez 8 miesięcy na wychowawczym - poprzednie dziecko). Czy to jest możliwe? Co o tym sądzicie, bo zgłupiałam!

Art. 73.

1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nie określony, po przepracowaniu co najmniej 5 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo 1 roku. Jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż 1 rok, płatny urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca kalendarzowego poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel przechodzi na emeryturę.

1a. Do okresu pięcioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy w szkole przedłuża się o ten okres.

1b. W przypadku stwierdzenia, iż w okresie płatnego urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel wykonuje zatrudnienie lub prowadzi działalność sprzeczną z celami udzielonego urlopu, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

2. Okres pięcioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg pięcioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

3. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.

irsila15-04-2004 08:16:50   [#30]

urlop zdrowotny a niepełny wymiar

Dzięki Ewuniu za pocieszenie. Logicznie rozumując, też mi sie tak wydaje, bo gdybym była w pełnym zdrowiu ,to przecież może poszukałabym sobie godzin do pełnego wymiaru np. tych parę godzin francuskiego i miałabym wymiar pełny.Utrata zdrowia na to nie pozwala. Powiem o tym dyrekcji. U nas w pracy pojawił się nowy dylemat w związku z tym,że od września na urlopy chce iśc z 5 osób, a jest wszystkich około 20. Sądzę jednak, że to nie ma znaczenia, gdyż kuratorium, czy tez urząd miasta już dawno przepowiedział i obliczył, że idzie niż demograficzny. A tak na marginesie , jak to się ma , nasze zdrowie, nasze te wyrwane z budżetu płace, do wszelakich miliardowych afer PZU i innych? Szkoda słów.

 A jeszcze wyżej gdzieś tam w urzędach, zawsze sie może coś "ciekawego" wykluć. Nigdy nic nie wiadomo. Ja już nie nadążam.

Ewa z Rz16-04-2004 12:57:50   [#31]

Grażyna,

Może dostać ten urlop, ale jedynie wtedy, gdy w chwili udzielania go ma przepracowane minimum 4,5 roku w szkole, pomijając wszystkie urlopy i zwolnienia. I nie jest istotne co robi w momencie udzielania urlopu - ważne by pozostawała w zatrudnieniu na pełnym etatcie.
Ewa z Rz16-04-2004 12:58:35   [#32]

poprawka

wszystkie urlopy z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]